Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Βοσνία και το Βέλγιο για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου, στον οποίο βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδα.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης ανάμεσα στη Βοσνία και το Βέλγιο για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
18:36
Πρόκειται για ένα παιχνίδι που ενδιαφέρει άμεσα την Εθνική Ελλάδας. Εφόσον οι Βόσνιοι δεν πάρουν το τρίποντο, τότε η Ελλάδα θα πρέπει να κερδίσει την Κύπρο ώστε να την βάλει από κάτω της και να το παλέψει μέχρι τέλους για την είσοδό της στα μπαράζ.
18:38
Ωστόσο και δεύτερη να τερματίσει η Εθνική μας, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα συμμετάσχει στα μπαράζ. Δείτε εδώ πώς έχει η κατάσταση μέχρι στιγμής και ποιες ομάδες έχουν το προβάδισμα να βρεθούν σε αυτά.
18:38
Πάμε να δούμε και την βαθμολογία του 8ου ομίλου.
18:41
Βέλγιο 22 (35-3), Βοσνία 14 (19-8), Ελλάδα 13 (11-5), Κύπρος 10 (8-12), Εσθονία 8 (6-17), Γιβραλτάρ 0 (3-37). Σε παρένθεση είναι τα γκολ των ομάδων.
18:41
Το Βέλγιο έχει προκριθεί ήδη στο Παγκόσμιο Κύπελλο και η δεύτερη θέση είναι αυτή που ψάχνει τον... κάτοχό της.
18:43
Βοσνία (Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Ντούμιτς, Βίστσα, Βράνιες, Σούνιτς, Κολάζινατς, Μπέζιτς, Μεντουνιάνιν, Λούλιτς, Ντούλιεβιτς, Τζέκο.
18:43
Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Φερτόνχεν, Ντε Μπρούινε, Φελαϊνί, Αζάρ, Καράσκο, Μέρτενς, Μπατσουαγί.
18:44
Από μία πολύ σημαντική απουσία για κάθε ομάδα. Ο Πιάνιτς για τη Βοσνία, ο Λουκάκου για το Βέλγιο.
18:45
18:46
18:47
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία).
18:49
Ένα δεκάλεπτο για την έναρξη του παιχνιδιού.
18:57
Ακούγονται οι ύμνοι των δύο χωρών αυτή τη στιγμή.
19:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:03
4' ΓΚΟΟΟΛ για το Βέλγιο!
19:05
Μετά από ωραία ανάπτυξη της μπάλας, ο Αζάρ γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μενιέ με ωραίο πλασέ (που κόντραρε) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέγκοβιτς για το 1-0.
19:05
Εξαιρετικά τα νέα για την Εθνική μας ομάδα μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα.
19:08
8' Ευκαιρία για τη Βοσνία. Ο Μεντούνγιανιν έκανε εξαιρετική προσποίηση και διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
19:14
18 σερί ματς χωρίς ήττα (15 νίκες, 3 ισοπαλίες) σε προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο μετράει το Βέλγιο. Τελευταία ήττα στις 14 Οκτωβρίου του 2009 από την Εσθονία με 2-0.
19:16
16' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζιτς.
19:20
Προσπαθεί να αντιδράσει η Βοσνία, αλλά δυσκολεύεται να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των Βέλγων.
19:21
21' Κίτρινη κάρτα στον Καράσκο.
19:24
24' Ωραίο σουτ του Μεντούνγιανιν, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19:28
Μικρή διακοπή καθώς έχει πρόβλημα τραυματισμού ο Φελαϊνί.
19:28
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο χαφ του Βελγίου και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
19:29
29' Αλλαγή για το Βέλγιο. Ντεντόνκερ αντί Φελαϊνί.
19:30
30' ΓΚΟΟΟΛ για τη Βοσνία!
19:30
Ο Τζέκο έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα (με την μπάλα να κοντράρει σε Φερτόνχεν και Κουρτουά) και ο Μεντούνγιανιν με πλασέ σε κενή εστία ισοφάρισε για τη Βοσνία!
19:38
Έχει... καθίσει κατά κάποιο τρόπο μετά την ισοφάριση η Βοσνία και είναι εν μέρει λογικό καθώς αν βρει ανοιχτούς χώρους το Βέλγιο είναι πολύ επικίνδυνο.
19:39
39' ΓΚΟΟΟΛ για την Βοσνία!
19:40
Ο Φερτόνχεν κάνει τραγικό λάθος, αφού δεν βρίσκει την μπάλα στον αέρα μετά από βολέ του Μπέγκοβιτς, με τον Βίστσα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου και με ωραίο σουτ να κάνει την ανατροπή για την Βοσνία.
19:42
42' Απίθανη διπλή ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς κάνει το μακρινό σουτ, ο Μπατσουαγί βάζει την προβολή αλλά ο Μπέγκοβιτς διώχνει ενστικτωδώς. Στη συνέχεια της φάσης, ο Βερμάελεν κάνει το κοντινό σουτ αλλά ο πορτιέρε της Βοσνίας διώχνει ξανά εξ επαφής!
19:43
43' Φοβερή επέμβαση του Φερτόνχεν πριν ο Τζέκο εκτελέσει μέσα από την περιοχή!
19:45
45' Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Αζάρ έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Μπέγκοβιτς και χτύπησε στο δεξί δοκάρι με τον Μπατσουαγί να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να αστοχεί από πλάγια θέση.
19:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
19:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Βοσνία προηγείται 2-1 του Βελγίου χάρη στα τέρματα των Μεντούνγιανιν (30') και Βίστσα (39'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μενιέ (4').
19:48
Κακά μαντάτα για την Εθνική μας ομάδα καθώς αν μείνει το ματς έτσι όπως έχει, οι ελπίδες της Ελλάδας για συμμετοχή στα μπαράζ θα είναι ελάχιστες.
20:01
46' Αλλαγή για το Βέλγιο. Τίλεμανς αντί Μέρτενς.
20:02
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει η Βοσνία.
20:04
47' Φάση για το Βέλγιο. Ο Μπατσουαγί με κοντινή κεφαλιά δεν καταφέρνει να βρει εστία και χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει.
20:06
50' Μακρινό σουτ του Ντούλιεβιτς, η μπάλα πολύ άουτ.
20:07
51' Απίθανη φάση διαρκείας για το Βέλγιο με τον Βράνιες να διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Μενιέ!
20:10
54' Κίτρινη κάρτα στον Βερμάελεν.
20:11
55' Ο Ντούμιτς έκανε την κεφαλιά, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
20:13
57' Σουτ του Μεντούνγιανιν στην κίνηση, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:15
59' ΓΚΟΟΟΛ για το Βέλγιο!
20:16
Ο Καράσκο έκανε πολύ ωραία κίνηση και σουτ, ο Μπέγκοβιτς δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και ο Μπατσουαγί που πήρε το ριμπάουντ ισοφάρισε το σκορ.
20:18
62' Αλλαγή για τη Βοσνία. Γιάγιαλο αντί Μπέσιτς.
20:23
66' Διαγώνιο σουτ του Τίλεμανς, ο Μπέγκοβιτς θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.
20:24
68' ΓΚΟΟΟΛ για το Βέλγιο!
20:26
Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καράσκο κάτι σαν σέντρα-σουτ με τον Φερτόνχεν να πλασάρει από κοντά τον Μπέγκοβιτς και να κάνει την ανατροπή.
20:28
71' Αλλαγή για τη Βοσνία. Χαΐροβιτς αντί Βίστσα.
20:29
72' Νέα απίθανη διπλή ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Μπατσοαγί δεν μπορεί να νικήσει τον Μπέγκοβιτς στο τετ-α-τετ και στη συνέχεια ο Αζάρ από κοντά σουτάρει άουτ.
20:31
75' Αλλαγή για τη Βοσνία. Ιμπίσεβιτς αντί Μεντούνγιανιν.
20:35
79' Kοντινή κεφαλιά του Ιμπίσεβιτς, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τους Βόσνιους.
20:38
81' Μεγάλη ευκαιρία για την Βοσνία. Ο Ιμπίσεβιτς έσπασε για τον Τζέκο, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει εστία μέσα από την περιοχή.
20:38
82' ΓΚΟΟΟΛ για την Βοσνία!
20:39
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντούμιτς πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3! Απίθανο ματς, ψάχνει ένα γκολ για να έρθει ακόμη πιο κοντά στα μπαράζ η Βοσνία. Βολεύει το ματς την Ελλάδα όπως είναι μέχρι στιγμής.
20:39
83' ΓΚΟΟΟΛ για το Βέλγιο!
20:40
Μετά από απίθανη μπαλιά του Μενιέ, ο Καράσκο βγήκε απέναντι από τον Μπέγκοβιτς και με άψογο πλασέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
20:43
86' Αλλαγή για το Βέλγιο. Τσαντλί αντί Καράσκο.
20:45
88' Ο Ντούλιεβιτς έκανε το σουτ αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε την μπάλα.
20:46
89' Κίτρινη κάρτα στον Ντούλιεβιτς.
20:47
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:48
92' Κίτρινη κάρτα σε Μπατσουαγί και Κολάζινατς.
20:52
τέλος στο ματς. Το Βέλγιο επικράτησε 4-3 της Βοσνίας και δίνει το... δώρο στην Ελλάδα.