Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ξεκινάμε από τους γηπεδούχους.
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουχούμης, Μαρινάκης, Λουντ, Βιγιαφάνες, Μπουμάλ, Βλαχοδήμος, Μπεργκ.
Στον πάγκο: Κοτσόλης, Ρέις, Λέτο, Ρινάλντι, Χουλτ, Μίγγος, Χατζηγιοβάννης.
Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Τσοντάκης, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα, Μαρτίνεθ, Κίκε, Ποκόνγκ, Μίλιτς.
19:10
Στον πάγκο: Πολίτης, Θέος, Καυράκης, Μάντζης, Λουβιτάκης, Σταθάκης, Κουρέλλας.
19:11
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας), βοηθοί του οι Δημήτρης Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής) και τέταρτος ο Γεώργιος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).
19:12
Σε περίπου ένα εικοσάλεπτο θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση.
19:12
Θέλει να πάρει προβάδισμα πρόκρισης από σήμερα ο Παναθηναϊκός, με τους Κρητικούς να ψάχνουν την έκπληξη!
19:27
Στους 6 βαθμούς η θερμοκρασία στη Λεωφόρο.
19:27
Λιγότερα από πέντε λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης.
19:30
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες, παρέα με το διαιτητικό τρίο.
19:32
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:37
5' Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα ο Γκούμας, για σκληρό μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες.
19:39
7' Ο Πουλημάς αυτή τη φορά δεν... κιτρινίζει τον Χουχούμη για φάουλ στον Ποκόνγκ. Ο διαιτητής δείχνει διάθεση να μην βγάλει εύκολα την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του!
19:44
12' Κίτρινη κάρτα στον Χουχούμη για δυνατό φάουλ στον Ποκόνγκ.
19:46
Παίζει κάθετα ο Παναθηναϊκός και προσπαθεί να «τρυπήσει» την άμυνα του Κισσαμικού, ο οποίος θέλει να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση.
19:48
15' Εξαιρετική προσποίηση του Κίκε στον Μέστο, έκανε και την παράλληλη σέντρα αλλά ο Χοχυχούμης έδιωξε σε κόρνερ. Πολύ γρήγορος στις αντεπιθέσεις ο Κισσαμικός.
19:48
16' Κίτρινη κάρτα στον Τσερκέζο, καθώς τράβηξε τον Βιγιαφάνιες για να μην φύγει στην αντεπίθεση.
19:49
17' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Βλαχοδήμου, προβολή του Βιγιαφάνιες, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
19:50
Ιστορικής σημασίας το σημερινό παιχνίδι για τους Κρητικούς, καθώς αγωνίζονται για πρώτη φορά σε νοκ-άουτ αναμέτρηση.
19:55
Στα μισά του πρώτου μέρους, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Κισσαμικό.
19:56
23' Απειλεί ο Κισσαμικός. Ο Ποκόνγκ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε περίπου δύο μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
19:58
Έχει ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά το ματς ο Κισσαμικός. Κυκλοφορεί καλά τη μπάλα και με τη γρήγορη μεσοεπιθετική του γραμμή προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού.
20:03
30' Eυκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Βλαχοδήμου, ο Μαρινάκης έκανε το σουτ και βρήκε στον Σελινιωτάκη, στη συνέχεια στρώθηκε στον Βιγιαφάνιες αλλά αυτός σούταρε άουτ.
20:09
36' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού Δημόπουλου, καθώς ο Τσερκέζος κάλυπτε τον Μπεργκ, με τον Σουηδό να φεύγει μόνος του στην πλάτη της άμυνας του Κισσαμικού.
20:11
39' Σουτ του Μαρινάκη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
20:18
45'+1' Κόρνερ του Μπουμάλ, πρώτη κεφαλιά του Μέστο προς τα πίσω, ο Τελάντερ έκανε τη δεύτερη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:20
Τέλος στο πρώτο μέρος. Παναθηναϊκός και Κισσαμικός βρίσκονται στο 0-0, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι αλλά να μην μπορούν να φτιάξουν φάσεις στα καρέ των φιλοξενουμένων, που κρατάνε σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι λιγοστοί φίλοι του Παναθηναϊκού που βρίσκονται στο γήπεδο, αποδοκίμασαν την ομάδα τους για την απόδοσή τους.
20:34
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
20:38
50' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
20:39
Πολύ ωραίο σουτ του Βλαχοδήμου στην κίνηση, ο Μπεργκ κάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Λαζαρίδη. «Ξεκλειδώνει» την άμυνα του Κισσαμικού με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός.
20:47
58' Ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Φάουλ του Κίκε, κεφαλιά προς τα πίσω του Σελινιωτάκη (που ήταν σε θέση οφσάιντ αλλά δεν υποδείχθηκε), η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
20:47
59' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λέτο αντί Μπουμάλ.
20:48
20:50
Έχει αλλάξει η διάταξη του Παναθηναϊκού με την είσοδο του Λέτο. 4-4-1-1 με τον Βιγιαφάνιες να περνάει στα άκρα.
20:51
63' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Μάντζης αντί Κίκε.
20:53
Δείτε το γκολ του Μάρκους Μπεργκ
20:56
67' Πολύ σκληρό τάκλιν του Παντελάκη στον Βιγιαφάνιες, ο Πουλημάς δεν δίνει τίποτα! Μαρκάρισμα για μίνιμουμ κίτρινη κάρτα -στα όρια της κόκκινης-, ο αμυντικός του Κισσαμικού πάει από πίσω με τα δύο πόδια στον Αργεντινό μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκού.
20:59
70 λεπτά στην αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του Κισσαμικού χάρη στο γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 50'.
21:00
72' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Θέος αντί Ποκόνγκ.
21:02
73' Κίτρινη κάρτα στον Παντελάκη για τράβηγμα στον Λέτο.
21:02
74' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
21:04
Ο Βιγιαφάνιες με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Λέτο μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό επιθετικό να κάνει εκπληκτική κεφαλιά στην απέναντι γωνιά και να νικάει τον Λαζαρίδη.
21:04
76' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Χατζηγιοβάννης αντί Βιγιαφάνιες.
21:05
77' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάννης έκανε εξαιρετική ντρίμπλα και ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το «γάμα» της εστίας.
21:06
77' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Σταθάκης αντί Μαρτίνεθ.
21:07
79' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρινάλντι αντί Μπεργκ. Αποθέωση για τον Σουηδό επιθετικό.
21:09
Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-0 του Κισσαμικού και μοιάζει να έχει καθαρίσει ματς και πρόκριση.
21:12
84' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηγιοβάννη.
21:18
90' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ
21:18
Ο Βλαχοδήμος τσιμπάει την μπάλα μέσα στην περιοχή του Κισσαμικού και ο Λαζαρίδης τον ανατρέπει. Σωστή η απόφαση του διαιτητή
21:19
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ, 3-0
21:19
Ο Λέτο δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και από την άσπρη βούλα γράφει το 3-0, κλειδώνοντας από τώρα την πρόκριση του Παναθηναϊκού στην επόμενη φάση.
21:22
Λήξη του ματς. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 του Κισσαμικού με δύο γκολ του Λέτο (κεφαλιά, πέναλτι) κι ένα του Μπεργκ (κεφαλιά). Όλα στο δεύτερο μέρος! Ουσιαστικά από σήμερα οι πράσινοι εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου, αφού ο επαναληπτικός απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.