Κέρκυρα-Παναθηναϊκός

19:46
Χαίρετε!
19:50
Σέντρα σε, περίπου, 25 λεπτά στην αναμέτρηση που κλείνει το πρόγραμμα της Κυριακής, για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα σε Κέρκυρα και Παναθηναϊκό, στο «νησί των Φαιάκων».
19:51
Μία αναμέτρηση, φυσικά, την οποία θα παρακολουθήσετε στο sportfm.gr και θα ακούσετε στον ΣΠΟΡ FM 94,6.
19:52
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων, και θα πούμε περισσότερα στη συνέχεια, ξεκινώντας από το «τριφύλλι».
19:53
Με δύο νέα πρόσωπα, λοιπόν, θα παραταχθεί στην Κέρκυρα ο Παναθηναϊκός, αφού ο Μαρίνος Ουζουνίδης δίνει φανέλα βασικού τόσο στον Χίλιεμαρκ (στον άξονα) όσο και στον Μουνιέ (στο αριστερό άκρο της επίθεσης).
19:54
Αναλυτικά: Στο 4-4-1-1 των «πράσινων», ο Βλαχοδήμος θα είναι και πάλι κάτω από την εστία, έχοντας μπροστά του, στο κέντρο της άμυνας, τους Κουτρουμπή, Κολοβέτσιο, με τους Γιόχανσον και Χουλτ στα άκρα. Κουρμπέλης και Χίλιεμαρκ θα είναι στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Λουντ θα αγωνιστεί στο δεξί «φτερό», ο Μουνιέ στο αριστερό και στην επίθεση θα είναι ο Τσάβες, με τον Λουτσιάνο πίσω του.
19:56
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Χούλτ, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ, Μουνιέ, Λούντ, Λουτσιάνο, Τσάβες.
19:56
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Διούδης, Ινσούα, Σιλά, Δώνης, Άλτμαν, Καμπέσας, Μολίνς
19:57
Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σπίνουλας, Σοϊλέδης, Γκομές, Επστάιν, Μπαλάφας, Σιόντης, Ντουαλά, Παμλίδης
19:57
Στον πάγκο για την Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς, Αρτυματάς, Κόντος, Μπάουμαν, Νούνες
19:58
Ντεμπούτο στον πάγκο των γηπεδούχων για τον Αλέκο Βοσνιάδη, μετά την αποχώρηση του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.
19:59
Αξίζει να αναφέρουμε, δε, ότι στο πρώτο ματς, στη μετα-Ζέκα εποχή, αρχηγός του Παναθηναϊκού θα είναι ο Γιώργος Κουτρουμπής.
20:02
Με λευκή εμφάνιση θα αγωνιστούν οι φιλοξενούμενοι.
20:03
Γιαννακόπουλος και Σιόντης, να θυμίσουμε, έχουν φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα του Παναθηναϊκού.
20:03
Στο γήπεδο της Κέρκυρας αναμένονται και, περίπου, 200 φίλοι του «τριφυλλιού».
20:06
Φουλ αμυντικό σχήμα από τον Αλέκο Βοσνιάδη στην επιστροφή του στην Κέρκυρα. 4-2-3-1, που, ουσιαστικά, θα μοιάζει με 4-5-1.
20:07
Αναλυτικά: Ο Γιαννακόπουλος θα είναι στο τέρμα, στόπερ οι Γρομητσάρης, Ιωάννου, αριστερά ο Σοϊλέδης, δεξιά ο Σπίνουλας. Αμυντικοί μέσοι οι Σιόντης, Μπαλάφας, με τον Ντουαλά λίγο πιο μπροστά και τους Γκομές, Επστάιν στα «φτερά». Στην κορυφή της επίθεσης θα είναι ο Παμλίδη.
20:16
20:17
20:23
Κατάμεστο το γήπεδο!
20:23
Αλλά, δυστυχώς, ο αγωνιστικός χώρος είναι σε πολύ κακή κατάσταση...
20:26
Τώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!
20:27
Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.
20:27
Όπως προείπαμε, είναι και 200 φίλοι του «τριφυλλιού» στο γήπεδο.
20:30
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
20:32
1' Ένα σουτ από μακριά για την Κέρκυρα, ψηλά η μπάλα, άουτ.
20:33
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους, πάντως, να έχουν μπει πιο ζωηρά.
20:37
8' Καλή στιγμή για την Κέρκυρα! Σουτ στην κίνηση από τον Επστάιν, σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, έφυγε ψηλά η μπάλα. Δεν το έπιασε καλά ο Γερμανός.
20:39
Ξεχάσαμε να σας αναφέρουμε πως ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, του συνδέσμου Μακεδονίας, διευθύνει την αναμέτρηση.
20:41
11' Πεντακάθαρο φάουλ του Γρομητσάρη στον Τσάβες, ο οποίος έβγαινε μόνος του με τον Γιαννακόπουλο, δεν δίνει ο Παπαδόπουλος! Υπάρχει ολοφάνερη παράβαση και είναι και κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Κέρκυρας, που κράτησε τον Αργεντινό επιθετικό, ρίχνοντάς τον στο έδαφος, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή!
20:44
14' Σέντρα του Χίλιεμαρκ στον Μουνιέ, ο Γάλλος δεν βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε, και αυτή κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου.
20:46
17' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!
20:47
Ο Κουτρουμπής κάνει χέρι, στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον Βλαχοδήμο και βλέπει και την κίτρινη κάρτα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού. Σωστή απόφαση από τον ρέφερι εδώ.
20:47
18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ, 1-0!
20:47
Ο Επστάιν ευστοχεί από τα 11 βήματα!
20:49
20' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ!
20:50
Ο Παμλίδης έκανε το πλασέ από κοντά, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου!
20:51
21' Πρώτη, μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χίλιεμαρκ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, μόνος του, ουσιαστικά, αλλά δεν έβαλε καλά το πόδι του!
20:52
22' Νέο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, που προσπαθεί να «ξυπνήσει»!
20:52
Πέρασε ανεκμετάλλευτο...
20:53
23' Και νέο κόρνερ!
20:53
Χαμηλά στο πρώτο δοκάρι από τον Μουνιέ, πέρασε και αυτό.
20:53
24' Ένα ξαφνικό, μακρινό σουτ από τον Λουτσιάνο, η μπάλα πήρε ανάποδα φάλτσα και έφυγε άουτ.
20:54
24' Κίτρινη κάρτα στον Λουτσιάνο, επειδή διαμαρτυρήθηκε και σωστά, πως υπάρχει κόρνερ στην προηγούμενη φάση!
20:55
Παρατηρήσεις του Ουζουνίδη στον Λουτσιάνο, ζητώντας του να ηρεμήσει.
20:59
Μουνιέ και Λουντ άλλαξαν πλευρές. Προσπαθεί ο Ουζουνίδης να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι της ομάδας του.
20:59
30' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Εξαιρετική σέντρα του Τσάβες, ο Λουτσιάνο είχε τον χρόνο ακόμη και να στοπάρει την μπάλα και να σουτάρει, αλλά έκανε μία απογοητευτική κεφαλιά, μόνος του απέναντι από τον Γιαννακόπουλο.
21:01
32' Απίστευτη ευκαιρία και μάλιστα, διπλή, χάνει ο Παναθηναϊκός! Νέο γύρισμα του Τσάβες, όμορφο πλασέ του Χίλιεμαρκ, αποκρούει ο Γιαννακόπουλος, ο Λουντ θα πάρει το «ριμπάουντ», θα σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά θα στείλει ψηλά την μπάλα, άουτ. Αν ο Φινλανδός έδινε στον Μουνιέ, ο Γάλλος είχε μπροστά του κενή εστία!
21:04
Εδώ και τρία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους, κλείνοντας την Κέρκυρα στα καρέ της.
21:06
36' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Επστάιν έχει κάνει το φάουλ, που θα βγει, μάλιστα, για τις πρώτες βοήθειες.
21:07
Πέρασε ανεκμετάλλευτο το στημένο, ενώ επέστρεψε ο Γερμανός στον αγωνιστικό χώρο.
21:10
39' Αψιμαχία Μπαλαφά-Κουρμπέλη, με τους δυο Έλληνες να ανταλλάσσουν μερικά «γαλλικά»...
21:11
40' Νέα αψιμαχία του Κουρμπέλη, αυτήν τη φορά με τον Ντουαλά, ο οποίος του κουνούσε επιδεικτικά το δάκτυλο, από μία κίτρινη σε κάθε παίκτη -με τον Ουζουνίδη να διαμαρτύρεται.
21:11
Ο Μουνιέ, μέχρι στιγμής, δεν έχει καταφέρει να φανεί.
21:12
43' Κίτρινη κάρτα στον Σοϊλέδη, που έκοψε αντικανονικά τον Τσάβες.
21:13
44' Σέντρα του Χίλιεμαρκ, κεφαλιά του Τσάβες, άουτ η μπάλα...
21:15
45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:16
Ένα κόρνερ τώρα για την Κέρκυρα, που επισκέπτεται την εστία του Βλαχοδήμου μετά από αρκετή ώρα.
21:16
Έβγαλε άμυνα ο Χουλτ στο πρώτο δοκάρι.
21:17
45'+2' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες για καθυστέρηση.
21:17
45'+3' Λήξη πρώτου ημιχρόνου!
21:18
Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Επστάιν, η Κέρκυρα προηγείται 1-0 του Παναθηναϊκού.
21:33
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Λουτσιάνο θα περάσει για το δεύτερο ημίχρονο ο Άλτμαν.
21:33
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:38
Έξαλλος με την άμυνά του ο Ουζουνίδης!
21:40
52' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα! Μόνος του Επστάιν απέναντι στον Βλαχοδήμο από αριστερά, πλασάρει, του λέει «όχι» ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού!
21:41
Στην αρχή της φάσης, έχει κάνει κάκιστη κεφαλιά προς τα πίσω ο Κουτρουμπής...
21:45
57' Οφσάιντ ο Παμλίδης, σωστή η υπόδειξη του βοηθού.
21:46
Ετοιμάζεται ο Καμπέσας.
21:47
58' Σουτ του Επστάιν από πλάγια θέση, αριστερά, πέφτει για καλό και για κακό ο Βλαχοδήμος και διώχνει σε κόρνερ.
21:49
61' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Μουνιέ, ο Καμπέσας.
21:51
Δεν μπορεί να κάνει φάση ο Παναθηναϊκός, που έχει «θέματα» πίσω.
21:52
Η έκφραση στο πρόσωπο του Μαρίνου Ουζουνίδη τα λέει όλα...
21:55
67' Τρίτη αλλαγή για τον Ουζουνίδη, που ρισκάρει. Έξω ο Κολοβέτσιος, μέσα ο Μολίνς.
21:58
69' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Παμλίδη, ο Αρτυματάς, που κάνει το ντεμπούτο του με τους γηπεδούχους.
22:01
Οδηγίες του Ουζουνίδη στον Μολίνς να μένει περισσότερο στην περιοχή και να μην πηγαίνει στα άκρα.
22:02
Φτάσαμε στο 74' αισίως...
22:03
75' Σπουδαίο τάκλιν του Κουρμπέλη στον Επστάιν, που έμπαινε στη μεγάλη περιοχή του Βλαχοδήμου!
22:04
Ο Γερμανός, εν τω μεταξύ, αποκόμισε ένα τράβηγμα (πιθανότατα) από την εν λόγω φάση και ζητάει αλλαγή.
22:07
79' Αλλαγή για την Κέρκυρα και αποθέωση για τον Επστάιν! Έξω ο Γερμανός, στη θέση του ο Κόντος.
22:07
80' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τρομερό τακουνάκι του Μολίνς στον Άλτμαν, σέντρα του Ισραηλινού από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Καμπέσας, άουτ!
22:08
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς!
22:14
86' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Ζορμπά θα περάσει ο Μπαλάφας.
22:16
88' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ! Ο Σοϊλέδης έχει βρει τον Καμπέσας στο πόδι, πάνω στην προσπάθειά του από δεξιά, για σουτ!
22:18
Τώρα, δεν δείχνει πεντακάθαρη κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου για σκληρό μαρκάρισμα στον Λουντ!
22:19
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων