Καλησπέρα σας!
19:54
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο Αγρίνιο, για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Παναθηναϊκό.
19:58
Ένας αγώνας, που, όπως γίνεται αντιληπτό, έχει αποκτήσει ιδιαίτερη σημασία για το «τριφύλλι», μετά τις διοικιτικές εξελίξεις, με την απόφαση του Γιάννη Αλαφούζου να αποχωρήσει από την «πράσινη» ΠΑΕ.
20:01
Αγωνιστικά, ωστόσο, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δείχνει... σφυγμό και θέλει να πανηγυρίσει απόψε το πρώτο της «διπλό», στην επιστροφή του Λούκας Βιγιαφάνιες στην 11άδα του Παναθηναϊκού!
20:02
Ο Έλληνας τεχνικός έκανε την έκπληξη και ξεκινάει, τελικά, τον Αργεντινό!
20:02
Πάμε, λοιπόν, να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
20:04
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μόρας, Μιχάι, Μαρινάκης, Ρότσα, Μπεχεράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ, Κλέσιο, Ρόσα, Ντίας.
20:05
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κουρμπέλης, Γιόχανσον, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Λουντ, Άλτμαν, Μολίνς.
20:17
Ο Βιγιαφάνιες τα λέει, όπως είναι λογικό, με πρώην συμπαίκτες του, κάτι που έγινε και με τον Μαρινάκη, ο οποίος αγωνίζεται, πλέον, στον Παναιτωλικό.
20:29
Τώρα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
20:29
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο, το οποίο είναι σχεδόν γεμάτο.
20:32
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
20:33
Πριν αρχίσει το ματς, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έβγαλαν αναμνηστική φωτογραφία, κρατώντας μια μπλούζα που έγραφε «Forza Luciano» και φυσικά, αναφερόταν στον συμπαίκτη τους, που υπέστη ρήξη χιαστών.
20:34
2' Σωστό το οφσάιντ στον Μολίνς...
20:35
Διαιτητής, να σημειώσουμε, είναι ο Γιώργος Κομίνης.
20:37
5' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Πρώτο στο παιχνίδι...
20:38
Σέντρα-σουτ από αριστερά, καμία τύχη... Άουτ η μπάλα.
20:39
Το κόρνερ προήλθε από ένα σοβαρό λάθος του Μολέδο στην άμυνα, που λίγο έλειψε να στοιχίσει στους φιλοξενούμενους...
20:40
8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τρομερή ενέργεια του Βιγιαφάνιες από δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά δεν «σέρβιρε» σωστά και ο Μαρινάκης απομάκρυνε! Ο Μολίνς περίμενε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
20:41
Τέσσερις παίκτες πέρασε ο Αργεντινός!
20:43
Να πούμε ότι στον πάγκο για το «τριφύλλι» είναι οι: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Ρέις, Χατζηγιοβάνης, Τσάβες, Μουνιέ. Εκτός 20άδας έμειναν οι Χρήστος Δώνης και Τάσος Αυλωνίτης.
20:44
Ο Βιγιαφάνιες δείχνει, πραγματικά, να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ζητάει συνεχώς μπάλα, φωνάζει στους συμπαίκτες του. Τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του.
20:45
13' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό.
20:45
Δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα από το τείχος ο Λουντ, που ανέλαβε την εκτέλεση.
20:46
15' Δεύτερο κόρνερ στο ματς και αυτό για τον Παναιτωλικό.
20:47
Επικίνδυνα εκτελεσμένο, απομάκρυνε η άμυνα του Παναθηναϊκού...
20:51
19' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 1-0! Απίστευτο γκολ για τους γηπεδούχους! Ο Ρόσα «αδειάζει» τον Χίλιεμαρκ από αριστερά, «σερβίρει» τον Mάζουρεκ και ο Αργεντινός, με ένα ασύλληπτο σουτ, πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα, ανοίγοντας το σκορ στο Αγρίνιο!
20:54
22' Ο Μολίνς κάνει τη χειρότερη δυνατή επιλογή, σουτάροντας από πολύ πλάγια αριστερά και ενώ οι συμπαίκτες του περίμεναν σέντρα.
20:58
Για άλλη μία φορά, ο Παναθηναϊκός έχει τεράστιο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.
20:59
Δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του Κυριακίδη.
21:01
30' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Παναιτωλικό. Για σέντρα...
21:03
Πάνω στον Βιγιαφάνιες η μπάλα, απομακρύνει ο Γιόχανσον.
21:04
Ο κ. Κομίνης, τώρα, λέει στους ανθρώπους του Παναιτωλικού πως αν πέσει άλλη κορδέλα στον αγωνιστικό χώρο, θα διακόψει το παιχνίδι.
21:04
Αλλάζει πλευρές τους Λουντ και Βιγιαφάνιες ο Μαρίνος Ουζουνίδης.
21:06
34' Κεφαλιά του Μολίνς από το σημείο του πέναλτι, έβγαλε ο Κυριακίδης, αλλά δεν υπάρχει φάση, καθώς ο Κομίνης καταλογίζει φάουλ του Σουηδού για σπρώξιμο.
21:08
36' Ωραία έμπνευση από τον Μολίνς, που σούταρε αστραπιαία, πριν η μπάλα χτυπήσει στο έδαφος, αλλά έφυγε άουτ...
21:08
Μολίνς και Βιγιαφάνιες οι μόνοι... ζωηροί από πλευράς Παναθηναϊκού.
21:09
Και ο Μαρίνος Ουζουνίδης...
21:09
Δεν έχει σταματήσει να φωνάζει στους παίκτες του ο Έλληνας τεχνικός.
21:10
Όπως και ο Μολίνς στους συμπαίκτες του, να πάρουν μέτρα προς τη περιοχή του Παναιτωλικού.
21:11
39' Κακό σουτ από τον Άλτμαν...
21:12
40' Δεν γίνονται αυτά! Ο Βιγιαφάνιες βγάζει μυθική μπαλιά στον Λουντ, αλλά ο Φινλανδός πατάει την μπάλα και χάνει το τετ-α-τετ!
21:13
41' Λίγο έλειψε να ισοφαρίσει με... αυτογκόλ ο Παναθηναϊκός! Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ, με τον Ρότσα να παίρνει τη κεφαλιά προς τα πίσω και τον Κυριακίδη να μην αιφνιδιάζεται... στο τσακ!
21:16
Δευτερόλεπτα για τη συμπλήρωση των πρώτων 45'.
21:17
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:17
45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον.
21:18
Νωρίτερα, ο Βιγιαφάνιες έχασε την μπάλα, αλλά με φάουλ, που δεν δόθηκε από τον Κομίνη, δύο μέτρα έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού... Τώρα είδαμε το ριπλέι από το συνδρομητικό κανάλι.
21:19
45'+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Αγρίνιο.
21:34
Βάζει τον Τσάβες ο Ουζουνίδης, στη θέση του Άλτμαν.
21:37
46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.
21:38
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Κεφαλιά του Μολέδο από κοντά, αλλά πιο πολύ με... διώξιμο έμοιαζε, έφυγε άουτ η μπάλα!
21:40
Φουριόζος έχει μπει ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο 45λεπτο.
21:41
Για να δούμε...
21:42
50' ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση Βλαχοδήμου, τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Ντίας πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κάνει, ίσως, την επέμβαση της χρονιάς!
21:43
Τρικυμία στην άμυνα του Παναθηναϊκού το τελευταίο δίλεπτο...
21:43
52' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Φοβερό σουτ από τον Μολίνς λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με πολλά φάλτσα, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
21:44
53' Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
21:45
Περιμένουμε το ριπλέι...
21:46
Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα.
21:47
Ο Tσάβες θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα δεν βρίσκει στο χέρι του αμυντικού του Παναιτωλικού.
21:48
56' Και νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τακουνάκι(!) του Μολίνς, βρίσκει τον Λουντ, σουτ από τον Φινλανδό, αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει άουτ.
