Οσμανλίσπορ-Ολυμπιακός

17:03
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του επαναληπτικού αγώνα ανάμεσα στην Οσμανλίσπορ και τον Ολυμπιακό για τη φάση των «32» του Europa League.
17:18
Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0). Κάπως έτσι, οι πιθανότητες πρόκρισης στο σημερινό ματς είναι 50-50.
17:20
Σαφώς και ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη ομάδα και μπορεί να προκριθεί, ωστόσο πρέπει να το δείξει και μέσα στο γήπεδο.
17:20
Στο τελευταίο ματς πριν τη σημερινή ρεβάνς, η Οσμανλίσπορ πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα της Αδάνασπορ επικρατώντας με 5-1 για το πρωτάθλημα Τουρκίας.
17:20
Από την άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την ΑΕΚ, σε ένα ματς που οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.
17:23
17:26
Εντυπωσιακή η πρόσοψη του γηπέδου της Οσμανλί. Υπάρχουν αγάλματα, ενώ υπάρχει και μία πολύ μεγάλη ξύλινη πόρτα, η οποία είναι και η είσοδος για τα αποδυτήρια.
17:26
Σε κακή κατάσταση το γήπεδο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι... έβαψαν με πράσινο χρώμα τον αγωνιστικό χώρο, για να μην φαίνεται το χώμα. Εικόνα live21961301/117088.jpg
17:29
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, περίπου μισή ώρα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης.
17:29
Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούκσου, Προχάτσκα, Πίντο, Εντιαγέ, Τσαγκιράν, Μπιφουμά, Μάιερ, Ρεγκατέν, Γουεμπό.
17:30
Στον πάγκο: Αρικάν, Σουκάλα, Γκιουβέν, Κάρλος, Ρουσέσκου, Ντελάρζ, Μπαγίρ.
17:30
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ.
17:30
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Ρομαό, Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ανδρούτσος, Νικολάου, Μανθάτης.
17:30
17:32
Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Πάουλο Μπέντο, που επιλέγει να αφήσει στον πάγκο τον Όσκαρ Καρντόσο. Λογική κίνηση από τον Πορτογάλο τεχνικό, αφού ο Παραγουανός φορ είναι σε κακή κατάσταση ενώ ο Ιρανός δεν είχε πάρει μέχρι στιγμής κάποια ευκαιρία.
17:37
Διαιτητής είναι ο Ίστβαν Βαντ (Ουγγαρία), με βοηθούς τους Ίστβαν Άλμπερτ (Ουγγαρία), Πίτερ Μπερετιάν (Ουγγαρία) και τέταρτος ο Λάσλο Βισοκάι (Ουγγαρία). Επιπρόσθετοι είναι οι Γιόζεφ Έρντος (Ουγγαρία) και Σάντορ Ζάμπο (Ουγγαρία).
17:49
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για την έναρξη του σπουδαίου αγώνα.
17:51
Μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι από το Cosmote Sport 2 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε μετάδοση του Γιώργου Νοικοκύρη από την Τουρκία.
17:58
Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, παρέα με τους διαιτητές.
18:01
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:04
3' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά το σουτ του Ντα Κόστα στην κίνηση πέρασε ψηλά άουτ.
18:07
7' Κόρνερ του Ρεγκατέν, γυριστή κεφαλιά του Μπιφουμά, η μπάλα πέρασε άουτ.
18:09
9' Σουτ του Μάρτινς, η μπάλα περνάει άουτ.
18:10
Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Ολυμπιακός «ακουμπάει» τη μπάλα αρκετά στον Ανσαριφάρντ, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις από τα πλάγια και κυρίως από την πλευρά του Ρεγκατέν.
18:13
12' Eυκαιρία για την Οσμανλί. Ο Μπιφουμά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Γουεμπό τσίμπησε τη μπάλα προ του Ντα Κόστα αλλά αυτή πέρασε άουτ.
18:15
15' Σουτ του Ρεγκατέν, μπλόκαρε εύκολα ο Λεάλι.
18:17
16' Νέο σουτ του Ρεγκατέν, η μπάλα άουτ.
18:19
18' Ο Μπιφουμά έφυγε στην πλάτη της άμυνα του Ολυμπιακού, ο Μποτία τον πρόλαβε και έβαλε την κόντρα. Στη συνέχεια ο Ισπανός στόπερ γύρισε στον Λεάλι, ο οποίος προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Γουεμπό και πέρασε άουτ.
18:19
Δεν πατάει καλά για ακόμη ένα ματς η άμυνα του Ολυμπιακού!
18:21
20' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Μάιερ.
18:23
22' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ του β' βοηθού στον Τσαγκιράν.
18:25
Παρότι ξεκίνησε καλά το ματς στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός, έχει αρχίσει να κλείνετε στο δικό του μισό. Δεν κρατάνε καθόλου μπάλα οι «ερυθρόλευκοι».
18:28
18:28
Γεμάτο τουρκικές σημαίες το γήπεδο!
