Ξάνθη-Ολυμπιακός

Ντέρμπι κορυφής στα Πηγάδια! Η Ξάνθη που βρίσκεται στην 2η θέση υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Παρακολουθήστε την εξέλιξη του ματς απ' το control-room του sport-fm.gr. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.

18:50
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ξάνθης κόντρα στον Ολυμπιακό
18:50
Ματς για την 2η, βάσει προγράμματος, αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας
18:52
Ντέρμπι κορυφής: Η ομάδα του Λουτσέσκου αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και βρίσκεται στην 2η θέση με 25 βαθμούς. Εννέα περισσότερους έχουν οι ερυθρόλευκοι που είναι στην 1η θέση.
18:53
Με σύμμαχο την παράδοση απόψε στα Πηγάδια η ομάδα του Μπέντο, καθώς μετράει 9 σερί νίκες κόντρα στους Ακρίτες.
19:17
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:20
Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Τριάδης, Γιουνές, Σολτάνι, Λουσέρο, Χατζητερζόγλου, Βασιλακάκης, Γουάλας, Λισγάρας, Καμαρά
19:20
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Ράνος, Φλίσκας, Νιέτο, Ορφανίδης, Παπαστεριανός
19:22
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά, Ιντέγε
19:22
Στον πάγκο: Καπίνο, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ανδρούτσος, Νικολάου, Ρέτσος, Μανθάτης
19:26
Αρκετοί οπαδοί του Ολυμπιακού βρίσκονται στο πέταλο του γηπέδου.
19:31
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σταύρος Μάνταλος
19:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:34
Στους -4 βαθμούς η θερμοκρασία αυτή την ώρα στα Πηγάδια.
19:37
6' Φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Μάρτινς η μπάλα φεύγει άουτ.
19:39
7' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης βγάζει κάθετη στον Ιντέγε, αυτός δοκιμάζει σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Μπορούσε να πασάρει και στον αμαρκάριστο Μάριν ο Νιγηριανός.
19:42
9' Λάθος υπόδειξη του βοηθού που έκοψε τον Τριάδη με οφσάιντ, ενώ καλυπτόταν.
19:44
10' Ο Ιντέγε παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει καθαρά στο χέρι του Χατζητερζόγλου, που ήταν βέβαια πολύ κοντά. Ο Μάνταλος δεν έδειξε την "άσπρη βούλα".
19:48
15' Φάση για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Γιουνές, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ.
19:50
18' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από κόντρες, η μπάλα στρώνεται στον Βιάνα που πιάνει το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.
19:51
20' Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ.
19:54
23' Έχει ισορροπήσει η Ξάνθη.
19:57
26' 67%-33% η κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού.
20:02
29' Ωραίο σκάψιμο του Μάριν με τον Ζίβκοβιτς να προλαβαίνει τον Ιντέγε.
20:02
30' Κακό γύρισμα του Φιγκέιρας προς τα πίσω, αλλά ο Λεάλι βγαίνει εγκαίρως και απομακρύνει.
20:03
32' Γύρισμα του Σεμπά από τα δεξιά, μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς.
20:09
38' ΓΚΟΟΛ 0-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
20:10
Ωραίο σκάψιμο του Μιλιβόγεβιτς, ο Σεμπά δεν μπορεί να κοντρολάρει η μπάλα φτάνει στον Ιντέγε κι αυτός με ωραίο τελείωμα ανοίγει το σκορ.
20:14
42' Στο έδαφος ο Μάρτινς έπειτα από μαρκάρισμα αντιπάλου. Συνεχίζει κανονικά στο παιχνίδι παρότι έδειχνε να πονάει.
20:16
45' Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι γυρνάει στον Γιουνές που πιάνει με την μία αλλά άτσαλα του σουτ και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
20:16
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
20:17
Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 στα Πηγάδια.
20:17
Το μοναδικό γκολ μέχρι στιγμής στο ματς έχει σημειώσει στο 38' ο Ιντέγε
20:34
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:39
50' Κίτρινη κάρτα στον Γιουνές επειδή ήταν αρκετά κοντά στον Μιλιβόγεβιτς την στιγμή που επιχείρησε να εκτελέσει ένα φάουλ στον χώρο του κέντρου.
20:41
52' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Σέντρα του Λουσέρο, ο Βασιλακάκης στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
20:45
55' Στο έδαφος ο Τριάδης έπειτα σκληρό φάουλ του Μποτία. Το μαρκάρισμα ήταν για κάρτα, ο Μάνταλος δεν σφύριξε ούτε για φάουλ.
20:46
57' Δολοφονικό μαρκάρισμα του Λισγάρα στον Σεμπά! Για απευθείας κόκκινη το μαρκάρισμα!!!
20:47
Ροντέο έγινε το ματς. Σύρραξη μεταξύ των παικτών!
20:48
Έχει γίνει χαμός!
20:49
Απευθείας κόκκινη κάρτα σε Λισγάρα και Σεμπά! Στον αμυντικό της Ξάνθης για το μαρκάρισμα και στον εξτρέμ των ερυθρόλευκων επειδή χτύπησε τον Σολτάνι όταν σηκώθηκε από το έδαφος! Και οι δύο αποφάσεις είναι απόλυτα σωστές!
20:50
Κίτρινη και στον Μποτία για τις αψιμαχίες
20:50
Το παιχνίδι συνεχίζεται.
20:52
63' Διαμαρτυρήθηκε ο Γιουνές για πέναλτι ύστερα από μαρκάρισμα του Μποτία. Απ' το ριπλέι δεν φάνηκε κάτι, ενώ στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οριακά πιο μπροστά.
20:54
65' Σέντρα του Καμαρά, ο Βασιλακάκης στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
20:55
Στο έδαφος ο Μιλιβόγεβιτς έπειτα από χτύπημα που δέχτηκε από τον Λουσέρο.
20:55
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανθάτης αντί του Μάριν.
20:59
71' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Νιέτο στη θέση του Τριάδη.
21:03
74' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Παπαστεριανός αντί του Γουάλας.
21:06
77' Έχει χαλάσει το παιχνίδι μετά την κόκκινη.
21:10
82' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Βασιλακάκης στη θέση του ο Ορφανίδης.
21:11
82' Ωραία ενέργεια του Μανθάτη, που δοκιμάζει το σουτ και η μπάλα φεύγει κόρνερ.
21:12
84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος αντί του Φορτούνη.
21:17
89' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ 2-0 ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΛΙΒΟΓΕΒΙΤΣ! Ο Σέρβος με απευθείας εκτέλεση φάουλ «καθαρίζει» το ματς!
21:19
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
21:20
91' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μαρτίνς, μέσα ο Μπουχαλάκης
21:25
Λήξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στα Πηγάδια της Ξάνθης με 2-0, χάρη στα γκολ του Ιντέγε (38') και Μιλιβόγεβιτς (89').