Πανιώνιος-Παναθηναϊκός

17:31
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας.
17:35
O Παναθηναϊκός ξεκινάει το μίνι πρωτάθλημα με έναν βαθμό, ενώ ο Πανιώνιος με μηδέν.
17:38
Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να ξεκινήσουν με νίκη τα πλέι οφ, καθώς στοχεύουν στην κατάκτηση της πρώτης θέσης και στην συμμετοχή στα προκριματικά του Champions League. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον στόχο τους που ήταν η είσοδος στα πλέι οφ και θα αγωνιστούν σε κάθε ματς χωρίς άγχος, θέλοντας να πάνε όσο πιο ψηλά μπορούν.
17:41
Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Μασούντ, Μπεν, Γεσίλ.
17:41
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Μπαντής, Λάμπρου, Γκιοατά, Μπάλλας, Ταπόκο, Αντωνιάδης, Σαββίδης.
17:43
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Ζέκα, Κουρμπέλης, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
17:43
Στον πάγκο βρίσκονται οι Στιλ, Ευαγγέλου, Λέτο, Ρέις, Μολίνς, Μαρινάκης, Χατζηγιοβάνης.
17:44
Να πούμε ότι ο Ουσμάν Κουλιμπαλί έμεινε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή λόγω λοίμωξης του αναπνευστικού.
17:54
Διαιτητής είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας), με βοηθούς τους Λάζαρο Δημητριάδη (Μακεδονίας), Χρήστο Ακρίβο (Αθήνας) και τέταρτος είναι ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής).
18:03
Κάτι περισσότερο από δέκα λεπτά για την σέντρα της αναμέτρησης.
18:14
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο παρέα με την διαιτητική τριάδα.
18:15
Αυτή την ώρα, οι οργανωμένοι του Πανιωνίου δίνουν μια αναμνηστική πλακέτα στον Βλάνταν Μιλόγιεβιτς, αναγνωρίζοντας την προσφορά του στην ομάδα. Υπενθυμίζεται πως από τη νέα σεζόν, οι «κυανέρυθροι» θα έχουν στον πάγκο τους τον Μιχάλη Γρηγορίου.
18:16
Να πούμε ότι και ο Μαρίνος Ουζουνίδης επιστρέφει πρώτη φορά ως αντίπαλος στη Νέα Σμύρνη!
18:17
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:19
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Γιαννιώτης έδιωξε δύσκολα, με τον Βιγιαφάνιες να κάνει την κεφαλιά στη συνέχεια αλλά τον πορτιέρε του Πανιωνίου να διώχνει ξανά.
18:23
Έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κλέψουν την μπάλα και να βγουν στην κόντρα-επίθεση.
18:26
9' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μολέδο έδιωξε.
18:26
10' Ωραία κάθετη του Εμποκού στον Βιγιαφάνιες, που έφυγε από κανονική θέση, αλλά ο Γιαννιώτης διάβασε την φάση και βγήκε έγκαιρα, διώχνοντας την μπάλα.
18:29
12' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ζέκα! Ο Μασούντ πήρε με φανταστικό τρόπο την μπάλα, ο Ζέκα τον τράβηξε και τον έριξε στο έδαφος λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Στυλιαρά να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον χαφ των φιλοξενούμενων.
18:33
Αλλάζουν πολύ γρήγορα οι ισορροπίες στο ματς μετά την αποβολή του Ζέκα. Για να δούμε εάν θα αλλάξει κάτι στην ομάδα ο Μαρίνος Ουζουνίδης.
18:37
Πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς, στο 0-0 Πανιώνιος και Παναθηναϊκός. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονται με παίκτη λιγότερα από το 12' λόγω αποβολής του Ζέκα με απευθείας κόκκινη κάρτα.
18:43
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής.
18:45
Στο 22ο λεπτό, ο Ρισβάνης έκανε θέατρο για δήθεν χτύπημα από τον Μπεργκ, προσπαθώντας να εκμαιεύσει την κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, ο Στυλιαράς σωστά δεν έδειξε κάτι.
18:47
31' Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη.
18:49
31' Ο Μασούρας τσίμπησε την μπάλα από τον Βλαχοδήμο και έπεσε στο έδαφος ζητώντας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Στυλιαράς δεν υπέδειξε σωστά κάτι. Θα μπορούσε να δοθεί και κίτρινη για θέατρο στον νεαρό μεσοεπιθετικό του Πανιωνίου.
18:49
31' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης στη θέση του τραυματία Βιγιαφάνιες.
18:49
33' Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη.
18:50
34' Kίτρινη κάρτα στον Μπεργκ.
18:53
36' Πολύ ωραίο σουτ του Εμποκού έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
18:53
37' Σουτ του Μπεν, μπλόκαρε εύκολα ο Βλαχοδήμος.
18:54
Να πούμε ότι ο Μαρινάκης έχει πάει στο πλάι του Κουρμπέλη στα χαφ, με τον Κλωναρίδη να παίζει δεξιά, ο Εμποκού αριστερά, ενώ ο Μπεργκ είναι ο μοναδικός προωθημένος.
18:54
38' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
18:55
Ο Μπεργκ έκανε το μακρινό σουτ, ο Γιαννιώτης έδιωξε προσωρινά αλλά η μπάλα στρώθηκε εκ νέου στον Σουηδό φορ στο ύψος της περιοχής και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
18:56
Ο Παναθηναϊκός παρότι αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο παιχνίδι χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Μάρκους Μπεργκ.
19:00
43' Σουτ του Σιώπη έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Βλαχοδήμος με την μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα άουτ.
19:02
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:02
45'+1' Δυνατό σουτ του Μασούντ, έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος.
19:05
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη χάρη στο πολύ όμορφο τέρμα του Μάρκους Μπεργκ αν και του πήγαν όλα στραβά από νωρίς. Είχε το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής του Κουλιμπαλί, αγωνίζεται από το 12ο λεπτό με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε o Ζέκα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στο 32' αντικαστάθηκε λόγω τραυματισμού ο Βιγιαφάνιες και στη θέση του μπήκε ο Μαρινάκης.
19:16
Δυσάρεστα νέα για τον Βιγιαφάνιες αφού όπως μετέδωσε στον ΣΠΟΡ FM ο Τάσος Νικολογιάννης, υπέστη βαρύ διάστρεμμα και χάνει τη συνέχεια των πλέι οφ.
19:18
Να πούμε ότι ο Λούκας Βιγιαφάνιες έχει υποστεί βαρύ διάστρεμμα και πιθανότατα θα χάσει όλα τα ματς των πλέι οφ!
19:20
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
19:25
50' Ωραία κίνηση και σουτ του Γεσίλ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.
19:26
52' Σουτ του Σιώπη, μπλόκαρε εύκολα ο Βλαχοδήμος.
19:28
53' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ του α' βοηθού στον Γεσίλ.
19:31
56' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο!
19:32
Ο Μασούντ έσκαψε για τον Μπεν, αυτός έκανε κεφαλιά-πάσα προς τον Μασούρα, ο οποίος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Βλαχοδήμο και ισοφάρισε σε 1-1 για τον Πανιώνιο.
19:33
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Γεσίλ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
19:36
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μασούρας έχει σκοράρει κόντρα σε όλους τους μεγάλους δηλαδή σε Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και με τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο.
19:37
62' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Λέτο αντί Κλωναρίδη.
19:40
65' Φοβερή επέμβαση του Μολέδο σε πάσα του Μπεν (είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ που δεν είχε καταλογιστεί), ο οποίος λίγο έλειψε να βγάλει τετ-α-τετ τον Σιώπη.
19:44
70' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Λάμπρου αντί Μασούρα.
19:45
Φτάσαμε στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, παραμένει το 1-1 ανάμεσα σε Πανιώνιο και Παναθηναϊκό.
19:48
Έχει πέσει στο έδαφος ο Τζιαντομένικο Μέστο, ο οποίος μετά το κτύπημα στο κεφάλι από τον Τασουλή (άθελά του σε εναέρια μονομαχία), δεν μπορεί να συνεχίσει. Δεν έχει τέλος η... κακοδαιμονία για τον Παναθηναϊκό!
19:49
75' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρέις αντί Μέστο.
19:50
Δεξί μπακ ο Μαρινάκης, στα χαφ δίπλα στον Κουρμπέλης ο Ρέις.
19:50
76' Νέα σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Γεσίλ από τον α' βοηθό.
19:56
79' Ο Σιώπης μπήκε στην περιοχή, ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Βλαχοδήμο αλλά ο Μολέδο με τάκλιν τον εμπόδισε.
20:00
86' Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο.
20:06
90' Ο Ρισβάνης βρήκε με τον αγκώνα τον Μπεργκ στο πρόσωπο, ωστόσο ο διαιτητής Στυλιαράς δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον στόπερ του Πανιωνίου (είχε ήδη κάρτα από το 29').
20:06
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
20:09
94' Μεγάλη επέμβαση του Γιαννιώτη σε σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή.
20:10
Σουτ του Ρέις έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά
20:10
90 + 5' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Σαββίδης αντί Μασούντ στο ματς
20:10
90 + 6' Κίτρινη στον Ρέις
20:11
Κεφαλιά του Λάμπρου, η μπάλα λίγο έξω, αλλά ο επιθετικός του Πανιωνίου υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.
20:13
Τέλος στο ματς. Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1 με τα τέρματα των Μπεργκ (38') και Μασούρα (56'). Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι από το 12' λόγω κόκκινης στον Ζέκα