Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr το Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον πρώτο τίτλο της σεζόν, το Community Shield!

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Λέστερ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Community Shield.
17:40
Σήμερα κρίνεται ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Αγγλία.
17:42
Η Λέστερ μετά από μία ονειρική σεζόν, στην οποία κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της, θέλει να ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν. Από την άλλη μεριά, η κυπελλούχος Γιουνάιτεντ, θέλει να πάρει και πάλι τα... σκήπτρα στην Αγγλία. Γι' αυτό άλλωστε πήρε και τον Ζοσέ Μουρίνιο για προπονητή, ενώ έχει αποκτήσει τους Ιμπραΐμοβιτς, Μικιταριάν και ολοκληρώνει τη μεταγραφή του Πογκμπά.
17:43
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
17:43
Λέστερ (Κλαούντιο Ρανιέρι): Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Κινγκ, Αλμπράιτον, Μαχρέζ, Οκαζάκι, Βάρντι.
17:44
Στον πάγκο για τις «αλεπούδες»: Τσίλερ, Ενράντες, Μούσα, Σλουπ, Γκρέι, Ουγιόα, Μεντί.
17:44
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χεά, Βαλένσια, Μπαϊγί, Μπλιντ, Σο, Κάρικ, Φελαϊνί, Λίνγκαρντ, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ, Ιμπραΐμοβιτς.
17:44
Στον πάγκο για τους «κόκκινους διαβόλους»: Ρομέρο, Ρόχο, Σνάιντερλεν, Αντέρ Ερέρα, Μάτα, Μικιταριάν, Ράσφορντ.
17:45
17:47
Υπενθυμίζεται πως πριν λίγη ώρα, η Γιουνάιτεντ ανακοίνωσε ότι ο Πολ Πογκμπά περνάει αυτή τη στιγμή από ιατρικές εξετάσεις. Πιο κοντά από ποτέ στην επιστροφή του στο Μάντσεστερ ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, για τον οποίο θα δαπανηθούν περισσότερα από 110 εκ. ευρώ.
17:52
17:53
Άψογο στυλ από τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, κατά την ώρα της άφιξής του στο Γουέμπλεϊ.
17:56
Λίγα λεπτά ακόμη μέχρι την έναρξη του αγώνα.
18:02
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:03
18:03
Βίντεο της αγγλικής Ομοσπονδίας από την είσοδο των δύο ομάδων.
18:08
Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς. Αναγνωριστικό το παιχνίδι από τις δύο ομάδες.
18:11
Να πούμε ότι στην ενδεκάδα της Λέστερ δεν βρίσκεται ούτε ένα νέο μεταγραφικό απόκτημα. Και οι 11 παίκτες είναι από την περσινή σεζόν.
18:12
10' Ο Μαρσιάλ έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ από πολύ πλάγια, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πρώτη στιγμή στο ματς, για τη Γιουνάιτεντ.
18:14
12' Κεφαλιά του Ρούνεϊ από τα όρια της περιοχής, μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ο Σμάιχελ.
18:18
16' Γυριστό -αδύναμο- σουτ του Φελαϊνί, ο Σμάιχελ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
18:19
Ανεβάζει στροφές η Γιουνάιτεντ, με τη Λέστερ να βρίσκεται σε θέση άμυνας και να ψάχνει τος αντεπιθέσεις.
18:22
19' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λέστερ. Ο Βάρντι έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, πήρε τις κόντρες και έδωσε στον Οκαζάκι, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε πέρασε ελάχιστα άουτ.
18:22
20' ΔΟΚΑΡΙ για τη Λέστερ!
18:22
Κόρνερ του Βάρντι, γυριστή κεφαλιά του Οκαζάκι αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι.
18:23
Δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ έχασε η Λέστερ. Και στις δύο πρωταγωνιστής ο Οκαζάκι!
18:34
32' ΓΚΟΛ για τη Γιουνάιτεντ!
18:35
Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο παίρνει προβάδισμα από το... πουθενά! Ο Λίνγκαρντ έκλεψε τη μπάλα λίγο κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής, πέρασε τρεις παίκτες και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σμάιχελ, κάνοντας το 1-0.
18:39
37' Κόρνερ του Μαχρέζ, κεφαλιά του Κινγκ, η μπάλα πέρασε άουτ.
18:41
40' Kίτρινη κάρτα στον Σίμπσον.
18:49
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Γιουνάιτεντ προηγείται 1-0 της Λέστερ για το Community Shield χάρις στο γκολ του Λίνγκαρντ από το 32ο λεπτό.
19:05
Δύο αλλαγές για τη Λέστερ. Μούσα αντί Oκαζάκι και Γκρέι αντί Αλμπράιτον.
19:05
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
19:09
Εξαιρετικός ο Μπαϊγί στο ματς, έχει αποσοβήσει κάθε επιθετική προσπάθεια των παικτών της Λέστερ.
19:12
50' O Mαχρέζ μπήκε μέσα στην περιοχή και έδωσε στον Μούσα, αλλά αυτός καθυστέρησε και η Λέστερ έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.
19:12
52' ΓΚΟΛ για την Λέστερ!
19:13
Τραγικό λάθος-γύρισμα του Φελαϊνί, ο Βάρντι έκλεψε τη μπάλα, πέρασε και τον Ντε Χέα και σε κενή εστία έγραψε το 1-1 για τη Λέστερ. Ισοφαρίζει η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι και το ματς ξεκινάει και πάλι από την αρχή.
19:15
55' Κίτρινη κάρτα στον Κινγκ.
19:17
57' Συρτό σουτ του Γκρέι έξω από την περιοχή, ο Ντε Χέα δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα.
19:21
61' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ερέρα αντί Κάρικ.
19:23
63' Αλλαγές για τη Λέστερ. Μεντί αντί Κινγκ και Ερνάντες αντί Σίμπσον.
19:23
63' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Μάτα αντί Λίνγκαρντ.
19:24
Υπενθυμίζεται πως κάθε ομάδα στο Community Shield έχει το δικαίωμα να πραγματοποιήσει μέχρι 5 αλλαγές.
19:29
69' Ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Ο Φελαϊνί έστρωσε στον Ρούνεϊ, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε.
19:30
70' Αλλαγές για τη Γιουνάιτεντ. Ρόχο αντί Σο και Ράσφορντ αντί Μαρσιάλ.
19:31
71' Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊγί.
19:35
75' Κίτρινη κάρτα στον Βάρντι.
19:37
Κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο έμεινε. Για να δούμε, θα έχουμε νικητή στην κανονική διάρκεια ή θα τον μάθουμε στα πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση).
19:40
79' Η άμυνα της Λέστερ κοιμήθηκε, ο Ρούνεϊ έστρωσε στον Ιμπραΐμοβιτς ο οποίος με εξουδετερωμένο τον Σμάιχελ, πλάσαρε αδύναμα και ο Ντρινκγουότερ έδιωξε στη γραμμή.
19:40
80' Αλλαγή για τη Λέστερ. Σλουπ αντί Φουχς.
19:42
81' Τρομερή ευκαιρία για τη Λέστερ. Ο Χουτ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Μούσα ακόμη μία ενώ έπεφτε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
19:43
83' ΓΚΟΛ για την Γιουνάιτεντ!
19:44
Ο Βαλένσια έκανε την κίνηση και τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ιμπραΐμοβιτς, που ήταν σε οριακή θέση οφσάιντ, έκανε την κεφαλιά (κάνοντας παράλληλα φάουλ στον Μόργκαν που τον έσπρωξε) και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
19:44
Δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ για τη Μάντσεστερ, καθώς υπήρχε τόσο οφσάιντ όσο και επιθετικό φάουλ.
19:48
88' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Σνάιντερλεν αντί Ρούνεϊ.
19:49
89' Αλλαγή για τη Λέστερ. Ουγιόα αντί Χουτ.
19:50
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:52
Κόρνερ για τη Λέστερ στο 92'. Μπροστά και ο Σμάιχελ.
19:53
Περνάει ανεκμετάλλευτο. Πλάγιο για τη Λέστερ, συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στην περιοχή ο Σμάιχελ.
19:53
93' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Μικιταριάν αντί Μάτα.
19:56
Τέλος. Η Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Λέστερ και κατακτά τον πρώτο τίτλο της σεζόν, το Community Shield