Φιορεντίνα-ΠΑΟΚ

18:20
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στην Φιορεντίνα.
18:27
Ένα… βουνό έχει μπροστά του ΠΑΟΚ για να φτάσει στην πρόκριση έπειτα από την ήττα κόντρα στην Καραμπάγκ την προηγούμενη αγωνιστική στην Τούμπα.
18:29
Ας δούμε πρώτα την βαθμολογία και στη συνέχεια τα σενάρια πρόκρισης για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς:
18:30
10ος όμιλος: 1.Φιορεντίνα 10 / 2.Καραμπάγκ 7 / 3.ΠΑΟΚ 4 / 4.Λίμπερετς 1
18:33
Οι Αζέροι πλέον έχουν το πλεονέκτημα καθώς χρειάζονται μία νίκη στα δύο ματς που απομένουν (παίζουν απόψε με την Λίμπερετς εκτός, και με την Φιορεντίνα εντός την τελευταία αγωνιστική).
18:34
Στην περίπτωση που η ομάδα του Κουρμπάν Κουρμπάνοφ συγκεντρώσει έναν ή δύο βαθμούς, τότε ο «δικέφαλος του Βορρά» θα είναι σε θέση να κλέψει την πρόκριση εφόσον κάνει το 2 στα 2 στην έδρα των «βιόλα» και στην Τούμπα απέναντι στους Τσέχους. Τέλος, αν η Καραμπάγκ κάνει δύο ήττες, τότε οι παίκτες του ΠΑΟΚ θα πρέπει να μαζέψουν τέσσερις βαθμούς για να προκριθούν.
18:36
H Φιορεντίνα δεν είναι αδιάφορη απόψε, αφού χρειάζεται μία ισοπαλία για να σφραγίσει και τυπικά το εισιτήριο της επόμενης φάσης.
19:28
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες:
19:29
Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Λετσερίνι, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μίλιτς, Βεσίνο, Μπαντέλι, Κριστόφορο, Μπερναντέσκι, Τέγιο, Μπαμπακάρ
19:29
Στον πάγκο: Ταταρουσάνου, Ζάρατε, Σάντσες, Κάλινιτς, Σαλσίδο, Κιέσα, Ίλισιτς
19:29
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ, Ροντρίγκες, Κάμπος, Κουλούρης
19:29
Στον πάγκο: Γλύκος, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Κίτσιου, Πέλκας, Τιάμ, Μυστακίδης
19:30
19:33
Μίνι έκπληξη από τον Βλάνταν Ίβιτς που έδωσε φανέλα βασικού στον Μπρκιτς αντί του Γλύκου. Στην κορυφή της επίθεσης ο Κουλούρης.
19:38
Δεν είναι μεγάλη η προσέλευση μέχρι στιγμής στις κερκίδες του "Αρτέμιο Φράνκι"
19:38
Σχεδόν 1.500 οπαδοί του "δικέφαλου του Βορρά" βρίσκονται στο γήπεδο.
19:47
Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες, επτά ήττες ο απολογισμός του ΠΑΟΚ κόντρα σε ιταλικές ομάδες (0-2-4 μακριά από την Τούμπα).
19:51
Διαιτητής: Στεφάν Κλέσνερ (Ελβετία)
19:59
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την σέντρα
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:04
4' Μπέρδεμα από το πουθενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Έπειτα από ένα γύρισμα του Μπαμπακάρ, ο Μάτος δεν έδιωξε όμως στη συνέχεια της φάσης ο Μπρκιτς καθάρισε τη φάση.
20:05
5' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 Ο ΠΑΟΚ!
20:06
Σουτ του Κάμπος έξω από την περιοχή, ο Λετσερίνι δεν διώχνει σωστά, ο Σάκχοφ παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
20:09
8' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Φωτοβολίδα του Γκάρι Ροντρίγκες έξω από την περιοχή, η μπάλα τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Λετσερίνι.
20:11
*** Καλά νέα για τον ΠΑΟΚ και από την Τσεχία: H Λίμπερετς ανοίγει το σκορ 1-0 κόντρα στην Καραμπάγκ.
20:16
15' Ο ΠΑΟΚ πιέζεται ελαφρώς, όμως λειτουργεί σωστά στο ανασταλτικό κομμάτι και δεν απειλείται.
20:17
20:18
18' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φοβερή ενέργεια του Γκάρι Ροντρίγκες, που ολοκληρώνει την προσπάθειά του με σουτ έξω από την περιοχή το οποίο μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Λετσερίνι.
20:19
19' Δοκάρι για την Φιορεντίνα! Εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Μπερναντέσκι έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο και στη συνέχεια στην γραμμή του τέρματος του Μπρκιτς.
20:21
21' Νέο δοκάρι για την Φιορεντίνα! Πλασέ του Κριστόφορο στην κίνηση, η μπάλα στο οριζόντιο του Μπρκιτς και στη συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ διώχνει το σουτ του Μπαμπακάρ.
20:24
*** Η μπάλα μετά το δοκάρι του Κριστόφορο έσκασε οριακά μέσα στο τέρμα, οπότε οι Ιταλοί διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για γκολ το οποίο κακώς δεν μέτρησε. Πάντως, ήταν δύσκολη φάση για τον διαιτητή και τον βοηθό.
20:25
25' Μεγάλη ευκαιρία για την Φιορεντίνα. Ο Μπαμπακάρ πατάει έξυπνα στον Μπαντέλι, ο οποίος πλασάρει άστοχα από το ύψος του πέναλτι.
20:26
26' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ 0-2 Ο ΠΑΟΚ!
20:27
Φοβερή αντεπίθεση για τον "δικέφαλο του Βορρά", ο Γκάρι Ροντρίγκες σερβίρει στον Τζάλμα Κάμπος ο οποίος πλασάρει με την μία και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
20:33
33' ΓΚΟΛ 1-2 μειώνει η Φιορεντίνα!
20:33
Σουτ του Μπερναντέσκι έξω από την περιοχή, ο Μπρκιτς πέφτει αλλά δεν μπορεί να διώξει την μπάλα, που καταλήγει στα δίχτυα του.
20:34
34' Σουτ του Μπαμπακάρ, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπρκιτς
20:36
36' Μακρινό σουτ του Βεσίνο, η μπάλα λίγο άουτ.
20:41
41' Κεφαλιά του Κριστόφορο στην καρδιά της περιοχής, ο Μπρκιτς μαζεύει εύκολα.
20:42
42' Μεγάλη ευκαιρία για την Φιορεντίνα. Γύρισμα του Τέγιο από τα δεξιά, ο Μπαμπακάρ δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή.
20:45
45' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο.
20:45
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
20:47
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:48
Ο ΠΑΟΚ προηγείται 2-1 στο Αρτέμιο Φράνκι
20:48
Σάκχοφ (5') και Κάμπος (26') τα γκολ της ομάδας του Ίβιτς. Μείωσε για τους βιόλα ο Μπερναντέσκι (33').
20:49
Προηγείται 1-0 η Λίμπερετς στο ημίχρονο κόντρα στην Καραμπάγκ, αποτέλεσμα που αν διατηρηθεί μέχρι το φινάλε βολεύει φουλ τους Θεσσαλονικείς.
21:04
21:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
21:08
49' Σταθερά σε θέση άμυνας ο ΠΑΟΚ, που περιμένει τις αντεπιθέσεις για να χτυπήσει.
21:09
50' ΓΚΟΛ 2-2 η Φιορεντίνα!
21:09
Ο Μπαμπακάρ ξεφεύγει από το μαρκάρισμα του Κρέσπο και πλασάρει εύστοχα τον Μπρκιτς.
21:09
51' Αλλαγή για την Φιορεντίνα. Ο Κιέζα στη θέση του Μίλιτς.
21:12
53' Έχασε το άχαστο ο ΠΑΟΚ! Ο Λετσερίνι κάνει λάθος, ο Κάμπος γυρνάει την μπάλα και ο Ροντρίγκες πλασάρει πάνω στον Τόμοβιτς.
21:13
*** Συνεχίζονται οι ευχάριστες ειδήσεις από την Τσεχία: Η Λίμπερετς έκανε το 2-0 κόντρα στην Καραμπάγκ.
21:19
60' Μεγάλη ευκαιρία για την Φιορεντίνα. Ο Κιέζα με ατομική ενέργεια στέλνει την μπάλα δίπλα απ' την εστία του Μπρκιτς
21:19
61' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τιάμ αντί του Κουλούρη
21:20
**** Πάρτι της Λίμπερετς κόντρα στην Καραμπάγκ με σκορ 3-0
21:22
Πλέον αν ο ΠΑΟΚ κάνει "διπλό" απόψε και νικήσει και την Λίμπερετς την τελευταία αγωνιστική στην Τούμπα περνάει σίγουρα. Στην περίπτωση που χάσει μένει εκτός. Αν το παιχνίδι κόντρα στην Φιορεντίνα έρθει ισόπαλο, τότε η ομάδα του Ίβιτς θα θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική και ήττα της Καραμπάγκ από τους Ιταλούς.
21:22
64' Κίτρινη κάρτα στον Λέοβατς.
21:29
71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας αντί του Κάμπος.
21:32
73' Μακρινό σουτ του Τέγιο, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Μπρκιτς
21:34
75' Ευκαιρία για την Φιορεντίνα, με τον Σάντσες να στέλνει άουτ την μπάλα με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ.
21:35
76' Απάντηση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκες κάνει ωραία σέντρα, ο Τιάμ παίρνει καλύτερη θέση απ' τον αντίπαλό του αλλά το πλασέ φεύγει λίγο άουτ.
21:37
78' Σουτ του Μπαμπακάρ έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
21:39
80' Πλασέ του Πέλκα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Λετσερίνι.
21:41
83' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης αντί του Σάκχοφ.
21:42
83' Αλλαγή για την Φιορεντίνα. Ο Ίλισιτς αντί του Τέγιο.
21:46
87' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα και φάουλ για τη Φιορεντίνα ελάχιστα έξω από την ασπρόμαυρη περιοχή.
21:47
88' Συρτή, άκρως επικίνδυνη, εκτέλεση από τον Ίλισιτς, φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μπρκιτς η μπάλα.
21:49
89' Ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση με τρεις παίκτες, ο Πέλκας άνοιξε δεξιά στον Τιάμ, αλλά αυτός καθυστερεί... υπερβολικά και σπαταλά την ευκαιρία για απειλή.
21:49
Μπήκαμε στο τρίλεπτο των καθυστερήσεων.
21:51
93' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
21:53
Φοβερό άνοιγμα στον Ροντρίγκεζ από τα δεξιά, που έφυγε στον αιφνιδιασμό, ο άσος από το Πράσινο Ακρωτήρι συγκλίνει εξαιρετικά, αποφεύγει το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων του και με βολίδα μέσα από την περιοχή γράφει το 3-2 για τον ΠΑΟΚ μέσα στην Φλωρεντία!
21:53
Τέλος στην Ιταλία! Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ που τον κρατά ολοζώντανο για πρόκριση στην επόμενη φάση.