ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός

16:56
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Λεβαδειακό για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.
17:57
Στον ίδιο όμιλο συμμετέχουν και οι Αιγινιακός, Απόλλων Πόντου. Στην χθεσινή αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, οι Πόντιοι επικράτησαν 1-0.
17:57
Υπενθυμίζεται πως στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.
17:57
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
17:58
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Μαλεζάς, Σαμπράνο, Δεληγιαννίδης, Μαουρίτσιο, Τσίμιροτ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κουλούρης.
17:58
Ντεμπούτο για τον ΠΑΟΚ κάνει ο Σαμπράνο.
17:59
Στον πάγκο βρίσκονται οι Σιαμπάνης, Κρέσπο, Κάνιας, Σάκχοφ, Πρίγιοβιτς, Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια.
17:59
Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Ναμάσκο, Τσαμπούρης, Αντιλεχού, Φαβάρο, Μεντί, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Καραχάλιος, Καθάριος, Γιακουμάκης, Μπελγκαζουανί.
17:59
Στον πάγκο του Λεβαδειακού βρίσκονται οι Δασκαλάκης, Σίλβα, Μπραντάο, Ιωαννίδης, Νίκας, Ζαραδούκας, Βασιλείου
18:00
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).
18:00
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι.
18:06
Υπενθυμίζεται πως λόγω εργασιών στην Τούμπα, το ματς διεξάγεται στο «Καυτανζόγλειο». Φυσικά, είναι κεκλεισμένων των θυρών.
18:16
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
18:22
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, δεν υπάρχει κάτι το αξιόλογο στο ματς.
18:23
7' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εξαιρετική σέντρα του Μάτος, ο Κουλούρης έκανε την κεφαλιά όντας ολομόναχος αλλά δεν βρήκε εστία.
18:26
10' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μεντί και στρώθηκε στον Πέλκα στο ύψος του πέναλτι αλλά το σουτ του ήταν κάκιστο και πέρασε άουτ.
18:29
13' Αδύναμη κεφαλιά του Λημνιού, μπλόκαρε ο Ναμάσκο.
18:34
17' Ο Πέλκας έκανε το γύρισμα, ο Μπίσεσβαρ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία.
18:35
18' Φοβερή ατομική προσπάθεια του Πέλκα, που έφτασε στην περιοχή αλλά έκανε κάτι ανάμεσα σε πάσα και σουτ και ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμη μια ευκαιρία να απειλήσει.
18:36
18:36
18:37
21' Ο Μάτος έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
18:39
22' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Δεληγιαννίδης μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και έκανε το πλασέ στην απέναντι γωνία, αλλά έστειλε λίγο άουτ την μπάλα.
18:39
Πολύ καλός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχει καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθεί συνεχώς να φτιάξει φάσεις. Έχει, ωστόσο, βέβαια μέχρι στιγμής προβλήματα στα τελειώματα των φάσεων.
18:40
24' Ακόμη μία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Κουλούρης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
18:44
27' Έχει χάσει τα άχαστα ο ΠΑΟΚ! Μετά από ταχύτατη αντεπίθεση, ο Λημνιός (που έφυγε από κανονική θέση) μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον αμαρκάριστο Πέλκα αλλά αυτός σούταρε ψηλά άουτ.
18:45
Πιέζει εξαιρετικά τους αντιπάλους του όταν χάνει την μπάλα ο ΠΑΟΚ και δεν τους επιτρέπει να αλλάξουν ούτε... δεύτερη πάσα! Ωστόσο, από τις εννιά τελικές που έχει φτιάξει στα πρώτα 27 λεπτά, μόλις μία έχει βρει εστία!
18:46
29' Ο Μεντί παίρνει την... μπουκιά από το στόμα του Μάτος, που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το τέταρτο στο ματς.
18:52
36' Σέντρα-σουτ του Λημνιού, δεν μπορεί να βρει σωστά την μπάλα ο Κουλούρης.
18:57
39’ Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Δεληγιαννίδης έβγαλε τετ-α-τετ τον Μαουρίτσιο, αυτός τσίμπησε την μπάλα προ του Ναμάσκο και στη συνέχεια έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Κανένα ριπλέι δεν είναι διαφωτιστικό.
18:57
40' Το έχασε ο Πέλκας. Ο Έλληνας άσος σούταρε ψηλά άουτ, σπαταλώντας την ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Κάκιστη εκτέλεση από τον Έλληνα μεσοεπιθετικό.
18:57
41' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
18:58
Ο Λημνιός έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Πέλκα να πιάνει εξαιρετικό σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Πήρε... ρεβάνς από τον εαυτό του για το χαμένο πέναλτι ο Πέλκας.
19:00
43' Ο ΠΑΟΚ βγαίνει εξαιρετικά στην κόντρα-επίθεση, ο Κουλούρης γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά ο Ναμάσκο θα διώξει σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο φορ των γηπεδούχων.
19:01
44' Από μία κίτρινη κάρτα σε Μπελγκαζουανί και Σαμπράνο.
19:02
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ προηγείται δικαίως με 1-0 του Λεβαδειακού χάρη στο γκολ του Πέλκα στο 41ο λεπτό. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο σκόρερ του δικέφαλου του βορρά είχε αστοχήσει από την άσπρη βούλα!
19:19
46' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ζαραδούκας αντί Καραχάλιου.
19:19
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή ο ΠΑΟΚ.
19:19
46' ΓΚΟΟΟΛ για τον Λεβαδειακό!
19:21
Ο Γιακουμάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ (σσ. καλυπτόταν από τον Μάτος), αρχικά καθυστέρησε αλλά στη συνέχεια με πολύ ωραίο πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Ρέι, γράφοντας το 1-1. Ο Λεβαδειακός πιάνει στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ και ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
19:22
48' Ο Μάτος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
19:22
Να που ο Λεβαδειακός στην πρώτη του τελική στο ματς, καταφέρνει να σκοράρει και να ισοφαρίσει. Για να δούμε πως θα καταφέρει να αντιδράσει τώρα ο ΠΑΟΚ.
19:23
15(3) - 1(1) οι τελικές υπέρ του ΠΑΟΚ! Το σκορ, όμως, είναι 1-1!
19:25
51' Ο Γιακουμάκης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Δεν είναι ξεκάθαρο από το ριπλέι καθώς η κάμερα δεν ήταν στην ευθεία.
19:32
Δείχνει να έχει αιφνιδιαστεί πλήρως στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ. Δεν έχει την ίδια καλή κυκλοφορία με το πρώτο μέρος, ενώ δεν έχει καταφέρει να φτιάξει και ευκαιρίες.
19:35
61' Σουτ του Κουλούρη μέσα από την περιοχή, ο Φαβάρο έκανε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.
19:36
Σάκχοφ και Βιεϊρίνια ετοιμάζει ο Λουτσέσκου.
19:37
63' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Βιεϊρίνια και Σάκχοφ αντί Πέλκα και Μαουρίτσιο.
19:38
64' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά για σκληρό φάουλ στον Τσίμιροτ.
19:39
65' Φοβερή επέμβαση του Μαλεζά πριν ο Γιακουμάκης εκτελέσει. Γλιτώνει εδώ ο ΠΑΟΚ!
19:41
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Κουλούρη που έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά πέρασε μόλις άουτ!
19:42
69' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Τόνι Σίλβα αντί Καθάριου.
19:44
70' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!
19:45
Οι αμυντικοί του Λεβαδειακού δεν κατάφεραν να διώξουν, η μπάλα στρώθηκε στον Σάκχοφ στο ημικύκλιο της περιοχής και ο Ουκρανός με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ναμάσκο για να γράψει το 2-1.
19:46
71' Aλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ελ Καντουρί αντί Μπίσεσβαρ.
19:47
71' Ο Ελ Καντουρί έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ναμάσκο μπλόκαρε την μπάλα.
19:50
77' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Βασιλείου αντί Μπελγκαζουανί.
19:55
Φοβερό παιχνίδι κάνει σήμερα ο Λημνιός, όπως και οι Μπίσεσβαρ, Μάτος.
19:56
Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, με το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ να παραμένει.
19:57
83' Κίτρινη κάρτα στον Αντιλέχου.
20:05
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:07
93' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Περνάει ανεκμετάλλευτο αλλά ο Λεβαδειακός κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο για να γίνει μια σέντρα.
20:08
Περνάει και αυτό ανεκμετάλλευτο, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να απομακρύνει τον κίνδυνο.
20:09
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα γκολ για τους γηπεδούχους οι Πέλκας, Σάκχοφ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γιακουμάκης.