Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

18:04
Kαλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στην ΑΕΚ.
18:12
Πρόκειται για το μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Λεωφόρο.
18:13
Τη νίκη για διαφορετικούς λόγους ψάχνουν και οι δύο ομάδες.
18:19
Εκτός από το γόητρο, οι πράσινοι θέλουν να κάνουν το 2/2 στα ντέρμπι με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο, να ανέβουν και πάλι στην 2η θέση και να μειώσουν στους 10 την διαφορά τους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
18:24
Η Ένωση, από την πλευρά της, θέλει να βάλει τέλος στην παράδοση που την κρατάει δέκα χρόνια χωρίς νίκη στα ντέρμπι με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό (1-2 το 2006 στο ΟΑΚΑ με σκόρερ Μαντούκα, Δέλλα) και να πάρει ψυχολογία έπειτα από τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα που έχουν φέρει στην πόρτα της εξόδου τον Ζοσέ Μοράις.
18:35
Πάμε να δούμε τις δύο ενδεκάδες οι οποίες "κλείδωσαν" πριν από λίγα λεπτά:
18:35
18:38
Πολλά προβλήματα καλείται να αντιμετωπίσει απόψε ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που δεν έχει στην διάθεσή του για διαφορετικούς λόγους τους Ζέκα, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Εμποκού, Μολέδο, Κουτρουμπή, Ιβανόφ και Ιμπάρμπο.
18:39
18:43
Εκτός για την ΑΕΚ ο ανέτοιμος Τσιγκρίνσκι αλλά και οι τιμωρημένοι Αραβίδης και Βράνιες. Μεγάλη έκπληξη από τον Ζοσέ Μοράις, που άφησε εκτός αρχικού σχήματος τον Γιόχανσον κι έδωσε φανέλα βασικού στον Αϊντάρεβιτς.
18:44
18:47
18:49
Σιγά σιγά βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων για το καθιερωμένο ζέσταμα.
19:02
Ολοένα και αυξάνεται όσο περνάει η ώρα και η προσέλευση του κόσμου.
19:12
Κάποιοι οπαδοί του Παναθηναϊκού χειροκρότησαν τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος επιστρέφει απόψε για πρώτη φορά στην Λεωφόρο ως αντίπαλος. Ανταπέδωσε το χειροκρότημα ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ.
19:18
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
19:22
Πάμε να σας υπενθυμίσουμε τις συνθέσεις:
19:22
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο.Βλαχοδήμος, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Μαρινάκης, Χουλτ, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Π.Βλαχοδήμος, Λέτο, Μπεργκ
19:22
Στον πάγκο: Στιλ, Ρέις, Χουχούμης, Μπουμάλ, Σάμπα, Χατζηγιοβάννης, Ρινάλντι
19:22
ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Πατίτο, Λάζαρος, Πέκχαρτ
19:23
Στον πάγκο: Ανέστης, Μπακάκης, Βάργκας, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αλμέιδα, Μπακασέτας
19:29
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο
19:29
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιώργος Κομίνης
19:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:34
3' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ευαγγέλου κάνει λάθος, ο Μάνταλος βγαίνει από πλάγια θέση απέναντι στον Βλαχοδήμο όμως σουτάρει στην εξωτερική πλευρά της εστίας.
19:41
9' Σέντρα του Χουλτ από τα αριστερά, ο Ντίντακ γύρισε ψύχραιμα στον Μπάρκα.
19:43
11' Μπαλιά στην πλάτη για τον Λέτο, βγαίνει και μαζεύει ο Μπάρκας.
19:47
15' Πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες.
19:47
19:49
17' Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του σε φάση όπου ο Πέκχαρτ επιχείρησε να νικήσει με γυριστό τον Βλαχοδήμο, που ήταν σε ετοιμότητα. Οριακή η φάση.
19:54
21' Σε θέση οφσάιντ υποδεικνύεται και ο Λέτο ύστερα από μπαλιά του Χουλτ. Στο όριο ο Αργεντινός, όπως φάνηκε από την γραμμή, επίσης δύσκολη φάση.
19:56
23' Επικίνδυνο γύρισμα του Λέτο από τα αριστερά, η μπάλα περνάει απ' όλους.
19:58
26΄ Χάθηκε ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Λέτο δεν έσπασε γρήγορα στον αμαρκάριστο Βλαχοδήμο και ο Γκάλο έκλεψε.
20:01
29' Ωραία προσπάθεια του Βλαχοδήμο, όμως η σέντρα του δεν είναι καλή και ο Μπάρκας μαζεύει χωρίς πρόβλημα.
20:02
30΄ Πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ έπιασε χλιαρό σουτ έξω από την περιοχή και ο Μπάρκας μπλόκαρε.
20:04
32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Μαρινάκης βάζει άθελά του το κεφάλι και ο Βλαχοδήμος διώχνει δύσκολα.
20:08
35' Διαμαρτύρεται ο Βιγιαφάνιες για ένα κόρνερ που υπέδειξε ο Κομίνης. Ο μέσος των πράσινων ισχυρίστηκε πως η μπάλα βγήκε απ' τα πόδια του Μάνταλου.
20:09
37' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Ύστερα από όμορφη μπαλιά του Βιγιαφάνιες, ο Λέτο βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, ο οποίος πρόλαβε και βγήκε γρήγορα και έδιωξε το κοντινό σουτ του Αργεντινού.
20:09
38' Καλός ρυθμός στην Λεωφόρο μετά από αρκετή ώρα.
20:11
40' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λαμπρόπουλος κινήθηκε άψογα στο πίσω δοκάρι έκανε την προβολή, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ευαγγέλου κι έφυγε κόρνερ.
20:12
41' Ο Μάνταλος επιχειρεί σουτ η μπάλα βρίσκει στα σώματα και φεύγει πάλι κόρνερ.
20:14
42' Ο Μάνταλος διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Κομίνη ζητώντας φάουλ μετά από μαρκάρισμα του Ευαγγέλου.
20:15
43' Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Βλαχοδήμο.
20:17
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
20:17
Παραμένουν στο 0-0 Παναθηναϊκό και ΑΕΚ
20:18
Η Ένωση έβγαλε σημαντικές φάσεις από στημένες μπάλες, ενώ οι πράσινοι είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Λέτο.
20:36
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:43
52' Ωραία μπαλιά του Κουρμπέλη στον Μπεργκ, που δεν κάνει καλό κοντρόλ και γυρνάει την μπάλα στο πέναλτι με τον Γκάλο να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Λέτο.
20:45
54' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία μπαλιά του Αϊντάρεβιτς, ο Πατίτο πιάνει σουτ στην κίνηση και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
20:45
55' Κίτρινη κάρτα στον Κολοβέτσιο για φάουλ στον Μπεργκ.
20:46
56' Τεράστια επέμβαση του Μπάρκα! Γύρισμα του Βλαχοδήμου, ο Ντίντακ γλίστρησε η μπάλα έφτασε στον Βιγιαφάνιες που έκανε κοντινό σουτ όμως ο γκολκίπερ της Ένωσης έδιωξε με το δεξί χέρι.
20:48
57' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
20:55
64' Νέα εξαιρετική παρέμβαση του Μπάρκα. Ο Λέτο έβγαινε μόνος του από πλάγια θέση όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ βγήκε έγκαιρα και παραχώρησε πλάγιο με ωραίο τάκλιν.
20:58
68' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Πέκχαρτ και Λάζαρος εκτός, στις θέσεις τους οι Αλμέιδα και Βάργκας.
21:00
Ο Χριστοδουλόπουλος καταχειροκροτήθηκε κατά την αλλαγή του κι ευχαρίστησε τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.
21:01
69' Σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο Βάργκας. Ο βοηθός φαίνεται πως είχε δίκιο, αφού ο εξτρέμ της ΑΕΚ ήταν μερικά εκατοστά πιο μπροστά.
21:03
72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουμάλ αντί του Βλαχοδήμου.
21:06
74' Ο Μπάρκας μπλόκαρε μια αδύναμη προβολή του Τελάντερ, ενώ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
21:06
76' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον αντί του Αϊντάρεβιτς.
21:07
76' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.
21:07
77' Σουτ του Μπεργκ, η μπάλα φεύγει αρκετά άουτ.
21:10
78' Ο Κομίνης έδωσε φάουλ για χέρι του Μπεργκ. Δεν βοήθησε πολύ το ριπλέι.
21:10
78' Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκα για καθυστέρηση.
21:12
81' Λάθος του Κολοβέτσιου ο Λαμπρόπουλος προλαβαίνει τον Μπεργκ και διώχνει.
21:15
85' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες
21:17
Στα τελευταία λεπτά στην Λεωφόρο, πάντα στο 0-0 Παναθηναϊκός και ΑΕΚ.
21:21
90' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες και στον Σιμόες. Στα τελευταία λεπτά οι ομάδες έχουν αναλωθεί σε πολλά λάθη και δυνατές μονομαχίες...
21:23
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στο Απόστολος Νικολαΐδης.
21:24
93' Κόρνερ για την ΑΕΚ, για να δούμε...
21:25
94' Εκτελέστηκε για την Ένωση, αλλά ο Βάργκας χρεώθηκε -σωστά- με χέρι στο δεύτερο δοκάρι.
21:25
Λήξη του ματς. Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0, με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες Βλαχοδήμο και Μπάρκα (κυρίως).