Καλησπέρα σας.
21:32
Η Πλατεία έχει φορέσει τα γιορτινά της, καθώς ο Πανιώνιος επιστρέφει στα ευρωπαϊκά «σαλόνια» εννέα χρόνια μετά!
21:34
Οι «κυανέρυθροι» υποδέχονται στη Νέα Σμύρνη τη σλοβενική Γκόριτσα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League και θέλουν, φυσικά, σκορ πρόκρισης.
21:35
Το ματς, θυμίζουμε, ξεκινάει στις 22:00 και δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη, οπότε... κοπιάστε στο sport-fm.gr για το LIVE της ιστορικής αναμέτρησης, την οποία, βεβαίως, μπορείτε να ακούσετε και ραδιοφωνικά στον ΣΠΟΡ FM 94,6, σε περιγραφή Μάκη Διόγου και Κώστα Μιαούλη!
21:36
Πάμε να δούμε την 11άδα του Πανιωνίου!
21:37
Στο 4-2-3-1 του Μιχάλη Γρηγορίου, κάτω από την εστία θα βρίσκεται ο Κότνικ, με τον Βλάχο δεξί μπακ, τον Χατζισαφί (που προτιμήθηκε αντί του Σαραμαντά) στα αριστερά και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Μπανανά-Οικονόμου. Στα χαφ θα παίξουν οι Κόρμπος-Σαββίδης, με τον Μασούρα στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Λάμπρου στο δεξί και τον Μασούντ σε ρόλο δεκαριού, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γεσίλ.
21:39
Υπάρχει πολύς κόσμος έξω από το γήπεδο! Για να δούμε πόσο κόσμο θα έχει η Νέα Σμύρνη.
21:40
Να πούμε ότι στην αυριανή κλήρωση (14:00) θα βρίσκεται ο Πανιώνιος ως ζευγάρι με την Γκόριτσα για τον τρίτο προκριματικό του Europa. Ο επαναληπτικός με τους Σλοβένους θα γίνει σε μία βδομάδα από σήμερα.
21:41
Ευχάριστα νέα της τελευταίας στιγμής για τους φίλους του Πανιωνίου -και όχι μόνο!
21:42
Όπως αναφέρει ο υπεύθυνος επικοινωνίας της ΠΑΕ, Γιώργος Μπιτσικώκος, «με απόφαση της διοίκησης του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ και ως προσφορά στους ΠΑΝΙΩΝΙΟΥΣ της επαρχίας, αλλά και του εξωτερικού, ο αγώνας με την Γκόριτσα, θα μεταδοθεί live στο παρακάτω link»!
21:49
Ιδού και οι 11 για την Γκόριτσα: Σόρτσαν,Γκρέγκοριτς, Τσέλσερ, Κάβτσιτς, Γιόγκαν, Τσέλσερ, Κόλεντς, Κάπιτς, Γκρουντίνα, Ζίγκον, Φιλίποβιτς, Οσούγι.
21:51
Περίπου 5.000 οπαδοί του Πανιωνίου βρίσκονται αυτήν τη στιγμή στο γήπεδο.
21:55
Τώρα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες!
21:56
Στα κυανέρυθρα ο Πανιώνιος, με λευκή εμφάνιση οι Σλοβένοι.
21:57
Να πούμε και λίγα λόγια για την Γκόριτσα, ενώ περιμένουμε το πρώτο σφύριγμα.
21:59
Η ομάδα από την ομώνυμη πόλης της Σλοβενίας τερμάτισε δεύτερη πέρυσι στο πρωτάθλημά της, με αποτέλεσμα να... τσεκάρει «εισιτήριο» για Ευρώπη και δη, το Europa League, στο οποίο «ρίχτηκε» από τον πρώτο προκριματικό, αποκλείοντας την αρμένικη Σιράκ.
21:59
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
22:02
Οι Σλοβένοι, μάλιστα, που έχουν παίξει και στο Champions League (στα προκριματικά) τρεις φορές, έχουν έρθει άλλες δύο φορές στην Αθήνα, αφού το 2004, στο Κύπελλο UEFA, τότε, είχαν αποκλειστεί από την ΑΕΚ και το 1999 από τον Παναθηναϊκό, στην ίδια διοργάνωση.
22:03
2' Πρώτη επίθεση για τον Πανιώνιο, με τον Γεσίλ να είναι σε θέση οφσάιντ.
22:07
Κυρίαρχος ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα, έχει επιβάλλει τον ρυθμό του.
22:08
8' Κόρνερ τώρα για την Γκόριτσα. Πρώτο στο παιχνίδι.
22:09
Πέρασε η φάση...
22:11
13' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 1-0!
22:13
O Γεσίλ κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή των Σλοβένων και με δυνατό, «στρωτό» σουτ, στη γωνία του Σόρτσαν, ανοίγει το σκορ, μέσα σε... χαμό στη Νέα Σμύρνη για τους «κυανέρυθρους»!
22:14
Έχουν μπει... φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, που έχει πετύχει το ζητούμενο: Ένα γρήγορο γκολ!
22:15
16' Ένα σουτ από τον Λάμπρου τώρα, λίγο έλειψε...
22:17
Φοβερή ανάπτυξη από τον Πανιώνιο, σε... τρελά κέφια ο Λάμπρου!
22:20
22:20
22:21
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Λάμπρου συνεχίζει τον... χαβά του, δίνει στον Μασούρα, «κεραυνός» από τον τελευταίο, απομακρύνει δύσκολα ο γκολκίπερ της Γκόριτσα.
