Καλησπέρα σας!
16:54
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ.
16:59
Το παιχνίδι δεν θα αρχίσει και με τους καλύτερους οιωνούς, αφού μερικά λεπτά πριν τη σέντρα, οπαδοί του Ηρακλή συνεπλάκησαν με τους άνδρες των ΜΑΤ. Διαβάστε περισσότερα εδώ.
16:59
Πάμε, όμως, στο αγωνιστικό κομμάτι για να δούμε πως θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες.
17:00
Για τον γηπεδούχο Ηρακλή, ο Σάββας Παντελίδης έχει επιλέξει τους: Χουάντερσον, Δώνη, Στάμου, Κούρος, Γροντή, Τζανετόπουλο, Ζιαμπάρη, Αργυρόπουλο, Μοντέιρο, Λεοζίνιο και Περόνε.
17:00
Ενώ από την άλλη, ο Βλάνταν Ίβιτς, έχει επιλέξει τους εξής έντεκα για τον ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Ουάρντα, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε και Πρίγιοβιτς.
17:01
Ο πάγκος του Ηρακλή: Γιαννίκογλου, Καραγκούνης, Πασάς, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος, Ρούσσος, Μπαστακός.
17:02
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Βαρέλα, Κάτσε, Κίτσιου, Πέλκας, Κάμπος, Αθανασιάδης.
17:02
Διαιτητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είναι ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης), με βοηθούς τους Κούλα Χασάν (Ξάνθης) και Καραβασίλη Βασίλειο (Καβάλας). Τέταρτος ο Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθη).
17:17
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τη διαιτητική τριάδα.
17:18
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:18
Δεν υπάρχει πολύς κόσμος στο γήπεδο, παρότι πρόκειται για ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
17:21
O Tζανετόπουλος φαίνεται σε αυτά τα πρώτα λεπτά να έχει αναλάβει το μαρκάρισμα του Πρίγιοβιτς.
17:22
4' Σουτ του Ουάρντα, η μπάλα πολύ άουτ.
17:27
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ηρακλή έχουν μπει με το... μαχαίρι στα δόντια στο ματς, πηγαίνουν πρώτοι στη μπάλα και προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση.
17:32
14' Ο Περόνε προσπάθησε να κάνει το γυριστό αλλά δεν το έπιασε καλά και η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
17:37
19' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
17:38
Ο Μάτος έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χουάντερσον έδιωξε εντυπωσιακά αλλά ο Πρίγιοβιτς πήρε το ριμπάουντ και νίκησε δύσκολα τον πορτιέρε του Ηρακλή.
17:38
Δεν έχουμε δει ακόμη ριπλέι, ωστόσο με πρώτη ματιά φαίνεται το γκολ του ΠΑΟΚ να είναι τουλάχιστον ένα μέτρο οφσάιντ.
17:40
21' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πολύ ωραία αντεπίθεση, ο Πρίγιοβιτς ανοίγει στον Μπίσεσβαρ, αυτός γυρίζει στον ολομόναχο Ενρίκε αλλά ο Βραζιλιάνος δεν καταφέρνει με την προβολή που επιχείρησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
17:44
Χαρίζει την κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ ο διαιτητής.
17:46
Το ριπλέι του γκολ του ΠΑΟΚ δεν δικαιώνει τον β' βοηθό, καθώς ο Πρίγιοβιτς ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο μπροστά. Δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ του «δικέφαλου του βορρά»!
17:47
29' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω Μπίσεσβαρ μέσα Πέλκας. Δεν είχε κάποιο θέμα ο πρώτος, ωστόσο ο Ίβιτς είχε πολλά παράπονα από την απόδοσή του.
17:48
Και η φωτογραφία από τον Πρίγιοβιτς που ήταν οφσάιντ, την ώρα που ο Μάτος έκανε το σουτ. Εικόνα live21961311/105598.jpg
17:50
Μικρή διακοπή καθώς ο διαιτητής ζητάει να κατέβει ένα υβριστικό πανό για τον Ιβάν Σαββίδη.
17:52
Διακοπή του αγώνα μέχρι να κατέβει το πανό ζητάει ο ΠΑΟΚ, «δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς», απάντησαν οι διαιτητές.
17:56
Νέα προσωρινή διακοπή στο ματς από τους διαιτητές, για το εν λόγω πανό κατά του Ιβάν Σαββίδη. Τώρα ακούγονται και υβριστικά συνθήματα κατά του ισχυρού άνδρα του ΠΑΟΚ.
17:57
40' Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο για φάουλ στον Ενρίκε.
17:58
Πάει για νέα αλλαγή ο ΠΑΟΚ, καθώς ο Ενρίκε δεν δείχνει να μπορεί να συνεχίσει. Ο Τζάλμα Κάμπος σηκώθηκε και κάνει εντατικά ζέσταμα.
17:59
18:01
43' Πέναλτι ζητάει ο ΠΑΟΚ σε γύρισμα του Πέλκα με τη μπάλα να βρίσκεται στο χέρι του Αργυρόπουλου. «Παίζετε» λέει ο διαιτητής. Είχε το χέρι στο έδαφος ο αμυντικός του Ηρακλή, το χρησιμοποιούσε ως στήριγμα.
18:02
44' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Τζάλμα Κάμπος αντί Ενρίκε. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ενρίκε που τραυματίστηκε.
18:03
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος.
18:06
45'+3' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.
18:08
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 του Ηρακλή με το γκολ-οφσάιντ του Πρίγιοβιτς που κακώς μέτρησε. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο οι γηπεδούχοι παίζουν με πολύ πάθος και προσπαθούν να βρουν το γκολ στην κόντρα-επίθεση. Αρκετές οι διακοπές στο ματς, κυρίως λόγω ενός υβριστικού πανό για τον Ιβάν Σαββίδη.
18:28
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
18:31
48' Σουτ του Τσίμιροτ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
18:31
49' Σουτ του Λεοζίνιο από μακριά, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Γλύκος.
18:36
53' Ωραίο σουτ του Περόνε μακριά από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
18:37
54' Συρτό σουτ του Ουάρντα, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
18:39
56' Ο Ουάρντα πήγε να εκτελέσει το κόρνερ από τα αριστερά, με τους οπαδούς του Ηρακλή να πετάνε εκεί κοντά ένα καπνογόνο (στο ταρτάν).
18:43
Συμπληρώθηκε μια ώρα στο παιχνίδι, πολύ καλός ο ρυθμός στην επανάληψη.
18:52
69' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Πασάς αντί Στάμου.
18:56
73' Ωραίο σουτ του Πέλκα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον.
18:58
75' Κίτρινη κάρτα στον Τσίμιροτ.
19:01
78' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Μπαστακός αντί Γροντή.
19:03
80' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ηρακλή!
19:04
Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπαστακός πετάχτηκε στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά πρόλαβε τον Γλύκο και ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ηρακλή!
19:06
83' Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή! Τρομερή κάθετη του Περόνε, βγάζει τετ-α-τετ τον Μπαστακό αλλά ο Γλύκος θα τον νικήσει!
19:07
85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αθανασιάδης αντί Ουάρντα.
19:08
Πέντε λεπτά ακόμη, έχει πάρει... φωτιά το ματς! Για να δούμε...
19:13
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:14
Παίξαμε το πρώτο λεπτό, άλλα τέσσερα.
19:18
95' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη.
19:19
Τέλος στην αναμέτρηση! Ηρακλής και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι!