ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

17:45
Καλησπέρα σε όλους. Στις 19:00 ξεκινά το μεγάλο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, από όπου θα προκύψει ο δεύτερος φιναλίστ του τελικού Κυπέλλου, μετά τη χθεσινή πρόκριση της ΑΕΚ.
17:47
Οι πράσινοι έχουν το μεγάλο αβαντάζ του υπέρ τους 2-0 από τη Λεωφόρο, ωστόσο στον ΠΑΟΚ επικρατεί πάθος για μία επική ανατροπή της εις βάρος τους κατάστασης.
17:47
Οι αποστολές των δύο ομάδων βρίσκονται ήδη στην Τούμπα και μάλιστα οι παίκτες κάνουν την πρώτη αναγνωριστική βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο.
17:49
17:50
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κύζας (Δράμας), βοηθοί οι Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας), επιπρόσθετοι οι Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών), Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτ/νίας). Τέταρτος θα είναι ο Δημήτρης Θάνος (Γεβενών) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).
17:51
Ο ορισμός του Κύζα προκάλεσε δυσαρέσκεια στον Παναθηναϊκό τις προηγούμενες μέρες. Ευχή όλων στις 9 παρά το βράδυ να μην χρειαστεί να μιλάμε για τα διαιτητικά σφυρίγματα, παρά μόνο για μπάλα.
17:52
ΜΟΛΙΣ βγήκε η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού
17:52
18:00
Ο Ζέκα, τελικά, είναι εκτός 18άδας. Προφανώς δεν είναι έτοιμος να παίξει και οι πράσινοι δεν ήθελαν να ρισκάρουν πιθανή υποτροπή στον τραυματισμό του.
18:01
Στο 4-4-2 του Μαρίνου Ουζουνίδη, κάτω από την εστία θα είναι ο Βλαχοδήμος, δεξί μπακ ο Κουλιμπαλί, αριστερό ο Χουλτ και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Μολέδο-Κουτρουμπής. Στα χαφ θα αγωνιστούν οι Ρέις (αντί Ζέκα)-Κουρμπέλης, με τον Βιγιαφάνιες στο ένα φτερό της επίθεσης, τον Εμποκού στο άλλο και στην επίθεση οι Κλωναρίδης-Μπεργκ, με τον Έλληνα άσο να κινείται σε πιο ελεύθερο ρόλο.
18:04
Η αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Γουάρντα, Κάμπος, Πέλκας, Πρίγιοβιτς
18:12
Ο Πρίγιοβιτς ξεκινά βασικός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, ενώ ο Κάνιας έμεινε στον πάγκο από τον Βλάνταν Ίβιτς.
18:13
Οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ βγήκαν για ζέσταμα και αποθεώθηκαν από τους φίλους της ομάδας. Η Τούμπα γεμίζει σιγά-σιγά.
18:14
Αποδοκιμασίες του κόσμου κατά την είσοδο των Βλαχοδήμου-Στιλ στον αγωνιστικό χώρο.
18:19
18:26
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν προθέρμανση αυτή την ώρα, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα περίπου 30' πριν τη σέντρα.
18:33
Στα επίσημα βρίσκονται Γιώργος Σαββίδης και Μάνος Μαυροκουκουλάκης (πρόεδρος ΠΑΕ Παναθηναϊκός).
18:35
18:38
Με μαύρες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ, με άσπρες ο Παναθηναϊκός.
18:43
Πάνω από 20.000 μέσα στην Τούμπα αυτή τη στιγμή και φυσικά μέχρι τη σέντρα θα είναι ασφυκτικά γεμάτο το γήπεδο.
18:43
18:51
Στο γήπεδο και ο Ιβάν Σαββίδης.
18:56
18:56
Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ρέις, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης, Μπεργκ
18:57
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης χειροκροτεί με πάθος στη φυσούνα, προκειμένου να τους «φτιάξει» λίγα λεπτά πριν τη σέντρα.
18:58
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων και οι διαιτητές, μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του ΠΑΟΚ στις εξέδρες.
18:59
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην Τούμπα, πολλά καπνογόνα από τους οπαδούς στις εξέδρες.
19:01
Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:04
Πιέζει ψηλά ο Παναθηναϊκός από το πρώτο λεπτό και είναι εμφανής η διάθεση των παικτών του να βγαίνουν πρώτοι στις προσωπικές μονομαχίες για να δημιουργήσουν και τυχόν προϋποθέσεις (μέσω κλεψιμάτων) για επικίνδυνες αντεπιθέσεις.
19:05
4' Φάση για τον Παναθηναϊκό!
19:06
Μετά από κλέψιμο του Βιγιαφάνιες στα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μπεργκ, αυτός πετάει για τον Κλωναρίδη, αλλά ο άσος του Παναθηναϊκού καθυστερεί ελαφρώς μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και τελικώς κόβεται από τον Βαρέλα. Ο Κλωναρίδης έπεσε στην περιοχή, ο Κύζας είπε «παίζετε» και φαίνεται πως έχει δίκιο.
19:06
5' Διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
19:07
Μακρινό σουτ του Βιγιαφάνιες, ο Γλύκος το βγάζει με δυσκολία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης μπλοκάρει τη μπάλα μετά από νέο σουτ, του Κουρμπέλη αυτή τη φορά.
19:09
Το πρέσινγκ του τριφυλλιού ψηλά έχει «αναστατώσει» τους παίκτες του ΠΑΟΚ που δεν μπορούν να βρουν λύσεις και δείχνουν μπλοκαρισμένοι.
19:13
12' Σιγά-σιγά ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να ανεβάσει στροφές και να «μπει» στο ματς.
19:14
13' Φάση για τον ΠΑΟΚ
19:14
Σέντρα του Λέοβατς από τα αριστερά, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς στην καρδιά της πράσινης άμυνας, αλλά στέλνει την μπάλα... παράλληλα πλάγια και όχι προς την εστία του Βλαχοδήμου.
19:15
Πριν τη φάση του Πρίγιοβιτς, στο χώρο του κέντρου, ο Βαρέλα σταμάτησε αντικανονικά τον Μπεργκ βάζοντας τα χέρια του στον λαιμό του Σουηδού, αλλά ο Κύζας δεν υπέδειξε την παράβαση.
19:15
14' Φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ.
19:15
14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 1-0
19:16
Τρομερή εκτέλεση φάουλ από τον Πέλκα, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βλαχοδήμο και βάζει... φωτιά στην Τούμπα για το 1-0. Πάντως, πρέπει να τονιστεί πως η υπόδειξη του φάουλ ήταν λανθασμένη από τον Κύζα, καθώς ο Μολέδο δεν έκανε τίποτα επιλήψιμο σε βάρος του Πρίγιοβιτς (ούτε τον έσπρωξε, ούτε τον εμπόδισε με τα χέρια).
19:20
19' Ένταση ανάμεσα σε Κλωναρίδη και Ουάρντα!
19:22
Ο Εμποκού έκανε φάουλ στον Ουάρντα, ο Κλωναρίδης πήγε πάνω από τον Αιγύπτιο και ακολούθησε μίνι αψιμαχία μεταξύ των δύο παικτών. Ο Κύζας έκανε παρατηρήσεις στους δύο παίκτες.
19:23
Δεν δόθηκε πέναλτι στον Παναθηναϊκό στο 18'
19:23
Μπεργκ και Βαρέλα διεκδίκησαν την μπάλα, ο αμυντικός του ΠΑΟΚ κλώτσησε από πίσω στο πόδι τον Σουηδό μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κύζας... έκλεισε τα μάτια και δεν υπέδειξε την παράβαση. Σοβαρό λάθος εδώ του διαιτητή, δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Παναθηναϊκό.
19:26
25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού από μακριά, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Γλύκος κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα.
19:26
ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ
19:27
Ο Βιγιαφάνιες πήγε να εκτελέσει κόρνερ από τα δεξιά, αλλά έσκασαν δίπλα του ακριβώς δύο κροτίδες, με αποτέλεσμα να πέσει στο έδαφος. Δεν έχει χτυπήσει ο Αργεντινός, δέχεται τώρα τις πρώτες βοήθειες.
19:27
Συστάσεις από τα μεγάφωνα για να μην επαναληφθούν παρόμοια σκηνικά.
19:28
Διαβουλεύσεις ανάμεσα στους διαιτητές και τους ανθρώπους των δύο ομάδων.
19:29
Ο Κύζας προειδοποίησε πως θα υπάρξει διακοπή αν υπάρξει ανάλογο περιστατικό με κροτίδες και δυναμιτάκια.
19:30
Μετά από σχεδόν 3' ξεκινά εκ νέου η αναμέτρηση με εκτέλεση κόρνερ για το τριφύλλι από τα δεξιά.
19:30
Απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΟΚ, παραμένει σε πόδια πράσινων η μπάλα.
19:30
29' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
19:31
Οι γηπεδούχοι έφυγαν σφαίρα στην αντεπίθεση με τον Τζάλμα Κάμπος, αυτός άνοιξε δεξιά στον Πέλκα, ο Έλληνας άσος δίνει εκ νέου στο συμπαίκτη του, όμως με διαγώνιο σουτ μέσα από την πράσινη περιοχή, σημαδεύει αρκετά άουτ.
19:33
Πριν βγει στην αντεπίθεση ο ΠΑΟΚ, ο Κλωναρίδης ζήτησε πέναλτι. Ο Κρέσπο έβαλε τα χέρια του στην ωμοπλάτη του Έλληνα άσου, υπάρχει κράτημα –όπως φαίνεται και από το ριπλέι- ο Κύζας είπε «παίζετε».
19:34
32' Ο Μπεργκ πέταξε κάθετα για τον Κλωναρίδη, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος και σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
19:35
34' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
19:36
Ο Κλωναρίδης έφυγε από τα δεξιά, επιχείρησε να βρει απέναντι τον αφύλαχτο Μπεργκ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Βαρέλα και πήγαινε... καρφί για αυτογκόλ, ωστόσο ο Γλύκος με τρομερή προσπάθεια σώζει προ της γραμμής και κρατάει το 1-0.
19:37
36' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
19:38
Μετά από εκπληκτική ενέργεια του Βιγιαφάνιες, η μπάλα φτάνει στον Κλωναρίδη, ο οποίος μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, βρίσκεται απέναντι από τον Γλύκο αλλά σημαδεύει άουτ στο τετ-α-τετ!
19:39
37' Κίτρινη κάρτα στον Λέο Μάτος για μαρκάρισμα στον Μπεργκ. Πάτησε από πίσω το πόδι του Σουηδού. Σωστή η απόφαση.
19:39
38' Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό! Γλυκό γέμισμα του Χουλτ από τα αριστερά, παίρνει την κεφαλιά ο Μολέδο στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ούτε ο Κλωναρίδης, ούτε ο Εμποκού μπορούν να γίνουν κάτοχοι της μπάλας και να απειλήσουν με... ριμπάουντ.
19:40
39' Κίτρινη κάρτα στον Χουλτ για μαρκάρισμα στον Ουάρντα, τον σταμάτησε αντικανονικά, βάζοντας τα χέρια στην ωμοπλάτη του Αιγύπτιου.
19:42
41' Ο Παναθηναϊκός έφυγε ξανά στην αντεπίθεση με Μπεργκ-Κλωναρίδη, αλλά ο δεύτερος καθυστέρησε πολύ, φοβήθηκε να σουτάρει με το "κακό", αριστερό πόδι του και τελικώς χάθηκε η πιθανότητα του τριφυλλιού να απειλήσει.
19:43
Είναι καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος απέναντι σε έναν υπνωτισμένο ΠΑΟΚ. Το τριφύλλι έχει χάσει ήδη μεγάλες ευκαιρίες, δεν του έχει δοθεί καθαρό πέναλτι και έχει «φάει» γκολ από ανύπαρκτο φάουλ που εκτέλεσε ο Πέλκας.
19:44
19:46
42' Αγκωνιά του Λέο Μάτος στον αέρα πάνω στον Χουλτ, ο Κύζας υποδεικνύει το φάουλ, αλλά δεν βγάζει κάρτα που θα ήταν η δεύτερη κίτρινη για τον μπακ του ΠΑΟΚ.
19:47
45' Κι άλλη επίθεση για τον Παναθηναϊκό, με τον Κλωναρίδη να βγαίνει από τα αριστερά και να μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά το παράλληλο γύρισμά του για τον Μπεργκ κόβεται από τους αμυντικούς του δικεφάλου.
19:47
45+1' Γέμισμα του Λέοβατς από τα αριστερά, ο Πρίγιοβιτς δεν πιάνει «γεμάτα» την κεφαλιά και ουσιαστικά δεν απειλείται η εστία του Βλαχοδήμου.
19:49
Λήξη του πρώτου μέρους. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από το 14' (δεν υπήρχε κανένα φάουλ). Ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς ανώτερος, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ δεν του δόθηκε και πέναλτι σε κλωτσιά του Βαρέλα στον Μπεργκ. Υπενθυμίζεται πως στο πρώτο ματς, το τριφύλλι είχε επικρατήσει 2-0 και τα πάντα πλέον είναι ανοιχτά.
19:50
Δύο τελικές ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, επτά ο Παναθηναϊκός, εκ των οποίων οι έξι προς στην εστία.
20:03
Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ παίρνει τη θέση του Ουάρντα. Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει ο Παναθηναϊκός.
20:04
Έναρξη του δεύτερου μέρους στην Τούμπα. Για να δούμε...
20:05
46' Πολύ άστοχο το μακρινό σουτ του Πέλκα
20:06
48' Φάουλ σαν κόρνερ από τα αριστερά έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ. Πολύς κόσμος στην πράσινη περιοχή.
20:06
48' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, αυτή σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου, που αιφνιδιάστηκε, αλλά... σώθηκε!
