Πλατανιάς-Ξάνθη

17:57
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πλατανιά και την Ξάνθη για την 8η αγωνιστική της Super League.
17:59
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 7η θέση με 8 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 11η με 5!
18:00
Προμηνύεται ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον παιχνίδι μετά και το τρίποντο που πήρε η Ξάνθη στην Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό και την ανεβασμένη ψυχολογία που έχει.
18:01
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
18:02
Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς, Τσουράκης, Γιακουμάκης.
18:03
Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Κάργας, Γιορέντε, Ντίνας, Γουνδουλάκης, Ντιλαβέρ, Ντεβέσα.
18:04
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Νιέτο, Καμαρά, Βασιλακάκης, Γιουνές.
18:05
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Φλίσκας, Τριάδης, Ράνος, Λάζιτς, Ορφανίδης.
18:07
Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)
18:08
Βοηθοί του είναι οι Νικόλαος Γεωργαράκος (Αθήνας), Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Εύβοιας) και 4ος διαιτητής ο Μιχάλης Βοσκάκης (Ρεθύμνου).
18:15
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:20
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο.
18:22
Έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού ο Πλατανιάς αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Από την άλλη η Ξάνθη παίζει προς το παρόν αρκετά «σφιχτά».
18:24
9' Ο Σωτηρίου έκανε μια παρακινδυνευμένη αλλά... εξαιρετική ντρίμπλα στον Βασιλακάκη! Αποθέωση για τον τερματοφύλακα του Πλατανιά από τους οπαδούς της ομάδας.
18:29
Πρώτο τέταρτο στο ματς, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Πλατανιά και Ξάνθη.
18:33
19' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
18:34
Ο Νιέτο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιουνές έπιασε μια καταπληκτική σκαστή κεφαλιά η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Σωτηρίου. 1-0 η Ξάνθη μέσα στα Πηγάδια.
18:39
Για να δούμε πως θα αντιδράσει ο Πλατανιάς στο γκολ των φιλοξενούμενων. Προς το παρόν μοιάζει να τα έχει... χάσει!
18:44
Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο ματς. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια με το γκολ του Γιουνές.
18:50
Το παιχνίδι έχει ρυθμό αλλά λείπουν οι φάσεις. Χαρακτηριστικό είναι πως με την μοναδική ευκαιρία στο ματς μπήκε και το γκολ.
18:51
37' Ο Μουνάφο βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πάρα πολύ κακό!
18:55
75%-25% η κατοχή υπέρ του Πλατανιά στο 40', ωστόσο οι Κρητικοί δεν μπορούν να την εκμεταλλευτούν!
18:59
45' Σουτ του Γιακουμάκη λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε ο Ζίφκοβιτς.
19:00
Ημίχρονο στο ματς. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια χάρη στο γκολ του Γιουνές από το 19ο λεπτό.
19:14
Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Γουνδουλάκης αντί του Στανισάβλιεβιτς.
19:15
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος! Χωρίς αλλαγές η Ξάνθη, έκανε μία ο Πλατανιάς.
19:19
49' Σουτ του Αποστολόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
19:26
57' Πρώτη κεφαλιά του Γκνιάτιτς προς τα πίσω, ο Μπανανά κινήθηκε στο ύψος του δευτέρου δοκαριού αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει τη μπάλα!
19:34
64' Ο Γιουνές κόπηκε με οφσάιντ ενώ έφευγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, με την απόφαση να είναι λανθασμένη!
19:38
69' Αλλαγή για την Ξάνθη. Λάζιτς αντί Βασιλακάκη.
19:40
70' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ντιλαβέρ αντί Αποστολόπουλου.
19:44
Τελευταίο τέταρτο στο παιχνίδι. Συνεχίζει να προηγείται η Ξάνθη του Πλατανιά με 1-0
19:45
76' Κίτρινη κάρτα στον Λάζιτς.
19:46
77' Αλλαγή για την Ξάνθη. Τριάδης αντί Νιέτο.
19:49
80' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ντίνας αντί Τσουράκη.
19:53
84' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ράνος αντί Γιουνές.
19:58
89' Σουτ του Γουνδουλάκη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ζίφκοβιτς.
20:00
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις!
20:00
90'+1' Σουτ του Τριάδη, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
20:03
90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Ζίφκοβιτς.
20:06
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια και πήρε δεύτερο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα μετά από αυτό με τον Παναθηναϊκό την περασμένη αγωνιστική.