Άγιαξ-ΠΑΟΚ

19:37
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το τελευταίο φιλικό του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους με αντίπαλο τον Άγιαξ.
19:37
Πρόκειται για το πιο δυνατό φιλικό του δικέφαλου του βορρά κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του.
19:37
Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Ροντρίγκο Ρέι με την ασπρόμαυρη φανέλα!
19:38
ΠΑΟΚ (Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς): Ρέι, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Μακ, Πρίγιοβιτς.
19:38
19:40
Στον πάγκο οι Μελίσσας, Σιαμπάνης, Λεβέκ, Κάμπος, Μαλεζάς, Ζάιρο, Κουλούρης, Κάτσε, Σάκχοφ, Δεληγιαννίδης, Πούγγουρας, Πέλκας.
19:43
Άγιαξ (Mαρσέλ Κίζερ): Φαν Μπλάντερεν, Ζεφουίκ, Μπέργκσμα, Σαβαστάνο, Ντανκερλουί, Έιτινγκ, Τσέρνι, Ντε Γιονγκ, Χούντελααρ, Μαζραουί, Κασιέρα
19:44
Να πούμε ότι πριν λίγο, ο Άγιαξ με άλλη 11άδα αντιμετώπισε τη Γκενκ (3-3).
19:44
Στο φιλικό δεν θα αγωνιστεί ο Αθανασιάδης, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον τένοντα στην πρωινή προπόνηση, ενώ εκτός έμειναν και οι Ουάρντα, Κωνσταντινίδης, Κοροβέσης, Δημητρίου, Λημνιός.
19:46
Πριν από μερικές ημέρες, ο Νούρι του Άγιαξ κατέρρευσε μέσα στο γήπεδο σε φιλικό με την Βέρντερ. Τα τελευταία νέα ήταν δυσάρεστα, με τον νεαρό ταλαντούχο άσο του Αίαντα να έχει υποστεί μόνιμη και σοβαρή εγκεφαλική βλάβη!
20:02
1' Σέντρα στο φιλικό!
20:07
4' Σουτ του Τσέρνι, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι. Πρώτη φάση για τον Άγιαξ.
20:07
5' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ!
20:09
Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, αυτή στρώθηκε στον Μαζράουι που έπιασε φοβερό σουτ το οποίο κατέληξε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ρέι.
20:12
Προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να ισορροπήσει το ματς ο ΠΑΟΚ.
20:15
12' Νέα ευκαιρία για τον Άγιαξ. Ο Τσέρνι έκανε ωραία προσπάθεια και συρτό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
20:16
Δυσκολεύονται να κρατήσουν μπάλα οι παίκτες του Στανόγεβιτς που δείχνουν εγκλωβισμένοι. Δεν μπορούν να αντιδράσουν εύκολα στην πίεση αλλά και την γρήγορη κυκλοφορία των Ολλανδών.
20:21
18' Πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ πρέσαρε σωστά στον άξονα τους αντιπάλους του και τους ανάγκασε σε λάθος.
20:22
20' Ο Ρέι βγαίνει ταχύτατα και μαζεύει προ του Κασιέρα.
20:29
26' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ!
20:30
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του ΠΑΟΚ χάνει τον Χούντελααρ ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά δεν αφήνει κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Ρέι. 2-0 ο Άγιαξ.
20:32
29' Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάτος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:38
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Ενρίκε έσπασε την μπάλα στον Πρίγιοβιτς μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε πολύ ψηλά άουτ. Κάκιστη εκτέλεση από τον Σερβοελβετό φορ.
20:40
36' Πέναλτι για τον Άγιαξ, στην παράβαση υπέπεσε ο Ενρίκε.
20:40
37' Το έπιασε ο Ρέι. Ο Αργεντινός έβγαλε την εκτέλεση του Χούντελααρ.
20:41
38' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
20:41
Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Μακ, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
20:43
41' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας στη θέση του Ενρίκε που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
20:44
41' Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Ωραία σέντρα του Μακ, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Φαν Μπλάντερεν.
20:47
44' O Ρέι μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μαζραουί.
20:49
Ημίχρονο στο ματς με τον Άγιαξ να προηγείται 2-1 του ΠΑΟΚ. Εξαιρετικός στο πρώτο μισάωρο του φιλικού ο Αίαντας που έκανε ότι ήθελε την ομάδα του Στανόγιεβιτς και της δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα. Στο τελευταίο τέταρτο βέβαια ο δικέφαλος ανέβηκα πολύ, έφτιαξε φάσεις και σκόραρε ένα τέρμα.
20:49
Υπάρχει ανησυχία βέβαια για τον Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού από το ματς.
21:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
21:05
46' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Λεβέκ, Σάκχοφ, Τζάλμα Κάμπος αντί Λέοβατς, Τσίμιροτ και Μπίσεσβαρ.
21:10
51' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
21:10
Γλυκιά σέντρα του Λεβέκ, ο Πρίγιοβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-2.
21:15
55' Ωραία ενέργεια του Μάτος και διαγώνιο σουτ, στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.
21:17
58' Ο Μακ μπαίνει στην περιοχή και προτιμάει να τελειώσει την φάση με το μυτάκι αλλά αστοχεί!
21:21
Πολύ καλός στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Στανόγεβιτς πάνε πρώτοι στην μπάλα, ενώ δεν τους έχει πιάσει ο... πανικός του πρώτου ημιχρόνου, όταν τους πίεζαν οι αντίπαλοι.
21:24
64' Μέσα ο Ζάιρο, έξω ο Μακ για τον ΠΑΟΚ!
21:25
66' ΓΚΟΛ ο Άγιαξ!
21:26
Ο Κασιέρα μπαίνει στην περιοχή από πλάγια αριστερά και κάνει ωραίο πλασέ, νικώντας τον Ρέι, που βρήκε λίγο την μπάλα.
21:29
Ένα εικοσάλεπτο ακόμη για το τέλος.
21:29
70' Ωραίο πλασέ του Πέλκα, η μπάλα περνάει για λίγο άουτ.
21:38
78' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Ντεβίντ να αδειάζει με ρουλέτα τον Βαρέλα αλλά να μην βρίσκει εστία μέσα από την περιοχή!
21:46
84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κουλούρης στη θέση του Πρίγιοβιτς
21:48
89' ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ!
21:49
Ο Φλέμινγκ κάνει την προσποίηση στον Ρέι και σε κενή εστία γράφει το 4-2 για τον Άγιαξ.
21:50
Τέλος στο ματς. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 4-2 από τον Άγιαξ, φανερώνοντας πολλά αμυντικά προβλήματα.