Μίλαν (Βιντσέντσο Μοντέλα): Ντοναρούμα, Ροντρίγκες, Μουσάτσιο, Μπονούτσι, Λοκατέλι, Καλάμπρια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε, Αντρέ Σίλβα
AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Λάζαρος, Λιβάγια
Η είσοδος του Ανέστη για ζέσταμα
21:29
Την επόμενη αγωνιστική (4η) τα ζευγάρια θα είναι τα ίδια, απλώς θα αντιστραφούν οι έδρες. Συνεπώς, την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου στις 20.00, η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τους ροσονέρι στο ΟΑΚΑ, ενώ η Ριέκα θα φιλοξενήσει στην Κροατία την Αούστρια.
21:31
Μπορεί η Μίλαν να είναι ένα μεγαθήριο όμως η παράδοση με την ΑΕΚ δεν… τρομάζει τους κιτρινόμαυρους. Σε τέσσερα ματς, οι ροσονέρι έχουν επικρατήσει δύο φορές, η Ένωση μία, ενώ ένα παιχνίδι έχει λήξει ισόπαλο.
21:34
Η ΑΕΚ απόψε δεν θα είναι μόνη της. Στο Σαν Σίρο θα βρεθούν περισσότεροι από 4.000 ΑΕΚτσήδες, που σιγά-σιγά παίρνουν τις θέσεις τους στην κερκίδα που θα τους φιλοξενήσει. Εικόνα live21961699/42001.jpg
21:39
Οι δύο ομάδες αυτή την στιγμή πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα.
21:52
Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)
22:02
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
22:07
1' Έναρξη της αναμέτρησης
22:09
2' Ωραία σκέψη του Βράνιες, για βαθιά μπαλιά στην πλάτη, ο Λιβάγια όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.
22:12
5' Κόρνερ κέρδισε ο Λάζαρος έπειτα από αντεπίθεση που έβγαλε ο Μάνταλος.
22:14
8' Ακυρώνεται γκολ της Μίλαν. Ο Κουτρόνε ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον Τζανετόπουλο και ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι του. Πάντως η αλήθεια είναι πως η άμυνα των κιτρινόμαυρων πιάστηκε στον ύπνο από την μπαλιά του Σούσο.
22:17
11' Η Μίλαν προσπαθεί να παίξει κάθετα με τους παίκτες της ΑΕΚ να κλείνουν σωστά τους διαδρόμους μέχρι στιγμής.
22:19
Τη μάχη της κερκίδας κερδίζουν άνετα μέχρι στιγμής οι οπαδοί της ΑΕΚ, που είναι οι μόνοι που ακούγονται στο Σαν Σίρο. Εικόνα live21961699/46246.jpg
22:21
14' Μίνι διακοπή στο ματς. Ο Καλάμπρια χτύπησε στο κεφάλι ύστερα από διεκδίκηση με τον Σιμόες.
22:25
18' Ατομική ενέργεια του Σούσο έξω από την περιοχή, βρήκε χώρο, όμως το σουτ που δοκίμασε πέρασε πολύ άουτ.
22:27
20' Ο Λοκατέλι πιάνει σουτ με τη μία έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:28
21' Με άριστα πέρασε το τεστ του πρώτου 20λεπτο η ομάδα του Χιμένεθ. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο ξεκίνημα να αιφνιδιάσει τη Μίλαν, δεν τα κατάφερε, όμως από την άλλη δεν έχει απειληθεί καθόλου στα μετόπισθεν.
22:30
23' Έπειτα από σέντρα του Σούσο, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Τζανετόπουλου και ο Ανέστης καθάρισε τη φάση.
22:32
25' Αρχίζει να πιέζει η Μίλαν. Σουτ του Μποναβεντούρα, ο Βράνιες βάζει το κεφάλι κι απομακρύνει και στη συνέχεια με νέο σουτ ο Λοκατέλι έστειλε την μπάλα άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Ανέστη.
22:33
27' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Καλάμπρια.