22:23
Μεγάλο παιχνίδι κάνει και ο Κόρμπος.
22:26
Μεταξύ των θεατών είναι και οι Κούγιας, Μπέος...
22:28
Μισή ώρα παιχνιδιού στη Νέα Σμύρνη.
22:30
31' Τάιμ άουτ για νερό τώρα. Είναι αφόρητη η ζέστη...
22:31
Συνεχίζεται το ματς.
22:32
22:33
35 λεπτά στην αναμέτρηση, πάντα στο 1-0 υπέρ του Πανιωνίου το σκορ.
22:34
35' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Λάμπρου συνεργάζεται άψογα με τον Σαββίδη και κάνει άλλη μία τρομερή προσπάθεια από δεξιά, βγάζει σέντρα-διαβήτη στον Μασούρα, ο οποίος, σε κενή εστία, σημάδεψε τον Σόρτσαν!
22:37
«Φωτιά» από δεξιά οι γηπεδούχοι.
22:37
38' Νέα, τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Άψογα εκτελεσμένο φάουλ από τον Χατζισαφί, δυνατή κεφαλιά του Μπανανά από το σημείο του πέναλτι, τρομερή επέμβαση του Σόρτσαν.
22:39
Δύο φορές μέσα σε ένα τρίλεπτο, ο Πανιώνιος αγγίζει το 2-0!
22:40
Τη στιγμή, μάλιστα, που φαινόταν να έχει... ρίξει ρυθμούς!
22:40
Δεδομένα, ο Πανιώνιος δείχνει πολύ καλύτερη ομάδα από την Γκόριτσα.
22:43
45' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΠΑΙΚΤΗ ΤΗΣ ΓΚΟΡΙΤΣΑ!
22:44
Ολέθριο λάθος του δεξιού στόπερ των Σλοβένων, του Κάβτσιτς, ο Γεσίλ του έκλεψε την μπάλα και πριν μπει στην περιοχή, ο παίκτης της Γκόριτσα τον ανέτρεψε! Η εκτέλεση του φάουλ από τον Μασούντ πέρασε άουτ, στο μεταξύ...
22:45
Πεντακάθαρη κόκκινη κάρτα, σαφέστατο πλεονέκτημα, πλέον, για τον Πανιώνιο!
22:45
45'+1'Λήξη πρώτου ημιχρόνου, 1-0 προηγείται ο Πανιώνιος, που έχει και το αριθμητικό πλεονέκτημα!
23:00
Θα έχουμε δύο αλλαγές για την Γκόριτσα. Οι Τσουρκ και Μάρινιτς στις θέσεις των Φιλίποβιτς και Κόλεντς.
23:01
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
23:02
46' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Μασούρας και πάλι δεν μπορεί να διπλασιάσει τα τέρματα των «κυανέρυθρων»!
23:03
47' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 2-0! Στη συνέχεια της προηγούμενης φάσης, ο Γεσίλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Δεύτερο γκολ για τον Γερμανό!
23:05
Έχει βάλει πολύ γερές βάσεις για την πρόκριση ο Πανιώνιος, που, θυμίζουμε, παίζει και με παίκτη παραπάνω.
23:12
Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Γεσίλ, που έχει πετύχει και τα δύο γκολ του Πανιωνίου, ενώ έχει κερδίσει και την αποβολή της Γκόριτσα.
23:12
55' Δείχνει να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο Μπανανά.
23:13
Κάνει νόημα για αναγκαστική αλλαγή...
23:13
Αυτό είναι άσχημο νέο. Ήταν εξαιρετικός ο Μπανανά, στο ντεμπούτο του.
23:14
23:15
23:15
57' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου για σκληρό φάουλ.
23:15
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Γκόριτσα.
23:16
58' Γκολ της Γκόριτσα, που σωστά δεν μετράει! Ο Τσέρτσε εκτέλεσε το φάουλ, ο Κότνικ απέκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια της φάσης ο Ζιγκόν σκόραρε από θέση οφσάιντ.
23:24
68' Τρομερό σουτ από τον Μασούρα, εντυπωσιακή απόκρουση του τερματοφύλακα της Γκόριτσα.
23:24
Αν δεν ήταν αυτός, το σκορ θα ήταν άνετα 4-0...
23:27
71' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Γεσίλ «χόρεψε» τρεις αμυντικούς της Γκόριτσα, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Παραλίγο να πετύχει χατ-τρικ ο 23χρονος!
23:33
77' Νέο τάιμ άουτ λόγω της ζέστης.
23:34
Συνέχεια στο παιχνίδι...
23:34
78' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Μασούντ, ο Ντουρμισάι.
23:38
83' Αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Γεσίλ περνάει ο Ταπόκο.
23:38
Αποθέωση για τον Γερμανό φορ!
23:41
85' Κίτρινη κάρτα στον Οσούγι για διαμαρτυρία.
23:42
86' Σουτ από τον Κόρμπο, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι η μπάλα!
23:45
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό του ματς.
23:46
90' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:47
Ετοιμάζεται ο Σαραμαντάς να μπει, αλλά ίσως και να μην προλάβει...
23:47
90'+1' Αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του εξαιρετικού Λάμπρου, ο Σαραμαντάς.
23:48
Ντεμπούτο και για αυτόν στα κυανέρυθρα.
23:49
90'+2' Λήξη του αγώνα! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γεσίλ, ο Πανιώνιος επικρατεί 2-0 της Γκόριτσα και έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τον 3ο γύρο του Europa League!
23:49
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, μείνετε στο sport-fm.gr, καθώς ακολουθεί το κείμενο του ματς.