Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με την Αούστρια Βιέννης για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League...
Μετά την επική ανατροπή στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό -που την κράτησε στην κορυφή του πρωταθλήματος και άνοιξε τη διαφορά από τον βασικό της ανταγωνιστή- η "Ένωση" θέλει να συνεχίσει το ίδιο... αγριεμένη και στην Ευρώπη.
21:22
Έχοντας προίκα λοιπόν το μεγάλο διπλό της πρεμιέρας στη Ριέκα, οι "κιτρινόμαυροι" θα επιδιώξουν να βάλουν σήμερα γερή παρακαταθήκη πρόκρισης.
21:23
Διότι σε περίπτωση νίκης απόψε επί των Αυστριακών, θα αποσπαστούν έξι βαθμούς απ΄ αυτούς (και πιθανότατα και από τη Ριέκα, που θα έχει δύσκολο έργο την ίδια ώρα αντιμετωπίζοντας τη Μίλαν στο "Σαν Σίρο").
21:25
Η βαθμολογία του 4ου ομίλου: Μίλαν 3 (5-1), AEK 3 (2-1), Ριέκα 0 (1-2), Αούστρια Βιέννης (1-5)
21:26
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
21:26
ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ (Τόρστεν Φινκ): Πεντζ, Μοχάμεντ, Τατζούρι-Σράντι, Αμπντουλάχι, Μόνσχαϊν, Σερμπέστ, Κλάιν, Ντε Πάουλα, Χόλτζχάουζερ, Μαρτσίνκο, Πιρές
21:26
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο, Λιβάγια
21:27
Στον πάγκο για την "΄Ένωση" οι: Τσιντώτας, Μπακασέτας, Γαλανόπουλος, Πατίτο, Τρίστασον, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος.
21:27
Αναπληρωματικοί για τους Αυστριακούς οι: Κος, Γκλουχάκοβιτς, Ρουάν, Φριζενμπίχλερ, Πρόκοπ, Λι, Σάλαμον.
21:34
Καμία ιδιαίτερη έκπληξη όσον αφορά στα πρόσωπα από τον Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος (απόντος του τραυματία Σιμόες) επιλέγει για τα χαφ τους Γιόχανσον-Αϊντάρεβιτς. Εκείνο που έχει ενδιαφέρον όμως είναι το σχήμα και αν αυτό θα είναι 4-2-3-1 ή 4-3-3.
21:34
21:37
Κι αυτό διότι στο γράφημα που δημοσίευσε η ΠΑΕ δίνεται ως 4-2-3-1, ωστόσο μπορεί να διαμορφωθεί και ως 4-3-3, αν ο Μάνταλος αγωνιστεί στον άξονα και όχι στο αριστερό άκρο.
21:38
21:39
Αξίζει να σημειωθεί ότι σήμερα είναι η πρώτη φορά που θα ξεκινήσουν μαζί στην ενδεκάδα οι Αραούχο και Λιβάγια. Οι δυο τους έχουν συνυπάρξει στο γήπεδο, αλλά ποτέ από την αρχή του αγώνα.
21:42
21:45
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πάβελ Τζιλ από την Πολωνία.
21:46
21:48
Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων, οι οποίες επέστρεψαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
21:53
Ακόμη και τώρα συνεχίζει να μπαίνει κόσμος στο γήπεδο. Αυτή την στιγμή ο κόσμος είναι κοντά στις 20.000
22:01
22:01
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
22:05
1΄ Έναρξη της αναμέτρησης
22:08
4' Στημένη φάση για την Αούστρια. Εκτέλεσε από μακριά ο Χόλτσχαουσερ, όμως απομάκρυνε ο Τσόσιτς.
22:10
5' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια έκανε ατομική προσπάθεια κι έπιασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.
22:12
8' Φάουλ του Καντίρι στον Λάζαρο και στημένη φάση για την ΑΕΚ.
22:14
9' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος πάτησε στον Αϊντάρεβιτς, ο οποίος γέμισε στην περιοχή, ο Βράνιες πήρε μια αδύναμη κεφαλιά και ο Πέντζ μπλόκαρε εύκολα.
22:16
12' Mέχρι στιγμής η ΑΕΚ κρατάει την Αούστρια σε θέση άμυνας. Δεν της έχει βγάλει μεγάλη φάση, ωστόσο, οι Αυστριακοί δεν μπορούν να περάσουν τη μεσαία γραμμή.
22:17
13' Πήγαν να πιάσουν στον ύπνο την άμυνα της ΑΕΚ οι Αυστριακοί που εκτέλεσαν γρήγορα τη φάση, όμως ο Μπακάκης έδιωξε το γύρισμα του Τατζούρι.
22:20
15' Κίτρινη κάρτα στον Αμπντουλαχί για φάουλ στον Λάζαρο.
22:21
17' Δοκάρι για την Αούστρια! Ο Ανέστης βγάζει το σουτ του Μόνσχαϊν και στη συνέχεια η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο. Από αντεπίθεση και παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ βγήκε αυτή η φάση για τους Αυστριακούς.
22:23
----Στο άλλο ματς. Η Μίλαν προηγείται 1-0 κόντρα στη Ριέκα----
22:24
19' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Αϊντάρεβιτς, η μπάλα κοντράρει και φτάνει στον Τσόσιτς που επιχειρεί νέο αλλά ο Πεντζ διώχνει δύσκολα.
22:26
22' Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Τσόσιτς. Ετοιμάζεται ο Τζανετόπουλος.
22:27
23' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Τσόσιτς, πέρασε ο Τζανετόπουλος.
22:31
26' Νέα αντεπίθεση για την Αούστρια. Ο Τατζούρι κάνει γύρισμα από τα δεξιά, ο Πιρές άφησε την μπάλα να περάσει, αλλά δεν ακολούθησε συμπαίκτης.
22:31
26' Απάντηση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μάνταλου έδιωξε σε κόρνερ ο Πεντζ
22:32
27' Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Μάνταλος πήρε κεφαλιά από δύσκολη θέση με την μπάλα να περνάει άουτ.
22:33
28' ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
22:34
Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Χιμένεθ. Ο Μάνταλος έσπασε στον Αραούχο, αυτός δεν νίκησε τον Πεντζ και στην επαναφορά έπειτα από κόντρα ο Λιβάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
22:36
31' Εκτέλεση φάουλ του Χόλτσχαουσερ, απομάκρυνε με το κεφάλι ο Αραούχο.
22:39
35' Φάση για την Αούστρια. Κεφαλιά του Καντίρι έπειτα από στημένη φάση, μπλόκαρε ο Ανέστης.
22:41
36' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Ένα κλικ πιο μπροστά ο Αραούχο, έπειτα από μπαλιά του Λιβάγια.
22:43
39' Ωραία επιστροφή του Λάζαρου, που γύρισε και εμπόδισε τους Αυστριακούς να βγάλουν αντεπίθεση από τα δεξιά.
22:46
42' Έχει κερδίσει μέτρα η Αούστρια τα τελευταία λεπτά.
22:47
42' Ο Χόλτσχαουσερ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, όμως ο Μπακάκης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι κι έδιωξε.
22:48
43' ΓΚΟΟΟΛ 1-1 Η ΑΟΥΣΤΡΙΑ
22:49
Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, γύρισμα από τα δεξιά του Πιρές και ο Μονσαϊν με κοντινή προβολή νίκησε τον Ανέστη.
22:49
45' Μακρινό σουτ του Χόλτσχαουσερ η μπάλα άουτ.
22:50
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
22:52
45+2' Φάση για την Αούστρια. Έπειτα από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Τατζούρι, όμως ο Ανέστης έδιωξε το σουτ.
22:52
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
22:52
ΑΕΚ και Αούστρια πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1.
22:52
Το γκολ του Λιβάγια που έκανε προσωρινά το 1-0 για την ΑΕΚ:
22:53
Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Λιβάγια στο 29' και στο 43' οι Αυστριακοί απάντησαν με τον Μονσάιν.
23:01
Το γκολ της Αούστρια Βιέννης που διαμόρφωσε το σκορ (1-1) του α' ημιχρόνου:
23:07
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:09
46' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Πιρές.
23:11
49' ΓΚΟΟΛ 1-2 Η ΑΟΥΣΤΡΙΑ!
