Καλό σας απόγευμα.
17:04
Σέντρα σε, περίπου, ένα τέταρτο στην πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Super League ανάμεσα σε Ξάνθη και Αστέρα Τρίπολης, στα Πηγάδια.
17:05
Οι Ακρίτες είναι στην 7η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες βρίσκονται στη 10η με 10.
17:07
Την προηγούμενη αγωνιστική, οι πρώτοι πέτυχαν σπουδαίο «διπλό» (2-3) στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού, ενώ οι δεύτεροι έμειναν στο 1-1 με την ΑΕΛ, στην Τρίπολη.
17:09
Η Ξάνθη τα πηγαίνει εξαιρετικά εκτός έδρας (3 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα), στα Πηγάδια, ωστόσο, ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη! Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης «τρέχει» αήττητο τριών αγωνιστικών, στο οποίο θέλει να δώσει συνέχεια...
17:10
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, στην αναμέτρηση την οποία θα διευθύνει ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
17:12
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς, Λισγάρας.
17:13
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μάσα, Ιωαννίδης, Φερνάντεζ, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Καλτσάς, Μπέρτος, Χαμντανί, Ιγκόρ.
17:13
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Νιέτο, Ορφανίδης Π., Ορφανίδης Λ.
17:14
Και στον πάγκο των φιλοξενούμενοι βρίσκονται οι: Κοζίτσκι, Τσάβες, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Ευαγγέλου, Κυριακόπουλος.
17:15
Για την ακρίβεια, από τον περασμένο Φλεβάρη είναι χωρίς εντός έδρας νίκη η Ξάνθη, που δεν έχει πανηγυρίσει ούτε γκολ στα Πηγάδια φέτος!
17:16
Στον αγωνιστικό χώρο τώρα οι δύο ομάδες.
17:17
Ενός λεπτού σιγή, φυσικά, για τα θύματα της Σαπεκοένσε...
17:17
Κόκκινες εμφανίσεις για την Ξάνθη, στα κίτρινα ο Αστέρας.
17:18
1' Ξεκίνησε το ματς!
17:19
2' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 1-0! Κεφαλιά του Βασιλακάκη μετά από εκτέλεση κόρνερ και η μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα! Αυτό είναι το πρώτο, εντός έδρας τέρμα της ακριτικής ομάδας στη φετινή σεζόν!
17:25
7' Καλό σουτ του Μάσα, αποκρούει ο Ζίβκοβιτς.
17:26
8' Κίνηση του Ιωαννίδη για την προβολή στο πρώτο δοκάρι, πέρασε και ο δεύτερος κίνδυνος για την Ξάνθη.
17:28
9' Πετυχαίνει γκολ ο Αστέρας, που δεν μετράει, καθώς ο επόπτης σηκώνει το σημαιάκι του για οφσάιντ του Καλτσά. Τον κάλυπτε ο Λισγάρας, που ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο από προηγούμενη φάση, ωστόσο συμμετείχε στη φάση, άρα κακώς ο διαιτητής Παπαδόπουλος δεν μέτρησε το τέρμα των Αρκάδων.
17:31
13' Ωραίο γυριστό σουτ του Τσουκαλά, σταθερά ο Ζίβκοβιτς.
17:31
14' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη, 2-0!
17:33
Κόντρα... εντελώς στη ροή του αγώνα, η Ξάνθη, στη δεύτερη τελική της στο ματς, διπλασιάζει τα τέρματά της με καταπληκτικό σουτ του Γιουνές έξω από την περιοχή!
17:36
ΣΟΚ για τον Αστέρα Τρίπολης, που δεν πτοήθηκε από το πρώτο γκολ που δέχτηκε, βγήκε στην επίθεση, είχε τρεις προϋποθέσεις -μέσα σε ένα δεκάλεπτο- για να ισοφαρίσει, αλλά οι Ακρίτες έχουν 100% ευστοχία στις ευκαιρίες τους και προηγούνται 2-0, με τα πρώτα γκολ τους στα Πηγάδια φέτος!
17:37
Στο γκολ του Γιουνές, η μπάλα έχει βρει και στον Χαμντανί, παίρνοντας περίεργη τροχιά...
17:38
20' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Μετά τις τρεις... υποψίες για γκολ, τώρα οι Αρκάδες χάνουν ένα σχεδόν σίγουρο τέτοιο! Σουτ του Καλτσά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς!
17:40
Η κατοχή είναι 75%-25% υπέρ του Αστέρα!ν Σαν... κόμπρα έχει χτυπήσει η Ξάνθη!
17:40
Παίζει ακριβώς όπως και στα εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου εντυπωσιάζει.
17:45
28' Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.
17:48
30' ΓΚΟΛ η Ξάνθη, 3-0!
17:49
Δεν γίνονται αυτά... Τρία στα τρία για τους Ακρίτες, που ΔΕΝ παίζονται στην κόντρα επίθεση! Σκόρερ ο Λάζιτς, που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και με το αριστερό, νικάει τον Ντοναρούμα!
17:51
Η Ξάνθη έχει βάλει τρία γκολ στο πρώτο μισάωρο, ενώ πριν το ματς είχε… 0 στην έδρα της! Πραγματικά, εντυπωσιακό.
17:51
33' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντεζ.
17:54
Οι αντεπιθέσεις της Ξάνθης είναι για σεμινάριο. Μεγάλη... γάτα ο Λουτσέσκου.
17:55
77% η κατοχή μπάλας για τον Αστέρα, που χάνει 3-0!
17:56
39' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.
18:03
Συμπληρώσαμε 45', ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
18:04
45'+1' Τέλος πρώτου 45λέπτου!
18:19
Τσιλιανίδης μέσα, εκτός ο Φερνάντες. Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης.
18:19
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!
18:20
Αμέσως γυρίζει πίσω η Ξάνθη, δίνοντας χώρο στον Αστέρα!
18:20
Και σε χρόνο ρεκόρ, όλες οι γραμμές ανεβαίνουν στις αντεπιθέσεις.
18:24
Φοβερό στατιστικό: Τελευταία φορά που η Ξάνθη είχε πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν τον Δεκέμβρη του 2012, κόντρα στον Πανιώνιο, 4-0 το τελικό σκορ! Στον «κυανέρυθρο» πάγκο, τότε, καθόταν ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος!
18:27
53' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης, 3-1!
18:27
Δυνατό, ξερό σουτ του Ιωαννίδη, μειώνουν οι Αρκάδες!
18:34
Προσπαθούν οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο ματς, εξαιρετική στην άμυνα η Ξάνθη.
18:35
Συμπληρώσαμε μια ώρα παιχνιδιού στα Πηγάδια.
18:38
63' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Βγαίνει ο Μάσα και μπαίνει ο Τσάβες για τον Αστέρας Τρίπολης, έξω ο Φλίσκας, μέσα ο Χατζητερζόγλου.
18:43
69' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ελευθερόπουλος, μέσα ο Κώτσιρας, έξω ο Σίλβα.
18:43
70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη!
18:44
Ο Λισγάρας προσπαθεί να κάνει την προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ, διώχνει σε κόρνερ ο Ντοναρούμα.
18:49
75' Αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του Τριάδη ο Νιέτο.
18:54
Άλλα δέκα λεπτά...
18:55
81' Κίτρινη κάρτα στον Μπέρτο.
18:56
82' Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη!
18:56
Ο Βασιλακάκης απέναντι από τον Ντοναρούμα, τον πλασάρει, ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση του Ιταλού γκολκίπερ!
19:00
86' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, στη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ξάνθης, Βασιλακάκη, περνάει ο Ορφανίδης.
19:03
89' Μακρινό σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς.
19:03
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:04
Αποθέωση από τους φίλους της Ξάνθης για τον Λουτσέσκου, φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του.
19:07
90'+3' Τέλος του ματς. Σπουδαία νίκη για την Ξάνθη, 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης.