Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ.
19:37
Πρεμιέρα των δύο ομάδων στα πλέι-οφ της Σούπερ Λίγκας με την μεταξύ τους αναμέτρηση στην Τούμπα.
19:37
Την ίδια ώρα διεξάγεται το ματς του Παναθηναϊκού στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο (63', 1-1).
19:38
Η ειδική βαθμολογία: 1.ΠΑΟΚ 2 / 2.Παναθηναϊκός 1 / 3.ΑΕΚ 0 / 4.Πανιώνιος 0
19:41
Οι δύο ομάδες βρίσκονται ξανά αντιμέτωπες μέσα σε λίγες μέρες. Το περασμένο Σάββατο είχε προηγηθεί ο τελικός Κυπέλλου στο Πανθεσσαλικό όπου ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με σκορ 2-1. Το ματς σημαδεύτηκε από το άγριο ξύλο ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, αλλά και το γκολ οφσάιντ με το οποίο έφτασε στην κατάκτηση ο "δικέφαλος του Βορρά".
19:47
Γεμάτο αναμένεται να είναι σήμερα το γήπεδο, αφού εκτός από το ότι είναι ντέρμπι, το ματς είναι και το πρώτο της ομάδας της Θεσσαλονίκης μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου.
19:50
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες:
19:50
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Πέλκας και Πρίγιοβιτς
19:53
19:53
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Αραούχο
19:54
20:01
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
20:12
Τέλος στο ματς της Νέας Σμύρνης. Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Παναθηναϊκό. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ
20:13
Η ειδική βαθμολογία με τους πράσινους και τους κυανέρυθρους να έχουν πλέον ένα ματς περισσότερο: 1.ΠΑΟΚ 2 / 2.Παναθηναϊκός 2 / 3.Πανιώνιος 1 / 4.ΑΕΚ 0
20:21
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα και βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
20:25
Δεν είναι γεμάτη πάντως η Τούμπα
20:28
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος
20:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
20:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης
20:34
3' Πιέζει αρκετά ψηλά στο ξεκίνημα η ΑΕΚ.
20:38
7' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Γλύκο να βγάζει την μπάλα σε κόρνερ με εξαιρετική απόκρουση.
20:40
10' ΓΚΟΟΟΟΛΛ 0-1 Η ΑΕΚ!
20:41
Φοβερή επιθετική προσπάθεια για την Ένωση, ο Μάνταλος έβγαλε κάθετη στον Ντίντακ που μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από το σώμα του Γλύκου.
20:43
12' Μεγάλο κόψιμο του Βαρέλα σε παράλληλη μπαλιά του Μάνταλου προς τον αμαρκάριστο Σιμόες.
20:44
14' Μακρινό σουτ του Αϊντάρεβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:45
14' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βγήκε απέναντι στον Γλύκο, σούταρε, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο όριο με τον τελευταίο αμυντικό έφυγε ο μεσοεπιθετικός της Ένωσης.
20:47
16' Δεν... υπάρχει ΠΑΟΚ στο γήπεδο. Η ΑΕΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο και βάσει ευκαιριών θα μπορούσε να έχει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα.
20:48
16' Νέα μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Αραούχο βρίσκει την μπάλα και ο Γλύκος διώχνει ενστικτωδώς.
20:48
17' Απάντηση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Τζάλμα, όμως σούταρε πάνω απ'την εστία.
20:51
19' Φώναξαν για πέναλτι στον ΠΑΟΚ για ένα πέσιμο του Μπίσεσβαρ στην περιοχή. Αγκωνιά του Κάνιας στον Μάνταλο, θα έπρεπε να δει την κίτρινη.
20:51
20' Πάνω-κάτω η μπάλα τα τελευταία λεπτά.
20:55
24' Έχει κερδίσει μέτρα ο ΠΑΟΚ και πιέζει τα τελευταία λεπτά.
20:56
25' Φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Λάζαρου από τα δεξιά, ο Βαρέλα έβαλε την προβολή και πρόλαβε τον Γαλανόπουλο.
20:58
26' Παρατηρήσεις στον Σιμόες για μια μονομαχία στην μεσαία γραμμή με τον Κάμπος. Θα μπορούσε να δείξει και την κίτρινη σε αυτή την φάση ο Καλογερόπουλος, αφού ο Πορτογάλος κράτησε από την φανέλα τον αντίπαλό του.
21:01
29' Φώναξαν για πέναλτι στον Πρίγιοβιτς στον ΠΑΟΚ. Πεντακάθαρο το μαρκάρισμα του Ντίντακ, που βρήκε την μπάλα. Δεν υπάρχει κάτι. Επίσης το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής.
21:02
30' Κάθετη του Αϊντάρεβιτς στον Αραούχο, ο Γλύκος βγήκε γρήγορα και μάζεψε.
21:08
37' Ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που πιέζει πλέον ψηλά στο γήπεδο.
21:08
37' Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρο για μαρκάρισμα στον Κάνιας. Σωστή.
21:11
40' Σουτ του Τσίμιροτ, ο Βράνιες έβαλε την κόντρα και ο Ανέστης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
21:13
42' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για φάουλ στον Μάνταλο. Σωστή.
21:14
43' Ο Μάνταλος διαμαρτυρήθηκε για φράγμα του Μάτος, ο Καλογερόπουλος άφησε το ματς να συνεχιστεί.
21:14
44' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για φάουλ στον Μάτος. Σωστή.
21:16
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
21:17
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 στην Τούμπα με γκολ του Ντίντακ από το 10'.
21:17
Ο ΠΑΟΚ ήταν τυχερός, που δεν δέχτηκε κι άλλα γκολ μέχρι το 20'. Μετά ανέβηκε όμως δεν έφτιαξε μεγάλη φάση.
21:33
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
21:33
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου αντί του Μάτος.
21:33
46' Σουτ του Πρίγιοβιτς, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Ανέστη.
21:36
49' Φάουλ του Βαρέλα στον Μάνταλο, κακώς δεν είδε την κίτρινη.
21:37
49' Σουτ του Γαλανόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.
21:39
52' Από μία κίτρινη σε Τζάλμπα Κάμπος και Αϊντάρεβιτς, καθώς "αρπάχτηκαν".
21:41
53' Φάουλ του Πρίγιοβιτς στον Γκάλο. Θα μπορούσε να δείξει κίτρινη στον Σέρβο ο Καλογερόπουλος, αφού πήγε με τις τάπες.
21:44
56' Όπως μπορείτε να καταλάβετε είναι πολλά τα σκληρά μαρκαρίσματα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν υπάρχει ρυθμός.
21:45
58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ενρίκε στην θέση του Τζάλμα.
21:46
58' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία κίνηση και σουτ του Πρίγιοβιτς, η μπάλα άλλαξε πορεία από το πόδι του Βράνιες και πέρασε δίπλα απ' την εστία.
21:46
59' Μακρινό σουτ του Βαρέλα, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
21:48
61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα αντί του Αραούχο.
21:51
64' Τραυματίστηκε ο Βαρέλα και ζητάει τις πρώτες βοήθειες.
21:52
65' Συνεχίζεται το παιχνίδι. Ο Βαρέλα δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει κι ετοιμάζει αλλαγή ο Ίβιτς. Το πρόβλημα είναι στους κοιλιακούς.
21:54
66' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα έδωσε με κεφαλιά την μπάλα στον Λάζαρο, αυτός σούταρε και ο Γλύκος έδιωξε. Ο βοηθός δεν είδε πως στο ξεκίνημα της φάσης ήταν λίγο πιο μπροστά ο Πορτογάλος φορ, ενώ δεν είδε και την επαφή του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ με την μπάλα κι έδωσε άουτ.
21:55
67' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαλεζάς πήρε τη θέση του Βαρέλα που δεν μπορεί να συνεχίσει.
21:58
71' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει και ο Γαλανόπουλος, που επίσης δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει.
21:59
72' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Γιόχανσον.
21:59
72' Στο... καπάκι κλείνει τις αλλαγές του ο Χιμένεθ. Πέρασε και τον Γιόχανσον αντί του Μάνταλου.
22:02
75' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ στον Ενρίκε.
22:02
75' Πολύ κακό ματς στο δεύτερο ημίχρονο
22:03
76' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας εκτέλεσε το φάουλ, ο Ανέστης έκανε λάθος έξοδο, όμως ο Κίτσιου σημάδεψε άουτ με κεφαλιά.
22:04
77' Κίτρινη κάρτα στον Ενρίκε για θέατρο στην περιοχή της ΑΕΚ. Σωστή, ο Γκάλο δεν του έκανε κάτι.
22:06
79' Συνεχίζονται τα πολλά νεύρα. Ο Λάζαρος έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Κίτσιου τον βρήκε με το πόδι (την στιγμή που έπεφταν) στην πλάτη και από τον πάγκο του ΠΑΟΚ φώναζαν πως το έκανε επίτηδες. Ο Ίβιτς έφυγε από τον πάγκο του και διαμαρτυρήθηκε σε έντονο ύφος σε τέταρτο και βοηθό.
22:10
83' Ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα ένα σουτ του Ενρίκε.
22:11
84' Οι οργανωμένοι του ΠΑΟΚ φώναξαν συνθήματα κατά του Λάζαρου για την προηγούμενη φάση κι αυτός τους χειροκρότησε ειρωνικά.
22:14
87' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντίντακ.
22:15
88' Κίτρινη κάρτα στον Ντίντακ.
22:18
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:20
90'+2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο αλλά αυτός έκανε κακό πλασέ και ο Γλύκος έδιωξε με τα πόδια.
22:22
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα χάρη στο γκολ του Ντίντακ Βιλά στο 10ο λεπτό και βρίσκεται μόνη πρώτη στην βαθμολογία των πλέι οφ με 3 βαθμούς.
22:23
Θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα κυρίως στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ, ανέβηκε και πίεσε για την ισοφάριση στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ αλλά δεν το κατάφερε.