Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης

19:56
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης για την 1η αγωνιστική του 5ou ομίλου για το Κύπελλο Ελλάδας.
19:56
Στον ίδιο όμιλο βρίσκονται επίσης και οι Αχαρναϊκός, Κισσαμικός. Οι δύο πρώτοι του ομίλου προκρίνονται στην επόμενη φάση.
19:58
Η αναμέτρηση μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
19:59
Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης τέθηκαν αντιμέτωποι και πριν από μερικές ημέρες για το πρωτάθλημα, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1. Τα γκολ οι Τζούρτζεβιτς και Μανιάς, με πέναλτι!
20:00
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
20:01
Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζντιέλαρ, Πάρντο, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Εμενίκε.
20:01
Μόνο ο Ζντιέλαρ παραμένει στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος. Παράλληλα, οι Προτό, Σισέ και Ταχτσίδης κάνουν ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα σε επίσημο παιχνίδι.
20:06
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζουμά, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς, Δουβίκας.
20:08
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακο βρίσκονται οι Χουτεσιώτης, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Μίλιτς, Μαρτίνς, Μπεν, Βρουσάι.
20:08
Στον πάγκο για τον Αστέρα Τρίπολης οι Καπετάνος, Μανιάς, Καλτσάς, Γκοντό, Κουμαντέι, Ιγκλέσιας, Ιγκόρ Σίλβα.
20:11
Διαιτητής είναι ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου), με βοηθούς τους Άγγελο Πήττα (Ηλείας), Κωνσταντίνο Κωνστάντιο (Εύβοιας) και τέταρτος είναι ο Ευάγγελος Κορδολαίμης (Ανατ. Αττικής).
20:25
Οι εκτός αποστολής Καπίνο και Μποτία ποζάρουν με έναν μικρό φίλο του Ολυμπιακού αλλά και την μασκότ της ομάδας. Εικόνα live21961645/33337.jpg
20:28
Στον αγωνιστικό χώρο αυτή τη στιγμή οι παίκτες των δύο ομάδων, παρέα με την διαιτητική τριάδα.
20:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
20:35
5' Ο Ανδρούτσος λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα από τον Τριανταφυλλόπουλο, αλλά τελευταία στιγμή ο στόπερ του Αστέρα διόρθωσε το λάθος του.
20:36
Τα δύο μπακ-χαφ του Αστέρα Τρίπολης, οι Κυριακόπουλος και Κώτσιρας, παίζουν αρκετά ψηλά. Ανεβαίνουν στην πλευρά τους και δίνουν βοήθειες στη μεσοεπιθετική γραμμή των Αρκάδων.
20:39
9' Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο ματς. Ο Εμενίκε προσπάθησε να μπει από τα πλάγια στην περιοχή, ο Ζουμά τον έκοψε αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Φορτούνη, με το σουτ του Έλληνα μεσοεπιθετικού να περνάει άουτ.
20:40
10' Μακρινό σουτ του Σισέ, η μπάλα πολύ άουτ.
20:41
11' Ο Εμενίκε έσπασε για τον Πάρντο, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε και εν τέλει η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους του Αστέρα.
20:46
16' «Χαρίζει» την κίτρινη κάρτα στον Κυριακόπουλο ο διαιτητής για φάουλ στον Φορτούνη.
20:48
17' Φοβερό σουτ του Κούτρη στην κίνηση, με τον Πασαλίδη να διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.
20:49
Φαίνεται πολύ ορεξάτος στο ξεκίνημα του ματς ο Εμενίκε, που κάνει διαρκώς κινήσεις μπροστά.
20:50
Πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς. Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει ρυθμό μετά τα πρώτα 6-7 λεπτά και ψάχνει ένα γρήγορο γκολ, με τον Αστέρα να είναι εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο.
20:52
22' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη. Σωστή καθώς τράβηξε από την φανέλα τον Εμενίκε.
20:53
23' Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.
20:55
25' Αυτή τη φορά την κίτρινη κάρτα την... γλιτώνει ο Κούτρης για μαρκάρισμα στον Δουβίκα.
20:59
28' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Νικολάου γύρισε άσχημα στον Προτό, αυτός επέλεξε να μην την διώξει και να κάνει και δεύτερο κοντρόλ με τον Κυριακόπουλο να κάνει το τάκλιν και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!
21:00
Μισή ώρα παιχνιδιού, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αστέρα Τρίπολης.
21:02
32' Διαγώνιο σουτ του Στανισάβλιεβιτς, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
21:03
33' Ο Αθανασιάδης βγήκε ταχύτατα και πρόλαβε με το χέρι να... τσιμπήσει την μπάλα προ του Εμενίκε. Ακούστηκαν χλιαρές διαμαρτυρίες, ωστόσο ο πορτιέρε του Αστέρα ήταν εντός περιοχής.
21:06
68%-32% η κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού στα πρώτα 35 λεπτά του ματς.
21:10
39' Γλιτώνει την κίτρινη κάρτα ο Ταχτσίδης για τάκλιν στον Στανισάβλιεβιτς. Ήταν σκληρό το μαρκάρισμα του Έλληνα χαφ.
21:11
40' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Κυριακόπουλος έκανε το γέμισμα, με τον Τριανταφυλλόπουλο να κάνει την γυριστή κεφαλιά αλλα η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
21:12
43' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο.
21:15
45' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Στανισάβλιεβιτς.
21:16
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0). Έχουν τον έλεγχο του ματς οι γηπεδούχοι αλλά δυσκολεύονται να απειλήσουν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις καλύτερες στιγμές πάντως!
21:31
46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μαρτίνς αντί Ελαμπντελαουί. Στο δεξί άκρο της άμυνας πάει ο Ζντιέλαρ.
21:32
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει ο Αστέρας.
21:35
Τελικά, ο Ζντιέλαρ έχει μεταφερθεί στο κέντρο της άμυνας, με τον Σισέ να αγωνίζεται ως δεξί στόπερ απ' ότι φαίνεται στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Με 3-4-3 συνεχίζει ο Ολυμπιακός.
21:41
54' Σουτ του Πάρντο στην κίνηση, η μπάλα κοντράρει στα πόδια των αμυνομένων του Αστέρα.
21:44
Να πούμε ότι στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για χέρι του Ζουμά. Το ριπλέι δεν είναι διαφωτιστικό, δεν φαίνεται ξεκάθαρα που έχει βρει η μπάλα.
21:45
Δυσκολεύεται για δεύτερο σερί παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα ο Ολυμπιακός, με το 0-0 να παραμένει στην αναμέτρηση.
21:45
59' Αλλαγή για τον Αστέρα. Γκοντό αντί Στανισάβλιεβιτς.
21:47
60' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μπεν αντί Πάρντο. Αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού για τον Κολομβιανό εξτρέμ.
21:49
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Κουμαντέι αντί Τσιλιανίδη.
21:53
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Φοβερό ένα-δύο του Τσουκαλά με τον Κώτσιρα, ο τελευταίος όμως θα κάνει κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή.
21:55
67' Ο Εμενίκε έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση από τον Τριανταφυλλόπουλο που τον μάρκαρε.
21:56
70' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
21:57
Ο Μπεν προσπάθησε να γίνει κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, με τον Ζουμά να τον σπρώχνει από πίσω και τον διαιτητή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Ανόητο πέναλτι από τον αμυντικό του Αστέρα, ο οποίος θα δει και την κίτρινη κάρτα.
21:57
71' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
21:58
Ο Εμενίκε στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Αθανασιάδη στην άλλη, γράφοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό. «Ανοίγει» λογαριασμό στις εγχώριες διοργανώσεις ο Νιγηριανός επιθετικός και κάνει πιο εύκολο το έργο της ομάδας του.
22:00
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μίλιτς αντί Ανδρούτσου, που αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού.
22:01
74' Έξυπνη πάσα του Εμενίκε προς τον Μπεν με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να βάλει το πόδι του!
22:02
Να πούμε ότι έχει δεχθεί κίτρινη κάρτα και ο Κυριακόπουλος πριν λίγα λεπτά.
22:04
78' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
22:05
Ο Φορτούνης έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Εμενίκε, ο οποίος έφυγε απέναντι από τον Αθανασιάδη και με φοβερό σουτ στην κλειστή γωνία έγραψε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικός ο Νιγηριανός άσο σήμερα!
22:05
79' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ιγκλέσιας αντί Ζουμά.
22:06
79' Κίτρινη κάρτα στον Γκοντό για διαμαρτυρία!
22:07
Ένταση μεταξύ Ταχτσίδη και Ιγκλέσιας. Ο μέσος του Ολυμπιακού πήγε να διαμαρτυρηθεί στον Τριανταφυλλόπουλο καθώς πήγε δυνατά σε μια φάση πάνω στον Κούτρη, με τον Αργεντινό άσο του Αστέρα να του ζητάει τα ρέστα.
22:07
81' Κίτρινη κάρτα στον Ταχτσίδη.
22:08
82' Ο Εμενίκε έπεσε στην περιοχή ωστόσο δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό.
22:09
82' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Εμενίκε.
22:10
84' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!
22:11
Ο Τριανταφυλλόπουλος αφού έκλεψε από τον Φορτούνη, άλλαξε με εξαιρετική μπαλιά για τον αμαρκάριστο Τσουκαλά, ο οποίος με πολύ ωραία λόμπα μείωσε σε 2-1 για τον Αστέρα.
22:12
85' Κεφαλιά του Δουβίκα, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:13
86' Εξαιρετική επέμβαση του Αθανασιάδη σε σουτ του Μαρτίνς.
22:15
87' O Iγκλέσιας πήγε πολύ δυνατά, με τον αγκώνα, στον Φορτούνη, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».
22:17
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
22:20
90'+3' Κίτρινη κάρτα στον Εμενίκε για αγκωνιά στον Τριανταφυλλόπουλο.
22:22
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου. Ο Εμενίκε σκόραρε δις για τους γηπεδούχους, με τον Τσουκαλά να διαμορφώνει το τελικό σκορ.