Άρσεναλ-Τσέλσι

Παρακολουθείστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του τελικού του FA Cup ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τσέλσι στο Γούμπλεϊ.

18:59
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ.
19:03
Η Άρσεναλ θέλει να κλείσει με μία κούπα την αποτυχημένη φετινή σεζόν, η οποία είχε ως αποκορύφωμα τη μη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.
19:03
Από την άλλη μεριά, η Τσέλσι κατέκτησε το πρωτάθλημα και θέλει να κάνει το νταμπλ!
19:07
Δρακόντεια τα μέτρα ασφαλείας στο Γουέμπλεϊ μετά την τρομοκρατική ενέργεια στην συναυλία της Αριάνα Γκράντε στο Μάντσεστερ την περασμένη Τρίτη, που είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο 22 ανθρώπων!
19:07
Πάμε τώρα στα αγωνιστικά.
19:08
Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Οσπίνα, Χόλντινγκ, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Ράμσεϊ, Τσάκα, Τσαμπερλέιν, εζίλ, Γουέλμπεκ, Σάντσες.
19:10
Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Νταβίντ Λουίς, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Μόουζες, Καντέ, Μάτιτς, Mάρκος Αλόνσο, Πέδρο, Ντιέγκο Κόστα, Αζάρ.
19:25
Στον αγωνιστικό χώρο ποδοσφαιριστές, προπονητές και διαιτητές. Τρομερή η ατμόσφαιρα στο Γουέμπλεϊ.
19:26
O Δούκας του Κέιμπριτζ χαιρετά τους αρχηγούς των δύο ομάδων, Μερτεσάκερ - Κέιχιλ, και τους υπόλοιπους παίκτες της Άρσεναλ και της Τσέλσι.
19:27
19:28
Η Emily Haig (διάσημη σοπράνο) τραγούδησε το God Save the Queen.
19:29
Σε πολύ λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
19:30
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην τρομοκρατική επίθεση του Μάντσεστερ, που είχε ως τραγικό απολογισμό 22 νεκρούς.
19:33
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:38
5' ΓΚΟΟΟΛ για την Άρσεναλ!
19:40
Ο Αλέξις Σάντσες παίρνει τις κόντρες με το χέρι, μπαίνει στην περιοχή και με κοντινό σουτ νικάει τον Κουρτουά και γράφει το 1-0 για την Άρσεναλ. Ωστόσο, στην αρχή της φάσης υπήρξε χέρι του σκόρερ, ενώ πριν σουτάρει ο Σάντσες, ο Ράμσεϊ που ήταν εκτεθειμένος κινήθηκε προς την μπάλα χωρίς να την ακουμπήσει.
19:41
Σίγουρα πρόκειται για μια περίεργη φάση, ωστόσο το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει. Ωστόσο, ο Τέιλορ το πήρε πάνω του και έδειξε σέντρα.
19:42
9' Κίτρινη κάρτα στον Ράμσεϊ.
19:43
Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.
19:45
Το γκολ του Αλέξις Σάντσες!
19:47
14' Μακρινό σουτ του Σάντσες, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια.
19:50
16' Tεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Εζίλ βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτούα, έκανε το διαγώνιο πλασέ αλλά ο Κέιχιλ με τακουνάκι (!) έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή!
19:50
Έχει μπει με πολύ διάθεση η Άρσεναλ και κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.
19:53
19' Νέα τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ, διπλό δοκάρι! Ο Εζίλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γουέλμπεκ έκανε την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Ράμσεϊ αιφνιδιάστηκε και από κοντά... κατάφερε να πετύχει και αυτός το -ίδιο- δοκάρι!
19:56
22' Φανταστικό τάκλιν του Μερτεζάκερ, που κόβει τον Ντιέγκο Κόστα πριν εκτελέσει!
20:01
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Μερτεζάκερ χάνει τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος κάνει το σουτ από κοντά αλλά ο Οσπίνα διώχνει σε κόρνερ.
20:04
30' Νέα απίθανη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Τρομερό ένα-δύο του Γουέλμπεκ με τον Μπεγερίν, ο πρώτος κάνει το πλασέ αλλά ο Κέιχιλ διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.
20:05
32' Σουτ του Τσάκα, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Κουρτουά.
