Μπασκόνια-Παναθηναϊκός

21:25
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπασκόνια και τον Παναθηναϊκό για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
21:29
Οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόβαθμες στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-11, ωστόσο όποια καταφέρει να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι θα έχει αρκετές ελπίδες για την 4η θέση και το πλεονέκτημα. Και αυτό καθώς η Φενέρ ηττήθηκε στον τουρκικό εμφύλιο από την Εφές.
21:34
Ο Μάικ Τζέιμς τα είπε πριν αρκετή ώρα με τους πρώην συμπαίκτες του, Χάνγκα και Σενγκέλια.
21:36
Η 12άδα του Παναθηναϊκού: Σίνγκλετον, Νίκολς, Ρίβερς, Τζέιμς, Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν, Γκιστ, Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης
21:36
Εκτός 12αδας έμεινε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.
21:39
Λάρκιν, Φόιγκτμαν, Χάνγκα, Σεντεκέρσκις, Μπομπουά, Μπλάζιτς, Ντιόπ, Τιγί, Λαπροβίτολα, Σενγκέλια, Μπάντιντζερ, Λουζ η 12αδα της Μπασκόνια.
21:41
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο παρκέ και κάνουν το καθιερωμένο ζέσταμά τους. Βρισκόμαστε ένα εικοσάλεπτο πριν το τζάμπολ.
21:47
Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία), Πέτρι Μαντίλα (Φιλανδία) και Ούρος Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία) οι τρεις διαιτητές του αγώνα.
21:48
21:51
Υπενθυμίζεται, πως ο Παναθηναϊκός στο ματς του πρώτου γύρου με την Μπασκόνια είχε επικρατήσει 69-68.
21:58
Θερμό χειροκρότημα σε Τζέιμς και Μπουρούση από τους οπαδούς της Μπασκόνια! Υπενθυμίζεται πως οι δύο άσοι του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν πέρυσι με τη φανέλα της ισπανικής ομάδας.
21:59
Σίνγκλετον, Νίκολς, Φελντέιν, Γκιστ και Καλάθης η πεντάδα του Παναθηναϊκού.
21:59
Οι πέντε πρώτοι για την Μπασκόνια είναι οι Λάρκιν, Φόιγκτμαν, Χάνγκα, Σενγκέλια και Μπάντιντζερ.
22:00
Ξεκίνησε το παιχνίδι, πρώτη κατοχή για τη Μπασκόνια.
22:01
0-2 για τον Παναθηναϊκό με τον Γκιστ.
22:02
Εξαιρετική η άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν σκορ.
22:04
2-6 καλάθι και φάουλ από τον Νικ Καλάθη!
22:05
Μέσα και η βολή, 2-7 για τον Παναθηναϊκό!
22:05
4-7 με τον Σενγκέλια να σκοράρει και να μειώνει ξανά!
22:06
4-9 ωραία προσπάθεια και ασίστ του Καλάθη στον Γκιστ, ο οποίος κάρφωσε στο αντίπαλο καλάθι.
22:07
4-12 με τρίποντο του Γκιστ. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους «πράσινους».
22:08
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Στο +8 ο Παναθηναϊκός.
22:09
Eπτά πόντους έχει ήδη ο Γκιστ, με 3/4 σουτ.
22:10
4-14 ο Σίνγκλετον παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ (μετά το άστοχο λέι απ του Καλάθη) και αυξάνει κι άλλο το προβάδισμα του Παναθηναϊκού.
22:11
Έχει περάσει στο παρκέ ο Γκάμπριελ αντί του Γκιστ.
22:11
4-16 με τον Νίκολς να σκοράρει με σουτ από τα 6 μέτρα! Τάιμ άουτ από τον Σίτο Αλόνσο.
22:13
2:30 λεπτά ακόμη για το τέλος της πρώτης περιόδου.
22:13
4-18 με τον Φελντέιν να καρφώνει μετά από εξαιρετική ασίστ του Καλάθη.
22:14
6-18 με τον Χάνγκα να σκοράρει για τους γηπεδούχους μετά από πολύ ώρα.
22:14
6-21 τρίποντο του Σίνγκλετον και στο +13 ο Παναθηναϊκός.
22:15
Τζέιμς και Παππάς στο παρκέ, έξω οι Φελντέιν και Καλάθης.
22:16
Δείχνουν να τα έχουν... χαμένα οι παίκτες της Μπασκόνια που κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.
22:16
6-24 με νέο τρίποντο του Γκάμπριελ. Απίστευτος Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο.
22:17
Τέλος στην πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται μέσα στην Ισπανία της Μπασκόνια με 24-6.
22:18
Εξαιρετικοί οι «πράσινοι» στο πρώτο δεκάλεπτο. Παίζουν τρομερή άμυνα, εγκλωβίζοντας τα ατού του αντιπάλου τους, ενώ και επιθετικά βρίσκουν συνεχώς λύσεις!
22:18
Από 7 πόντους οι Σίνγκλετον και Τζέιμς για τον Παναθηναϊκό!
22:19
Το καλύτερο εκτός έδρας πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση την φετινή περίοδο!
22:19
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
22:20
Μπουρούσης, Γκάμπριελ, Τζέιμς, Παππάς και Ρίβερς η πεντάδα του Παναθηναϊκού.
22:21
Χωρίς σκορ το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.
22:21
9-24 με τον Λάρκιν να σκοράρει για τρεις.
22:22
Δεν έχει μπει καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που προσπαθεί να βρει συνοχή μετά τις αρκετές αλλαγές.
22:24
14-29 σκοράρει αυτή τη φορά ο Παππάς και στέλνει τη διαφορά ξανά στους 15 πόντους.
22:25
6:11 ακόμη για το ημίχρονο. Πάντα μπροστά και με διαφορά ο Παναθηναϊκός.
22:25
16-29 μειώνει ο Λάρκιν με δίποντο στο τέλος του χρόνου της επίθεσης.
22:27
18-29 νέο δίποντο του Λάρκιν και η διαφορά πέφτει κι άλλο.
22:27
18-31 με τον Παππά να σκοράρει με λέι απ.
22:29
Τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός τα πάει εξαιρετικά και αν καταφέρει να περιορίσει τον Λάρκιν θα κάνει ακόμη πιο εύκολο το έργο του. 31-18 το σκορ υπέρ των «πράσινων», προσπαθούν να... ξυπνήσουν οι παίκτες της Μπασκόνια που τα έχουν βρει δύσκολα απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων.
22:29
4:20 ακόμη για το ημίχρονο.
22:30
Καλάθης, Παππάς, Τζέιμς, Σίνγκλετον και Μπουρούσης η πεντάδα των «πράσινων».
22:32
18-33 με τον Τζέιμς να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Τάιμ άουτ από τον Σίτο Αλόνσο.
22:33
3:16 ακόμη για το ημίχρονο.
22:33
21-33 με τρίποντο του Λαπροβίτολα.
22:34
Φάουλ στον Σίνγκλετον από τον Σενγκέλια. Δύο βολές για τον Αμερικανό.
22:35
1/2 βολές και 21-34 από τον Σίνγκλετον.
22:36
21-36 με τον Καλάθη να αυξάνει ξανά τη διαφορά.
22:36
Φελντέιν αντί Τζέιμς στην πεντάδα του Παναθηναϊκού.
22:38
Τρομερό πάθος στο παρκέ βγάζουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Μάχονται για κάθε μπάλα, για κάθε κατοχή!
22:38
23 δευτερόλεπτα ακόμη, βολές για τον Σίνγκλετον.
22:39
1/2 βολές ο Σίνγκλετον, 21-37 το σκορ.
22:40
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ένα εξαιρετικός και παθιασμένος Παναθηναϊκός, έχει βάλει γερές βάσεις για να πάρει μια σπουδαία νίκη μέσα στην Ισπανία αφού κερδίζει με 37-21 την Μπασκόνια.
22:55
Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος.
22:55
21-39 με τον Σίνγκλετον να σκοράρει από τα 6,5 μέτρα.
22:56
2/2 βολές από τον Ντιοπ και 23-39.
22:58
Τέσσερα ομαδικά φάουλ συμπλήρωσε ήδη ο Παναθηναϊκός, μετά από ενάμιση λεπτό.
22:59
Εκτός τελικής γραμμής από τα χέρια του Λάρκιν. Δύο δευτερόλεπτα.
22:59
Ο Σίνγκλετον κερδίζει πανέξυπνα το φάουλ από τον Τιγί και θα εκτελέσει δύο βολές.
23:00
23-41 με 2/2 βολές του Σίνγκλετον.
23:02
Τρομερή τάπα του Σίνγκλετον στον Μπάντιντζερ!
23:02
0/2 βολές από τον Χάγκα, παραμένει το 23-41.
23:03
23-44 με τρίποντο του Φελντέιν. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς για τον Παναθηναϊκό.
23:03
25-44 με ωραία προσπάθεια του Τιγί.
23:04
25-47 με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Σίνγκλετον και... τάιμ άουτ!
23:06
Φάουλ του Σενγκέλια στον Γκιστ, βολές για τον Αμερικανό.
23:06
0/2 βολές από τον Αμερικανό αλλά επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη. Στη συνέχεια αστοχεί ο Σίνγκλετον.
23:07
27-47 μειώνει ο Μπάντιντζερ.
23:07
29-47 με σουτ του Σενγκέλια από τα 5 μέτρα.
23:08
29-49 με χουκ του Γκιστ.
23:10
Βολές για τον Λαπροβίτολα μετά το τρίτο προσωπικό φάουλ του Καλάθη.
23:11
Εύστοχος και στις δύο βολές, 31-49 το σκορ.
23:12
2/2 βολές από τον Μπουρούση και 31-51 μπροστά ο Παναθηναϊκός.
23:13
33-51 με τον Φόιγκτμαν να σκοράρει κάτω από το καλάθι.
23:14
Ένα λεπτό για το φινάλε της τρίτης περιόδου.
23:16
2/2 βολές από τον Μπάντιντζερ και 35-51.
23:16
Βήματα του Παππά, η τελευταία κατοχή για τη Μπασκόνια.
23:17
37-51 με κάρφωμα του Χάγκα.
23:17
37-54 με μεγάλο τρίποντο του Γκάμπριελ και λήξη της τρίτης περιόδου.
23:18
Ο Παναθηναϊκός δείχνει να... αγκαλιάζει τη νίκη, καθώς προηγείται με 54-37 της Μπασκόνια.
23:19
Ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.
23:19
39-54 μειώνει ο Ντιοπ με σουτ από τα πέντε μέτρα.
23:21
Κερδίζει φάουλ και το δικαίωμα για δύο βολές ο Μπουρούσης.
23:22
2/2 βολές από τον Έλληνα σέντερ και 39-56.
23:22
41-56 μειώνει ο Φόιγκτμαν.
23:24
43-56 με νέο σουτ του Ντιοπ από μέση απόσταση.
23:25
Τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ που βλέπει την ομάδα του στο τέταρτο δεκάλεπτο να μην είναι καθόλου καλή.
23:26
45-56 με κάρφωμα του Μπάντιντζερ.
23:27
6 λεπτά ακόμη στο ματς. Πρέπει να συνέλθει ο Παναθηναϊκός.
23:27
47-56 με νέο κάρφωμα, από τον Φόιγκτμαν.
23:29
Αντιαθλητικό φάουλ του Γκιστ στον Ντιοπ! Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού έσπρωξε τον αντίπαλό του, πριν η μπάλα μπει μέσα στο παρκέ από την επαναφορά.
23:29
48-56 με τον Ντιοπ να σκοράρει 1/2 βολές.
23:29
5:30 λεπτά ακόμη, η Μπασκόνια έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι.
23:30
48-58 με λέι απ του Τζέιμς.
23:30
50-58 Καλάθι και φάουλ του Χάνγκα!
23:31
Έξω η συμπληρωματική βολή, παραμένει το 50-58 αλλά και η κατοχή στη Μπασκόνια.
23:31
Λάθος του Λάρκιν, κατοχή για τον Παναθηναϊκό.
23:32
4:30 λεπτά ακόμη.
23:32
50-60 με τον Τζέιμς να σκοράρει εκ νέου και να δίνει «ανάσα» στον Παναθηναϊκό. Τάιμ άουτ.
23:34
52-60 μειώνει ο Φόιγκτμαν.
23:35
52-63 με μεγάλο τρίποντο του Φελντέιν, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Καλάθη!
23:35
Δύο βολές για τον Φόινγκτμαν, ύστερα από φάουλ του Καλάθη.
23:35
3:09'' για το τέλος του ματς.
23:36
1/2 και 53-63, αλλά επιθετικό ριμπάουντ από τον Μπάντιντζερ.
23:38
Δύο βολές για τον Τζέιμς, ύστερα από φάουλ του Ντιόπ.
23:41
Δύο τρομερά και απανωτά λάθη από τον Παναθηναϊκό...
23:41
2/2 και 61-67.
23:41
1:22'' για τη λήξη της αναμέτρησης.
23:43
61-69 με τον Γκιστ, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.
23:44
63-69 με τον Φόινγκτμαν.
23:44
Δύο βολές για τον Καλάθη, καθώς συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά φάουλ.
23:44
1/2 και 63-70.
23:45
Σερί λάθη και από τους δύο, αλλά ευτυχώς η μπάλα πήγε στον Σίνγκλετον, ο οποίος θα έχει δικαίωμα για δύο βολές, ύστερα από το φάουλ του Μπάντιντζερ.
23:46
Λήξη της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να νικά 72-63 μέσα την Μπασκόνια!
23:48
Έτσι, οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 17-11, όσο έχει και η Φενέρμπαχτσε, η οποία όμως τους έχει στην ισοβαθμία. Αλλά, το θέμα είναι ότι παραμένουν γερά στο παιχνίδι για την τέταρτη θέση που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!