Σλοβενία-Σκωτία 2-2

Απόψε είμαστε όλοι Σλοβενία! Παρακολουθήστε LIVE από το sport-fm.gr την αναμέτρηση με τη Σκωτία, με την Εθνική μας να θέλει ισοπαλία ή ήττα των Βρετανών, για να είναι σίγουρα στα μπαράζ του Μουντιάλ!

18:41
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της Σλοβενίας με την Σκωτία, που μπορεί να κρίνει την είσοδο της Εθνικής μας στα μπαράζ για το Μουντιάλ.
18:42
Η αναμέτρηση για τον 6ο όμιλο ανάμεσα σε Σλοβένους και Σκωτσέζους θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την 2η θέση στο γκρουπ αυτό και διαιτητής είναι ο Γιόνας Έρικσον από την Σουηδία.
18:43
H σύνθεση της Σλοβενίας: Όμπλακ, Στρούνα, Γιόκιτς, Σέζαρ, Μεβλίγια, Κούρτιτς, Ρότμαν, Ίλισιτς, Βέρμπιτς, Ρέπας, Μάταβζ
18:43
Η σύνθεση της Σκωτίας: Γκόρντον, Τίρνεϊ, Ρόμπερτσον, Μπέρα, Μιούλγκριου, Μπάναν, ΜακΆρθουρ, Φλέτσερ, Γκρίφιθς, Μάρτιν, Φίλιπς
18:45
Αξίζει να σημειώσουμε πως μέχρι τώρα, οι Σλοβένοι δεν έχουν δεχτεί κάποιο τέρμα εντός έδρας σε αυτή την προκριματική φάση. Οι Σκωτσέζοι θέλουν μόνο νίκη. Αν δεν τα καταφέρουν, η Εθνική μας αυτομάτως θα βρεθεί στις οκτώ καλύτερες δεύτερες αρκεί βέβαια να κάνει το χρέος της απέναντι στο Γιβραλτάρ.
18:51
H Σκωτία αν χάσει μένει στους 17, αν φέρει ισοπαλία θα έχει 18. Αφαιρώντας τους έξι πόντους με την τελευταία θα έχει 11 ή 12 αντίστοιχα. Αν καταλάβει την 2η θέση η Σλοβακία, νικώντας την Μάλτα πάει στους 18-6=12, ενώ η Σλοβενία με νίκη πάει στους 17, αλλά της αφαιρούνται επίσης οι έξι πόντοι με την τελευταία ομάδα, οπότε κι αυτή θα έχει 11. Η Εθνική μας με 13 θα είναι από πάνω και αυτόματα και στις οκτώ καλύτερες δεύτερες για να αποκτήσει το δικαίωμα για μπαράζ.
18:51
Η αναμέτρηση διεξάγεται στη Λουμπλιάνα, με θερμοκρασία 17 βαθμών Κελσίου.
19:00
1' Σέντρα αγώνα
19:01
1' Σουτ του Ίλισιτς μπλόκαρε ο Γκόρντον.
19:04
4' Κίτρινη κάρτα για τον Τιρνεϊ, για μαρκάρισμα πάνω στον Βέρμπιτς.
19:06
7' Σουτ του Μάταβζ, ο Γκόρντον σε κόρνερ.
19:07
8' Έχουν μπει καλύτερα οι Σλοβένοι στο ματς.
19:08
9' Πολλά απανωτά σουτ από τους Σλοβένους, πάνω σε σώματα.
19:09
10' Κόρνερ για τη Σκωτία.
19:12
12' Παρατηρήσεις στον Γκρίφιθς για μια μονομαχία με τον Μέβλιγια.
19:15
15' Εδώ και έξι-επτά λεπτά, οι Σκωτσέζοι έχουν πάρει τα ηνία στο ματς.
19:16
16' Σέντρα του Ρόμπερτσον, η μπάλα περνάει επικίνδυνα μπροστά από τον Όμπλακ και φεύγει έξω.
19:18
18' Σουτ του Μάρτιν, στην κλειστή γωνία του Όμπλακ που μπλοκάρει. Καλή στιγμή για την Σκωτία.
19:18
19' Κόρνερ για τη Σλοβενία.
19:19
19' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους.
19:19
20' Σουτ του Βέρμπιτς, νέο κόρνερ.
19:20
20' Λύνεται η πολιορκία με επιθετικό φάουλ.
19:21
22' Κεφαλιά του Μπέρα, πολύ μακριά από την εστία του Όμπλακ.
19:23
24' Κόρνερ για την Σκωτία.
19:26
27' 4-3 τα κόρνερ υπέρ των γηπεδούχων στα πρώτα 26 λεπτά.
19:30
31' Πέρασε το πρώτο ημίωρο, το ματς στο 0-0, που ασφαλώς κάνει στην Εθνική μας ομάδα.
19:32
32' ΓΚΟΛ για τη Σκωτία, ο Γκρίφιθς.
19:34
Η κεφαλιά του ΜακΆρθουρ βγαίνει σαν γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο Γκρίφιθς από αριστερά, βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και με ιδανικό σουτ νικά τον Όμπλακ και ανοίγει το σκορ για τους Σκωτσέζους, με τους οπαδούς τους να πανηγυρίζουν έξαλλα, στο πέταλο πίσω από την εστία που σημειώθηκε το γκολ.
