Καλησπέρα σας! Μαζί παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Κέρκυρα για την 2η εξ' αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος.
19:11
Αρκετό κρύο στη Λεωφόρο αυτή τη στιγμή, στους 0 βαθμούς η θερμοκρασία! Έχει αρχίσει και να χιονίζει, μάλιστα, στο γήπεδο.
19:13
Ο Παναθηναϊκός θέλει μέσω του... χιονιά να επιστρέψει στα τρίποντα στο πρωτάθλημα μετά την ήττα από τον Πλατανιά στην Κρήτη και να πιάσει στη δεύτερη θέση τον Πανιώνιο και την Ξάνθη!
19:14
Από την άλλη, η Κέρκυρα αναζητά ένα θετικό αποτέλεσμα. Προέρχεται από πέντε σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (3 ισοπαλίες, 2 ήττες)!
19:15
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τους γηπεδούχους.
19:16
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μπουμάλ, Λέτο, Μπεργκ.
19:16
Στον πάγκο για τους «πράσινους»: Στιλ, Ρέις, Χουχούμης, Μαρινάκης, Τελάντερ, Βλαχοδήμος, Ρινάλντι.
19:18
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Βενέτης, Σπίνουλας, Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Ζορμπάς, Γεωργίου, Κόντος, Ντουαλά.
19:18
Στον πάγκο για τους Φαίακες: Αραμπατζής, Ντιμιτρόφσκι, Γκόμες, Παμλίδης, Επστάιν, Ντιόγκο, Αντιλέχου.
19:20
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης), βοηθοί του οι Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Κυριάκος Μερκενίδης (Μακεδονίας) και τέταρτος ο Τριαντάφυλλος Τίκας (Καρδίτσας).
19:22
Σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Πλατανιά, ο Μολέδο επιστρέφει στην ενδεκάδα αντί του Τελάντερ, ενώ στον πάγκο μένει και ο Ρέις, με τον Λέτο να παίρνει τη θέση του!
19:24
Σε ένα πεντάλεπτο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
19:29
Οι δύο ομάδες έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο παρέα με τη διαιτητική τριάδα. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι.
19:30
Όρκος νίκης από τους παίκτες της Κέρκυρας, δευτερόλεπτα πριν τη σέντρα!
19:31
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:36
Πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι. Δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό.
19:36
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης φωνάζει στους παίκτες του να πιέσουν ψηλά την Κέρκυρα, θέλοντας να αναγκάσει τους αμυντικούς της να υποπέσουν σε λάθη.
19:40
9' Σουτ του Βιγιαφάνιες έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Βενέτη και πέρασε κόρνερ.
19:41
10' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σύγχυση στα καρέ της Κέρκυρας, ο Μολέδο προσπάθησε να σκοράρει από κοντά αλλά ο Σπίνουλας έβαλε την κόντρα και έσωσε την ομάδα του, διώχνοντας σε κόρνερ.
19:46
15' Πρώτη τελική για την Κέρκυρα στο ματς. Ο Κόντος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, αλλά ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε τη μπάλα.
19:51
Έχει τον έλεγχο του ματς ο Παναθηναϊκός και προσπαθεί να «τρυπήσει» την άμυνα της Κέρκυρας με κάθετες μπαλιές. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν αρκετά τον Ντουαλά και προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση.
19:53
Όσο περνάει η ώρα, η χιονόπτωση εντείνεται στη Λεωφόρο.
19:54
23' Πολύ καλό σουτ του Ντουαλά από μακριά, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Βλαχοδήμου.
19:55
24' ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό! Ο Κουρμπέλης έπιασε τρομερό σουτ περίπου πέντε μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.
20:01
Συμπληρώσαμε μισή ώρα στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί καλά τη μπάλα, προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα της Κέρκυρας, ενώ είχε και την καλύτερη ευκαιρία στο ματς, με το δοκάρι του Κουρμπέλη στο 24'.
20:04
20:06
Έτσι όπως το πάει στη Λεωφόρο, είναι πολύ πιθανό να το έχει... στρώσει στο δεύτερο ημίχρονο!
20:07
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έχει κερδίσει ο Παναθηναϊκός.
20:09
37' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνιες με ωραία εκτέλεση φάουλ βρήκε τον ολομόναχο Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός μάλλον σκέφτηκε στην αρχή να τελειώσει τη φάση με κεφαλιά και στη συνέχεια να κοντρολάρει, με αποτέλεσμα να κάνει χέρι και να χάσει την ευκαιρία να σκοράρει.
20:11
40' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, την γύρισε στον Βιγιαφάνιες αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος δεν βρήκε στόχο!
