Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης, Βέροια-Ηρακλής, για τη 2η αγωνιστική της Super League.
17:00
Πρόκειται για το τελευταίο κομμάτι του παζλ της δεύτερης αγωνιστικής, που είχε αναβληθεί λόγω του χιονιά.
17:06
Υπενθυμίζεται ότι χθες γνωστοποιήθηκε η απόφαση της ΕΠΟ για αφαίρεση τριών βαθμών λόγω οφειλών στον Πουρτουλίδη. Οπότε, ο "Γηραιός" έχει πλέον πέντε βαθμούς (αλλά θα του επιστραφούν τρεις αν εξοφληθεί ο παίκτης μέχρι την 1 Φεβρουαρίου) σε 15 ματς και είναι στην τελευταία θέση της Super League
17:06
Η ομάδα της Ημαθίας είναι στην 14η θέση με 13 βαθμούς σε 16 ματς.
17:09
Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν το περασμένο Σάββατο για την 17η αγωνιστική της Super League και ήρθαν 1-1 με τέρματα των Στάμου (51') και Λινάρδου (59')
17:10
Ο Ηρακλής νίκησε τελευταία φορά στις 5 Δεκεμβρίου, όταν και είχε επικρατήσει στην έδρα του 2-1 του ΠΑΣ, κάνοντας ανατροπή.
17:11
Η Βέροια νίκησε 2-0 του Λεβαδειακού στις 14 Ιανουαρίου
17:12
Πάμε σιγά-σιγά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
17:12
Βέροια (Γράφας): Καντοιμίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μαλόν, Καλί, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Λινάρδος, Κάλβο, Στόιτσεφ, Σαρπόνγκ, Καπετάνος.
17:12
Ηρακλής (Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμαντάς, Γρόντης, Ιντζόγλου, Λουκίνας, Μοντέιρο, Δώνης, Κούρος, Στάμου, Πασάς, Τζανετόπουλος.
17:12
Στο πάγκο των γηπεδούχων: Λόπεθ, Μπελαΐντ, Άρτσε, Μελίσσης, Μίλιεβιτς, Τόμας, Τζιώρας.
17:13
Σε αυτόν των «κυανόλευκων»: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Κυνηγόπουλος, Ρούσσος, Αγγελόπουλος, Κυριακίδης, Λεοζίνιο.
17:13
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος. Βοηθοί: Δημήτριος Βεργέτης, Γεώργιος Πασχάλης 4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος
17:19
Στο γήπεδο είναι και ο Σάκης Τσιώλης, καθώς η ΑΕΛ παίζει με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο το Σάββατο και παρακολουθεί από κοντά τον επόμενο αντίπαλο της ομάδας του.
17:22
6' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρμπόνγκ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Παντελής Καπετάνος έπιασε καρφωτή κεφαλιά από πολύ καλή θέση, αλλά αστόχησε.
17:30
15' Πρώτη τελική για τον Ηρακλή. Σουτ του Δώνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Καντοιμίρης
17:33
16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή από τον πουθενά. Ο Ασίγκμπα γλίστρησε και ο Μοντέιρο που ήταν κοντά του έγινε κάτοχος της μπάλας και απείλησε τον Καντιμοίρη, βγαίνοντας λίγο πλάγια και αριστερά, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
17:33
Έχει ανέβει πάντως στα τελευταία λεπτά ο Ηρακλής.
17:37
21' Η δεύτερη τελική της Βέροιας έφερε και πάλι μεγάλη απειλή στην αντίπαλη άμυνα. Σέντρα του Σαρπόνγκ από τα αριστερά, κεφαλιά του Στόιτσεφ, η μπάλα άουτ!
17:39
17:42
26' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Κεφαλιά του Τζανετόπουλου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα "κόλλησε" για λίγο μέσα στην περιοχή,ο Λουκίνας προσπάθησε να απειλήσει, αλλά οι γηπεδούχοι απομάκρυναν την μπάλα.
17:46
31' Δυνατό σουτ του Ιντζόγλου, έξω από την περιοχή.Λίγο έξω από την εστία του Καντιμοίρη η μπάλα.
17:46
17:47
17:51
36' Μακρινό σουτ του Δώνη και πάλι, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Καντιμοίρης.
17:55
40' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Σέντρα του Κάλβο, κεφαλιά του Καπετάνου και πάλι, με την μπάλα να φεύγει ξανά δίπλα από την εστία του Χουάντερσον
18:19
48' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Στόιτσεφ "βρήκε" τον Καλί που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.
18:25
54' Άρτσε αντί Κάλβο για τη Βέροια στο ματς
18:27
56' Κίτρινη στον Ιντζόγλου για κράτημα στον Άρτσε
18:27
56' Λεοζίνιο αντί Λουκίνα στο ματς
18:30
59' Κεφαλιά του Καλί, μπλόκαρε με ευκολία ο Χουάντερσον
18:31
60' Τρίτο σουτ για τον Δώνη, εκτός εστίας η μπάλα.
18:36
65' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή!
18:38
Ύστερα από φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Λεοζίνιο που από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καντιμοίρη που παραχώρησε κόρνερ με το πόδι.
18:40
68' Πολύ καλή στιγμή για τη Βέροια. Ωραία κίνηση του Στόιτσεφ που έπιασε ωραίο σουτ και έδιωξε με δυσκολία ο Χουάντερσον. Στη συνέχεια της φάσης ο Άρτσε υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση
18:42
70' Μπελάιντ αντί Λινάρδου για τη Βέροια.
18:43
72' Σουτ του Άρτσε, η μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον
18:45
73' Αντεπίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις για τον Ηρακλή. Ο Πασάς όμως καθυστέρησε και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία. Ο Κούρος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας, αλλά έχασε το κοντρόλ και ο Καντιμοίρης πρόλαβε και μπλόκαρε.
18:46
75' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Σαρπόνγκ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Στόιτσεφ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, όντας φάτσα με το τέρμα.
18:52
80' Κίτρινη στον Άρτσε
18:53
81' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 0-1!
18:53
Ο Πασάς έστρωσε την μπάλα στον Γροντή που με πολύ ωραίο και φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
18:56
85' Ρούσσος αντί Γροντή στο ματς
18:58
86' Τρομερή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Λεοζίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Καντιμοίρη και με έναν αμυντικό μόνο πλησίον του, αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και δεν μπόρεσε να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του.
18:58
87' Κίτρινη στον Καλί
18:59
88' Φάουλ του Λεοζίνιο, έδιωξε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.
19:00
Κίτρινη στον Λεοζίνιο
19:02
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
19:02
90' Πέναλτι για τον Ηρακλή! Ο Μπαλάφας έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Λεοζίνιο. Δύσκολη η φάση, καθώς, φαίνεται να είναι οριακά εντός περιοχής.
19:03
90' + 1' ΓΚΟΛ ο Ηρακλής, 2-0! Ο Λεοζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Καντιμοίρη που δεν πρόλαβε καν να κάνει εκτίναξη και είδε την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά του πλευρά.