Καλησπέρα σας
21:18
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ελλάδα για την 5η αγωνιστική για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου
21:19
Η Βέλγιο είναι στην 1η θέση, έχοντας κάνει το απόλυτο με 12 βαθμούς ενώ η Ελλάδα έχει 10 βαθμούς με 3 νίκες και 1 ισοπαλία
21:20
Ελλάδα: Καπίνο - Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος - Σάμαρης, Ταχτσίδης - Σταφυλίδης, Φορτούνης, Μάνταλος - Μήτρογλου
21:23
Στον πάγκο: Γλύκος, Κυριακίδης, Μανιάτης, Σιώπης, Τζιόλης, Ανδρούτσος, Ζέκα, Βέλλιος, Μπακασέτας, Διαμαντάκος, Γιαννιώτας, Οικονόμου
21:24
Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Σιμάν, Βερτόνγχεν, Τσαντλί, Βίτσελ, Φελαϊνί, Καράσκο, Ναϊνγκολάν, Μέρτενς, Λουκάκου
21:24
Πάγκος: Μινιολέ, Οριγκί, Μιραλάς, Ντεμπελέ, Μπεντέκε, Ματσουαγί, Τόργκαν Αζάρ, Τίλεμανς, Βερμάελεν, Φοκέτ, Ντεντόνκερ
21:26
21:39
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο
21:40
Τηλεοπτική μετάδοση από τον ΣΚΑΪ
21:42
Διαιτητής ο Φέλιξ Μπριχ, βοηθοί οι Μαρκ Μπορς, Στέφαν Λουπ και τέταρτος ο Μάρκο Φριτζ
21:45
1' Στη σέντρα το Βέλγιο και έναρξη του ματς
21:47
2' Γύρισμα του Μέρτενς και ο Καπίνο με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα
21:50
5' Πάτημα του Φελαϊνί στον Μήτρογλου. Γλιτώνει την κίτρινη ο παίκτης της Γιουνάιτεντ
21:52
Το Βέλγιο κυκλοφορεί την μπάλα, με την πίεση της Ελλάδας να αρχίζει από τον άξονα της μεσαίας γραμμής
21:55
10' Συμπλήρωσε 10 λεπτών με την Ελλάδα να κρατά εύκολα το Βέλγιο μακριά από την περιοχή της
21:57
11' Ξεκάθαρο φάουλ στον Μήτρογλου τη στιγμή που πήγαινε ο επιθετικός της Μπενφίκα να βγει στην αντεπίθεση. Δεν δίνεται από τον Μπριχ
21:57
13' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Σέντρα του Μέρτενς από δεξιά στον αμαρκάριστο Φελαϊνί (τον έχασε ο Τοροσίδης), αλλά η σκαστή κεφαλιά του τελευταίου πέρασε άουτ. Τυχερή η Ελλάδα σε αυτό το σημείο.
22:01
16' Και πάλι ο Μέρτενς από τα δεξιά (στην πλευρά του Τζαβέλλα) προκαλεί κινδύνους, ωστόσο τη σέντρα του άσου της Νάπολι, απομάκρυνε ο Παπασταθόπουλος
22:03
22:03
22:05
22:06
22:07
22:08
23' Έχει περάσει το εικοσάλεπτο στο ματς, με την Εθνική να μην έχει κινδυνεύσει, πιέζοντας πολύ σωστά στη μεσαία γραμμή
22:14
29' Κίτρινη κάρτα στον Ταχτσίδη για φάουλ στον Φελαϊνί. Πολύ αυστηρή απόφαση. Συγκρίνοντας μάλιστα με το μαρκάρισμα του Φελαϊνί στον Μήτρογλου στην αρχή του αγώνα, υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια στον πειθαρχικό έλεγχο
22:16
31' Ευκαιρία για το Βέλγιο και πάλι με τον Φελαϊνί! Σέντρα του Καράσκο από αριστερά, τακουνάκι του Φελαϊνί, απέκρουσε ο Καπίνο που είχε πολύ γρήγορη και σωστή αντίδραση
22:21
36' Σουτ του Ναϊνγκολάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε άουτ
22:25
40' Κίτρινη κάρτα στον Φελαϊνί για φάουλ στον Μάνταλο
22:27
42' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα. Δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο επόμενο ματς αφού συμπλήρωσε κάρτες.
22:30
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεων
22:31
Λήξη α' ημιχρόνου
22:32
Η Ελλάδα κρατά κόντρα στο Βέλγιο το 0-0, έχοντας άψογη τακτική αμυντική συμπεριφορά και οι μόνοι κίνδυνοι έχουν προκληθεί από τα πόδια του Μέρτενς και του Φελαϊνί, που είναι οι πιο επικίνδυνοι παίκτες των γηπεδούχων
22:48
Έναρξη β' ημιχρόνου
22:48
46' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Κεφαλιά ασίστ του Ταχτσίδη στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου, όπου έχει ξεφύγει ο Μήτρογλου και με άψογο πλασέ ο επιθετικός της Μπενφίκα κάνει το 0-1!
22:52
Τρομερή εξέλιξη για την Εθνική που πλέον πρέπει να έχει την ίδια αμυντική σοβαρότητα για το υπόλοιπο του ματς
22:54
51' Ψύχραιμη η Ελλάδα σε αυτά τα πρώτα λεπτά μετά το 0-1
22:57
Το γκολ του Κώστα Μήτρογλου ;
22:58
55' Σουτ του Βίτσελ από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.