20:06
Τι ματσάρα βλέπουμε! Πάνω-κάτω η μπάλα, τρομερός ρυθμός και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Φανταστικός τελικός, μακάρι μην τον... ματιάσουμε!
20:12
39' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε εστία!
20:19
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:20
45'+2' Φάουλ του Μάρκο Αλόσνο, η μπάλα ψηλά άουτ.
20:20
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Άρσεναλ προηγείται 1-0 της Τσέλσι χάρη στο γκολ του Αλέξις Σάντσες.
20:36
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
20:39
49' Δυνατό σουτ του Καντέ, μπλοκάρει ο Οσπίνα.
20:42
51' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Ντιέγκο Κόστα ανοίγει για τον Μόουζες, αυτός μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει αλλά ο Οσπίνα διώχνει την μπάλα.
20:44
54' Κίτρινη κάρτα στον Χόλντινγκ.
20:46
Έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι και πιέζει για την ισοφάριση.
20:47
57' Κίτρινη κάρτα στον Μόουζες.
20:49
59' Ωραίο σουτ του Πέδρο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
20:50
59' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
20:51
Μία ώρα στον τελικό. Η Άρσεναλ προηγείται με 1-0 της Τσέλσι χάρη στο γκολ του Αλέξις Σάντσες από το 5ο λεπτό.
20:52
61' Αλλαγή για την Τσέλσι. Φάμπρεγκας αντί Μάτιτς.
20:56
65' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ωραία αντεπίθεση των κανονιέρηδων, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεγερίν έξω από την περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Κουρτουά είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
20:59
68' Με δέκα η Τσέλσι, αποβολή για τον Μόουζες. Ο Τέιλορ δείχνει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μόουζες για θέατρο! Ούτε που τον ακούμπησε ο Τσάμπερλεϊν.
21:03
89.472 θεατές στο Γούμπλεϊ. Προσέλευση ρεκόρ!
21:03
72' Αλλαγή για την Τσέλσι. Γουίλιαν αντί Πέδρο.
21:07
76' ΓΚΟΟΟΛ για την Τσέλσι!
21:09
Η Τσέλσι κυκλοφόρησε καταπληκτικά την μπάλα, ο Ντιέγκο Κόστα κατέβασε με το στήθος μέσα στην περιοχή και με σουτ (που κόντραρε στον Μερτεζάκερ) νίκησε τον Οσπίνα που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης!
21:09
79' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Άρσεναλ!
21:10
Άμεση απάντηση της Άρσεναλ, που δείχνει να αγκαλιάζει την κούπα. Ο Ζιρού που είχε μπει δευτερόλεπτα νωρίτερα στο ματς, κάνει καταπληκτική σέντρα και ο Ράμσεϊ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά για το 2-1.
21:12
81' Κίτρινη κάρτα στον Τσάκα.
21:12
82' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, ο Νταβίντ Λουίζ πετάχτηκε στο ύψος του πρώτου δοκαριού και έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
21:13
83' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Κοκλέν αντί Τσαμπερλεϊν
21:14
83' Κίτρινη κάρτα στον Κοκλέν.
21:15
84' Ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Μπεγερίν κάνει την ντρίμπλα στον Λουίζ και το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
21:17
86' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Ντιέγκο Κόστα έκανε το κοντρόλ και το βολέ λίγο έξω από την μικρή περιοχή, ωστόσο ο Οσπίνα έδιωξε ενστικτοδώς και κράτησε το 2-1 για την Άρσεναλ.
21:18
87' ΔΟΚΑΡΙ για την Άρσεναλ! Ο Εζίλ φεύγει στην αντεπίθεση, κάνει φοβερή προσποίηση στον Αθπιλικουέτα και σουτάρει αλλά η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας!
21:19
88' Αλλαγή για την Τσέλσι. Μπατσουαγί αντί Ντιέγκο Κόστα.
21:20
Η Τσέλσι παρότι παίζει με δέκα παλεύει μέχρι το φινάλε για την ισοφάριση, ώστε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.
21:21
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:24
94' αλλαγή για την Άρσεναλ. Ελνένι αντί Σάντσες.
21:25
Τέλος στο ματς. Η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Τσέλσι, κατέκτησε το 13ο Κύπελλο Αγγλίας στην ιστορία της και πλέον έχει τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα!