Κορόνα Κίελτσε-ΑΕΚ

18:19
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το δεύτερο φιλικό της ΑΕΚ επί πολωνικού εδάφους με αντίπαλο την Κορόνα Κίελτσε.
18:35
Χθες, η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την ουκρανική Καρπάτι Λβιβ, ωστόσο το σημερινό φιλικό είναι πιο δύσκολο.
18:36
Και αυτό διότι η Κορόνα Κίελτσε είναι μια από τις καλές ομάδες της Πολωνίας, τερματίζοντας στην 5η θέση του πρωταθλήματος.
18:40
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες, με ένα εικοσάλεπτο να απομένει για τη σέντρα του φιλικού.
18:40
Κορόνα Κίελτσε: Γκοστόμσκι, Ριμάνιακ, Κοβάσεβιτς, Κβίετσιεν, Καλάστε, Μοστζέν, Ζουμπρόφσκι, Σεμπουλά, Αανκούρ, Τζούκιτς, Γκόρσκι.
18:41
18:41
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Βινίσιους, Αϊντάρεβιτς, Σιμόες, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Τρίστασον, Γιακουμάκης.
18:41
18:42
Να πούμε ότι ο Μανόλο Χιμένεθ δεν υπολογίζει για το φιλικό τους τραυματίες Πατίτο και Βράνιες.
18:44
Το ματς διεξάγεται στο γήπεδο της Κορόνα Κίελτσε και οι φίλοι της ΑΕΚ αλλά και της πολωνικής ομάδας θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το φιλικό από κοντά.
18:49
Αξίζει να σημειωθεί πως στο ρόστερ της Κορόνα Κίελτσε βρίσκεται και ένας Έλληνας, ο Άγγελος Αργύρης.
18:50
Δέκα λεπτά ακόμη για την έναρξη του φιλικού.
18:57
Με γαλάζιες εμφανίσεις η ΑΕΚ, με κίτρινες και κόκκινες η Κορόνα.
18:58
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
19:01
1' Σέντρα στο φιλικό!
19:04
4' Kίτρινη κάρτα στον Ριμάνιακ.
19:06
5' Ο Ανέστης προσπάθησε να καλύψει την μπάλα ώστε να βγει άουτ, παραλίγο να κάνει το λάθος αλλά τελικά έδιωξε σε πλάγιο.
19:12
Tίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.
19:12
Ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους οπαδούς της Κορόνα Κίελτσε, όπως και από αυτούς της ΑΕΚ που βρίσκονται στις εξέδρες.
19:13
13' Κεφαλιά του Ριμάνιακ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
19:18
Δυσκολεύονται να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους οι παίκτες της ΑΕΚ, με αυτούς της Κίελτσε να πιέζουν αρκετά ψηλά.
19:19
18' Εκτέλεση φάουλ του Τζούκιτς, ο Ανέστης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
19:20
19' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρίστασον έκλεισε προς τα μέσα, έκανε και το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
19:21
21' Kίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι. Δεν υπήρχε φάουλ πάντως καθώς ο Ουκρανός στόπερ πήρε μπάλα.
19:24
23' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γαλανόπουλος αντί Σιμόες.
19:24
Αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο δεξί πόδι ο Πορτογάλος χαφ.
19:25
19:27
27' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
19:28
Μετά από κόντρες η μπάλα στρώνεται στον Κλωναρίδη, ο οποίος πιάνει ωραίο βολέ έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκοστόμσκι.
19:28
Παρθενικό γκολ για τον Βίκτωρα Κλωναρίδη με την φανέλα της Ένωσης.
19:29
19:30
30' Κεφαλιά του Αανκούρ, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:32
31' Εξαιρετικός συνδυασμός μεταξύ Κλωναρίδη-Μάνταλου, ο δεύτερος έκανε και το σουτ αλλά ο Γκοστόμσκι μπλόκαρε.
19:32
32' Κίτρινη κάρτα στον Ζουμπρόφσκι.
19:33
33' Δυνατό σουτ του Μοστζέν, έδιωξε με τις γροθιές ο Ανέστης.
19:36
Ένα δεκάλεπτο ακόμη για το τέλος του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 της Κορόνα με το γκολ του Κλωναρίδη.
19:41
Στο έδαφος ο Βινίσιους, μικρή διακοπή.
19:44
Στην ΑΕΚ είναι έξαλλοι με το σκληρό παιχνίδι των παικτών της Κορόνα Κίελτσε και αναφέρουν πως αν συνεχίσουν έτσι θα φύγουν από το γήπεδο!
19:45
Πριν λίγα δευτερόλεπτα, ο Αϊντάρεβιτς είχε έναν... τσαμπουκά με τον Ζουμπρόφσκι για ένα δυνατό μαρκάρισμα που του έκανε!
19:46
45+1' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Τρίστασον.
19:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 της Κορόνε Κίελτσε χάρη στο πολύ όμορφο γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη.
19:48
Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τους παίκτες της ΑΕΚ να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 20λεπτο και να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα σε σχέση με το ξεκίνημα του ματς. Παίζουν αρκετά σκληρά οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένοι οι «κιτρινόμαυροι».
19:51
Βρίσκονται πολύ καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι Κλωναρίδης-Γιακουμάκης, ενώ ο Τρίστασον δείχνει πως μπορεί να δημιουργήσει ρήγματα είτε με τις προσπάθειές του είτε με τις πάσες του στην αντίπαλη άμυνα.
20:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Αρκετές αλλαγές από τον Μανόλο Χιμένεθ.
20:03
Μπακάκης, Λόπες, Τσόσιτς, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος και Λιβάγια μέσα. Γκάλο, Βινίσιους, Τζανετόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Τρίστασον και Γιακουμάκης πέρασαν εκτός αγωνιστικού χώρου.
20:04
Δύο αλλαγές για την Κορόνα. Αλομέροβιτς και Μάτος αντί Γκοστόμσκι και Ζουμπρόφσκι.
20:08
51' Αλλαγή για την Κορόνα. Κοζακίεβιτς αντί Σεμπουλά.
20:10
Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Χιμένεθ μετά τις αρκετές αλλαγές προσπαθούν να βρεθούν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα να έχουν πάρει τα ηνία οι γηπεδούχοι.
20:12
55' Μεγάλη ευκαιρία για την Κορόνα. Κοντινό σουτ του Τζούκιτς, ο Ανέστης διώχνει σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ.
20:13
Κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ στην προηγούμενη φάση που άφησε ολομόναχο τον Τζούκιτς.
20:15
58' Ωραία ανάπτυξη της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Γιόχανσον έκανε το γύρισμα από τα δεξιά ωστόσο κανένας δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας.
20:17
60' Ο Τζούκιτς έδωσε στον Καλάστε, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε και το σουτ από διαγώνια θέση αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε κόρνερ.
20:18
61' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση, κρατάει όσο πρέπει την μπάλα, κάνει την προσποίηση σε δύο αντιπάλους μέσα στην περιοχή και στρώνει στον Κλωναρίδη αλλά το πλασέ του τελευταία πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
20:19
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Βλαχομήτρος αντί Μάνταλου. Αλλαγή και για την Κορόνα. Μπάρι αντί Κβίετσιεν.
20:23
Αποθέωση για τον Μανόλο Χιμένεθ από τους οπαδούς της ΑΕΚ αυτή τη στιγμή.
20:24
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μπάμπης αντί Κλωναρίδη και διάταξη 4-3-3 για την Ένωση.
20:27
70’ Αλλαγές για την Κορόνα. Μις και Αμπάλο μέσα, Αανκούρ και Μοστζέν έξω.
20:28
72' Κίτρινη κάρτα στον Μπάμπη.
20:32
74' Αλλαγή για την Κορόνα. Αργύρης αντί Κοβάσεβιτς
20:35
78' Ωραίο σουτ του Βλαχομήτρου, έπεσε και έδιωξε ο Αλομέροβιτς. Στη συνέχεια ο Λάζαρος υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.
20:37
81' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αλμέιδα αντί Γαλανόπουλου.
20:39
83' Αλλαγή για την Κορόνα. Πόνσκι αντί Ριμάνιακ.
20:41
84' Κακό σουτ του Αμπάλο μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.
20:43
Πέντε λεπτά ακομη στο φιλικό, παραμένει το 1-0 για την ΑΕΚ.
20:44
87' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Γιαννούτσος αντί Τσιγκρίνσκι.
20:44
88' Κίτρινη κάρτα στον Βλαχομήτρο.
20:48
Τέλος στο φιλικό. Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Κορόνα Κίελτσε χάρη στο παρθενικό γκολ του Κλωναρίδη με τα κιτρινόμαυρα.