23:02
59' Οφσάιντ ο Λουκάκου σε γύρισμα του Τσαντλί
23:03
60' Κίτρινη κάρτα στον Μέρτενς για αψιμαχία με τον Τζαβέλλα. Ο παίκτης της Νάπολι του έπιασε τη... μύτη
23:06
23:06
64' Δείχνει να πιέζει περισσότερο το Βέλγιο, αλλά δεν προκαλεί προβλήματα στην Ελλάδα
23:08
65' Με 10 παίκτες η Εθνική. Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Ταχτσίδη! Ο μέσος της Ελλάδας έκανε αχρείαστο μαρκάρισμα στο κέντρο και δέχθηκε δίκαια τη δεύτερη κίτρινη
23:09
66' Αλλαγή για το Βέλγιο. Εκτός ο Φελαϊνί, μέσα ο Ντεμπελέ
23:10
68' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Τζιόλης
23:13
70' Γύρισμα του Μέρτενς, διώχνουν σε κόρνερ Καπίνο και Μανωλάς
23:14
72' Τρομερές μάχες του Μήτρογλου πίσω από το χώρο μεσαίας γραμμής που κερδίζει μονομαχίες
23:15
73' Κίτρινη κάρτα στον Βίτσελ για φάουλ στον Τζαβέλλα
23:16
73' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη και φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για το Βέλγιο
23:17
74' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Βέλγιο! Έπειτα από φάση διαρκείας από το φάουλ του Μέρτενς, αφού η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο άσος της Νάπολι βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, με τον διεθνή γκολκίπερ να απομακρύνει και στη συνέχεια δεύτερο σουτ από τον Λουκάκου περνά κόρνερ
23:23
80' Δέκα λεπτά έχουν απομείνει για ένα μεγάλο αποτέλεσμα για την Εθνική
23:24
Πιέζει το Βέλγιο, αντέχει η Ελλάδα.
23:25
82' Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο
23:25
Η ελληνική άμυνα διώχνει ασθενώς, η μπάλα φτάνει στον Βίτσελ, αλλά ευτυχώς το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής φεύγει άουτ!
23:26
83' Αλλαγή για το Βέλγιο. Μέσα ο Μιραλάς, έξω ο Σιμάν, όλα για όλα από τους γηπεδούχους.
23:27
84' Αλλαγή για την Εθνική μας. Ντεμπούτο κάνει ο... Κάρολος Ζέκα, παίρνει τη θέση του Μάνταλου για να «κλειδώσει» τα μετόπισθεν ο Σκίμπε
23:30
Στο 87' έχουμε φτάσει στο Βέλγιο. Πάντα μπροστά στο σκορ η Ελλάδα με το γκολ του Μήτρογλου από το 46'. Αντέχουμε και αντέχουμε σχετικά... άνετα, δεδομένου ότι παίζουμε με δέκα παίκτες και έχουμε απέναντί μας έναν τόσο ποιοτικό αντίπαλο.
23:31
Το «Ελλάς» των συμπατριωτών μας στις εξέδρες δονεί την ατμόσφαιρα!
23:32
89' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο, 1-1
23:32
Φοβερό γκολ, δυστυχώς, από τον Λουκάκου...
23:33
Ο άσος της Έβερτον υποδέχεται υποδειγματικά την μπάλα και παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ του Παπασταθόπουλου, με το τρομερό εκτόπισμά του, γυρίζει και πιάνει ωραίο σουτ, μην επιτρέποντας στον Καπίνο να το βγάλει.
23:34
91' ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση Καπίνο!
23:35
Μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Λουκάκου πιάνει κεφαλιά-δυναμίτη, αλλά ο Καπίνο κάνει μεγάλη επέμβαση και με τη βοήθεια του... Σταφυλίδη (βρήκε εκεί η μπάλα μετά την απόκρουσή του) σώζει την Εθνική μας.
23:35
92’ Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου αφήνει τη θέση του στον Βέλλιο, θέλει να κερδίσει δευτερόλεπτα η Εθνική.
23:36
93' Ψηλά άστοχο το σουτ του Μιραλάς
23:36
94' Κίτρινη κάρτα στον Καπίνο για καθυστερήσεις.
23:37
Κόρνερ για το Βέλγιο στη τελευταία φάση του αγώνα...
23:37
Επιθετικό φάουλ του Λουκάκου και κάπου εδώ πάμε για φινάλε...
23:38
Αψιμαχία ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων!
23:38
Αποβάλλεται ο Τζαβέλλας με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ κιτρινίζεται και ο Λουκάκου
23:39
Λήξη του αγώνα. Η Ελλάδα έμεινε στο 1-1 με το Βέλγιο, αφού μας πλήγωσε τη τελευταία στιγμή το γκολ του Λουκάκου (89'). Ο Μήτρογλου είχε ανοίξει το σκορ στο 46'.
23:40
Με αυτή την ισοπαλία, η Εθνική μας διατηρείται στη 2η θέση του ομίλου με 11 βαθμούς. Στους 13 οι Βέλγοι, στους 10 οι Βόσνιοι, με τους οποίους παίζουμε εκτός έδρας στις 9 Ιουνίου.