Αλκμάαρ-ΠΑΣ Γιάννινα

21:00
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου ματς του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ολλανδία με την Άλκμααρ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.
21:03
Οι Ηπειρώτες συνεχίζουν το ευρωπαϊκό τους όνειρο! Στον προηγούμενο γύρο, απέκλεισαν με την ψυχή στο στόμα την Οντ. Στο πρώτο ματς στους «Ζωσιμάδες», η ομάδα του Γιάννη Πετράκη είχε επικρατήσει 3-0 των Νορβηγών, ωστόσο ένα εφιαλτικό δεύτερο ημίχρονο στον επαναληπτικό, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση! Εκεί, ένα γκολ του Κούτρη έφθανε για να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση.
21:09
Αυτή τη φορά πάντως ο ΠΑΣ θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο στο «AFAS Stadion».
21:10
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τη γηπεδούχο Αλκμάαρ.
21:11
Αλκμάαρ (Γιον βαν ντε Μπρομ, 4-3-3): Ροσέ - Γιόχανσον, Λούκασεν, Φλάαρ, Χαπς - Χένρικσεν, Βαν Όβερεμ, Βάουτενς - Γιάχανμπαχς, Βέγκορστ, Ντάμπνεϊ Σόουζα.
21:11
Στον πάγκο των Ολλανδών: Κουτίνιο, Βαν Άιντεν, Μπρένζαντσιτς, Σέουντιενς, Γκαρσία, Μούρεν, Φράιντεϊ.
21:14
Πάμε να δούμε την ενδεκάδα του «Άγιαξ» της Ηπείρου.
21:14
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης, 3-5-2): Πασχαλάκης - Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ - Καρανίκας, Λίλα, Κοζορώνης, Ναδάλες, Ακόστα - Γιάκος, Φερφελής.
21:15
Ίδια διάταξη και ποδοσφαιριστές έχει επιλέξει ο Κρητικός τεχνικός.
21:15
Στον πάγκο: Περιστερίδης, Κολιοφούκας, Κόντε, Δώνης, Κούτρης, Σκόνδρας, Μαμπουλού.
21:16
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ υπάρχουν δύο τερματοφύλακες, διότι δεν συμπλήρωνε τους 7 παίκτες που πρέπει λόγω απουσιών.
21:16
21:17
Τρομερή φωτογραφία παρακάτω! Οι οπαδοί της Αλκμάαρ στον δρόμο τους για το γήπεδο έβαλαν... φωτιά!
21:19
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Φιλανδός, Ματίας Γκεστράνιους.
21:19
Βοηθοί: Γιαν-Πέτερ Αραβίρτα (Φιλανδία), Μίκο Αλακάρε (Φιλανδία)
21:20
Τέταρτος διαιτητής είναι ο επίσης Φιλανδός, Άντι Μουνούκα.
21:25
21:29
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο πολύ μεγάλο ματς του ΠΑΣ με την Άλκμααρ.
21:34
Στο γήπεδο βρίσκονται και αρκετοί ΠΑΣολέδες. Γύρω στους 150 αυτή τη στιγμή, όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες!
21:39
Oι παίκτες των δύο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια εδώ και λίγα λεπτά για να πάρουν τις οδηγίες από τους προπονητές τους.
21:45
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα οι 22 ποδοσφαιριστές. Σε ελάχιστα λεπτά θα έχουμε σέντρα στο ματς.
21:48
Αξίζει να σημειωθεί πως στο τελευταίο ματς πριν τη σημερινή αναμέτρηση, η Άλκμααρ είχε επικρατήσει 3-0 της Χέρτα.
21:48
1' Σέντρα στο ματς!
21:49
1' Ευκαιρία για την Άλκμααρ!
21:50
Ο Γιάχανμπασχ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή κάνει κακό σουτ και στέλνει τη μπάλα άουτ.
21:52
Έχει πιάσει δυνατή βροχή στο γήπεδο.
21:53
5' Μακρινό σουτ του Χένρικσεν, η μπάλα περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.
21:54
7' Μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ!
21:55
Ο Μιχαήλ με τρομερή προβολή, προλαβαίνει τον Βαν Όβερεμ πριν σκοράρει σε κενή εστία. Η φάση είχε ξεκινήσει, πάντως, από οφσάιντ αλλά δεν δόθηκε.
21:56
8' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ!
21:57
Εκτέλεση φάουλ του Ακόστα, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Κοζορώνη, αλλά ο Ροσέ μπλόκαρε τη μπάλα.
21:59
Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς. Πρέπει να προσέξει αρκετά ο ΠΑΣ τις επιθέσεις της Άλκμααρ καθώς είναι πολύ επικίνδυνη και γρήγορη ομάδα.
22:02
13' Λίγο έλειψε να δημιουργηθεί μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ όταν ο Χαπς έκανε τραγικό λάθος αλλά πριν σουτάρει ο Ναδάλες από θέση τετ-α-τετ, ο ίδιος παίκτης τον πρόλαβε με προβολή.
22:05
Μικρή διακοπή στο ματς διότι υπάρχει ένα πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών.
22:06
Διορθώθηκε και ο αγώνας συνεχίζεται.
22:11
Νέα διακοπή στο 23' συνεχίζεται το πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία.
22:13
24' O Aκόστα έκλεψε τη μπάλα, γύρισε στον Γιάκο μέσα στην περιοχή που άφησε τη μπάλα στον Ναδάλες, αυτός καθυστέρησε και τελικά κόπηκε την τελευταία στιγμή. Υπήρξε και ένα σπρώξιμο στη φάση αλλά δεν ήταν ικανό για να δοθεί πέναλτι.
22:17
Τρομερή στιγμή: Όλο το γήπεδο στο 28ο λεπτό σταμάτησε να τραγουδάει και ξεκίνησε να χειροκροτάει στη μνήμη ενός 28χρονου οπαδού της Αλκμάαρ που έφυγε από τη ζωή!
22:19
Συμπληρώσαμε 30 λεπτά στην αναμέτρηση. Πατάει πολύ καλά ο ΠΑΣ Γιάννινα και δείχνει να μην φοβάται τους Ολλανδούς.
22:23
35' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα. Σωστή απόφαση, πρώτη κάρτα στο ματς.
22:24
36' ΓΚΟΛ για την Άλκμααρ!
22:25
Ο Βάουτενς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιάκος έχασε τον Λούκασεν, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη και έκανε το 1-0 για τους Ολλανδούς.
22:26
Μπορούσε να είχε αποφύγει αυτό το τέρμα ο ΠΑΣ, «φθηνό» γκολ!
22:26
Για να δούμε την αντίδραση των Ηπειρωτών από εδώ και πέρα.
22:27
39' Μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ!
22:28
Πολύ ωραίο σουτ του Βαν Όβερεμ μέσα από την περιοχή, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
22:28
40' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ!
22:29
Δυνατό διαγώνιο σουτ του Γιάχανσμπαχ, έπεσε και έδιωξε δύσκολα με το ένα χέρι ξανά ο Πασχαλάκης!
22:32
Δύσκολες στιγμές περνάει η άμυνα του ΠΑΣ μετά το γκολ, αφού η Άλκμααρ πιέζει ασφυκτικά.
22:32
«Καλά τώρα, ένα λεπτό ακόμα», φωνάζει στους παίκτες του ο Γιάννης Πετράκης!
22:33
2 λεπτά οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος!
22:34
Προ δευτερολέπτων, δεν δόθηκε καθαρό φάουλ έξω από την περιοχή της Άλκμααρ σε μαρκάρισμα πάνω στον Ακόστα.
22:35
45'+2' Μεγάλη ευκαιρία για την Άλκμααρ!
22:36
Σουτ του Γιάχαμπασχ από πολύ κοντά, η μπάλα σταμάτησε στην πλάτη του Μπέριου κι ενώ είχε κατεύθυνση στα δίχτυα.
22:37
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Άλκμααρ προηγείται 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρις στην κεφαλιά του Λούκασεν από το 360 λεπτό.
22:52
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:53
Οι δύο ομάδες συνεχίζουν χωρίς αλλαγές το παιχνίδι. Υπενθυμίζεται, η Άλκμααρ προηγείται 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρις στην κεφαλιά του Λούκασεν από το 360 λεπτό.
22:55
48' Σουτ του Γιάχανσμπαχ, δεν ανησυχεί ο Πασχαλάκης, η μπάλα άουτ.
22:57
50΄Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Μαμπουλού αντί του Φερφελή.
22:58
Βγάζει έναν «βαρύ» επιθετικό ο Γιάννης Πετράκης και βάζει έναν γρήγορο θέλοντας να κτυπήσει στην κόντρα τα αργά στόπερ των Ολλανδών.
23:02
Εξαιρετικό παιχνίδι κάνουν μέχρι στιγμής ο Μιχαήλ και ο Λίλα.
23:02
55' Μακρινό σουτ του Μπέριου, η μπάλα περνάει άουτ.
23:02
Τρομερό... γλέντι από τους οπαδούς του ΠΑΣ Γιάννινα στην κερκίδα που έχουν κερδίσει κατά κράτος τη μάχη της εξέδρας.
23:06
58' Σέντρα-σουτ του Γιάχασμπαχτ, έδιωξε εκπληκτικά ο Πασχαλάκης σε κόρνερ.
23:07
Ακόμη μια εξαιρετική προσπάθεια από τον Μιχαήλ, που κόβει ακόμη μία επικίνδυνη επίθεση!
23:08
61' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Κούτρης αντί Κοζορώνη.
23:10
Την ώρα που ο Κούτρης έμπαινε στον αγωνιστικό χώρο, από τον πάγκο του ΠΑΣ ακούγονταν άτομα που έλεγαν «πάλι γκολ θα βάλει, όπως στην Οντ».
23:10
63' Διπλή αλλαγή για την Άλκμααρ. Φράιντεϊ και Γκαρσία αντί Βέγκορστ και Γιάχανσμπαχ.
23:11
Τον καλύτερό του παίκτη βγάζει ο βαν ντε Μπρομ, τον Γιάχανσμπαχ.
23:12
64' Σουτ του Χαπς μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
23:12
65' Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο.
23:18
Συμπληρώθηκαν 70 λεπτά στην αναμέτρηση. Κρατάει καλά ο ΠΑΣ, που ψάχνει μια καλή αντεπίθεση για να σκοράρει.
23:21
74' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο ΠΑΣ. Ο Δώνης αντί του Γιάκου.
23:23
76' Σέντρα-σουτ του Ακόστα, ο Ροσέ έδιωξε πριν ο Μαμπουλού σκοράρει με το κεφάλι. Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ!
23:24
77' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
23:26
79' Κίτρινη κάρτα στον Φλάαρ.
23:29
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η Άλκμααρ συνεχίζει να προηγείται με 1-0 αλλά ο ΠΑΣ έχει φέρει το ματς στα μέτρα του!
23:34
Λιγότερα από πέντε λεπτά για τα 90'. Κρατάνε γερά οι Ηπειρώτες που είναι άψογοι τακτικά.
23:34
87' Αλλαγή για την Άλκμααρ. Σέουντιεν αντί Βαν Όβερεμ.