20:12
Έχει αρχίσει να πιέζει την Κέρκυρα ο Παναθηναϊκός, καθώς θέλει να σκοράρει ένα τέρμα μέχρι το ημίχρονο, ώστε να κάνει πιο εύκολο το έργο του.
20:12
41' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου.
20:13
20:15
45' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
20:16
1 λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος.
20:18
Τέλος στο πρώτο μέρος. Παναθηναϊκός και Κέρκυρα πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς σκορ δηλαδή (0-0). Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, έχουν περισσότερες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Κουρμπέλη στο 24'.
20:19
Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι παίζουν αρκετά κλειστά, καθώς έχουν ρίξει το βάρος στα αμυντικά τους καθήκοντα και εάν τους... κάτσει μια αντεπίθεση, δεν θα πουν «όχι».
20:31
7-2 οι τελικές, υπέρ του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος.
20:32
Συνεχίζεται η έντονη χιονόπτωση στη Λεωφόρο, έχει αρχίσει να το στρώνει στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που αναμένεται να δυσκολέψει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.
20:33
20:35
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
20:38
48' Δυνατό σουτ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε 2-3 μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη.
20:42
Αλλαγή μπάλας στη Λεωφόρο. Με κίτρινη μπάλα θα παίξουν από εδώ και πέρα για να ξεχωρίζει στο χιόνι!
20:48
Έχει τα ηνία του αγώνα ο Παναθηναϊκός και ψάχνει το γκολ που θα του δώσει το προβάδισμα το σκορ! Πιέζει αρκετά η ομάδα του Ουζουνίδη με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με την Κέρκυρα να αντέχει.
20:50
Στο 53ο λεπτό ακούστηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού το σύνθημα «βαριά, βαριά του ΠΑΟ η φανέλα...». Προφανώς δεν είναι ευχαριστημένοι από την απόδοση της ομάδας τους.
20:53
Ο διαιτητής Γκράνας έχει ζητήσει να καθαριστούν καλά οι γραμμές του γηπέδου, ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ούτε για τον ίδιο και τους βοηθούς του, ούτε όμως και για τους παίκτες. Μικρή διακοπή στο ματς για να γίνει πράξη η εντολή του ρέφερι.
20:55
Έχει ένα μικροπρόβλημα ο Γιώργος Κουτρουμπής και έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Ράσμους Τελάντερ.
20:56
Σφοδρή χιονόπτωση στη Λεωφόρο. Δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών!
20:58
69' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Επστάιν αντί Κόντου.
20:58
69' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Π. Βλαχοδήμος αντί Κουτρουμπή. Ο Κουρμπέλης θα περάσει ως στόπερ δίπλα στον Μολέδο.
21:02
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα λόγω της προηγούμενης διακοπής που είχαμε στο ματς, ενώ η σφοδρή χιονόπτωση δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το έργο των παικτών!
21:04
21:04
74' Σουτ του Χουλτ, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε από την άμυνα της Κέρκυρας.
21:08
79' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.
21:09
80' Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Ζορμπάς γύρισε τη μπάλα στον Γεωργίου μέσα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος έκανε κάκιστο τελείωμα.
21:10
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο (θα υπάρξουν και αρκετά λεπτά καθυστερήσεις λόγω της διακοπής). Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Κέρκυρα.
21:12
83' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
21:13
Ο Βλαχοδήμος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λέτο πήδηξε ψηλότερα από όλους και με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κουτζαβασίλη.
21:15
86' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Μέσα Γκόμες, έξω Ανδρεόπουλος.
21:15
86' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μαρινάκης αντί Βιγιαφάνιες.
21:17
88' Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα.
21:19
90' Σουτ του Βλαχοδήμου, έδιωξε ο Κουτζαβασίλης.
21:21
Επτά λεπτά καθυστερήσεων
21:22
90+1' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Παμλίδης αντί του Γεωργίου.
21:23
90+3' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Λέτο, που αποθεώνεται, στη θέση του Ρέις.
21:24
Το γήπεδο είναι σε τραγική κατάσταση
21:25
90+5' Σουτ του Σπίνουλα, η μπάλα φεύγει άουτ.
21:27
90+8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ δεν τελείωσε μόνος του την φάση, δοκίμασε κακή πάσα για τον Μπεργκ με την μπάλα να φεύγει άουτ.
21:28
90+8' Μεγάλη φάση και για την Κέρκυρα. Σουτ του Ζορμπά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.
21:28
90+8' Τέλος της αναμέτρησης
21:28
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον χιονιά και την Κέρκυρα χάρη σε γκολ του Λέτο (1-0) στο 83ο λεπτό.