23:12
Η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε στον ύπνο. Οι Αυστριακοί κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τατζούρι που με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ νίκησε τον Ανέστη.
23:14
51' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έσπασε στον Λιβάγια αυτός έπιασε δυνατό σουτ όμως ο Πεντζ έδιωξε σε κόρνερ.
23:14
52' Κεφαλιά του Βράνιες, μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Αούστρια.
23:14
Στο άλλο ματς η Μίλαν προηγείται 2-0 κόντρα στη Ριέκα.
23:15
53' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Αϊντάρεβιτς πέρασε ο Γαλανόπουλος.
23:16
Δεν... τράβηξε καθόλου ο Σουηδός, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από μερίδα της κερκίδας
23:16
54' Φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή, έδιωξε και πάλι ο Πεντζ
23:17
55' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο, ο Βράνιες παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
23:17
Βγάζει αντίδραση η ΑΕΚ μετά το γκολ.
23:19
57' Ο Αλχασάν κάνει φάουλ για κάρτα στον Γιόχανσον. Ο διαιτητής του την χαρίζει. Είχε ήδη μία ο Νιγηριανός ο οποίος έπρεπε να αποβληθεί.
23:20
58' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, πέφτει και παραχωρεί κόνρερ ο Πενζ.
23:20
58' Προβολή του Αραούχο στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.
23:22
59' Ο Αραούχο βγάινει απέναντι στον Πεντζ, ο οποίος μυρίζεται τη φάση και με γρήγορη έξοδο τον προλαβαίνει.
23:22
60' Αλλαγή για την Αούστρια. Στη θέση του Αλχασάν, πέρασε ο Προκόπ.
23:23
60' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια με ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστή γωνία στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
23:24
62' Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για κράτημα έξω από την περιοχή στον Πιρές.
23:26
63' Έχει ταλαιπωρήσει πολύ ο Πιρές τον Γκάλο από τα δεξιά. Έχει πάρει ανάσες η Αούστρια, που έχει βγει μπροστά.
23:30
67' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Έπειτα από σουτ του Μάνταλου η μπάλα κόντραρε και ο Λιβάγια βγήκε τετ-α-τετ όμως πλάσαρε πάνω στον Πεντζ.
23:32
69' Αλλαγή για την Αούστρια. Ο Φρίσενμπιχλερ αντί του Μόνσαϊν.
23:32
70' Κεφαλιά του Φρισενμπίχλερ έπειτα από κόρνερ η μπάλα άουτ.
23:33
71' Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.
23:35
73' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Φαλτσαριστό σουτ του Αραούχο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ.
23:36
74' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες, ο οποίος χρησιμοποίησε το χέρι του για να κόψει αντεπίθεση.
23:39
76' Κίτρινη κάρτα του Λιβάγια για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.
23:43
80' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Τζανετόπουλου μπήκε ο Μπακασέτας. Ο Χιμένεθ έκανε αλλαγή στην αλλαγή και θα παίξει με τρεις πίσω.
23:45
83' Κεφαλιά πάσα του Λάζαρου στην περιοχή, βγήκε και μάζεψε ο Πεντζ
23:46
Μείωσε 2-1 η Ριέκα στο ματς με τη Μίλαν.
23:49
86' Ξαφνικό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
23:52
89' Έχει ξεμείνει από δυνάμεις η ΑΕΚ.
23:52
90' ΓΚΟΟΟΛΛΛ 2-2 Η ΑΕΚ!
23:53
Ο Μάνταλος έκοψε στον Αραούχο, αυτός έσπασε στον Λιβάγια ο οποίος πλάσαρε στην κενή εστία
23:54
Ήταν εκτεθειμένος ο Κροάτης.
23:54
90+1' Αλλαγή για την Αούστρια. Ο Λι αντί του Ντε Πάουλα
23:55
Φάουλ για την Αούστρια έξω από την περιοχή.
23:56
90+4' Τέλος της αναμέτρησης!
23:56
Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Αούστρια
23:58
Ο Μάρκο Λιβάγια άνοιξε το σκορ στο 28', οι Αυστριακοί γύρισαν το ματς με γκολ των Μονσάιν και Τατζούρι, όμως ο Κροάτης έσωσε την παρτίδα με γκολ στο 90' .