Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Κέρκυρας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.
Με την αναμέτρηση στο «Νησί των Φαιάκων» ανοίγει η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Στο σημερινό πρόγραμμα είναι και οι αναμετρήσεις Πλατανιάς-Ξάνθη (18.15) και ΑΕΚ-Πανιώνιος (20.30).
15:43
Ισοβαθμούν στους 3 βαθμούς οι δύο ομάδες.
15:48
Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου θέλει σήμερα να διπλασιάσει τις νίκες στο σπίτι της. Στις 18/09 είχε επικρατήσει 2-0 απέναντι στην ΑΕΛ.
15:48
Από την άλλη πλευρά, οι Αρκάδες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς μακριά από την Τρίπολη και προέρχονται από την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στην Σούπερ Λίγκα (2-0 κόντρα στον Πλατανιά).
15:52
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
15:52
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ανδρεόπουλος, Σιόντης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Τουράμ, Κοντός, Σπίνουλας, Ζορμπάς, Επστάιν, Νίκιτς
15:53
Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ντιόγκο, Ντουάλα, Ναζίμ, Γρομητσάρης, Αρναρέλης, Παμλίδης
15:53
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοσίτσκι, Σέφι, Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης, Φερνάντες, Τσουκαλάς,Γιαννούλης, Καλτσάς, Μπέρτος, Χαμντανί, Ιγκόρ
15:53
Στον πάγκο: Ντοναρούμα, Συρεγγέλας, Μάσα, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς, Μακροστέργιος, Κυριακόπουλος
16:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
16:04
4' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.
16:05
5' Μεγάλη φάση για την Κέρκυρα. Σέντρα του Σπίνουλα, ο Τουράμ πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα πάνω απ' την εστία.
16:07
8' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντες.
16:10
11΄ Κίτρινη κάρτα και στον Νίκιτς. Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των δύο ομάδων, ο Φωτιάδης δεν κρατάει τις κάρτες στο τσεπάκι του.
16:10
11' Φάση για τον Αστέρα. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, ο Κουτζαβασίλης παραχωρεί κόρνερ.
16:11
12΄ Το κόρνερ εκτελείται η μπάλα φτάνει στον Χαμντανί, που δοκιμάζει το πόδι του και στέλνει την μπάλα άουτ.
16:12
13' Απάντηση από την Κέρκυρα. Νέα κεφαλιά του Τουράμ, η μπάλα φεύγει και πάλι πάνω απ' την εστία του Αστέρα.
16:15
16' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΚΕΡΚΥΡΑ!
16:17
Όμορφη επίθεση για τους γηπεδούχους, ο Ζορμπάς κάνει το γύρισμα και ο Τουράμ σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα την ώρα που ο Κοσίτσκι ήταν εξουδετερωμένος.
16:21
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Σουτ του Φερνάντες μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
16:25
25' Δοκάρι για την Κέρκυρα. Σέντρα του Ζορμπά η μπάλα κοντράρει και βρίσκει έπειτα και από την παρέμβαση του Κοσίτσκι το οριζόντιο δοκάρι.
16:27
28' Αδύναμη κεφαλιά του Τσουκαλά, ο Κουτζαβασίλης βλέπει την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του.
16:27
29' ΓΚΟΛ 2-0 Η ΚΕΡΚΥΡΑ!
16:28
Ο Τουράμ κινείται άψογα στην πλάτη της άμυνας και νικάει τον Κοσίτσκι με δυνατό σουτ.
16:35
35' Σταθερά στην επίθεση η Κέρκυρα
16:40
41' Καθοριστικό μπλοκ του Σιόντη σε δυνατό σουτ του Χαμντανί έξω από την περιοχή.
16:43
43΄ Γέμισμα του Χαμντανί στην περιοχή, ο Φερνάντες δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή.
16:44
44' Φάση για τον Αστέρα. Σουτ του Ιωαννίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
16:45
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
16:46
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
16:46
Χάρη στα δύο τέρματα του Τουράμ (16', 28) η Κέρκυρα προηγείται 2-0 κόντρα στον Αστέρα
17:00
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
17:06
51΄ Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο
17:09
54' Ο Αστέρας προσπαθεί να βγάλει αντεπίθεση με τον Καλτσά, όμως οι παίκτες της Κέρκυρας επέστρεψαν γρήγορα και καθάρισαν τη φάση
17:12
57' Πρώτη τελική για τον Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φερνάντες επιχειρεί σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
17:16
60' Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Δημούτσος αντί του Χαμντανί και ο Στανισάβλιετς στη θέση του Καλτσά.
17:17
61' Κίτρινη κάρτα στον Στανισάβλιεβιτς, επειδή πέρασε στο γήπεδο πριν αποχωρήσει ο Καλτσάς.
17:19
64' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Δυνατό σουτ του Φερνάντες, ο Κουτζαβασίλης διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
17:20
65' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ντουάλα αντί του Ζορμπά.
17:22
66' Ο Δημούτσος ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ανδρεόπουλο. Το ριπλέι δεν βοηθάει, υπήρχε πολυκοσμία στην περιοχή της Κέρκυρας.
17:24
69' Ξαφνικό σουτ του Νίκιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
17:25
70' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Ανδρεόπουλου πέρασε ο Ναζίμ.
17:28
72' Κεφαλιά του Τουράμ, ο Κοσίτσκι ήταν εκτός θέσης, όμως ο Βραζιλιάνος δεν σημάδεψε σωστά.
17:29
74' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μάσα στη θέση του Σέφι.
17:30
75' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Κοντινή κεφαλιά του Μάσα, ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε.
17:35
80' Κεφαλιά του Ιωαννίδη η μπάλα άουτ.
17:45
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
17:47
90'+2' Ο Τουράμ δεν μπορεί με διπλή προσπάθεια να κερδίσει τον Κοσίτσκι και να κάνει το χατ-τρικ!
17:50
90'+4' Σουτ του Στανισάβλιεβιτς, ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε τη μπάλα.
17:51
Τέλος στο ματς. Η Κέρκυρα επιστρέφει στις νίκες μετά από τρεις ήττες, επικρατώντας 2-0 του Αστέρα Τρίπολης με ισάριθμα γκολ του Τουράμ (19, 29'.)