Παναθηναϊκός-Μπρόντμπι

20:24
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πρώτο ματς του Παναθηναϊκού με την Μπρόντμπι για τα πλέι οφ του Europa League.
20:24
Οι πράσινοι θέλουν ένα σκορ πρόκρισης για να πάνε σε μια εβδομάδα στη Δανία και να «κλειδώσουν» την πρόκριση.
20:24
Ο κόσμος γεμίζει σιγά-σιγά τη Λεωφόρο, με τους λίγους φίλους των φιλοξενούμενων να έχουν τοποθετηθεί στη Θύρα 6.
20:25
Αποθέωση για τους ποδοσφαιριστές του Αντρέα Στραματσόνι που βγήκαν για προθέρμανση.
20:26
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Στιλ, Μέστο, Χουλτ, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Μολέδο, Λεντέσμα, Ζέκα, Γουακάσο, Ιμπάρμπο, Μπεργκ.
20:26
Η ενδεκάδα της Μπρόντμπι: Ρέννοβ, Λάρσον, Άλμπρεχτσεν, Ρόκερ, Κρονέ, Νόργκααρντ, Πίρι, Χουλσάγκερ, Μουχτάρ, Πούκι, Βίλτσεκ.
20:27
Σταθερά με τρία στόπερ παρατάσσεται και απόψε ο Παναθηναϊκός, με τον Ιταλό προπονητή του να θέλει να διασφαλίσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Όπως συνέβη και με την ΑΪΚ.
20:28
Στον πράσινο πάγκο: Κοτσόλης, Ρέις, Λέτο, Λούντ, Βιγιαφάνιες, Ρινάλντι, Νάνο.
20:28
Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται παίκτες με ποιότητα, οι οποίοι μπορούν ανά πάσα στιγμή να δώσουν το... κάτι διαφορετικό στην ομάδα τους.
20:30
20:43
Συνεχίζεται το ζέσταμα για τους παίκτες των δύο ομάδων, περίπου 15' πριν τη σέντρα.
20:46
Επέστρεψαν στα αποδυτήρια οι παίκτες του Παναθηναϊκού, προτού βγουν ξανά σε λίγα λεπτά για να ξεκινήσει ο αγώνας.
20:50
20:57
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, υπό τις ιαχές του ύμνου του Παναθηναϊκού και κάτω από θερμό χειροκρότημα του κόσμου.
21:00
Σέντρα για την Μπρόντμπι, καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό!
21:00
Κόρνερ κερδίζουν οι Δανοί στα 20''. Ο Ρόκερ κάνει με δυσκολία την προβολή στο πρώτο δοκάρι, αλλά σημαδεύει άουτ.
21:02
2' Ο Μπεργκ κλέβει την μπάλα μετά από πίεση που άσκησε, επιχείρησε να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα, ενώ στη συνέχεια χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στην περιοχή των Δανών κι ενώ προσπάθησε να παίξει το 1-2 με τον Γουακάσο
21:04
5' Δοκάρι για την Μπρόντμπι
21:05
Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά (σαν κόρνερ), ο Μέστο πιάνει την γυριστή κεφαλιά, αλλά στην προσπάθειά του να διώξει, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Ευτυχώς το οριζόντιο δοκάρι έσωσε τον Ιταλό και τον Παναθηναϊκό.
21:07
Ασκούν ασφυκτικό πρέσινγκ οι Δανοί, πιέζουν ψηλά και δεν αφήνουν τους πράσινους να κυκλοφορήσουν μπάλα.
21:08
8' Κίτρινη κάρτα στον Κρόνε, ο οποίος "σήκωσε" τον Ζέκα, μετά από ωραίο τσίμπημα της μπάλας του Πορτογάλου
21:09
Νωρίτερα είχε τιμωρηθεί με κίτρινη και ο Κουτρουμπής, για εκτός φάσης αγκωνιά σε αντίπαλό του.
21:11
11' Δύσκολη και μακρινή κεφαλιά του Μολέδο, φεύγει αρκετά μέτρα άουτ η μπάλα.
21:12
Νωρίτερα ο Ιμπάρμπο "γκρεμίστηκε" στην περιοχή της Μπρόντμι, μετά από στημένο που είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός. Ο διαιτητής είπε να συνεχιστεί το ματς, αν και έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ της ελληνικής ομάδας.
21:14
14' Τρίτο κόρνερ κερδίζει η Μπρόντμπι, βγαίνει και καθαρίζει ψηλά ο Στιλ. Παραμένει το 0-0 στη Λεωφόρο.
21:16
Πιο καλοί οι Δανοί στο πρώτο τέταρτο, έχει προβλήματα ο Παναθηναϊκός στην κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας
21:18
18' Σέντρα του Χουλτ από τα αριστερά, δύσκολη κεφαλιά του Ιμπάρμπο στο πρώτο δοκάρι, φεύγει παράλληλα από την εστία η μπάλα
21:18
19' Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό
21:19
Λεντέσμα και Μπεργκ κάνουν "κομπίνα" σε εκτέλεση κόρνερ. Ο Αργεντινός στρώνει με συρτή πάσα για τον Σουηδό, ο οποίος κινήθηκε ωραία και βγήκε από τα μαρκαρίσματα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
21:21
21:22
Δεν έχουν ανεβάσματα ως τώρα οι Μέστο και Χουλτ για να βοηθήσουν στην ανάπτυξη από τα άκρα (λόγω και της πίεσης ψηλά των Δανών). Δεν έχει φανεί ο Γουακάσο, ο οποίος ουσιαστικά έχει πιο επιθετικογενή ρόλο στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
21:25
24' Ο Ιμπάρμπο βρίσκει ωραία με κάθετη πάσα τον Ζέκα, αυτός χάνει την ισορροπία του και το διαγώνιο σουτ που, τελικώς, πιάνει είναι αδύναμο, με την μπάλα να καταλήγει εύκολα στα χέρια του Ρόννου
21:26
25' Τάιμ-άουτ στη Λεωφόρο για να δροσιστούν οι παίκτες και να πάρουν κάποιες οδηγίες.
21:28
28' Σκληρό μαρκάρισμα από πίσω, του Μουχτάρ στον Χουλτ. Λανθασμένα δεν του δείχνει κίτρινη κάρτα ο διαιτητής, διαμαρτυρήθηκαν -δικαίως- οι πράσινοι και ο Στραματσόνι.
21:29
30' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
21:30
Χουλτ-Γουακάσο συνεργάζονται εξαιρετικά, ο Σουηδός βγαίνει εντυπωσιακά από τα αριστερά, γυρίζει για τον Μπεργκ, αλλά ο φορ του Παναθηναϊκού βρίσκει αέρα μέσα από την περιοχή και δεν απειλεί!
21:30
31' Κίτρινη κάρτα στον Γουακάσο.
21:30
31' Φάση για την Μπρόντμπι
21:31
Οι Δανοί κλέβουν μπάλα στο κέντρο, ο Μουχτάρ δίνει αριστερά για τον Πούκι, ο οποίος αρχικά προσποιείται κι εν συνεχεία σουτάρει από διαγώνια θέση, με την μπάλα να κοντράρει στον Μολέδο και να κερδίζουν κόρνερ οι φιλοξενούμενοι. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο, με την πράσινη άμυνα να διώχνει.
21:32
33' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΟΝΕ ΤΗΣ ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ
21:33
Ο Ιμπάρμπο βγάζει ωραία μπαλιά για τον Μέστο στην πλάτη της άμυνας, ο Ιταλός βγαίνει μπροστά από τον Κρόνε κι αυτός τον γκρεμίζει αντικανονικά για να μην του επιτρέψει να μπει στην περιοχή. Είχε ήδη κίτρινη κάρτα ο παίκτης της Μπρόντμπι, δέχεται ΣΩΣΤΑ δεύτερη και αφήνει την ομάδα του με δέκα.
21:33
34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουακάσο από πλάγια θέση και λίγο έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Ρόννου η μπάλα.
21:35
21:36
36' Κίτρινη κάρτα στον Άλμπρεχτσεν, που... μάζεψε την μπάλα με το χέρι
21:37
37' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, η οποία δεν... υφίσταται λόγω οφσάιντ του Ιμπάρμπο!
21:37
Εκτέλεση φάουλ με "γέμισμα" του Λεντέσμα από τα αριστερά, ο Ιμπάρμπο πιάνει κεφαλιά, αλλά ο Ρέννοβ το βγάζει εντυπωσιακά στην κλειστή γωνία του. Σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο άσος του Παναθηναϊκού, οπότε ουσιαστικά δεν "μετρά" η φάση.
21:39
39' Τεράστια ευκαιρία για την Μπρόντμπι
21:39
Ο Άλμπρεχτσεν κάνει κεφαλιά-πάσα για τον Πούκι, αυτός κοντρολάρει με το στήθος, σουτάρει από κοντά, αλλά ο Στιλ κάνει σπουδαία επέμβαση στη κλειστή του γωνία και κρατάει το 0-0!
21:41
41' Συρτό σου του Λεντέσμα εν κινήσει, δεν σημαδεύει καλά ο Αργεντινός και η μπάλα φεύγει άουτ. Νωρίτερα Μπεργκ και Ιμπάρμπο συνδυάστηκαν ωραία, όμως ο Κολομβιανός δεν μπόρεσε να απειλήσει μετά από σέντρα του Σουηδού
21:42
21:45
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήγαν να βγάλουν αντεπίθεση, αλλά ο Μέστο έκανε γύρισμα σε λάθος χρόνο και ο Ιμπάρμπο πιάστηκε σε θέση οφσάιντ.
21:46
45+2' ΓΚΟΛΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ 1-0
21:47
Εκπληκτικός ο Γουακάσο "παίρνει" την μάχη με τον Πούκι και κρατά στην κατοχή του την μπάλα, βγάζει απίθανη, δύσκολη, "βαθιά" πάσα για τον Μπεργκ στην πλάτη της άμυνας της Μπρόντμπι και ο Σουηδός με εκπληκτικό ψιλοκρεμαστό πλασέ γράφει το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο στη Λεωφόρο!
21:48
Ο Μπεργκ βγάζει κάθετη για τον Μέστο, ο οποίος θα ήταν απέναντι μόνο από τον τερματοφύλακα της Μπρόντμπι, αλλά ο βοηθός... ανακαλύπτει οφσάιντ και σταματά την φάση. Σοβαρό λάθος εδώ...
21:49
Ημίχρονο στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο 45λεπτο με τον καλύτερο τρόπο, προηγούμενος 1-0 με τον Μπεργκ. Παίζει με δέκα η Μπρόντμπι λόγω αποβολής του Κρόνε.
21:52
21:57
Το 1-0 με τον Μπεργκ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων
1-0 Marcus Berg Goal HD - Panathinaikos... από hqfootball2016
22:02
Επιστρέφουν σιγά-σιγά οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου.
22:03
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
22:05
47' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
22:05
Ο Κουτρουμπής έβγαλε ωραία για τον Μέστο στα δεξιά, αυτός κάνει το παράλληλο γύρισμα, αλλά τόσο ο Ιμπάρμπο, όσο και ο Μπεργκ δεν μπορούν να μπουν στην τροχιά της μπάλας, να κάνουν την προβολή και να απειλήσουν για το 2-0.
22:08
50' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΚΟΛΚΙΠΕΡ ΤΗΣ ΜΠΡΟΝΤΜΠΙ
22:10
Ο Ιμπάρμπο βγήκε εξαιρετικά στην πλάτη της άμυνας (από κάθετη του Ζέκα), άδειασε εκπληκτικά τον προσωπικό του αντίπαλο και ο Ρέννοβ "γκρεμίζει" τον Κολομβιανό, βρίσκοντάς τον με το χέρι.
22:10
Ο τερματοφύλακας της Μπρόντμπι αποβάλλεται και οι Δανοί μένουν με εννιά παίκτες. Ο Πούκι βγαίνει και στη θέση του μπαίνει ο Τόπελ
22:11
53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ 2-0
22:12
Ωραία εκτέλεση του Λεντέσμα, νικά τον "κρύο" Τόπελ και κάνει το 2-0 για το τριφύλλι. Υπενθυμίζεται για τα υπόλοιπα περίπου 40' οι Δανοί θα παίξουν με 9 στη Λεωφόρο!
22:13
Έχει πάρει «φωτιά» η Λεωφόρος...
22:14
57' Σέντρα Χουλτ, δύσκολη κεφαλιά Ιμπάρμπο, φεύγει άουτ η μπάλα.
22:15
57' Αποθέωση για τον Σέμπα Λέτο με το... δικό του σύνθημα, καθώς ο Αργεντινός είναι έτοιμος να μπει στον αγωνιστικό χώρο.
22:15
58' Μέσα ο Λέτο, έξω ο Κουτρουμπής. Δεν χρειάζονταν πλέον τόσοι αμυντικογενείς παίκτες και ορθώς ο Στραματσόνι αλλάζει τα δεδομένα.
22:17
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
22:17
Ο Λέτο βγάζει απίστευτη πάσα με λόμπα για τον Μπεργκ, αυτός όμως νικιέται στο τετ-α-τετ με τον Τόπελ και μένει το 2-0!
22:19
61' Συνεχίζεται το σφυροκόπημα από πλευράς Παναθηναϊκού που έχει το μομέντουμ, αλλά και ισχυρό αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Γουακάσο γυρνά ωραία για τον Μπεργκ, ο Σουηδός σουτάρει εν κινήσει, αλλά σημαδεύει ψηλά άουτ
22:22
64' Φάση διαρκείας στα καρέ της Μπρόντμπι. Αρχικά ο Λέτο δεν πιάνει καλά το σουτ, η μπάλα φτάνει στον Ιμπάρμπο, ο οποίος προσπαθεί να κρατήσει στην κατοχή του την μπάλα και να απειλήσει, αλλά τελικώς απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων. Σταθερά στην περιοχή των Δανών παίζεται το παιχνίδι πλέον.
22:23
22:25
66' Σουτ του Ιμπάρμο, φεύγει άουτ η μπάλα. Ο Παναθηναϊκός θέλει να πετύχει ακόμα ένα τέρμα για να εξασφαλίσει... σχεδόν οριστικά από σήμερα την πρόκριση στους ομίλους. Άλλωστε παίζει με +2 παίκτες και είναι μεγάλη ευκαιρία, όπως και να το δεις.
22:28
Το δεύτερο αποψινό τάιμ-άουτ στον αγώνα για να δροσιστούν οι παίκτες.
22:29
71' Έφυγε ωραία από τα δεξιά ο Ζέκα, γύρισε για τον Γουακάσο, ο οποίος όμως έπιασε "άσχημα" το εν κινήσει σουτ και η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ
22:30
72’ Αλλαγή για την Μπρόντμπι. Μπαίνει ο Χέρμανσον και βγαίνει ο Βίλτσεκ.
22:31
73' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Έξω ο Γουακάσο που είχε την εκπληκτική μπαλιά στο 1-0, μέσα ο Λούκας Βιγιαφάνιες
22:32
74' Γλυκό γέμισμα του Μέστο από τα δεξιά, παίρνει την κεφαλιά ο Λέτο, αλλά είναι αδύναμη και μπλοκάρει εύκολα ο Τόπελ
22:34
76' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό!
22:35
Συρτή βολίδα του Λεντέσμα έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόπελ. Παραμένει το 2-0 στη Λεωφόρο, θέλει τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα ο Παναθηναϊκός που πιέζει ασφυκτικά τους εννιά της Μπρόντμπι.
22:37
Δέκα λεπτά για το τέλος, συν τις όποιες καθυστερήσεις.
22:39
82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΙ 3-0!
22:40
Εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεντέσμα για τον Μπεργκ, αυτός κινείται ωραία, μπαίνει στην περιοχή της Μπρόντμπι και με τελείωμα ανάλογο της κλάσης του, γράφει μέσα σε αποθέωση το 3-0... κλειδώνοντας από απόψε την πρόκριση!
22:41
83' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
22:42
Απίθανη ενέργεια του Βιγιαφάνιες που χόρεψε τρεις(!) αντιπάλους του, πάσαρε στον Λέτο, ο οποίος σουτάρει από κοντά για να χριστεί σκόρερ, αλλά τελευταία στιγμή παρεμβαίνει ένα σώμα αμυνόμενου και τον σταματά.
22:43
85' Standing ovation για τον Μπεργκ (2 γκολ) που αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Ρινάλντι, ο οποίος ντεμπουτάρει -σε επίσημο ματς- με την πράσινη φανέλα.
22:44
86' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Μολέδο πετάγεται ωραία, κάνει την κεφαλιά, αλλά σημαδεύει μόλις άουτ!
22:50
92' Ο Βιγιαφάνιες θέλησε να τελειώσει -κακώς και ανεπιτυχώς- την φάση από μακριά, ενώ ο Ιμπάρμπο θα έβγαινε τετ-α-τετ αν έπαιρνε την πάσα.
22:52
Λήξη του ματς. Ο Παναθηναϊκός παίρνει σπουδαία νίκη 3-0 (2 γκολ ο Μπεργκ, 1 ο Λεντέσμα με πέναλτι) κόντρα στην Μπρόντμι και πάει… αεράτος στη ρεβάνς την άλλη εβδομάδα για να «σφραγίσει» την είσοδό του στους ομίλους του Europa League.