Πορτογαλία-Μεξικό

Παρακολουθείστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και το Μεξικό για το Κύπελλο Συνομοσπονδιών.

17:33
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και το Μεξικό για το Κύπελλο Συνομοσπονδιών.
17:34
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης. Οι άλλες δύο ομάδες είναι η Ρωσία και η Νέα Ζηλανδία, οι οποίες τέθηκαν αντιμέτωπες χθες με τους οικοδεσπότες να επικρατούν 2-0.
17:36
Στο σημερινό ματς, η Εθνική Πορτογαλίας θα αγωνιστεί με μαύρα περιβραχιόνια, θέλοντας έτσι να αποτίσουν φόρο τιμής στα θύματα (αυτή τη στιγμή είναι 62) από την πυρκαγιά στην περιοχή Λεϊρία.
17:39
Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Φόντε, Ρονάλντο, Μουτίνιο, Γουίλιαμ, Αντρέ Γκόμες, Νάνι, Κουαρέσμα, Σέντρικ.
17:39
Μεξικό (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Σαλτσέδο, Ρέγες, Ντος Σάντος, Λαγιούν, Χιμένες, Βέλα, Τσιτσαρίτο, Μορένο, Ερέρα, Γκουαρντάντο.
17:40
17:50
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για τη σέντρα της αναμέτρησης.
17:57
Να πούμε ότι το Μεξικό ισοφαρίζει την Βραζιλία στις συμμετοχές στο Συνομοσπονδιών. Έχει 7 συμμετοχές σε 10 διοργανώσεις.
17:59
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην Πορτογαλία από την μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή της Λεϊρία.
18:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:08
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το Μεξικό να είναι πιο δραστήριο.
18:12
Πιέζει πολύ ψηλά το Μεξικό, θέλοντας να αναγκάσει τα αντίπαλα στόπερ σε κάποιο λάθος. Προς το παρών η Πορτογαλία έχει παθητικό ρόλο.
18:18
18' Σουτ του Κουαρέσμα μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.
18:23
21' Δεν μετράει γκολ της Πορτογαλίας μετά από χρήση βίντεο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εξαπέλυσε τη φωτοβολίδα έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Πέπε με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, στο ξεκίνημα της φάσης, ο Πέπε ήταν οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.
18:27
27' Ωραία αντεπίθεση της Πορτογαλίας, ο Σέντρικ πήγε να κάνει το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Οτσόα βγήκε γρήγορα και έδιωξε σε κόρνερ.
18:28
Δείτε εδώ το γκολ της Πορτογαλίας που δεν μέτρησε.
18:30
30' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βέλα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
18:34
33' Κεφαλιά προς τα πίσω του Σαλτσέδο, ο Οτσόα με υπερένταση όμως το... βγάζει και γλυτώνει το αυτογκόλ.
18:34
35' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Πορτογαλία!
18:36
Ο Κριστιάνο φεύγει στην αντεπίθεση, μπερδεύεται και δεν σουτάρει αλλά με τρομερή πάσα ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους του βγάζει τον Κουαρέσμα απέναντι από τον Οτσόα, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να κάνει φοβερή προσποίηση στον πορτιέρε του Μεξικό και με σουτ σε κενή εστία ανοίγει το σκορ.
18:39
38' Ευκαιρία για το Μεξικό. Ωραία σέντρα του Βέλα, ο Τσιτσαρίτο κάνει την σκαστή κεφαλιά αλλά ο Ρουί Πατρίσιο είχε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
18:40
40' Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία. Εξαιρετική αντεπίθεση από τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος, ο Κριστιάνο πατάει για τον Κουαρέσα, αυτός κάνει τις προσποιήσεις και σουτάρει αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
18:42
42' ΓΚΟΟΟΛ για το Μεξικό!
18:43
Ο Ράφαελ Γκερέιρο κάνει τραγικό λάθος, ο Βέλα γίνεται κάτοχος της μπάλας και κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή με τον Τσιτσαρίτο να κάνει την κεφαλιά-ψαράκι και να ισοφαρίζει για το Μεξικό!
18:46
45'+1' Γύρισμα του Χιμένεθ μέσα από την περιοχή, ο Τσιτσαρίτο κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά στέλνει την μπάλα στα... πουλιά!
18:47
Τέλος στο πρώτο μέρος! Πορτογαλία και Μεξικό πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1. Ο Κουαρέσμα μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Κριστιάνο άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Τσιτσαρίτο!
19:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
19:10
53' Σουτ του Χιμένες μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.
19:15
58' Αλλαγή για το Μεξικό. Τζιοβάνι ντος Σάντος αντί Βέλα.
19:16
59' Αλλαγές για την Πορτογαλία. Έξω οι Νάνι και Μουτίνιο, μέσα οι Άντριεν και Ζέλσον Μαρτίνς.
19:20
Παραμένει το 1-1 ανάμεσα σε Πορτογαλία και Μεξικό μετά από 63 λεπτά αγώνα.
19:24
67' Αλλαγή για το Μεξικό. Αραούχο αντί Σαλτσέδο.
19:26
68' Κίτρινη κάρτα στον Αντριέν Σίλβα.
19:27
70' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λαγιούν, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
19:38
79' Αλλαγή για το Μεξικό. Περάλτα αντί Χιμένες.
19:38
80' Σουτ του Κουαρέσμα, μπλοκάρει ο Οτσόα.
19:38
81' Κόντρα επίθεση για το Μεξικό, ο Ντος Σάντος επιλέγει να τελειώσει μόνος του την φάση και το σουτ που κάνει περνάει άουτ.
19:39
82' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Αντρέ Σίλβα αντί Κουαρέσμα.
19:43
86' ΓΚΟΟΟΛ για την Πορτογαλία!
19:44
Μετά από γύρισμα του Ζέλσον μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Σέντρικ, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να ξεγελάει τον Οτσόα, καταλήγοντας στα δίχτυα του!
19:47
89' Ο Τσιτσαρίτο βρίσκεται μόνος απέναντι στον Ρουί Πατρίσιο ωστόσο κάνει κάκιστο κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει. Στην αντεπίθεση, ο Ζέλσον βρέθηκε στην περιοχή, αυτός έκανε ωραία κίνηση και σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
19:49
92' ΓΚΟΟΟΟΛ για το Μεξικό!
19:50
Μετά από κόρνερ, ο Έκτορ Μορένο νικάει τον Φόντε στον αέρα και με κεφαλιά γράφει το 2-2!
19:52
Τέλος στο ματς! Μεξικό και Πορτογαλία ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στην πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών,