Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

14:36
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 11η εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος.
14:42
Πρόκειται για δύο ομάδες που παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και αποτελούν τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Σήμερα, το μεταξύ τους παιχνίδι είναι κομβικό καθώς ο νικητής (εάν υπάρξει) θα κάνει σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ.
14:43
Η Ξάνθη βρίσκεται στη 2η θέση παρέα με Πανιώνιο και Παναθηναϊκό με 25 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει τρεις λιγότερους.
14:45
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
14:49
Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Χατζητερζόγλου, Τριάδης, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λουσέρο, Σολτάνι, Γιουνές.
14:51
Στον πάγκο: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Ράνος, Λάζιτς, Νιέτο, Π. Ορφανίδης, Λ. Ορφανίδης.
14:53
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Κοζορώνης, Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο, Μαμπουλού.
14:53
Στον πάγκο: Περιστερίδης, Γαρουφαλιάς, Κόντε, Ναδάλες, Καρανίκας, Βιδάλ, Νικολιάς.
14:56
Διαιτητής είναι ο Τριαντάφυλλος Τίκας (Καρδίτσας), βοηθοί του οι Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας) και τέταρτος ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).
14:57
Σε λιγότερο από ένα πεντάλεπτο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
15:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
15:07
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
15:12
10' Eυκαιρία για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης βρίσκει ωραία τον Γιουνές μέσα στην περιοχή αλλά ο τελευταίος κάνει κακό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει.
15:15
15' Σέντρα του Λουσέρο, κεφαλιά του Γιουνές, η μπάλα βρίσκει και στον Μιχαήλ και περνάει κόρνερ.
15:16
Ο ΠΑΣ έχει δώσει την κατοχή στην Ξάνθη, η οποία παίζει πολύ από τα πλάγια και προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.
15:17
17' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ζάιρο βρήκε τον Μπουκουβάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ.
15:20
20' Φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα πέρασε απ' όλους αλλά ο Γιάκος έκανε αδύναμη κεφαλιά από το ύψος του δευτέρου δοκαριού και ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε εύκολα.
15:22
22' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
15:23
Ο Βασιλακάκης έδωσε για τον Τριάδη, ο οποίος σέντραρε με το εξωτερικό και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σολτάνι, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Εξαιρετική συνεργασία από τους γηπεδούχους, που παίρνουν το προβάδισμα στο ματς.
15:26
25' O Μαμπουλού έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε την πρώτη ντρίμπλα αλλά ο Φλίσκας με αυτοθυσία έκοψε τον επιθετικό του ΠΑΣ πριν σουτάρει μέσα από την περιοχή!
15:27
Εξαιρετικό παιχνίδι παρακολουθούμε. Πολύ καλός ο ρυθμός, ανοιχτό ματς, με τις δύο ομάδες να παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο.
15:30
30' Πολύ ωραίο γύρισμα του Βασιλακάκη, ο Σκόνδρας έπεσε μόνος του και έδωσε την ευκαιρία στον Γιουνές να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον επιθετικό της Ξάνθης να επιχειρεί να κάνει κοντρόλ και να χάνει σπουδαία ευκαιρία καθώς ο Πασχαλάκης βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα!
15:40
Πέντε λεπτά ακόμη στο παιχνίδι, παραμένει το 1-0 υπέρ της Ξάνθης.
15:44
44' Σουτ του Γιάκου, η μπάλα περνάει πολύ άουτ!
15:45
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Ξάνθη προηγείται 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στο γκολ του Σολτάνι στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.
15:47
Παρακολουθούμε ένα ωραίο παιχνίδι, με ρυθμό, καλό ποδόσφαιρο αλλά όχι τόσες πολλές φάσεις. Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, προηγούνται δίκαια χάρη στο γκολ του Σολτάνι!
16:00
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
16:01
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
16:03
48' O Koύτρης βρίσκει τον Ζάιρο μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του κοντράρει και περνάει κόρνερ.
16:16
Μία ώρα στο παιχνίδι, το 1-0 υπέρ της Ξάνθης παραμένει, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
16:17
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Τριάδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε ελάχιστα άουτ.
16:19
64' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Βιδάλ αντί Κοζορώνη.
16:25
70' Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς.
16:29
75' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ναδάλες αντί Γιάκου.
16:31
76' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Κόντε αντί Μαμπουλού.
16:32
78' Αλλαγή για την Ξάνθη. Παπαγεωργίου αντί Χατζητερζόγλου.
16:33
78' Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Κόντε έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
16:35
80' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
16:37
83' Αλλαγή για την Ξάνθη. Λάζιτς αντί Σολτάνι.
16:40
85' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Μετά τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Ναδάλες αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.
16:41
86' Επέμβαση του Πασχαλάκη σε εκτέλεση φάουλ του Γιουνές.
16:42
87' Πολύ γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κούτρης έκανε ωραία κάθετη στον Κόντε αλλά ο Ζίφκοβιτς με την έξοδό του τον πρόλαβε.
16:42
88' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
16:44
Ο Γιουνές έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σκόνδρα και να καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη.
16:44
90' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ράνος αντί Γιουνές.
16:46
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:49
Τέλος στην αναμέτρηση. Η Ξάνθη επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και βρίσκεται προσωρινά μόνη της στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με 28 βαθμούς.