19:38
38' Προσπαθούν να κερδίσουν μέτρα οι Σλοβένοι, αλλά όταν φτάνουν έξω από την περιοχή έχουν πρόβλημα στη διάσπαση. Οι Σκωτσέζοι είναι μπροστά με το γκολ του Γκρίφιθς από το 32'.
19:40
19:40
41' Στο έδαφος ο Γκρίφιθς, διακοπή στο ματς.
19:41
19:43
44' Σουτ του Ίλισιτς από πλάγια δεξιά, η μπάλα άουτ.
19:45
45' Ένα λεπτό επιπλέον στο α' μέρος.
19:46
45+1' Τέλος πρώτου μέρους.
19:47
Με το γκολ του Γκρίφιθς, οι Σκωτσέζοι παίρνουν το ποθητό -για εκείνους- αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
19:59
Διπλή αλλαγή για τη Σλοβενία.
20:01
46' Σκούμπιτς και Μπέζιακ αντί Στρούνα και Ρέπας
20:01
46' Έναρξη β' μέρους
20:07
51' Σουτ του Ρότμαν, δύσκολα ο Γκόρντον σε κόρνερ.
20:08
52' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Μπέζιακ ισοφαρίζει για τη Σλοβενία.
20:10
Εκτέλεση φάουλ του Ίλισιτς από τα δεξιά, ο Μπέζιακ καταφέρνει με κεφαλιά να νικήσει τον Γκόρντον και να γράψει το 1-1. Σκόρ που φέρνει στα μπαράζ την Εθνική μας, αν αυτή νικήσει το Γιβραλτάρ.Αλλαγή κάνει άμεσα ο Στράχαν με Άνια αντί Μάρτιν.
20:12
55' Ο Γκόρντον κρατάει όρθια την Σκωτία με μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπέζιακ.Στην εξέλιξη της φάσης, νέο σουτ του Ίλισιτς, ο Γκόρντον μπλοκάρει.
20:18
60' Ο Άνια που μπήκε στο 53' είχε την πρώτη καλή στιγμή με δεξί σουτ, αλλά ο Όμπλακ μπλόκαρε.
20:22
65' Κίτρινη κάρτα στον ΜακΆρθουρ για μαρκάρισμα στον Κούρτιτς.
20:23
66΄ Κίτρινη ο Μπέζιακ για μαρκάρισμα στον Άνια
20:24
67' Σουτ του ΜακΆρθουρ με το αριστερό μακριά από την εστία του Όμπλακ.
20:24
68' Σουτ από τον Ρότμαν, ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.
20:28
71΄Κόρνερ η Σλοβενία.
20:28
72' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ για την Σλοβενία.Ο Μέλβιγια σκρινάρει, καθώς στρώνει στον Μπέζιακ και η χρυσή αλλαγή του Κάτανετς κάνει το 2-1.
20:32
74' Καλό σουτ του Φίλιπς, αλλά έξω.
20:34
78' Μεγάλη ευκαιρία για τον Φλέτσερ, μόνος απέναντι από τον Όμπλακ έξω.
20:35
78' Ο Σνόντγκρας αντί του ΜακΆρθουρ για τη Σκωτία.
20:36
80' Κόρνερ για τη Σκωτία
20:37
80' Στίβεν Φλέτσερ αντί Τίρνεϊ
20:38
82' Σουτ του Ίλισιτς μόλις άουτ.
20:40
84' Κόρνερ η Σλοβενία
20:42
86' Kόρνερ για τη Σλοβενία
20:44
88' ΓΚΟΛ η Σκωτία ο Σνόντγκρας.
20:45
88' Ο Όμπλακ κρατάει το 2-2 σε γύρισμα του Φίλιπς που κόντραρε.
20:47
89' Βέτριχ αντί Μάταβζ
20:47
89' Μεγάλη επέμβαση του Γκόρντον σε σουτ του Βέρμπιτς.
20:48
90' Μπέρα, Βέρμπιτς και Σέζαρ κίτρινες κάρτες
20:48
90' Κόκκινη ο Σέζαρ.
20:50
Αγωνία στο κατακόρυφο, τελευταίο λεπτό καθυστερήσεων.
20:50
90+4' Άουτ η σέντρα του Άνια.
20:51
5ο λεπτό καθυστερήσεων
20:52
90+5' Μπλόκαρε ο Όμπλακ
20:52
Τέλος 2-2, οι Σκωτσέζοι δε νικούν, η Ελλάδα με νίκη κόντρα στο Γιβραλτάρ βρίσκεται στα μπαράζ.
20:53
Συγκλονιστικό ματς στο φινάλε με τον Σνοντγκρας να βάζει γκολ στο 88', τη Σλοβενία να μένει με δέκα στο 91' λόγω αποβολής του Σέζαρ, ενώ ο Όμπλακ έσωσε το 2-3 στο 89' σε ένα γύρισμα του Φίλιπς που κόντραρε.
21:03
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. ΣΛΟΒΕΝΙΑ-ΣΚΩΤΙΑ 2-2. Η ΕΛΛΑΔΑ με νίκη την Τρίτη περνάει στα μπαράζ.