21:49
58' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Κλέσιο πρόλαβε τον Βλαχοδήμο και... κατάφερε, σε κενό τέρμα, να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
21:50
Ματσάρα βλέπουμε στο δεύτερο ημίχρονο!
21:51
Πατάει πολύ πιο εύκολα περιοχή ο Παναθηναϊκός στο β' μέρος.
21:51
60' Νέα, εξαιρετική απόκρουση του Βλαχοδήμου και μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μάζουρεκ έδωσε πανέμορφα για τον Μαρινάκη, ο οποίος πήγε να... σκοτώσει την πρώην ομάδα του, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού τού είπε «όχι»!
21:53
Ο Μολέδο κάνει ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Σαν να είναι... αλλού!
21:55
Εν τω μεταξύ, ο Μπεχαρανο, σε προηγούμενη φάση, έχει ρίξει αγκωνιά στον Γιοχανσον εκτός φάσης. Είναι κόκκινη κάρτα, δεν το είδε ο ρέφερι!
21:56
63' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά.
21:56
64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, στη θέση του Λουντ, ο Μουνιέ.
21:56
65' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ, 2-0! Ο Ρότσα πέρασε τους πάντες (τρεις παίκτες τον κοιτούσαν) από δεξιά, ο Βλαχοδήμος έδιωξε άσχημα και ο Κλέσιο διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων!
21:59
Η ομάδα του Μάκη Χάβου πραγματοποιεί τη -μακράν- καλύτερη φετινή εμφάνισή της και μία από τις κορυφαίες στην ιστορία του συλλόγου στη Σούπερ Λίγκα!
22:00
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός τα έχει χαμένα...
22:01
Ρότσα και Ρόσα είναι... Θεός φυλάξοι!
22:02
Αν είναι δυνατόν... Ο Τσάβες αισθάνθηκε σφίξιμο στον οπίσθιο μηριαίο και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή!
22:02
70' Στη θέση του ο Χατζηγιοβάνης.
22:02
Κλότσησε ένα μπουκάλι από τα νεύρα του ο Αργεντινός επιθετικός.
22:03
Είναι αδιανόητη η γκαντεμιά του Παναθηναϊκού. Σε όλα τα επίπεδα...
22:06
74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Θα περάσει στο ματς ο Μπράβο, εκτός ο σκόρερ Μάζουρεκ.
22:08
75' Πρόβλημα με τον Ρόσα, που θα περάσει εκτός. Με δέκα προς το παρόν ο Παναιτωλικός.
22:09
76' Ο Κουρμπέλης δεν σούταρε όπως θα ήθελε, μετά από κόρνερ του Χίλιεμαρκ. Η μπάλα στην αγκαλιά του Κυριακίδη.
22:11
78' Κίτρινη στον Κυριακίδη και στον Μολίνς.
22:11
79' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Τσοκάνης στη θέση του Ρόσα.
22:15
83' Κίτρινη για τον Παναιτωλικό, την είδε ο Μπράβο
22:16
84' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μαρκόφσκι αντί Ντίας στο ματς
22:16
Κίτρινη στον Βιγιαφάνιες για διαμαρτυρία
22:18
85' Πέσιμο του Κουρμπέλη από μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Όπως φάνηκε από ριπλέι, ο παίκτης του Παναιτωλικού έχει βρει μπάλα
22:20
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 3-0 μετά το γύρισμα του Ρότσα από τα αριστερά και το σουτ του Κλέσιο, μπλόκαρε με δύο προσπάθειες ο Βλαχοδήμος
22:21
89' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολέδο κυριάρχησε στον αέρα, μετά από στημένη φάση, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία.
22:22
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
22:24
Ακόμη δύο λεπτά για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.Οχυρωμένος στην άμυνά του ο Παναιτωλικός, που κρατάει στα χέρια του μια μεγάλη νίκη.
22:26
Τέλος στο ματς! Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός 2-0, με τα τέρματα των Μάζουρεκ (19’) και Κλέσιο (65’).