Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Βέροια και την Ξάνθη για την 15η αγωνιστική της Super League.
14:37
Πρόκειται για ένα σπουδαίο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους. Η μεν Βέροια για να ανασάνει βαθμολογικά (8 βαθμούς), η δε Ξάνθη για να ανέβει ακόμη περισσότερο (19 βαθμούς).
14:40
Την περασμένη αγωνιστική, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό βαθμό στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης (0-0), ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την... τρελή τους πορεία, κερδίζοντας και την ΑΕΛ (1-0).
14:45
Βέροια (Θωμάς Γράφας): Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Καλί, Χαροντάκης, Μπαλάφας, Άρτσε, Λινάρδος, Σισίνιο, Σαρπόνγκ, Καπετάνος.
14:46
Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Παπαστεριανός, Μαυριάς, Μεληκιώτης, Δόρης, Βίτι, Κάλβο.
14:46
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Γουάλας, Καρασαλίδης, Λουσέρο, Τριάδης, Καμαρά, Βασιλακάκης, Γιουνές.
14:46
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Σολτάνι, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Φλίσκας, Νιέτο, Π. Ορφανίδης.
14:49
Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος (Γρεβενών). Βοηθοί: Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας). Τέταρτος: Ανανίας Φωτιάδης (Σερρών).
14:54
Σε ένα πεντάλεπτο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
15:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
15:05
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς.
15:13
12' Σουτ του Σαρπόνγκ από μακρινή απόσταση, δεν ανησυχεί ο Ζίφκοβιτς.
15:18
19' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
15:19
Κόρνερ του Nτε Λούκας, ο Λισγάρας έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Βέροιας και άνοιξε το σκορ.
15:22
22' Μακρινό σουτ του Χαροντάκη, ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.
15:27
Παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης στο 27ο λεπτό.
15:32
Κάκιστος ρυθμός και... μηδέν ευκαιρίες στο ματς! Η Βέροια είναι αναγκασμένη να φτιάξει φάσεις και να φτάσει στην ισοφάριση.
15:35
10 λεπτά ακόμη για το ημίχρονο, πάντα μπροστά στο σκορ οι φιλοξενούμενοι.
15:39
40' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.
15:44
1 λεπτό καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος.
15:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 μέσα στη Βέροια με το γκολ του Λισγάρα και κρατάει πολύ εύκολα το προβάδισμά της!
16:03
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
16:03
46' Αλλαγές για τη Βέροια. Βίτι και Κάλβο μέσα, Βασιλαντωνόπουλος και Σισίνιο έξω.
16:09
52' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
16:12
Έχει μπει καλά η Βέροια στην επανάληψη και πιέζει με στημένες φάσεις.
16:14
56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια! Κόρνερ του Σαρπόνγκ, ο Βίτι πηδάει ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ.
16:15
57' Πέναλτι για την Ξάνθη!
16:15
Γύρισμα του Βασιλακάκη, ο Καλί προσπάθησε να διώξει και βρήκε τη μπάλα με τα χέρια με τον διαιτητή να δίνει την παράβαση.
16:16
58' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Ο Γιουνές έστειλε στην απέναντι γωνία τον Λόπεθ και σκοράρει. 2-0 οι Ακρίτες.
16:18
61' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
16:19
Τραγικό λάθος του Λινάρδου, ο Βασιλακάκης επωφελήθηκε, έκανε το γύρισμα και ο Γιουνές από κοντά με πλασέ έγραψε το 3-0.
16:23
66' Πέναλτι για την Ξάνθη!
16:24
Ο Τριάδης τσίμπησε τη μπάλα από τον Λόπεθ, ο οποίος μάζεψε τα πόδια του και δεν τον ανέτρεψε αλλά ο διαιτητής έδειξε λανθασμένα την άσπρη βούλα.
16:24
67' Ο Γιουνές σκοράρει και κάνει χατ-τρικ!
16:25
68' Κίτρινη κάρτα στον Τριάδη.
16:30
72' Σουτ του Κάλβο, μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς.
16:32
74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Σολτάνι αντί Τριάδη.
16:34
76' Σουτ του Λουσέρο, μπλόκαρε ο Λόπεθ.
16:35
78' Αλλαγή για την Ξάνθη. Νιέτο αντί Ντε Λούκας.
16:38
81' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ράνος αντί Βασιλακάκη.
16:46
88' Tρομερή επέμβαση του Λόπεθ σε εξ επαφής σουτ του Σολτάνι!
16:48
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
16:48
91' Ο Νιέτο με πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε λίγο άουτ τη μπάλα.
16:50
Τέλος στην αναμέτρηση!
16:51
Η Ξάνθη πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την Βέροια και βρίσκεται προσωρινά δεύτερη! Χατ-τρικ ο Γιουνές, σκόραρε και ο Λιγάρας. Εικόνα διάλυσης παρουσίασε η Βέροια!