Ολυμπιακός - Αρούκα

20:50
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού κόντρα στην Αρούκα.
20:51
Πρόκειται για το δεύτερο ματς των ερυθρόλευκων, που έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League μέσω της φάσης των πλέι-οφ.
20:51
Αυτό, οφείλεται στο γκολ του Σεμπά στην Πορτογαλία, χάρη στο οποίο οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με σκορ 1-0.
21:06
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων για το καθιερωμένο ζέσταμα.
21:09
21:15
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
21:17
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Μποτία, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Σεμπά, Πάρντο, Ιντέγε
21:18
O Μπέντο τελικά διάλεξε τον Ρέτσο για το δεξί άκρο της άμυνας, αφήνοντας εκτός τον Βούρο. Υπενθυμίζεται πως ο Φιγκέιρας είναι τιμωρημένος. Επίσης, αναμενόμενα ο Φορτούνης πήρε την θέση του Τσόρι.
21:18
Στον πάγκο: Λεάλι, Τσόρι, Πουλίδο, Μάρτινς, Βούρος, Ζντιέλαρ, Μανθάτης
21:19
Αρούκα (Λίτο Βιντιγκάλ): Μπρακάλι, Μπάστο, Βελάσκες, Αρτούρ, Ντε Ζεσούς, Γκεγκέ, Αντρέ Σάντος, Ζουμπάλ, Κριβελάρο, Ζεκίνια, Γκονζάλες
21:19
Στον πάγκο: Άντερσον, Βίτορ, Γκοϊάνο, Βαλέντε, Ματέους, Σακραμέντο, Λόπες
21:23
Όσο περνάει η ώρα αυξάνεται και η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες.
21:34
Αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων για τις τελευταίες οδηγίες.
21:35
21:43
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
21:44
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλεκσέι Εσκόφ από την Ρωσία.
21:44
1' Σέντρα
21:45
2' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, οι αμυντικοί της Αρούκα προλαβαίνουν τον Σεμπά.
21:48
4' Μίνι διακοπή καθώς ο Ιντέγε βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από σύγκρουση με τον Βελάσκες. Τελικά σηκώθηκε και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.
21:54
11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ.
21:58
14' Κίτρινη κάρτα στον Βελάσκες για φάουλ στον Μιλιβόγεβιτς.
22:01
17' Κίτρινη κάρτα στον Ζεκίνια, που έκοψε αντεπίθεση την οποία έβγαζε ο Πάρντο.
22:01
22:07
23' Επικίνδυνη επίθεση για την Αρούκα, ο Γκονζάλες σεντράρει από τα αριστερά, αλλά ο Ντε Ζεσούς αν και αμαρκάριστος δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.
22:08
24' Μεγάλη ευκαιρία για την Αρούκα. Αναστάτωση στην άμυνα των ερυθρόλευκων, η μπάλα στρώνεται στον Γκονζάλες, ο οποίος στέλνει την μπάλα πάνω απ' την εστία.
22:09
26' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Μποτία παίρνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.
22:13
29' 69-31% η κατοχή υπέρ των ερυθρόλευκων.
22:15
32' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Αρούκα. Εκτέλεση κόρνερ, ο Βελάσκες αστοχεί με κοντινή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι.
22:18
34' Τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Καμπιάσο ανοίγει στον Πάρντο κι αυτός με ατομική ενέργεια και πλασέ στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Μπρακάλι.
22:20
36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Ντα Κόστα, έπειτα από κόρνερ, και ο Ιντέγε πιάνει την κοντινή προβολή όμως ο Μπρακάλι σώζει ενστικτωδώς την ομάδα του.
22:25
41' Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμπιάσο στρώνει στον Ντε λα Μπέγια, που πιάνει με την μία το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
22:26
42' Επικίνδυνο γύρισμα του Πάρντο, η μπάλα περνάει από Σεμπά και Ιντέγε.
22:27
44' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για τράβηγμα στον Ντε Ζεσούς.
22:28
45' Ο Ιντέγε στοπάρει την μπάλα και επιχειρεί σουτ με το αριστερό, το οποίο έφυγε πάνω απ' την εστία.
22:29
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
22:30
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:30
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Αρούκα.
22:31
Κακός ρυθμός στο παιχνίδι, όμως τόσο οι ερυθρόλευκοι όσο και οι Πορτογάλοι είχαν από δύο μεγάλες ευκαιρίες.
22:31
22:45
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:48
47' Ευκαιρία για την Αρούκα. Γρήγορη αντεπίθεση, με τον Κριβελάρο να πιάνει ανάποδο ψαλίδι και να στέλνει την μπάλα άουτ.
22:52
51' Οι Πορτογάλοι, φυσιολογικά, παίζουν πιο ανοιχτά αφού ο χρόνος δεν είναι με το μέρος τους.
22:54
54' Πρώτες βοήθειες στον Ρέτσο, που συγκρούστηκε στον αέρα με αντίπαλο.
22:55
55' Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ρέτσο, που έχει κερδίσει δίκαια το χειροκρότημα της κερκίδας.
22:55
* Πάντως, οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί.
22:57
57' Νέα ευκαιρία για την Αρούκα. Εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Ολυμπιακού και πάλι δεν αντιδρά σωστά και ο Γκονσάλβες αστοχεί αμαρκάριστος με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι.
22:58
58' Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά.
23:02
62' Κίτρινη κάρτα στον Πάρντο.
23:05
65' Τεράστια ευκαιρία για την Αρούκα. Κοντινή κεφαλιά του Γκονζάλες, ο Καπίνο διώχνει δύσκολα.
23:10
70' Κίτρινη κάρτα στον Γκέγκε για σκληρό μαρκάρισμα στον Πάρντο.
23:12
73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ντεμπούτο για τον Αντρέ Μάρτινς, που πέρασε στη θέση του Φορτούνη.
23:14
74' 62-38% η κατοχή σταθερά υπέρ των ερυθρόλευκων, που όμως δεν μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά.
23:15
75' Κίτρινη κάρτα στον Ντε λα Μπέγια που έκοψε με τράβηγμα τον Ζεκίνια.
23:16
76' Επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή από τον Κριβελάο, η μπάλα περνάει απ' όλους και φεύγει άουτ.
23:17
77' Αλλαγή για την Αρούκα. Ο Ματέους αντί του Ζεκίνια.
23:20
80' ΓΚΟΛ 0-1 η Αρούκα!
23:21
Ο Ντε Ζεσούς παίρνει την πρώτη κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα φτάνει στον Γκέγκε που με κοντινό σουτ νικάει τον Καπίνο.
23:22
Αν λήξει έτσι το ματς, το εισιτήριο θα κριθεί στην παράταση.
23:22
82' Ευκαιρία για την Αρούκα. Η μπάλα στρώνεται στον Ματέους, ύστερα από κόρνερ, αλλά αυτός την στέλνει άουτ με δυνατό σουτ.
23:23
83' Φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Καμπιάσο μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
23:27
87΄ Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς που πήγε να ζητήσει τα ρέστα από παίκτη της Αρούκα, επειδή δεν τήρησε το fair play.
23:30
90' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Αναστάτωση στην άμυνα της Αρούκα, η μπάλα στρώνεται στον Πάρντο που σουτάρει με την μία αλλά την στέλνει άουτ.
23:32
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
23:32
90+1' Κίτρινη κάρτα στον Αρτούρ και φάουλ έξω από την περιοχή για τον Ολυμπιακό.
23:33
90+2' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντε λα Μπέγια, ο Μπρακάλι προλαβαίνει τον Ιντέγε που πήγαινε για προβολή.
23:34
90+4' Αλλαγή για την Αρούκα. Ο Βαλέντε αντί του Αρτούρ.
23:35
90+5' Τέλος κανονικής διάρκειας. Έχουμε παράταση.
23:35
Η Αρούκα προηγείται 1-0 στο Καραϊσκάκη με γκολ του Γκέγκε από το 80' και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς.
23:40
91΄ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι αντί του Καμπιάσο.
23:43
91' Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης
23:44
94' ΓΚΟΛ 1-1 ο Ολυμπιακός!
23:46
Με την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Τσόρι γίνεται ο άνθρωπος "κλειδί" για τους Πειραιώτες. Σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ο Μπρακάλι δεν είναι σε ετοιμότητα και βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.
23:47
Με το 1-1 οι ερυθρόλευκοι παίρνουν το εισιτήριο.
23:48
98' Στο έδαφος ο Πάρντο, με πρόβλημα τραυματισμού.
23:50
99' Φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι βγάζει κάθετη στον Ιντέγε, αυτός σουτάρει από πλάγια θέση, η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.
23:50
99' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανθάτης αντί του Πάρντο.
23:53
102' Ευκαιρία για την Αρούκα. Ο Γκονζάλες κάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, ο Καπίνο διώχνει με τα ακροδάχτυλα. Δεν υπέδειξαν κόρνερ ο διαιτητής και ο βοηθός του.
23:56
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
23:58
105+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης
23:59
Πονάει ο Ντε Λα Μπέγια και οι γιατροί του Ολυμπιακού κάνουν ότι μπορούν για να τον βοηθήσουν ώστε να συνεχίσει και στο δεύτερο τέταρτο.
00:00
Τρομερός ο Καμπιάσο, δίνει συμβουλές σε κάθε συμπαίκτη του.
00:00
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.
00:02
Έχει περάσει χαφ ο Ντε λα Μπέγια και αριστερό μπακ ο Σεμπά λόγω του προβλήματος τραυματισμού του πρώτου.
00:02
107' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Αντρέ Μάρτινς δίνει κάθετα στον Ιντέγε, ο οποίος θα σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Βελάσκες θα βάλει την κόντρα.
00:05
110' Σέντρα-σουτ του Γκονζάλες, ο Καπίνο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
00:06
112' Αλλαγή για την Αρούκα. Μπρούνο Λόπες αντί Γκέγκε.
00:07
112' Κίτρινη κάρτα στον Καπίνο για καθυστερήσεις.
00:08
113' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!!!
00:09
Ο Αντρέ Μάρτινς κάνει ωραία κάθετη στον Ιντέγε που μπαίνει μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ θα νικήσει το Μπρακάλι, κάνοντας το 2-1.
00:09
Πανηγυρίζει με σφιχτές γροθιές ο Πάουλο Πέντο, ενώ ο Ιντέγε πήγε κατευθείαν στον Καμπιάσο, ο οποίος πριν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος της παράτασης κάτι του είχε πει.
00:10
Πολύ κοντά πλέον στην πρόκρισή τους στους ομίλους του Europa League ο Ολυμπιακός, πρέπει να δεχτεί δύο γκολ για να αποκλειστεί και μένουν πέντε λεπτά.
00:10
115' Κεφαλιά του Ντε Ζεζούς, η μπάλα περνάει άουτ.
00:12
117' Σουτ του Αντρέ Μάρτινς, η μπάλα κοντράρει και ο Μπρακάλι διώχνει σε κόρνερ.
00:13
118' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Αντρέ Μάρτινς, κακή απόκρουση του Μπρακάλι που στην επαναφορά θα νικήσει τον Ιντέγε.
00:13
«Αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό», φωνάζουν οι οπαδοί των «ερυθρολεύκων».
00:14
120' Από μία κίτρινη σε Γκονζάλες και Ντα Κόστα.
00:15
2 λεπτά οι καθυστερήσεις. Τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει πλέον.
00:16
Οι φίλοι του Ολυμπιακού αποθεώνουν Μανθάτη και Ρέτσο σε κάθε τους προσπάθεια. Ήταν πολύ καλοί και οι δύο πιτσιρικάδες, σήμερα!
00:18
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Αρούκα και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Κάκιστη εμφάνιση από τους Πειραιώτες, αλλά το αποτέλεσμα μετράει!