Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την μάχη του Ολυμπιακού με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου» για την 3η αγωνιστική του Champions League.
21:05
Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάσσονται στη Βαρκελώνη, θέλοντας να πάρουν ότι καλύτερο μπορούν από το παιχνίδι.
21:07
Το συγκεκριμένο θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς της Μπαρτσελόνα μετά το αιματηρό δημοψήφισμα της Καταλωνίας και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την αντίδραση των οπαδών της γηπεδούχου ομάδας.
21:07
Εδώ και περίπου μία ώρα υπάρχει έντονη βροχόπτωση στην Βαρκελώνη!
21:09
21:10
Οι δύο ομάδες έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο για να κάνουν το ζέσταμά τους.
21:13
Η βαθμολογία του 4ου ομίλου: Mπαρτσελόνα 6 (4-0), Γιουβέντους 3 (3-3), Σπόρτινγκ Λισ. 3 (2-3), Ολυμπιακός 0 (2-5). Εικόνα live21961697/67128.jpg
21:14
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων!
21:15
Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Ντιν, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Παουλίνιο, Ντεουλοφέου, Σουάρες, Μέσι.
21:17
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Σίλεσεν, Σεμέδο, Ράκιτιτς, Ντ. Σουάρεθ, Μασεράνο, Αλκάθερ, Αντρέ Γκόμες.
21:18
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Ζντιέλαρ, Καρσελά, Ανδρούτσος, Οτζίτζα.
21:18
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους βρίσκονται οι Καπίνο, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς, Βούκοβιτς, Ένχελς, Πάρντο.
21:19
Ένα 25λεπτο μένει ακόμα για την έναρξη της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν το ζέσταμά τους κάτω από έντονη βροχή.
21:20
Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους υποδέχεται στο Τορίνο την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.
21:22
Διαιτητής είναι ο Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία), με βοηθούς τους Φράνσις Κόνορ (Σκωτία), Ντάγκλας Ρος (Σκωτία) και τέταρτος είναι ο Ντάγκλας Πότερ (Σκωτία). Επιπρόσθετοι είναι οι Τζον Μπίτον (Σκωτία), Κέβιν Κλάνσι (Σκωτία).
21:24
21:26
21:36
Πρώτη εμφάνιση του Μποτία τη φετινή σεζόν μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε. Παρθενική συμμετοχή στους ομίλους του Champions League και για τον Ανδρούτσο για φέτος!
21:38
Το ματς μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 2 και την ΕΡΤ1, ενώ ραδιοφωνικά μπορείτε να το ακούσετε από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Νίκο Σταματέλο που βρίσκεται στο «Καμπ Νου».
21:43
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με τους διαιτητές. Ένα πολύ μεγάλο πανό σηκώνεται στην κεντρική θύρα του «Καμπ Νου» από τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα.
21:46
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:48
2' Εκτέλεση φάουλ του Μέσι, η μπάλα κόντραρε στο τείχος!
21:50
Έχει τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα λεπτά η Μπαρτσελόνα που προσπαθεί να βρει τρόπο να διασπάσει την διπλή ζώνη άμυνας των «ερυθρολεύκων».
21:52
5' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Εκτέλεση κόρνερ του Ντεουλοφέου, ο Ουμτιτί έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω με τον Σουάρες να είναι ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι αλλά να μην βρίσκει εστία με την προβολή που επιχείρησε!
21:55
21:56
10' Παρατηρήσεις στον Οτζίτζα από τον διαιτητή για φάουλ στον Μπουσκέτς.
21:57
11' Σωστή κίτρινη κάρτα στον Πικέ, που τράβηξε τον Οτζίτζα ο οποίος έφευγε ταχύτατα στην αντεπίθεση.
21:59
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σπόρτινγκ προηγείται μέσα στο Τορίνο επί της Γιουβέντους, χάρη σε αυτογκόλ του Άλεξ Σάντρο.
22:00
14' Ωραία παρέμβαση του Νικολάου, με τον Παουλίνιο να περιμένει ακριβώς απο πίσω του για να σπρώξει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.
22:02
Στέκεται εξαιρετικά μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός. Δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα προς το παρών (πέραν της φάσης του Σουάρες στο 5ο λεπτό), ενώ προσπαθεί που και που να... ξεμυτίσει και να φύγει στην κόντρα-επίθεση.
22:02
16' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Καρσελά.
22:03
17' Σουτ του Παουλίνιο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:04
18' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
22:04
Άτυχος στέκεται ο Ολυμπιακός! Ο Ντεουλοφέου έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Νικολάου προσπάθησε να διώξει με την μία αλλά άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
22:05
Κρίμα για τον νεαρό στόπερ, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους!
22:07
20' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντεουλοφέου έκανε ωραία ντρίμπλα στον Κούτρη και το διαγώνιο σουτ, με τον Προτό να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.
22:08
21' Ο Ολυμπιακός έφυγε γρήγορα στην κόντρα, ο Καρσελά, όμως έκανε κάκιστη σέντρα προς τον αμαρκάριστο Ανδρούτσο και ο Τερ Στέγκεν βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε.
22:08
22' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ινιέστα.
22:09
24' Αδύναμο πλασέ του Σουάρες, μπλόκαρε ο Προτό.
22:10
24' ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα! Ο Παουλίνιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού μετά από ωραία μπαλιά του Ινιέστα, έκανε την κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο του Προτό αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
22:13
27' Φοβερή επέμβαση του Μποτία στο σουτ του Μέσι μέσα από την περιοχή. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Ισπανός στόπερ.
22:14
8-0 οι τελικές υπέρ της Μπαρτσελόνα στο 28ο λεπτό!
22:15
29' Εκτέλεση φάουλ του Μέσι, κεφαλιά του Μπουσκέτς, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:18
32' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό για φάουλ που είχε κάνει σε προηγούμενη φάση στον Σουάρες.
22:19
33' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Μετά από λάθος, ο Μέσι έβγαλε τετ-α-τετ τον Σουάρες αλλά ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ! Γλιτώνει εδώ ο Ολυμπιακός!
22:23
36' Πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο ματς! Μετά από κακή απομάκρυνση του Πικέ, ο ΟΤζίτζα έκανε το σουτ στην κίνηση με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε 3-4 μέτρα άουτ.
22:23
37' Ωραία κίνηση και σουτ του Μέσι μέσα από την περιοχή, ο Προτό έπεσε και έδιωξε.
22:28
42' Αποβολή για την Μπαρτσελόνα!
22:28
Ο Πικέ βλέπει σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς σκόραρε από κοντά με το χέρι μετά από ασταθή επέμβαση του Προτό! Με δέκα πλέον η Μπαρτσελόνα!
22:29
Ανόητη ενέργεια του Ισπανού αμυντικού, που αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες!
22:31
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
22:32
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!
22:33
Η Μπαρτσελόνα προηγείται με 1-0 του Ολυμπιακού χάρη στο αυτογκόλ του Νικολάου. Ωστόσο, αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο καθώς ο Πικέ είδε σωστή δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 42ο λεπτό καθώς σκόραρε με το χέρι!
22:34
13-1 οι τελικές στο πρώτο μέρος, με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν και δοκάρι με τον Παουλίνιο, ενώ ο Ολυμπιακός έχει απειλήσει με το βολέ του Οτζίτζα.
22:47
Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Μαστσεράνο αντί Ντεουλοφέου.
22:49
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:52
49' Μετά από γύρισμα του Ντιν, ο Σουάρες έπιασε... αέρα και δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στη συνέχεια ο Ουρουγουανός υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Προτό.
22:56
55' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τζούρτζεβιτς αντί Ζιλέ.
22:58
56' Παράλληλη σέντρα του Κούτρη, η μπάλα πέρασε απ' όλους με τον Τζούρτζεβιτς να μην προλαβαίνει να κινηθεί προς την πορεία της.
23:02
60' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου για φάουλ από πίσω στον Σουάρες.
23:03
61' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
23:04
Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μέσι, με τον Προτό να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ!
23:06
64' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
23:07
Ο Μέσι έκανε την παράλληλη μπαλιά, Σουάρες και Παουλίνιο δεν κατάφεραν με προβολή να βρουν την μπάλα αλλά ο επερχόμενος Ντιν με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
23:07
65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Πάρντο αντί Καρσελά.
23:09
67' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ράκιτιτς αντί Ινιέστα.
23:12
70' Διπλή επέμβαση του Προτό σε σουτ των Μπουσκέτς και Μέσι.
23:13
72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φορτούνης αντί Οτζίτζα.
23:16
«Ερνέστο Βαλβέρδε» φωνάζουν ρυθμικά οι οπαδοί του Ολυμπιακού αυτή τη στιγμή.
23:22
80' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Αντρέ Γκόμες αντί Μπουσκέτς.
23:26
84' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Παουλίνιο και Μέσι έπαιξαν το ένα-δύο, ο δεύτερος έκανε και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
23:28
86' Κεφαλιά του Παουλίνιο, η μπάλα στην αγκαλιά του Προτό.
23:31
89' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
23:32
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Νικολάου πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με φοβερή κεφαλιά δεν επέτρεψε στον Τερ Στέγκεν να αντιδράσει! 3-1 μειώνει ο Ολυμπιακός!
23:33
91' Κίτρινη κάρτα στον Ελαμπντελαουί.
23:36
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού για την 3η αγωνιστική του Champions League. Τα γκολ των νικητών οι Νικολάου (αυτογκόλ), Μέσι, Ντιν, ενώ ο Νικολάου σκόραρε και το γκολ της τιμής για τους Πειραιώτες.