Ελλάδα-Κύπρος

21:14
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με την αντίστοιχη της Κύπρου για την δεύτερη αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
21:15
Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους πριν από λίγο στον αγωνιστικό χώρο. Χειροκροτήθηκαν πολύ θερμά και οι δύο ενδεκάδες, πρώτα αυτή της Κύπρου και μετά της Ελλάδας.
21:16
Έχει πιάσει δυνατή βροχή και αέρας στο «Γ. Καραϊσκάκης».
21:21
Απίστευτη βροχή αυτή τη στιγμή στο Φάληρο!
21:24
Να υπενθυμίσουμε πως το ματς μεταδίδεται τηλεοπτικά από την τηλεόραση του ΣΚΑΪ.
21:24
Και φυσικά ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM.
21:25
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:26
Εθνική Ελλάδας (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης – Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τζαβέλλας – Μανιάτης, Σταφυλίδης – Μάνταλος, Φορτούνης, Μπακασέτας – Μήτρογλου.
21:27
Κύπρος (Χριστάκης Χριστοφόρου): Παναγί, Τζούνιορ, Χαραλάμπους, Δημητρίου, Χαραλαμπίδης, Μυτίδης, Λαμπάν, Αρτυματάς, Λαΐφης, Κάστανος.
21:29
Λιγοστός κόσμος στις κερκίδες, ενώ βρίσκονται και περίπου 200 Κύπριοι.
21:32
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τσέχος, Πάβελ Κράλοβετς, βοηθοί του οι Ρομάν Σλίτσκο (Σλοβακία), Ίβο Νάντβορνικ (Τσεχία) και τέταρτος ο επίσης Τσέχος, Μίροσλαβ Ζελίνκα.
21:34
Στον πάγκο για την Ελλάδα: Καπίνο, Γλύκος, Παπαδόπουλος, Τζιώλης, Καρέλης, Πέτσος, Βέλλιος, Γιαννιώτας, Ταχτσίδης, Χολέμπας, Οικονόμου.
21:35
Στον πάγκο για την Κύπρο: Γεωργαλίδης, Κίσσας, Μερκής, Στυλιανού, Αβραάμ, Σωτηρίου, Χριστοφί, Αλεξάνδρου, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Μακρής, Νικολάου.
21:36
Έχει κοπάσει αυτή τη στιγμή η βροχή. Σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του «Γ. Καραϊσκάκης».
21:38
Στα άλλα ματς του ομίλου που ξεκινάνε επίσης στις 21:45, το Βέλγιο υποδέχεται τη Βοσνία και η Εσθονία το Γιβραλτάρ.
21:40
Σε ένα πεντάλεπτο περίπου θα έχουμε σέντρα στο ματς. Ραδιοφωνική μετάδοση του Κύπρος-Ελλάδα από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τηλεοπτική από το ΣΚΑΪ.
21:43
Ένας ύμνος ακούστηκε και για τις δύο ομάδες! Αποθέωση από όλο το γήπεδο για Ελλάδα και Κύπρο!
21:45
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:46
1' Ο Τζαβέλλας βάζει την προβολή και προλαβαίνει τον Χαραλαμπίδη πριν γίνει επικίνδυνος μέσα στην περιοχή.
21:51
Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς, τίποτα το ιδιαίτερο. Μέχρι στιγμής, Μάνταλος και Φορτούνης βρίσκονται εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο.
21:53
8' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη, η άμυνα της Ελλάδας χάνει τον Αρτυματά αλλά αυτός δεν πιάνει την κεφαλιά και δίνει την ευκαιρία στον Καρνέζη να μπλοκάρει τη μπάλα.
21:54
Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.
21:54
Μικρή διακοπή, έχει χτυπήσει ο Λαμπάν που έπεσε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο.
21:56
12' ΓΚΟΛ για την Ελλάδα!
21:57
Τζαβέλλας και Φορτούνης πίεσαν τον Χαραλαμπίδη, ο δεύτερος έκλεψε τη μπάλα και έσπασε πολύ ωραία στον Μήτρογλου, ο οποίος με άψογο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 1-0 η Ελλάδα, πολύ καλό ξεκίνημα!
21:58
Ζήτησαν φάουλ οι Κύπριοι στο γκολ, στο μαρκάρισμα του Τζαβέλλα στον Χαραλαμπίδη.
22:01
Δευτερόλεπτα πριν το γκολ, η Ελλάδα έχει ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Δημητρίου. Και σε αυτή τη φάση όπως και στο γκολ, ο διαιτητής έχει δείξει «παίζετε».
22:03
Έχει χτυπήσει στο κεφάλι ο Μανιάτης και δείχνει να ζαλίζεται. Ξαναμπαίνει μετά από λίγο στον αγωνιστικό χώρο.
22:05
20 λεπτά στην αναμέτρηση, η Ελλάδα προηγείται 1-0 της Κύπρου χάρις στο τέρμα του Μήτρογλου στο 12'.
22:09
Πιέζει ψηλά η Εθνική και έχει κλέψει αρκετές μπάλες με αποτέλεσμα να βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση.
22:10
Από την άλλη μεριά, το παιχνίδι της Κύπρου περνάει πολύ από τα πόδια του Χαραλαμπίδη. Κυρίως από τη δεξιά πλευρά παίζουν οι παίκτες του Χριστάκη Χριστοφόρου.
22:12
27' Εκτέλεση κόρνερ του Χαραλαμπίδη, ο Λαΐφης ξεμαρκαρίστηκε αλλά έκανε πολύ κακή κεφαλιά ενώ ήταν ολομόναχος στην περιοχή.
22:14
30' Σουτ του Σταφυλίδη από τα 30 περίπου μέτρα, ο Παναγή έπεσε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
22:17
32' Σουτ του Δημητρίου έξω από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Καρνέζης καθώς βλέπει τη μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα έξω από την εστία του.
22:19
34' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μάνταλος βγάζει στον Φορτούνη, ο οποίος στο ύψος του κέντρου κάνει τρομερή ντρίμπλα στον Χαραλάμπους και βγάζει εξαιρετική μπαλιά στον Μήτρογλου που θα προσπαθήσει να τσιμπήσει πάνω από τον Παναγή αλλά θα κάνει πολύ κακό τελείωμα.
22:23
39' Κίτρινη κάρτα στον Μυτίδη.
22:26
42' ΓΚΟΛ για την Ελλάδα!
22:27
Τραγικό λάθος του Παναγή, που πήγε να δώσει με τα χέρια στον Λαΐφη και ουσιαστικά την έστρωσε στον Μάνταλο, ο οποίος τον κρέμασε και έγραψε το 2-0.
22:30
2 λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:32
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου.
22:32
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Ελλάδα προηγείται 2-0 της Κύπρου και έχει βάλει γερές βάσεις για να κάνει το 2 στα 2. Ο Μήτρογλου με ωραίο πλασέ από ασίστ του Φορτούνη άνοιξε το σκορ στο 12’ και ο Μάνταλος στο 42’ επωφελήθηκε από το λάθος του Παναγή και έγραψε το 2-0.
22:45
14.892 είναι οι θεατές του αγώνα όπως έγινε γνωστό από τα μεγάφωνα αυτή τη στιγμή.
22:48
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
22:51
47' Σέντρα του Κάστανου, ο Μυτίδης προλαβαίνει στην έξοδο τον Καρνέζη αλλά η κεφαλιά του περνάει αουτ.
22:51
48' Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.
22:57
53' Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Χαραλάμπους γύρισε τη μπάλα πολύ ωραία στο πέναλτι στον Εφρέμ, αυτός έκανε το πολύ δυνατό σουτ αλλά η μπάλα ενώ είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, βρήκε στο κεφάλι του Μυυτίδη και πέρασε άουτ.
22:58
55' Σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, έπεσε και μπλόκαρε ο Παναγή.
23:01
Σε τρομερά κέφια ο Κώστας Φορτούνης σήμερα! Κάνει εξαιρετικό παιχνίδι.
23:02
59' Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
23:03
Τρομερό κόψιμο του Παπασταθόπουλου στον Κάστανο που έμπαινε απειλητικά στην περιοχή. Καταπληκτικός ο Σωκράτης σήμερα, όπως και ο Κώστας Μανωλάς.
23:04
Δεν πατάει καλά στο πρώτο τέταρτο η Ελλάδα, καλύτερη η Κύπρος που προσπαθεί να φτάσει στη μείωση του σκορ και να ξαναμπεί στο ματς.
23:05
62' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Σέντρα του Τοροσίδη, κεφαλιά του Μήτρογλου, η μπάλα λίγο άουτ.
23:07
64' Σουτ του Μπακασέτα στην κίνηση, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Παναγή.
23:09
66' Αλλαγή για την Κύπρο. Χριστοφή αντί Χαραλαμπίδη.
23:13
70' Αλλαγή για την Ελλάδα. Παπαδόπουλος αντί Σταφυλίδη.
23:20
78' Αλλαγή για την Ελλάδα. Χολέμπας αντί Μπακασέτα.
23:21
78' Αλλαγή για την Κύπρο. Κυριακού αντί Αρτυματά.
23:24
82' Σουτ του Κάστανου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καρνέζης.
23:26
83' Αλλαγή για την Κύπρο. Μακρής αντί Μυτίδη.
23:30
3 λεπτά ακόμη συν τις καθυστερήσεις, Ολοταχώς για το 2/2 στα προκριματικά του Μουντιάλ η Ελλάδα.
23:32
89' Αλλαγή για την Ελλάδα. Καρέλης αντί Τζαβέλλα.
23:33
4 λεπτα οι καθυστερήσεις.
23:35
90'+2' Τρομερό βολέ του Φορτούνη, ελάχιστα άουτ. Το δικαιούταν το γκολ ο Έλληνας μεσοεπιθετικός.
23:37
Τέλος στο ματς. Η Ελλάδα επικράτησε 2-0 της Κύπρου στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρις στα τέρματα των Μήτρογλου (12’) και Μάνταλου (42’) και έκανε το 2/2 στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Θερμό χειροκρότημα από τους 15 χιλ. Έλληνες που βρέθηκαν στο φαληρικό γήπεδο και για τις δύο ομάδες.