22:35
28' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ στον Σούσο από πίσω. Σωστή η κάρτα αλλά και έξυπνο το φάουλ.
22:36
29' Τελική για τη Μίλαν. Γέμισμα του Τσαλχάνογλου, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα.
22:37
30' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιμόες έκλεψε από τον Μουσάτσιο μέσα στην περιοχή της Μίλαν, έκανε το γύρισμα από το πλάι κι έπειτα από την παρέμβαση του Ντοναρούμα με το πόδι, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την γραμμή της εστίας.
22:38
Η Ριέκα προηγείται 2-0 στην έδρα της Αούστρια στο άλλο ματς.
22:43
36' Εξαιρετική τοποθέτηση του Μπακάκη, ο οποίος έκλεισε τον διάδρομο του Κουτρόνε, που στο τέλος του έκανε επιθετικό φάουλ.
22:44
37' Κίτρινη κάρτα στον Λοκατέλι, ο οποίος εμπόδισε τον Λάζαρο να εκτελέσει γρήγορα ένα φάουλ.
22:48
41' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λάζαρος έκλεψε, έσπασε στον αμαρκάριστο Μάνταλο, που άργησε να σουτάρει και ο Ροντρίγκες του έβαλε την κόντρα.
22:49
42' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ στην κίνηση του Τζανετόπουλου, ο Ντοναρούμα έπεσε κι έδιωξε δύσκολα.
22:50
43' Μπαλιά μαχαιριά του Μάνταλου, ο Λόπες ήταν ένα κλικ πιο μπροστά και ο βοηθός έδωσε οφσάιντ.
22:50
44' Σουτ του Κουτρόνε από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Ανέστης.
22:53
45' Πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν. Ο Αντρέ Σίλβα είδε την μπάλα να του στρώνεται, ο Σιμόες έβαλε την κόντρα και στη συνέχεια ο Γκάλο έβαλε στοπ στο σουτ του Μποναβεντούρα.
22:53
45+1' Φάση για τη Μίλαν. Σουτ του Λοκατέλι έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα απ'την εστία της ΑΕΚ.
22:53
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
22:54
Μίλαν και ΑΕΚ πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα (0-0)
22:55
Άψογη η Ένωση που είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί (30' Σιμόες,42' Τζανετόπουλος). Μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο ενόχλησαν πραγματικά την άμυνα του Ανέστη οι ροσονέρι.
23:09
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
23:10
Υπενθυμίζουμε πως η Ριέκα προηγείται 2-0 στην έδρα της Αούστρια.
23:12
47' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Λιβάγια. Θα μπορούσε να αφήσει την μπάλα να περάσει ο Κροάτης, αφού ακολουθούσε ο Λόπες.
23:12
48΄' Ωραία έξοδος του Ανέστη που πρόλαβε τον Κουτρόνε.
23:17
52' Φάση για την ΑΕΚ.Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Λόπες προσπέρασε τον Καλάμπρια πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ' την εστία. Ο Πορτογάλος μπακ διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο από τον αντίπαλό του. Από τα ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.
23:18
53' Ωραία ενέργεια και σουτ του Μάνταλου, ο Μουσάτσιο έβαλε ωραία προβολή κι απομάκρυνε.
23:19
54' Απάντηση από τη Μίλαν. Μακρινό σουτ του Λοκατέλι, ο Ανέστης διώχνει με γροθιές.
23:19
55' Φάση για τη Μίλαν. Ο Αντρέ Σίλβα αστοχεί με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
23:20
56' Έπεσε άσχημα στο χορτάρι ο Βράνιες έπειτα από εναέρια μονομαχία. Μίνι διακοπή στο ματς.
23:22
58' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν. Δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου, ο Ανέστης διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια ο Τζανετόπουλος με ωραία προβολή παίρνει την μπουκιά μέσα από το στόμα του Αντρέ Σίλβα.
23:23
Ο Βόσνιος πέρασε εκτός γηπέδου για λίγα λεπτά κι επέστρεψε και πάλι στο γήπεδο. Θα τσεκάρει αν πονάει για να συνεχίσει.
23:24
60' Πονηρή σέντρα του Σούσο, ο Κουτρόνε πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Ανέστης.
23:26
61' Μακρινό πλασέ του Λιβάγια, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
23:26
Κάλινιτς ετοιμάζει ο Μοντέλα, Αραούχο ο Χιμένεθ.
23:26
62' Μακρινό σουτ του Αντρέ Σίλβα, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
23:27
63' Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Κάλινιτς αντί του Αντρέ Σίλβα.
23:27
63' Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο στη θέση του Λάζαρου.
23:31
66' Σπάσιμο της μπάλας από τον Αραούχο στον Λόπες, ο οποίος σέντραρε όμως ο Ντοναρούμα μπλόκαρε.
23:32
68' Ο Γιόχανσον έκλεψε από τον Τσαλχάνογλου, όμως ο διαιτητής είδε φάουλ του Σουηδού.
23:33
68' Μεγάλη απόκρουση του Ανέστη. Ο Σούσο εκτελεί επικίνδυνα ένα φάουλ, ο Βράνιες έσκυψε χωρίς λόγο και ο Ανέστης με μεγάλη επέμβαση διώχνει σε κόρνερ.
23:34
69' Ο Ανέστης κρατάει όρθια την ΑΕΚ! Αυτή την φορά νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κουτρόνε.
23:37
72' Αλλαγή για τη Μίλαν. Ο Κεσί αντί του Μποναβεντούρα.
23:38
73' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο που βρήκε και τη μπάλα αλλά και τα πόδια του Μουσάτσιο.
23:40
76' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας αντί του Λιβάγια.
23:42
77' Ατομική ενέργεια και σου του Κουτρόνε, μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης.
23:43
79' Σουτ του Μπονούτσι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
23:44
79' Κίτρινη κάρτα πήρε ο Λιβάγια που πέταξε ένα μπουκάλι στον αγωνιστικό χώρο, ενώ είχε αποχωρήσει.
23:45
80' Νέο στοπ του Ανέστη! Ο Σούσο μπούκαρε στην περιοχή, όμως ο Ανέστης του έκλεισε το οπτικό πεδίο κι έδιωξε σε κόρνερ.
23:47
83' Αλλαγή για την Μίλαν. Έξω ο Σούσο, μέσα ο Μπορίνι
23:49
84' Φάουλ κερδίζει μερικά μέτρα έξω από την περιοχή της Μίλαν. Εύκαιρια για την ΑΕΚ να απειλήσει είτε απευθείας, είτε με γέμισμα στην καρδιά της άμυνας.
23:49
Μάνταλος και Μπακασέτας είναι πάνω από την μπάλα
23:49
Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ!
23:50
Εκτέλει απευθείας ο Μπακασέτας, αλλά ο μεγάλος Ντοναρούμα διώχνει με γροθιές και κρατάει το 0-0.
23:51
Έχει αναθαρρήσει η ΑΕΚ και... παλεύει για το κόλπο γκρόσο στα τελευταία λεπτά.
23:55
90' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν και μεγάλη επέμβαση Ανέστη!
23:55
Ο Τσαλάχνογλου εκτελεί πανέξυπνα το φάουλ -σαν κόρνερ από τα αριστερά- αλλά ο Ανέστης είναι ξανά εκεί και διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.
23:56
92' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Μάνταλος, μέσα ο Γαλανόπουλος.
23:58
Στο τελευταίο λεπτό του ματς.
00:00
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
00:00
Ο Αραούχο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μίλαν και από αριστερά, έπιασε φαλτσαριστά το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο κόρνερ.
00:01
Λήξη του ματς στο Σαν Σίρο. Η ΑΕΚ στάθηκε "μάγκικα" απέναντι στη Μίλαν και πήρε τη λευκή ισοπαλία, 0-0.