Ξάνθη-Παναθηναϊκός

19:07
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς της Ξάνθης με τον Παναθηναϊκό για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
19:13
Στους 33 βαθμούς οι ακρίτες, στους 38 ο Παναθηναϊκός. Οι μεν γηπεδούχοι παλεύουν για την είσοδό τους στα πλέι οφ, οι δε πράσινοι με νίκη σκαρφαλώνουν –έστω και προσωρινά- στη δεύτερη θέση.
19:13
Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη πάει… τρένο τις τελευταίες αγωνιστικές και θέλει να επιβεβαιώσει την ανοδική της πορεία και σήμερα.
19:15
Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Σίλα, Λισγάρας, Καμαρά
19:15
Παναθηναϊκός: Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μπεργκ
19:15
Στον πάγκο της Ξάνθης: Ζαρόπουλος, Μεχία, Τριάδης, Λάζιτς, Πιτσέλι, Ορφανίδης, Σβάρνας
19:15
Στον πάγκο του ΠΑΟ: Στιλ, Χουχούμης, Ρέις, Λουντ, Μέστο, Εμποκού, Π. Βλαχοδήμος
19:20
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θάνος, με βοηθούς τους Καραγκιζόπουλο, Χαρίση.
19:26
Αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού στο πέταλο. Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
19:31
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
19:34
Πρεσάρει ψηλά ο Παναθηναϊκός, έχει σχεδόν μόνιμα την μπάλα στα πόδια του και προσπαθεί από νωρίς να διασπάσει την άμυνα της Ξάνθης.
19:35
Ο Ντε Λούκας επιχείρησε να τρυπήσει την πράσινη άμυνα με κάθετη μπαλιά στον Σολτάνι, αλλά ο ταχύτατος Χουλτ έκοψε και δεν επέτρεψε στους ακρίτες να δημιουργήσουν κάτι... απειλητικό για την εστία του Βλαχοδήμου.
19:37
Τέταρτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό πριν καλά-καλά συμπληρωθούν επτά λεπτά στα Πηγάδια. Το εκτελεί ο Βιγιαφάνιες, αλλά απομακρύνει η άμυνα της Ξάνθης.
19:39
Δύο καθοριστικά κοψίματα από τον Ζέκα σε παράλληλα γυρίσματα των παικτών της Ξάνθης από τα δεξιά. Καλύπτει σωστά χώρους ο αρχηγός του Παναθηναϊκού.
19:41
10' Ο Μπεργκ πέταξε με την μία κάθετη για τον Βιγιαφάνιες στον κενό χώρο και στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης, αλλά ο επόπτης σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του. Όπως και να 'χει, πάντως, ο Ζίφκοβιτς είχε διαβάσει τη φάση και είχε βγει από την εστία του, μαζεύοντας την μπάλα.
19:43
13' Μετά από εκτέλεση φάουλ, η Ξάνθη μετέφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Βασιλακάκης έπιασε ένα σουτ απο το ύψος του πέναλτι, αλλά έχοντας πολλά σώματα μπροστά του, σημάδεψε τον... Μολέδο και εν τέλει οι πράσινοι έδιωξαν.
19:48
18' Καλός ο ρυθμός μέχρι στιγμής, έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Παναθηναϊκός, με την Ξάνθη να κάνει παιχνίδι υπομονής, αλλά ακόμη δεν υπάρχουν φάσεις.
19:49
19' Ο Μπεργκ κόβεται λανθασμένα με ανύπαρκτο οφσάιντ (από κάθετη του Κουρμπέλη) κι ενώ έβγαινε τετ-α-τετ με τον Ζίφκοβιτς! Σοβαρό λάθος του επόπτη Κοσμά Χαρίση που έκοψε... μισό γκολ για τον Παναθηναϊκό κι ενώ νωρίτερα είχε σηκώσει πάλι λανθασμένα τη σημαία του. Με το... καλησπέρα δείχνει πως είναι ακατάλληλος για αυτό το επίπεδο!
19:51
21' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Γέμισμα του Σολτάνι στο δεύτερο δοκάρι, ο Βασιλακάκης κινείται στην πλάτη του Κουτρουμπή, αλλά χωρίς ισορροπία κι ενώ έπεφτε, ο άσος της Ξάνθης σημαδεύει άουτ.
