16:56
Πρόκειται για το πρώτο τεστ της Ένωσης κατά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της ομάδας στο Κίελτσε της Πολωνίας.
16:56
17:08
Σαφώς πιο έτοιμη η ομάδα από το Λβιβ. Το ματς κόντρα στους κιτρινόμαυρους αποτελεί την πρόβα τζενεράλε των Ουκρανών, που ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους σε μία εβδομάδα.
17:21
Στο... καπάκι, η ΑΕΚ θα δώσει και δεύτερο φιλικό αφού αύριο (Κυριακή) αντιμετωπίζει την Κορόνα Κίελτσε.
17:22
Πάμε να δούμε την πρώτη ενδεκάδα του Μανόλο Χιμένεθ:
17:23
17:34
Με 4-4-1-1 μοιάζει περισσότερο η διάταξη της ΑΕΚ. Ο Χιμένεθ ξεκινάει τους "νέους" Λόπες, Κλωναρίδη, Τρίστασον και Γιακουμάκη.
17:44
Αλλαγή στην ενδεκάδα της ΑΕΚ, τη θέση του Τρίστασον πήρε ο Αντωνίου
17:54
Πριν από λίγα λεπτά έφτασε στο γήπεδο με ελικόπτερο ο πρόεδρος της Καρπάτι.
17:55
Περίπου 30 φίλοι των κιτρινόμαυρων βρίσκονται στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.
17:56
Ξεκίνησε δυνατή βροχή στο γήπεδο.
17:59
1' Σέντρα στο ματς
18:00
1' Eυκαιρία για την Καρπάτι. Λάθος του Τσιγκρίνσκι, ο Κσονζ πήρε την μπάλα, πλάσαρε από πλάγια θέση όμως ο Μπάρκας έβαλε το "stop".
18:02
Καρπάτι (Σέρχιο Ναβάρο): Μίσακ, Λομπάι, Βίζντρικ, Κουντομπιάκ, Χόλοντνικ, Κλοτς, Μιροσνιτσένκο, Αρκές, Οσμάν, Τσάτσουα, Κσονζ
18:06
6' Με εξαίρεση την φάση του πρώτου λεπτού, δεν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο απ'το ματς.
18:07
8' Πρώτη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο ματς. Γύρισμα του Γιακουμάκη, ο Κλωναρίδης έκανε καλό κοντρόλ, όμως το γύρισμά του πέρασε λίγο άουτ.
18:09
10' ΓΚΟΟΟΛ 0-1 Η ΚΑΡΠΑΤΙ!
18:10
Λάθος του Λόπες, η μπάλα βγήκε κάθετα στον Τσατσούα που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.
18:11
12΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία κίνηση του Κλωναρίδη, απέφυγε έναν αντίπαλο με εντυπωσιακό τρόπο, όμως το τελείωμά του ήταν κακό.
18:16
16' Φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Αντωνίου από τα δεξιά, ο Αϊντάρεβιτς πλάσαρε με την μία, όμως ο γκολκίπερ της Καρπάτι ήταν σε ετοιμότητα.
18:17
18' ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Η ΑΕΚ!
18:18
Εξαιρετική σέντρα του Γκάλο, με βάθος στην πλάτη της άμυνας, ο Γιακουμάκης με ψύχραιμη αλλά δυνατή κεφαλιά απάντησε για την Ένωση.
18:19
20΄Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Εξαιρετική ενέργεια του Γκάλο από τα δεξιά, έσπασε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κλωναρίδης αμαρκάριστος με πλασέ στην κίνηση την έστειλε άουτ.
18:21
21' Καλή στημένη φάση για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος εκτέλεσε φαλτσαριστά ένα φάουλ, αλλά ο Τσιγκρίνσκι που κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή.
18:23
24' Τελική για την Καρπάτι. Λάθος του Λόπες, ο Οσμάν έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ'την εστία χωρίς να ανησυχήσει τον Μπάρκα.
18:24
25' Πλασέ του Κσονζ μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.
18:25
26' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία ατομική ενέργεια του Αϊντάρεβιτς που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως σούταρε άουτ.
18:27
27΄ Ακυρώνεται γκολ της ΑΕΚ για οφσάιντ. Νέα καλή λειτουργία της Ένωσης σε στημένη φάση. Αυτή την φορά η κομπίνα των Λάζαρου-Τσιγκρίνσκι βγήκε. Έπειτα από εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου, ο Ουκρανός βγήκε στην πλάτη και πλάσαρε εύστοχα.
18:32
33' Δυνάμωσε και πάλι η βροχή, έχει πέσει κάπως ο ρυθμός.
18:34
35΄ Μακρινό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
18:36
37' Οι παίκτες του Χιμένεθ, είναι αρκετά αποτελεσματικοί όταν πιέζουν ψηλά.
18:39
40' Ατομική ενέργεια και σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ της Καρπάτι.
18:42
43΄ Μίνι διακοπή στο ματς. Τραυματίστηκε ο Λόπες, όμως δείχνει καλά και επέστρεψε στο γήπεδο.
18:44
44' Αντεπίθεση για την Καρπάτι, όμως ο Μπάρκας έδιωξε με τα πόδια το κακό τελείωμα του Κσονζ.
18:45
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
18:45
Η ΑΕΚ είναι ισόπαλη 1-1 με την Καρπάτι.
18:45
Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με γκολ του Τσατσούα στο 10' και η Ένωση απάντησε με όμορφη κεφαλιά του δραστήριου Γιακουμάκη στο 19'
18:46
Καλή εικόνα σε γενικές γραμμές για την ΑΕΚ. Τρέχει, πιέζει ψηλά και έχει καλή λειτουργία στα στημένα.
18:47
19:03
Μόνο ο Μπάρκας θα συνεχίσει στο δεύτερο ημίχρονο. Οι υπόλοιποι είναι οι: Μπακάκης, Βινίσιους, Βράνιες, Μανωλάς, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Τρίστασον, Μεληκιώτης, Λιβάγια. Η διάταξη μάλλον θα είναι 4-2-3-1.
19:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:05
47' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική συνεργασία Μάνταλου-Μπακάκη, ο δεύτερος έσπασε στον Λιβάγια που πλάσαρε στην κίνηση πάνω απ'την εστία.
19:09
51' Σταθερά στην επίθεση η ΑΕΚ. Κέρδισε ένα κόρνερ έπειτα από όμορφη κούρσα του Τρίστασον.
19:13
54' Δοκάρι για την ΑΕΚ. Εξαιρετική σέντρα του Μπακάκη, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια ο Τρίστασον πήρε το ριμπάουντ όμως ο Λομπάι έκοψε με εξαιρετικό τάκλιν.
19:14
56' Φάση για την Καρπάτι. Ωραία ενέργεια του Κζονζ έσπασε δίπλα στον Μιροσνιτσένκο που σούταρε λίγο άουτ.
19:18
59΄ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Τρίστασον και Βινίσιους, ο δεύτερος σέντραρε στον Μάνταλο ο οποίος πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.
19:22
63' Αλλαγή για την Καρπάτι. Στη θέση του Τσατσούα πέρασε ο Γκρίσο.
19:22
64' Στο έδαφος ο Βράνιες, μπήκε πολύ δυνατά ο Γκρίσο στην κόντρα και τον βρήκε χαμηλά στο πόδι.
19:25
67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου μπλόκαρε εύκολα το συρτό σουτ ο γκολκίπερ των Ουκρανών.
19:26
68' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρπάτι. Λάθος του Βράνιες, ο Μπάρκας έκλεισε άψογα τον χώρο στον Κζονζ και στη συνέχεια έδιωξε το σουτ του Γκρίσο.
19:27
69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσόσιτς στη θέση του Βράνιες.
19:30
71' Κάτσουκ αντί Κουντομπιάκ για τους Ουκρανούς
19:31
72΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Έπειτα από αντεπίθεση, ο Μάνταλος έσπασε στον Γιόχανσον που σούταρε άουτ από πλάγια θέση.
19:34
76' Φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Τρίστασον, ο Λιβάγια δεν μπόρεσε να τελειώσει με την μία και στη συνέχεια απομάκρυναν οι Ουκρανοι.
19:35
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσιντώτας αντί του Μπάρκα.
19:36
78' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κάθετη του Μάνταλου στον Λιβάγια που δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ στο τετ-α-τετ.
19:38
80' Αλλαγές για την Καρπάτι.
19:45
86' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Εκτός οι Μανωλάς, Γιόχανσον, Μεληκιώτης και Μάνταλος. Μέσα οι Γιούσης, Μπάμπης, Γιαννούτσος και Βλαχομήτρος
19:46
87' Εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε Τρίστασον και Βλαχομήτρος, όμως πριν τελειώσει την προσπάθειά του ο Ισλανδός υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
19:52
Λήξη του αγώνα. Στο 1-1 έμειναν ΑΕΚ και Καρπάτι με το γκολ της Ένωσης να έρχεται από τον νεοαποκτηθέντα Γιακουμάκη. Υποσχέσεις για το μέλλον άφησαν οι δραστήριοι κιτρινόμαυροι