ΠΑΟΚ-Ξάνθη

15:34
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Ξάνθη στην Τούμπα για την 5η αγωνιστική της Super League.
15:39
O ΠΑΟΚ προέρχεται από τις νίκες κόντρα σε Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό (2-1 το σκορ και στα δύο ματς), ενώ η Ξάνθη από ισάριθμες ήττες (2-0 από Πανιώνιο και 4-1 από την ΑΕΚ).
15:40
Στόχος των γηπεδούχων να κάνουν το 3 στα 3 και των φιλοξενούμενων να πάρει τον πρώτο βαθμό ή αν τα καταφέρει ακόμη και τους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.
15:43
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
15:43
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης, Ροντρίγκες.
15:44
Στον πάγκο: Μπρκιτς, Τιάμ, Σάχοφ, Αθανασιάδης, Βαρέλα, Κίτσιου, Πέλκας.
15:45
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Καμαρά, Ντε Λούκας, Νιέτο, Λάζιτς, Σολτάνι, Γιουνιές.
15:45
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Καρασαλίδης, Τριάδης, Βασιλακάκης, Ράνος, Π. Ορφανίδης, Λ. Ορφανίδης.
15:46
Διαιτητής είναι ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), βοηθοί του οι Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας) και Δημήτριος Βεργέτης (Αρκαδίας). Τέταρτος ο Γιώργος Γιαννουλάκης (Χανίων).
15:47
Σε λιγότερο από ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι!
15:48
Στη «Θύρα 4», η οποία θα είναι κλειστή λόγω της τιμωρίας που έχει επιβάλλει στον ΠΑΟΚ ο Σταύρος Κοντονής έχει τοποθετηθεί μια μεγάλη ασπρόμαυρη φανέλα.
15:51
Oι παίκτες των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους, αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και σε λίγο θα κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
15:57
Οι ενδεκάδες και το διαιτητικό τρίο βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, σε περίπου δύο λεπτά θα έχουμε σέντρα στο ματς.
16:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
16:06
6' Σουτ του Γιουνιές από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πολύ άουτ.
16:09
8' Ωραίο συρτό σουτ του Ροντρίγκες, έδιωξε ο Ζίφκοβιτς.
16:10
9' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία κάθετη του Ροντρίγκες, που βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Κουλούρη αλλά ο Ζίφκοβιτς θα τον νικήσει με τα πόδια. Δεν έκανε το καλύτερο δυνατό πλασέ ο νεαρός άσος, ενώ είχε και την επιλογή της πάσας στον Τζάλμα Κάμπος.
16:12
Έχει μπει δυνατά στο ματς ο ΠΑΟΚ και ψάχνει το γρήγορο γκολ κόντρα στην «παθητική» Ξάνθη που αναζητά κάποια καλή αντεπίθεση.
16:16
16' Σουτ του Κάμπος έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:23
Στα μισά του πρώτου μέρους, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ξάνθη.
16:24
24' Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα άουτ. Πρώτη τελική για την Ξάνθη.
16:29
Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς.
16:33
33' Ωραία σέντρα του Τζάλμα Κάμπος, ο Ροντρίγκες κατέβασε τη μπάλα και σούταρε αδύναμα με τον Ζίφκοβιτς να μπλοκάρει.
16:35
35' Κίτρινη κάρτα στον Τζάλμα Κάμπος. Πριν από τρία λεπτά ο Λάζιτς είχε δεχθεί και αυτός κίτρινη κάρτα.
16:39
39' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.
16:41
Ο ΠΑΟΚ παρότι στο πρώτο τέταρτο του ματς ήταν κυρίαρχος και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Ζίφκοβιτς, στη συνέχεια έριξε τον ρυθμό και έχει αρκετή ώρα να απειλήσει.
16:44
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχει προσεγγίσει πολύ καλά το ματς, όπως ακριβώς θέλει.
16:47
45'+1' Ο Γκάρι Ροντρίγκες έφευγε στην αντεπίθεση αλλά κόπηκε λανθασμένα από τον βοηθό για οφσάιντ.
16:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. ΠΑΟΚ και Ξάνθη πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς αλλά μετά το 20' να μην μπορούν να ανησυχήσουν.
17:04
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Πέλκας αντί Μπίσεσβαρ.
17:04
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
17:09
50' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Καταπληκτική ατομική ενέργεια του Πέλκα, γυρίζει τη μπάλα στο πέναλτι αλλά ο επερχόμενος Τζάλμα Κάμπος έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίφκοβιτς.
17:14
56' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας.
17:17
Ετοιμάζει τον Κλάους ο Ίβιτς.
17:17
59' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αθανασιάδης αντί Κουλούρη.
17:20
61' Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη!
17:21
Τραγικό λάθος του Τσίμιροτ, ο Καμαρά του έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον Λάζιτς ο οποίος γύρισε τη μπάλα στον ολομόναχο Νιέτο, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.
17:22
64' Αλλαγή για την Ξάνθη. Βασιλακάκης αντί Γιουνιές.
17:28
69' Δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη κάρτα στον Λάζιτς.
17:28
Σωστή η κάρτα, καθώς άπλωσε τον αγκώνα του και βρήκε τον Τζαβέλλα στο πρόσωπο.
17:29
Στο τελευταίο 20λεπτο συν τις καθυστερήσεις, η Ξάνθη θα αγωνιστεί με δέκα παίκτες.
17:30
71' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας έστρωσε στον Ροντρίγκες αλλά ο τελευταίος έκανε κακό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
17:30
Πέφτει πολύ... ξύλο στο ματς και από τους παίκτες των δύο ομάδων!
17:32
73' Σέντρα-σουτ του Νιέτο, έδιωξε δύσκολα με το ένα χέρι ο Γλύκος.
17:33
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Ξάνθη, λίγο έξω από την περιοχή.
17:34
75' Ο Νιέτο εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε τη μπάλα.
17:39
80' Ο Κλάους παλεύει με τον Γουάλας για τη μπάλα, ο τελευταίος βρίσκει άθελά του τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι.
17:40
82' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λ.Ορφανίδης στη θέση του Σολτάνι. Στο 79ο λεπτό είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Τιάμ αντί του Τσίμιροτ.
17:41
82' Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
17:42
Ο Κλάους γυρίζει τη μπάλα στο πέναλτι, ο Ροντρίγκες κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα περνάει... σύριζα με το δεξί δοκάρι! Φάση καρμπόν με αυτή του 53ου λεπτού!
17:44
Πέντε λεπτά ακόμη μέχρι τα 90'.
17:45
86' Κίτρινη κάρτα στον Νιέτο και στον Ζίφκοβιτς.
17:49
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:51
90'+3' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ράνος αντί Νιέτο.
17:53
94' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τιάμ σούταρε αντί να γυρίσει τη μπάλα, ο Ροντρίγκες δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτια με τους αμυντικούς της Ξάνθης να διώχνουν σε κόρνερ.