Βέροια-ΑΕΛ

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα στην Βέροια και την ΑΕΛ.
Μετά τη νίκη επί του Λεβαδειακού η Βέροια έδειξε να «ξυπνάει» από τον λήθαργο δέκα αγωνιστικών -και 13 ματς συνολικά- χωρίς νίκη. Από... διάλειμμα, λόγω της κακοκαιρίας που οδήγησε σε αναβολή το ματς με τον ΠΑΟΚ προέρχεται η ΑΕΛ, η οποία θέλει να επανέλθει στις νίκες μετά την ήττα από τον Πλατανιά.
Στην 15η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς βρίσκεται η Βέροια, ενώ η ΑΕΛ βρίσκεται στην 13η με 13.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Βέροια: Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Καλί, Άρτσε, Λινάρδος, Μίλιεβιτς, Καπετάνος, Σαρπόνγκ.
Στον πάγκο έμειναν οι Πέρεθ, Χαροντάκης, Μαυρίας, Μελίσσης, Δόρης, Τόμας και Κάλβο.
ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Γκόλιας, Φάρκας, Ρέντζας, Μασαλέσα, Φατιόν, Αναστασόπουλος, Ικάουνιεκς, Ντόνο, Ντέλετιτς.
Στον πάγκο έμειναν ο: Ξενοδόχοβ, Βαρέλα, Τίκο, Κάπος, Κόντορ, Ευμορφίδης και Γκαγιέχο.
Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ξανά πριν δύο βδομάδες, στην εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ΑΕΛ να επικρατεί 2-1 με ανατροπή.
Βροχερός είναι ο καιρός στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.
Όλα είναι έτοιμα για την σέντρα του ματς
1' Ξεκίνησε το ματς
2' Αδύναμο σουτ του Μαλόν για τη Βέροια, πέρασε αρκετά άουτ.
Η δυνατή βροχή συνεχίζεται, ο αγωνιστικός χώρος είναι βαρύς και οι παίκτες δείχνουν να δυσκολεύονται αρκετά στα πρώτα λεπτά του ματς.
6΄Εκτέλεση φάουλ του Μίλιεβιτς, στην αγκαλιά του Θεοδωρόπουλου η μπάλα.
8' Δεύτερο κόρνερ για την ΑΕΛ πέρασε ανεκμετάλλευτο
9' Ο Ικάουνιεκςσημαδεύει το δεξί «Γ» του Καντιμοίρη, με ωραίο γυριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
10' Μακρινό σουτ δοκιμάζει και ο Σάρπονγκ, μπλόκαρε δύσκολα ο Θεοδωρόπουλος
13' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Αναστασόπουλος από κοντά σούταρε, μετά από παράλληλη σέντρα του Τελέτοβιτς, όμως η μπάλα κόντραρε στον Καλί και απομακρύνθηκε.
16' Σουτ του Σάρμπονγκ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
19' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Ντέλετιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.
21' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
22' Κίτρινη κάρτα στον Ρέντζα.
29' Ωραία κίνηση του Βασιλαντωνόπουλου και σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
61%-39% η κατοχή υπέρ της Βέροιας. Καλός ο ρυθμός του ματς, με αρκετές φάσεις.
39' Κίτρινη κάρτα στον Μίλιεβιτς.
40' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Αναστασόπουλου, κεφαλιά του Ντοντό, η μπάλα άουτ.
45' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ!
Ο Καλί έκανε κακό διώξιμο, ο Ντοντό επωφελήθηκε και γύρισε στον Ικάουνιεκς, ο οποίος με τακουνάκι (!) από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ προηγείται 1-0 της Βέροιας με το γκολ του Ικάουνιεκς στο φινάλε του πρώτου μέρους.
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
55' Ευκαιρία για τη Βέροια. Σουτ του Μίλιεβιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
Μία ώρα στο ματς, δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο.
Ο Ντοντό τραυματίστηκε σοβαρά και θα αποχωρήσει τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.
66' Διπλή αλλαγή για τη Βέροια. Κάλβο αντί Μίλιεβιτς και Τομάς αντί Άρτσε.
66' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκαγιέχο αντί Ντοντό.
69' ΓΚΟΛ για τη Βέροια!
Ο Σαρπόνγκ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Θεοδωρόπουλου και ισοφαρίζει σε 1-1.
73' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Καπός αντί Φατιόν.
77' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.
80' Σουτ του Μπαλάφα, ο Θεοδωρόπουλος έπεσε και έδιωξε με δυσκολία.
84' Ο Καπετάνος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Θεοδωρόπουλος τον πρόλαβε με τα πόδια!
85' Απευθείας εκτέλεση του Σαρπόνγκ, δύσκολα σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.
Πιέζει η Βέροια στα τελευταία λεπτά.
87' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τικιτό αντί Ικάουνιεκς.
90' Ο Καπετάνος κάνει κακό σουτ από πολύ καλά θέση, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
92' Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς.
Τέλος στην αναμέτρηση! Βέροια και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, χάρη στα γκολ των Ικάουνιεκς και Σαρπόνγκ.