19:54
24' Ψηλά άουτ το σουτ του Μπουμάλ, αν και βρισκόταν σε καλή θέση για να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Ξάνθης
19:55
25' Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπεργκ
19:56
20:00
29' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό! Εν κινήσει ευθύβολο σουτ του Κλωναρίδη από το ύψος της περιοχής, διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς!
20:04
Συνεχώς στο προσκήνιο ο Παναθηναϊκός, προσπαθεί με κάθετες από τον άξονα και γρήγορες συνεργασίες να διασπάσει την άμυνα της Ξάνθης, η οποία βρίσκεται μόνιμα σε θέση άμυνας.
20:05
Ο Βιγιαφάνιες παίζει σαν... μπαλαντέρ. Πότε δεξιά, πότε στον άξονα, πότε αριστερά για να βοηθά στην κυκλοφορία της μπάλας και την ανάπτυξη του παιχνιδιού.
20:07
Ιδού το οφσάιντ που... ανακάλυψε ο -ακατάλληλος- Κοσμάς Χαρίσης στον Μπεργκ και στέρησε το τετ-α-τετ στον Σουηδό. Εικόνα live21961308/25373.jpg
20:09
39' Γέμισμα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά, ο Φλίσκας πετάγεται και στέλνει την μπάλα κόρνερ, με την μπάλα πάντως να παίρνει περίεργη τροχιά.
20:11
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με την Ξάνθη να κλείνει περισσότερους χώρους και να ανακόπτει τις όποιες επιθετικές προσπάθειες του τριφυλλιού.
20:12
42' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για επικίνδυνο τάκλιν στον Χουλτ, σχεδόν πάνω στη σημαία του κόρνερ.
20:15
45' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟ
20:16
Ο Βιγιαφάνιες συγκλίνει ωραία, μοιράζει στον Κλωναρίδη, ο οποίος από τον άξονα πιάνει δυνατό ωραίο σουτ, αλλά ο Ζίφκοβιτς με τεράστια επέμβαση στη γωνία του, κρατάει το 0-0.
20:17
Ημίχρονο στα Πηγάδια, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο, να έχει φτιάξει 2-3 πολύ καλές στιγμές, αλλά για την ώρα να μην μπορεί να βρει στόχο απέναντι σε μία Ξάνθη που έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και σκέφτεται σχεδόν αποκλειστικά την άμυνα. Ο επόπτης Κοσμάς Χαρίσης έχει κόψει δύο φορές λανθασμένα τους παίκτες του Παναθηναϊκού για οφσάιντ, με αποκορύφωμα τη φάση του Μπεργκ, όπου... δεν επέτρεψε το τετ-α-τετ του Σουηδού με τον Ζίφκοβιτς.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τους ίδιους 11 συνεχίζουν Ξάνθη και Παναθηναϊκός
20:35
47' Τα έχουν κάνει μαντάρα οι βοηθοί και ο Παναθηναϊκός στερείται νέο τετ-α-τετ
20:36
Ο Καραγκιζόπουλος, παίρνει τη... σκυτάλη από τον Χαρίση, σηκώνει λανθασμένα τη σημαία του και... ανακαλύπτει οφσάιντ στην βαθιά μπαλιά για τον Βιγιαφάνιες, ο οποίος έβγαινε μόνος του απέναντι στον Ζίφκοβιτς! Μάλιστα, ο Αργεντινός καλυπτόταν πάνω από ένα μέτρο(!) από τον Μπαξεβανίδη...
20:39
52' Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη!
20:40
Από ασθενή απομάκρυνση του Κουρμπέλη, η μπάλα στρώνεται υποδειγματικά στον Σολτάνι, ο οποίος πιάνει με την μία δυνατό βολέ μέσα από την πράσινη περιοχή, αλλά σημαδεύει άουτ!
20:41
20:41
Ο Κλωναρίδης είχε τις δύο μεγάλες στιγμές στο πρώτο μέρος, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχει μπει στο «πνεύμα» του ματς και δεν έχει βοηθήσει επιθετικά. Ούτε ο Μπουμάλ δείχνει να αρπάζει τη νέα ευκαιρία που του δίνει ο Ουζουνίδης.
