Παναθηναϊκός-ΑΪΚ Στοκχόλμης

20:04
Καλησπέρα από τη Λεωφόρο, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου αγώνα του γ' προκριματικού γύρου του Europa League ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΪΚ Στοκχόλμης.
20:05
Ήδη ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει αρχίσει να παίρνει τη θέση του στο «Απόστολος Νικολαΐδης», που έχει βελτιωθεί πολύ οπτικά με τα βαψίματα και την τοποθέτηση καθισμάτων που έγιναν τις προηγούμενες μέρες.
20:05
Παρόντες και αρκετοί φίλοι της ΑΪΚ, που έχουν τοποθετηθεί σε ειδική θύρα.
20:05
20:09
20:09
Λίγος κόσμος στο γήπεδο μέχρι αυτή την ώρα.
20:11
Με τη νέα του εμφάνιση θα αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός.
20:12
Βγαίνουν για ζέσταμα οι παίκτες της ΑΪΚ κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες.
20:15
Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, με τον Στραματσόνι να κάνει την έκπληξη και να κατεβάζει τρεις κεντρικούς αμυντικούς!
20:18
Τερματοφύλακας θα είναι ο Στιλ και η τριάδα μπροστά του θα αποτελείται από Κουτρουμπή, Μολέντο, Ιβανόφ. Οι Μέστο και Χουλτ θα καλύπτουν τα δύο άκρα, ενώ Ζέκα, Λεντέσμα και Γουακάσο θα βρίσκονται στα χαφ, με τον Ιμπάρμπο -λογικά- θα είναι εκείνος που θα κινείται κοντά στον Μπεργκ.
20:20
Στον πάγκο του τριφυλλιού κάθονται οι Koτσόλης, Λουντ, Μπουμάλ, Λέτο, Ρέις, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης.
20:20
Στο μεταξύ, οι τερματοφύλακες των πρασίνων ξεκίνησαν πριν λίγα λεπτά κι αυτοί την προθέρμανση.
20:25
Η ενδεκάδα της ΑΪΚ Στοκχόλμης: Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Κάρλσον, Γιόχανσον, Μπλόμπεργκ, Άβντιτς, Μαρκάνεν, Οφόρι, Σούντγκρεν, Ισιζάκι, Κπόζο.
20:27
Αναπληρωματικοί της Σουηδικής ομάδας είναι οι Σταματόπουλος, Βαϊσάνεν, Γιασίν, Χούιβελντ, Σαλέτρος, Γκράβιους, Αφάνε.
20:29
Μένει να φανεί ποια θα είναι η διάταξη των πρασίνων, καθώς υπάρχει το ενδεχόμενο ο Κουτρουμπής να παίξει στα χαφ μαζί με Λεντέσμα και Ζέκα, με τους Γουακάσο και Ιμπάρμπο στα πλάγια δίπλα στον Μπεργκ.
20:29
Όλα αυτά θα ξεκαθαρίσουν με τη σέντρα του αγώνα που πλέον είναι μισή ώρα μακριά.
20:32
Προθέρμανση για τους παίκτες των δύο ομάδων.
20:46
20:49
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
20:50
Δέκα λεπτά έμειναν για την έναρξη του αγώνα.
20:50
Άνοιξαν τα σπρίνκλερς και βρέχεται ο αγωνιστικός χώρος.
21:00
Όλα έτοιμα για το πρώτο ματς της σεζόν για τον Παναθηναϊκό!
21:01
1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα οι πράσινοι.
21:02
Με τρεις κεντρικούς αμυντικούς ο Παναθηναϊκός, το ίδιο ισχύει και για τους Σουηδούς.
21:05
5' Πολύ καλή φάση για τον Παναθηναϊκό.
21:07
Ο Χουλτ με πείσμα κυνηγά μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά κοντά στο κόρνερ, κάνει ωραία προσποίηση και αποφεύγει τον αντίπαλό του. Βγάζει τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής όπου ο Μπεργκ γυρίζει, αλλά όχι "γεμάτα" και η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι.
21:11
9' Ο Ιμπάρμπο "πετάει" μια ευκαιρία που ήρθε από το πουθενά, καθώς μετά από άσχημο διώξιμο των αμυντικών η μπάλα θα φτάσει στα πόδια του στο ύψος της περιοχής, όμως κάνει άσχημο σουτ και στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
21:14
13' Στο πρώτο υπέρ της κόρνερ στη βραδιά η ΑΙΚ απειλεί με την κεφαλιά του Μαρκάνεν που πέρασε ελάχιστα έξω.
21:18
Στο 62% υπέρ του Παναθηναϊκού η κατοχή της μπάλας.
21:25
Ελέγχει απόλυτα το ματς ο Παναθηναϊκός, αν και πλέον παίζει με περισσότερη υπομονή και λιγότερο ενθουσιασμό περιμένοντας τη δημιουργία μιας φάσης. Εντελώς παθητική στάση από τους Σουηδούς που προσπαθούν να κερδίσουν ακόμη και το παραμικρό δευτερόλεπτο.
21:26
Σε καθαρό 3-5-2 η διάταξη του Παναθηναϊκού.
21:26
25' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Χάουκσον.
21:27
26' Μακρινό σουτ του Λεντέσμα, η μπάλα μακριά από την εστία του Κάρλγκρεν.
21:29
28' Κίτρινη κάρτα στον Κπόζο που καθυστέρησε εκτέλεση φάουλ. Θα μπορούσε να την έχει πάρει ένα λεπτό νωρίτερα για αγκωνιά στον Μέστο.
21:31
Συμπληρώνεται το πρώτο ημίωρο, εδώ και πολλή ώρα δεν έχει συμβεί κάτι αξιοσημείωτο.
21:35
34' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
21:36
Ο Ιμπάρμπο δέχεται την μπάλα στην πλάτη της άμυνας από "σαραντάρα" μπαλιά του Λεντέσμα και βγαίνει απέναντι στον Κάρλγκρεν ο οποίος αντιδρά εξαιρετικά και με έξοδο (πέφτοντας και στο σωστό χρόνο) τον σταματα.
21:38
36' Ο Μπεργκ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά έχει προηγηθεί υπόδειξη οφσάιντ στην αρχή της φάσης ο Μέστο, απόφαση που μάλλον δεν ήταν σωστή καθώς φαίνεται να τον καλύπτει ο Χάουκσον.
21:46
Πολύ παιχνίδι με βαθιές μπαλιές από τους πράσινους που δεν μπορούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.
21:47
Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:48
45'+2 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.
21:51
Λίγες καλές στιγμές για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος, απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει την παραμικρή διάθεση να επιτεθεί. Ίσως ο Στραματσόνι θα πρέπει να αναθεωρήσει την απόφασή του για τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Ειδικά από τη στιγμή που ο ένας εξ αυτών, ο Κουτρουμπής δηλαδή έχει τη δυνατότητα να αγωνιστεί και ως χαφ. Πάντως, οι πράσινοι δεν έχουν απειληθεί, με εξαίρεση ένα κόρνερ.
22:03
22:04
Η κορυφαία στιγμή του πρώτου μέρους με τον Ιμπάρμπο να μην μπορεί να νικήσει τον Σουηδό τερματοφύλακα.
22:04
46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνιες μπαίνει αντί του Κουτρουμπή.
22:06
Πλέον αλλάζει και η διάταξη του τριφυλλιού στον αγωνιστικό χώρο καθώς θα παίξει με δύο κεντρικούς αμυντικούς.
22:09
50' Σουτ του Γουακάσο, η μπάλα φεύγει άουτ.
22:12
54' Κεφαλιά του Μολέντο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:14
56' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΙΚ.
22:15
Στη σέντρα που βγαίνει από αριστερά ο Χουλτ χάνει τον Μπλόμπεργκ που βγαίνει στην πλάτη του και κάνει την προβολή, όμως παρεμβαίνει σωτήρια ο Στιλ.
22:17
Σπουδαίο παιχνίδι κάνει ο Μολέντο ως τώρα ενώ η είσοδος του Βιγιαφάνιες έχει δώσει κάποιον "αέρα" επιθετικά στους πράσινους.
22:17
22:18
Με επίδεσμο παίζει ο Μολέντο, σουβενίρ από κάποιο χτύπημα νωρίτερα.
22:20
62' Ο Χουλτ δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά δεν βρίσκει στόχο.
22:24
65' Αλλαγή για την ΑΙΚ. Ο Γιάσιν στη θέση του Ισιζάκι.
22:25
66' Ο Μπεργκ βρίσκει δίχτυα, αλλά για... εκατοστά φαίνεται να έχει πάρει την μπάλα σε θέση οφσάιντ, οπότε δεν υπάρχει γκολ.
22:27
68' Σέντρα σουτ του Γουακάσο, άουτ η μπάλα.
22:29
70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο αντί του Γουακάσο που δεν πρόσφερε πολλά στο ματς.
22:32
72' Σωστά φωνάζουν οι πράσινοι για χέρι που κάνει εκτός περιοχής ο Κπόζο, ο οποίος μάλιστα είχε ήδη κίτρινη κάρτα από το πρώτο μέρος. Λάθος απόφαση του διαιτητή.
22:33
75' Τρομερή επέμβαση του Στιλ!
22:34
Ο Άγγλος τερματοφύλακας κρατάει το μηδέν για τους πράσινους αποκρούοντας εντυπωσιακά κεφαλιά του Μαρκάνεν.
22:37
79' ΓΚΟΛ ΑΠΌ ΤΟΝ ΜΟΛΕΝΤΟ!
22:38
Ο Παναθηναϊκός ανοίγει με κεφαλιά του Μολέντο το σκορ και προηγείται 1-0!
22:39
Τη σέντρα την έχει κάνει ο Μέστο!
22:39
Συγκλονιστικός ο Βραζιλιάνος που με το γκολ πραγματοποιεί μια ολοκληρωτική εμφάνιση
22:42
Το γκολ του Μολέντο!
22:43
85' Κίτρινη κάρτα στον Μέστο
22:45
87' Αλλαγή για την ΑΪΚ. Εκτός ο Άβντιτς, μέσα ο Σαλέτρος
22:47
88' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Ιμπάρμπο, μέσα ο Λουντ
22:49
90' Μακρινό σουτ του Λέτο, δεν το πιάνει «γεμάτα» και η μπάλα περνά άουτ