18:31
18:35
35 λεπτά στην αναμέτρηση. Παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Οσμανλί και Ολυμπιακό. Κακοί οι «ερυθρόλευκοι» που δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα, ούτε να φτιάξουν φάσεις.
18:37
36' Κόρνερ του Σεμπά, ο Μποτία πετάγεται αλλά δεν κάνει καλή κεφαλιά και η μπάλα περνάει άουτ.
18:41
40' Eυκαιρία για την Οσμανλί. Ο Ρεγκατέν έκανε το γύρισμα, ο Εντιαγέ σούταρε, ο Μποτία έβαλε την προβολή και ο Γουεμπό στη συνέχεια σούταρε άουτ.
18:43
42' Eυκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Τσουρούκσου έδιωξε πάνω στη γραμμή!
18:44
43' Ο Ανσαριφάρντ έκανε την κίνηση έξω από την περιοχή και το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Είχε και την επιλογή του Ελιουνούσι ο Ιρανός φορ.
18:46
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
18:47
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οσμανλίσπορ και Ολυμπιακός πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν την αναμέτρηση, χωρίς τέρματα (0-0). Για να δούμε τι θα μας επιφυλάσσει το δεύτερο ημίχρονο.
19:02
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, φαίνεται πως δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή.
19:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:04
46' Ο Ελιουνούσι έκλεψε τη μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Ανσαριφάρντ και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τσουρούκσου και πέρασε κόρνερ.
19:04
47' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:05
Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ανσαριφάρντ με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό!
19:06
Ο Ανσαριφάρντ πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα στην Ευρώπη και δίνει σπουδαίο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για την πρόκρισή του στους «16» του Europa League!
19:09
52' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι έκανε το δυνατό σουτ, ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε δύσκολα!
19:11
54' Ευκαιρία για την Οσμανλί. Ωραίο σουτ του Ρεγκατέν, ο Λεάλι διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!
19:13
19:16
Φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μάρτινς. Ζητάει να μπει το φορείο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού!
19:18
Ξαναμπαίνει στο ματς ο Μάρτινς, λέει στον πάγκο του Ολυμπιακού πως μπορεί να συνεχίσει.
19:21
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Οσμανλί. Ο Γουεμπό έβγαλε τον Εντιαγέ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά το τελείωμά του ήταν κακό και χάθηκε μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
19:23
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρούτσος αντί Μάρτινς, με τον Πορτογάλο να μην μπορεί να συνεχίσει.
19:23
Το γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ με το οποίο προηγείται ο Ολυμπιακός.
19:24
66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη, ο Σεμπά βγαίνει απέναντι από τον Καρτσεμάρσκας αλλά σουτάρει άουτ.
19:25
67' Αλλαγή για την Οσμανλί. Μπαγίρ αντί Πίντο.
19:25
67' Κίτρινη κάρτα στον Μάιερ.
19:28
70' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:29
Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη για τον Ανδρούτσο που έκανε τρομερή προσποίηση στον Προχάτσκα... γονατίζοντάς τον και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ελιουνούσι που με κεφαλιά έγραψε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του!
19:30
Καταπληκτική αντεπίθεση από τους «ερυθρόλευκους», τρομερή ενέργεια από τον Ανδρούτσο και ο Ολυμπιακός μόνο εάν... αυτοκτονήσει θα χάσει την πρόκριση.
19:32
75' Ωραίο σουτ του Ελιουνούσι, έδιωξε σε κόρνερ ο Καρτσεμάρσκας.
19:33
76' Αλλαγές για την Οσμανλί. Γκιουβέν αντί Τσαγκιράν και Ντελάρζ αντί Ρεγκατέν.
19:36
79' Σουτ του Γκιουβέν, έδιωξε ο Λεάλι.
19:37
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ωραίο γύρισμα του Φορτούνη, ο Ανσαριφάρντ αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής... πετυχαίνει τον Καρτσεμάρσκας και χάνει την ευκαιρία να πετύχει ακόμα ένα γκολ!
19:38
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μανθάτης αντί Ελιουνούσι.
19:43
85' Ο Γουεμπό βγήκε απέναντι στον Λεάλι, ο Ιταλός τερματοφύλακας δεν... ψάρωσε και «έβγαλε» το σουτ του επιθετικού της Οσμανλί.
19:44
87' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-3 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
19:45
Ατομική ενέργεια και σουτ του Σεμπά, ο γκολκίπερ της Οσμανλί διώχνει και στη συνέχεια ο Ανσαριφάρντ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.
19:48
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
19:49
Το γήπεδο έχει σχεδόν αδειάσει, αφού οι οπαδοί των Τούρκων ξεκίνησαν να αποχωρούν μετά το 0-2.
19:49
Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού
19:50
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Μπιφουμά για σκληρό φάουλ στον Ανσαριφάρντ
19:52
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
19:52
Ο Ολυμπιακός είναι στους "16" του Europa League.
19:52
Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-0 στην έδρα της Οσμανλίσπορ και σε συνδυασμό με το 0-0 στο πρώτο ματς πήραν το εισιτήριο.