20:44
56' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λάζιτς παίρνει τη θέση του (άφαντου) Λουσέρο.
20:46
58' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό
20:46
Μπεργκ και Κουλιμπαλί συνεργάζονται υποδειγματικά, ο Αφρικανός γυρίζει παράλληλα για τον Σουηδό, ωστόσο το πλασέ του τελευταίου από κοντά φεύγει μόλις άουτ!
20:51
63' Γλυκό γέμισμα του Χουλτ από τα αριστερά, πηδά ψηλά στην καρδιά της άμυνας της Ξάνθης ο Μπουμάλ, αλλά υπό πίεση κιόλας δεν βρίσκει στόχο
20:51
63' Αλλαγή για το τριφύλλι. Φυσιολογικά, όπως γράψαμε και νωρίτερα, ο Ουζουνίδης βγάζει τον Μπουμάλ και βάζει στη θέση του τον Εμποκού.
20:54
Ξεπεράσαμε τα 65' αγώνα στα Πηγάδια, Ξάνθη και Παναθηναϊκός πάντα στο 0-0, με το τριφύλλι να είναι καλύτερο, αλλά να έχει να αντιμετωπίσει και τους ακατάλληλους βοηθούς, που έχουν κόψει λανθασμένα δύο τετ-α-τετ ως τώρα..
20:54
67' ΓΚΟΛΑΡΑ για την Ξάνθη και 1-0!
20:55
Ο Κουτρουμπής κάνει κεφαλιά... προς τα πίσω και ουσιαστικά δίνει ασίστ στον Βασιλακάκη, ο οποίος κοντρολάρει και πιάνει ένα φοβερό σουτ, γράφοντας το 1-0 στο ματς
20:57
Υπενθυμίζεται πως και στον πρώτο γύρο ο Βασιλακάκης είχε πιάσει ένα τρομερό σουτ από μακριά και είχε χαρίσει τη νίκη στην Ξάνθη μέσα στη Λεωφόρο, με τον Στιλ, βέβαια, τότε να φέρει ευθύνη
20:58
70' Όλα για όλα από τον Ουζουνίδη. Έξω ο Κουρμπέλης (αμυντικό χαφ), μέσα ο Π. Βλαχοδήμος (μεσοεπιθετικός).
21:03
75' Έξω ο Κλωναρίδης μέσα ο Λουντ για το τριφύλλι. Τελευταία διορθωτική κίνηση από τον Ουζουνίδη.
21:05
«Μπερδεμένος» ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ που δέχθηκε, έχουν αποσυντονιστεί πλήρως οι παίκτες του Ουζουνίδη.
21:05
78' Διαγώνιο σουτ του Βλαχοδήμου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ζίφκοβιτς.
21:07
79' Μακρινό σουτ του Εμποκού, σε μία φιλόδοξη προσπάθεια του Αφρικανού, πάνω από τα δοκάρια του Ζίφκοβιτς η μπάλα.
21:07
80' Αλλαγή για τους ακρίτες. Ο Σολτάνι βγαίνει και τη θέση του παίρνει ο Τριάδης
21:09
82' Τελευταία αλλαγή για τους ακρίτες. Ο σκόρερ Βασιλακάκης αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Μεχία
21:12
Αμύνεται πολύ καλά η Ξάνθη και βάζει δύσκολα στους παίκτες του Παναθηναϊκού.
21:13
Πέντε λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90'.
21:14
86' Κάρτα για θέατρο στον Βιγιαφάνιες. Λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, ο Σιλά βρίσκει καθαρά τον Βιγιαφάνιες αλλά ο Θάνος επιλέγει να του δώσει κάρτα για θέατρο. Ήταν πέναλτι!
21:18
90' Σουτ του Μολέδο, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς.
21:18
3 λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:20
Ένα λεπτό ακόμα για το φινάλε.
21:21
Τέλος στο ματς. Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη σε μια γκολάρα του Βασιλακάκη. Πολλά παράπονα και δικαιολογημένα από τους «πράσινους» για τη διαιτησία!