Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ηρακλή για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας
19:04
Το ματς διεξάγεται στο «Απόστολος Νικολαΐδης»
19:06
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και για το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή στις 15:00
19:07
Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να κάνει rotation σε αυτή την αναμέτρηση, προκειμένου να δώσει ανάσες σε βασικούς ποδοσφαιριστές έπειτα από συνεχόμενους αγώνες σε Super League και Europa League
19:09
Η ενδεκάδα από τον Ιταλό τεχνικό: Oδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Χουχούμης, Ρέις, Μίγγος - Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Ιμπάρμπο - Ρινάλντι
19:09
Στον πάγκο του «τριφυλλιού» βρίσκονται οι: Kοτσόλης, Μπουμάλ, Μπεργκ, Λέτο, Λουντ, Ευαγγέλου, Π. Βλαχοδήμος
19:16
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Δημήτριος Καραντώνης του συνδέσμου Ημαθίας, α' βοηθός ο Βασίλειος Καμπούρης (Εύβοιας), β' ο Ιωάννης Κουράκης (Ηρακλείου) και 4ος διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).
19:18
Η ενδεκάδα του Ηρακλή: Περνίς, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Πασάς, Αγγελόπουλος, Ρούσσος, Κυριακίδης, Λουκίνας, Βοσνακίδης, Κούρος, Λάμπρου.
19:18
Η ομάδα του Γιάννη Αμανατίδη δεν έχει άλλωστε και πολλές εναλλακτικές επιλογές
19:19
Αξίζει να σημειωθεί η επιστροφή του Λάμπρου στο «Απόστολος Νικολαΐδης», παίκτης που αποτελεί προϊόν των ακαδημιών του Παναθηναϊκού
19:22
Στον πάγκο για τον «Γηραιό» είναι οι: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Μοντέιρο, Αμαραντίδης, Κυνηγόπουλος, Ζιαμπάρης, Μπλέτσας.
19:28
Στον αγωνιστικό χώρο πλέον οι δύο ομάδες
19:30
1' Στη σέντρα ο Παναθηναϊκός. Έναρξη του ματς
19:32
2' Πρώτη τελική στο ματς από την εκτέλεση φάουλ του Εμποκού. Η μπάλα πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Περνίς
19:36
5' Πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με το σουτ του προωθημένου Κουλιμπαλί από πλάγια θέση να περνά άουτ.
19:39
9' Αχρείαστο φάουλ από τον Κουτρουμπή που φέρνει κόσμο στην περιοχή του Βλαχοδήμου
19:40
10' Κακή εκτέλεση του Λάμπρου, απομακρύνει ο Εμποκού
19:44
12' Εντυπωσιακό σόλο του Ιμπάρμπο από αριστερά, μπήκε και μέσα στην περιοχή πασάροντας στον Ρινάλντι, αλλά ο Αργεντινός καθυστέρησε, έχασε και την μπάλα από τον Ιντζόγλου. Ο επιθετικός του «τριφυλλιού» έκανε και φάουλ στον μεσοαμυντικό του Ηρακλή
19:46
15' Καίρια παρέμβαση του Ιβανόφ σε ατομική ενέργεια του Λάμπρου μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού
19:47
17' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς από τον Ρινάλντι!
19:49
Τρομερή ενέργεια του Βιγιαφάνιες από αριστερά, σέντραρε την μπάλα πριν βγει εκτός αγωνιστικού χώρου στον Κουλιμπαλί που έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Ρινάλντι, αλλά η προβολή του Αργεντινού από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ
19:49
19' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
19:50
Ο Μίγγος γύρισε την μπάλα στον αμαρκάριστο Εμποκού στο ύψος της μεγάλης περιοχής, από το πλασέ του τελευταίου η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
19:52
21' Ευκαιρία χωρίς τελική για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμποκού έκανε μία προσποίηση μέσα στην περιοχή, άργησε στη συνέχεια να σουτάρει και απομάκρυναν οι παίκτες του Ηρακλή
19:52
22' Νέα ευκαιρία από τον Παναθηναϊκό και πάλι με τον Ρινάλντι
19:53
Κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες στον Ρινάλντι, το πλασέ του τελευταίου από πλάγια θέση καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
19:55
24' Ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Ιντζόγλου να σουτάρει έπειτα από απομάκρυνση των «πράσινων» αμυντικών από εκτέλεση κόρνερ του Λάμπρου. Η μπάλα κόντραρε στον Κουτρουμπή, που αποσόβησε την παραβίαση της εστίας της ομάδας του
19:59
28' Αλλάζουν ωραία την μπάλα Ιμπάρμπο και Εμποκού, ο τελευταίος την έστρωσε στον Μίγγο, αλλά το σουτ ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ
20:02
30' Πέναλτι το οποίο δεν σφυρίζεται για τον Παναθηναϊκό! Ο Βοσνακίδης τραβά παρατεταμένα τη φανέλα του Ιμπάρμπο και τον ρίχνει μέσα στην περιοχή σε φάση κόρνερ για το «τριφύλλι», αλλά ο Καραντώνης δεν υποδεικνύει την παράβαση
20:06
36' Βιγιαφάνιες, Εμποκού και Ιμπάρμπο οι πιο ορεξάτοι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Αργεντινός ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις είναι... απόλαυση
20:08
37' Ο Ιμπάρμπο κλέβει την μπάλα από αμυντικό του Ηρακλή μέσα στην περιοχή, αλλά ο Καραντώνης βλέπει φάουλ. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.
20:08
38' Κίτρινη κάρτα στον Ιβανόφ για φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής
20:11
39' Δεύτερο πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναθηναϊκό!
20:12
Ο Εμποκού είναι έτοιμος να πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή και να πλασάρει, αλλά ο Κυριακίδης βρίσκει το δεξί πόδι του μεσοεπιθετικού του Παναθηναϊκού.
20:12
42' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
20:14
Ο Χουχούμης κλέβει την μπάλα, δίνει στον Ιμπάρμπο που γυρίζει την μπάλα στον Ρινάλντι, αλλά ο Περνίς αρνείται το γκολ στον Αργεντινό! Από το κόρνερ ο Ιβανόφ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του τερματοφύλακα του «Γηραιού»
20:15
20:16
45' Λήξη α' ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Παναθηναϊκός-Ηρακλής μένουν στο μηδέν και πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι που έχουν «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή του «Γηραιού». Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Πασάς.
20:17
8 τελικές για τον Παναθηναϊκό, καμία για τον Ηρακλή
20:30
46' Έναρξη στο β' ημίχρονο, χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες
20:32
47' Νέα ευκαιρία για τον Ρινάλντι!
20:33
Πάσα «πάρε-βάλε» από τον Εμποκού στον Αργεντινό και ο τελευταίος τέλειωσε τη φάση με το μυτάκι. Ο Περνίς απέκρουσε σε κόρνερ
20:35
48' Οφσάιντ εφεύρεση από τον α' βοηθό Βασίλειο Καμπούρη σε πάσα προς τον Βιγιαφάνιες! Ο Αργεντινός καλυπτόταν από αμυντικό του Ηρακλή, τουλάχιστον 4-5 μέτρα
20:35
50' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λάμπρου, απομάκρυνε με γροθιές ο Βλαχοδήμος πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή
20:41
56' Πολύ κακό σουτ του Ρέις, η μπάλα άουτ.
20:42
56' Απίστευτη φάση για τον Ηρακλή! Ο Πασάς νικάει στη μονομαχία τον Χουχούμη, αλλά αντί να πλασάρει τον Βλαχοδήμο από πλάγια θέση, θέλησε να γυρίσει την μπάλα, με τον Ιβανόφ να διώχνει
20:43
58' Οι χαμένες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό συνεχίζονται.
20:44
Ο Ρινάλντι δίνει έτοιμο γκολ στον Ιμπάρμπο, αλλά ο Κολομβιανός με κάποιο τρόπο και με το τέρμα όλο μπροστά του, έστειλε την μπάλα άουτ.
20:45
60' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Σουτ του Βιγιαφάνιες έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Περνίς
20:48
62' Πλασέ του Ρινάλντι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ
20:48
63' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Ρινάλντι, μέσα ο Λέτο
20:49
64' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός ο Πασάς, μέσα ο Μοντέιρο
20:50
Με δύο επιθετικούς πλέον ο Παναθηναϊκός. Ιμπάρμπο και Λέτο είναι το δίδυμο.
20:53
67' Χάνει και ο Ιβανόφ ευκαιρία. Ο Βούλγαρος πιάνει μια αδύναμη κεφαλιά, εύκολη λεία για τον Περνίς
20:53
68' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Μίγγος που έχει συνεχώς κράμπες, στη θέση του ο Λουντ
20:54
70' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρακλή. Εκτός ο Λάμπρου, μέσα ο Ζιαμπάρης
20:59
74' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Εμποκού, μέσα ο Μπεργκ
21:01
75' Κίτρινη κάρτα στον Μοντέιρο
21:03
77' Ούτε ο Κουτρουμπής μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, έπειτα από σέντρα του Βιγιαφάνιες
21:05
80' Σουτ του Λουντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απευθείας στην αγκαλιά του Περνίς
21:06
Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ηρακλή.
21:06
81' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Μπλέτσας αντί Αγγελόπουλου.
21:09
84' Κίτρινη κάρτα στον Βοσνακίδη.
21:10
85' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες.
21:12
87' Σουτ του Ιντζόγλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:13
88' Κίτρινη κάρτα στον Μπλέτσα.
21:15
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:16
90'+1' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Μπεργκ, ο Λουντ έκανε το βολ πλανέ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
21:16
Μικρή διακοπή στο ματς, έχει πέσει στο έδαφος -ξανά- ο Σαραμαντάς.
21:17
Συνεχίζεται το ματς, επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Σαραμαντάς με διάταση στον προσαγωγό.
21:18
90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Ρέις.
21:19
Ένα λεπτό ακόμη.
21:22
90'+6' επιθετικό φάουλ του Λέτο (παίρνει και κίτρινη κάρτα) δίνει ο διαιτητής σε πέσιμο του Βοσνακίδη. Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση πάντως.
21:22
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) με τον Ηρακλή για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας. Φωνάζει δικαίως ο Παναθηναϊκός για δύο περιπτώσεις πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε Ιμπάρμπο και Εμποκού.