20:06
48' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 2-0
20:07
Γλυκό γέμισμα του Μπίσεσβαρ (με το που μπήκε) από τα δεξιά, εκπληκτική κεφαλιά του Λέο Μάτος, στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου και με το 2-0 ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
20:09
Ξεδιπλώνεται ωραία ο ΠΑΟΚ με τον Πέλκα από τα αριστερά, οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού δεν μπορούν να διώξουν και τελικώς ο δικέφαλος του βορρά κερδίζει κόρνερ.
20:09
Αυτό εκτελέστηκε από τον Πέλκα, η μπάλα πέρασε από όλους και τελικώς οι πράσινοι απομακρύνουν οριστικά.
20:10
51' Κίτρινη κάρτα στον Μπίσεσβαρ καθώς σταμάτησε αντικανονικά τον Κλωναρίδη που έφευγε στον αιφνιδιασμό. Σωστή η κάρτα από τον Κύζα.
20:11
Το μομέντουμ είναι ξεκάθαρα υπέρ του ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή. Μόνιμα στην επίθεση οι γηπεδούχοι, σοκαρισμένοι δείχνουν οι φιλοξενούμενοι
20:13
54' Ωραία σκέψη του Εμποκού να πετάξει κάθετα για τον Μπεργκ, ανάμεσα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, αλλά η μπαλιά του Αφρικανού ήταν πιο δυνατή από όσο χρειαζόταν για να γίνει κάτοχός της ο Σουηδός.
20:18
59' Έξω ο Τζάλμα Κάμπος, μέσα ο Ενρίκε για τον ΠΑΟΚ.
20:22
Δεν έχει κάνει τίποτα επιθετικά στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός. Προς το δικό του μισό παίζετε συνεχώς το ματς.
20:24
66' Μέσα ο Μολίνς, έξω ο Εμποκού που έδειξε να αντιμετωπίζει και ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού
20:26
67' Φάση για τον Παναθηναϊκό
20:28
Συρτή σέντρα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά, ο Μπεργκ σουτάρει με τη μία, αλλά σημαδεύει άουτ, καθώς δεν βρήκε καλά την μπάλα, η οποία του στρώθηκε στο... πίσω βήμα.
20:28
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
20:29
Φοβερή προβολή του Πρίγιοβιτς (που ήταν οφσάιντ αλλά ΔΕΝ υποδείχθηκε) από κοντά, τρομερά ρεφλέξ από τον Βλαχοδήμο που σώζει την εστία του, ενώ εξ' επαφής ο Λέο Μάτος στο δεύτερο δοκάρι σημαδεύει άουτ!
20:30
71' Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων μετά από φάουλ του Χουλτ στον Λέο Μάτος
20:30
72' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΟΥΛΤ, ΜΕ ΔΕΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
20:32
Απόφαση-ΣΚΑΝΔΑΛΟ του Κύζα, βγάζει ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ δεύτερη κίτρινη στον Σουηδό για... απλό φάουλ Ο Χουλτ δεν έκανε τίποτα μεμπτό που να σηκώνει κάρτα. Τίποτα απολύτως!
20:32
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-0
20:34
Η μπάλα στρώνεται στον Σάκχοφ, ο οποίος πιάνει εν κινήσει σουτ και στέλνει την μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου. Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε πολλά σώματα μπροστά του και δεν μπορούσε να παρέμβει.
20:34
Σκορ πρόκρισης έχει ο ΠΑΟΚ, δεν τίθεται θέμα παράτασης πλέον.
20:35
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Κλωναρίδης, μέσα ο Λουντ
20:38
79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Σάκχοφ, μέσα ο Κάνιας
20:38
80' Τρομερή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Πρώτη κεφαλιά του Μολίνς, δεύτερη του Μπεργκ και η μπάλα περνά ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Γλύκου
20:40
82' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση με τον Τσίμιροτ, παράλληλη μπαλιά στον Λουντ και τελευταία στιγμή βάζει την κόντρα ο Λουντ με τάκλιν
20:42
83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 4-0! Ο Μπίσεσβαρ ξεπερνά τον Κουτρουμπή και δίνει έτοιμο γκολ στον Πρίγιοβιτς που κάνει το 4-0
20:44
Φανερά επηρεασμένος ο Παναθηναϊκός μετά την αποβολή του Χουλτ και τις γενικότερες διαιτητικές αποφάσεις του Κύζα, που έχει κάνει τραγική διαιτησία
20:46
88' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Βιγιαφάνιες, μέσα ο Χατζηγιοβάνης
20:47
Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες ενώ είναι στον πάγκο!
20:47
Το ρεσιτάλ του Κύζα συνεχίζεται!
20:49
Διακοπή στο ματς καθώς ο Γλύκος έχει πέσει στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού
20:49
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων