Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι του Ολυμπιακού απέναντι στον ΠΑΟΚ.
19:04
19:06
O "δικέφαλος του Βορρά" ψάχνει θετικό αποτέλεσμα ώστε να διατηρήσει ή και να αυξήσει την απόστασή του από τους ερυθρόλευκους και να παραμείνει στην κορυφή. Βέβαια αυτό θα εξαρτηθεί και από το αν η ΑΕΚ θα καταφέρει την Δευτέρα να επικρατήσει κόντρα στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ.
19:06
Μόνο νίκη θέλουν οι Πειραιώτες, ώστε να μειώσουν στο -1 από τον ΠΑΟΚ και να ξαναμπούν δυναμικά στη μάχη του τίτλου.
19:07
Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή θα έχουν σύμμαχο τον κόσμο τους, αφού το Καραϊσκάκη αναμένεται να είναι κατάμεστο.
19:18
Χωρίς απρόοπτα έφτασε στο γήπεδο πριν από λίγο η αποστολή του ΠΑΟΚ.
19:30
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για αναγνωριστική βόλτα και σε λίγο θα επιστρέψουν και πάλι για το καθιερωμένο ζέσταμα.
19:34
Δείτε ΕΔΩ φωτογραφίες από την άφιξη του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη.
19:37
Πριν από λίγα λεπτά κλείδωσαν και οι ενδεκάδες. Πάμε να τις δούμε:
19:37
19:38
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Πάρντο, Ανσαριφάρντ
19:40
19:41
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Μακ, Βιεϊρίνια , Πρίγιοβιτς
19:45
Σε ένα αρκετά επιθετικό σχήμα κατέληξε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, την στιγμή που ο Τάκης Λεμονής κατέβασε την ομάδα του χωρίς κάποια ιδιαίτερη έκπληξη.
19:46
19:47
20:00
Οι παίκτες και των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα. Αποθεώθηκαν οι ερυθρόλευκοι από τους οπαδούς τους, έντονες αποδοκιμασίες στους παίκτες του Λουτσέσκου.
20:15
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για τις τελευταίες οδηγίες.
20:20
Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης / Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης, Τρύφωνας Πετρόπουλος / 4ος: Αναστάσιος Παπαπέτρου
20:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
20:30
20:33
Θα καθυστερήσει η σέντρα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν στο πέταλο του Ολυμπιακού.
20:34
20:39
20:41
1' Σέντρα
20:43
2' Φράγμα του Μάτος στον Φορτούνη και παρατηρήσεις του Κομίνη στον μπακ του ΠΑΟΚ.
20:44
4' Μπαίνουν πολύ δυνατά στις μονομαχίες από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες και των δύο ομάδων.
20:46
5' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ωραία κάθετη του Βιεϊρίνια στον Ελ Καντουρί, που μπήκε μόνος στην περιοχή, όμως το παράλληλο γύρισμα που έκανε ήταν πολύ δυνατό και δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Πρίγιοβιτς.
20:49
8' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Μάτος στο ύψος του πέναλτι για τον Πρίγιοβιτς, ο Ένχελς μπήκε στη φάση κι έδιωξε. Νωρίτερα, στην προηγούμενη φάση ο Μαουρίσιο χρησιμοποίησε το χέρι του σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Σισέ.
20:53
12' Επιθετικό φάουλ του Ένεχελς στον Μάτος. Παρατηρήσεις στον στόπερ του Ολυμπιακού από τον Κομίνη, επειδή διαμαρτυρήθηκε για το σφύριγμα.
20:54
13' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Φορτούνη. Ήταν ένα κλικ πιο μπροστά από τον Βαρέλα.
20:56
15' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Ελ Καντουρί από τα δεξιά, ο Πρίγιοβιτς πιάνει σουτ στην κίνηση αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
20:58
16' Ο Λέοβατς προσπάθησε να καλύψει με το σώμα του μια μπαλιά, ο Ανσαριφάρντ του την έκλεψε με τάκλιν, όμως ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι του για φάουλ του Ιρανού.
20:59
18΄ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας ανάμεσα σε Ελ Καντουρί και Λέοβατς με τον δεύτερο να σπάει στον Μακ, που δεν έκανε καλή πρώτη επαφή και το σουτ του κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Προτό.
21:01
21' Ένταση ανάμεσα σε Σισέ και Πρίγιοβιτς! Ο Προτό βγήκε και πήρε επιθετικό φάουλ σε ένα γέμισμα προς τον Πρίγιοβιτς και στη συνέχεια ο Σισέ του όρμησε και τον έσπρωξε. Από μία κίτρινη και στους δύο από τον Κομίνη.
21:04
24' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο για σκληρό μαρκάρισμα στον Μάτος. Σωστή η απόφαση.
21:06
25' Ο Σαμπράνο γύρισε κι έκοψε τον Πάρντο και στη συνέχεια πέταξε εκτός αγωνιστικού χώρου τη μπάλα δείχνοντας να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
21:09
28' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ένχελς παίρνει την πρώτη κεφαλιά στην περιοχή, ο Σισέ τελειώνει τη φάση με σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίος έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
21:12
31' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για φάουλ στον Ανδρούτσο. Χρησιμοποίησε το χέρι στη διεκδίκηση ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, που είχε δεχτεί παρατηρήσεις από τον ρέφερι στο ξεκίνημα του ματς.
21:15
35΄Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Οφόε έσπασε στον Ανδρούτσο, ο οποίος δεν έκανε καλή σέντρα και ο κίνδυνος για την άμυνα του ΠΑΟΚ απομακρύνθηκε.
21:17
36' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης πήρε την μπάλα στην περιοχή όμως, ο Μακ πρόλαβε και του την τσίμπησε πριν τη γυρίσει στη μικρή περιοχή. Από κανονική θέση ξεκίνησε την προσπάθειά του.
21:19
38' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από τα δεξιά του Πάρντο, ο Ανδρούτσος έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα, η οποία κατέληξε στα χέρια του Ρέι.
21:20
39' Φάουλ του Οφόε στον Ελ Καντουρί. Ο Κομίνης του χάρισε την κίτρινη. Ο Βέλγος σήκωσε επικίνδυνα το πόδι του.
21:22
40' Ο Ζαμπράνο χρησιμοποίησε το χέρι του, ο Κομίνης το είδε και σφύριξε φάουλ. Ο Κούτρης προσπάθησε να το εκτελέσει γρήγορα και ο πάγκος του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε έντονα πως ο Μάτος παρεμπόδισε τον Κούτρη. Έχει κίτρινη ο αρχηγός του ΠΑΟΚ.
21:23
42' Ο Ολυμπιακός πιέζει ψηλά κι έχει αγχώσει αρκετά την άμυνα του ΠΑΟΚ.
21:25
45' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαουρίσιο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, δοκίμασε το πόδι του στέλνοντας την μπάλα αρκετά άουτ. Ο μέσος του ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε σπάσει την μπάλα στον Μακ, που ήταν αμαρκάριστος στα δεξιά της περιοχής.
21:27
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
21:27
45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
21:28
Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0 να διατηρείται.
21:29
Ο "δικέφαλος του Βορρά" ήταν καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο και βρήκε διαδρόμους προς την περιοχή του Προτό με επιθέσεις από τα άκρα. Μετά το 30' οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο. Λείπει η μεγάλη ευκαιρία απ' το ντέρμπι.
21:35
21:48
Οι διαιτητές καθυστέρησαν να βγουν για την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς περίμεναν να μαζευτεί ένα πανό από το πέταλο των οργανωμένων του Ολυμπιακού. Το πανό δεν ήταν γραμμένο στα ελληνικά.
21:48
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
21:50
Νέα καπνογόνα στο πέταλο.
21:50
47' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ.
21:53
Ο Κομίνης διακόπτει το ματς επειδή δεν υπάρχει ορατότητα από τα καπνογόνα! Χαρακτηριστικά είπε στον Φορτούνη "δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο".
21:54
Συνεχίζεται το παιχνίδι. Σχεδόν δύο λεπτά η διακοπή.
21:54
51΄ ΓΚΟΟΛ 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
21:55
Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Οφόε έκανε γύρισμα, ο Ρομαό πήρε την κεφαλιά, ο Βαρέλα έδιωξε πάνω στην γραμμή και στην επαναφορά ο Ένχελς την έσπρωξε στα δίχτυα. Τραγική αντίδραση της άμυνας του ΠΑΟΚ, που έχασε όλες τις μονομαχίες.
21:56
Νέα διακοπή στο ματς.
21:56
Διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ προς τον Κομίνη.
21:57
Μάτωσε στα χείλη ο Φορτούνης, πιθανότατα κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών.
21:57
54' Συνεχίζεται το ματς 1-0 Ο Ολυμπιακός με γκολ του Ένχελς στο 51΄.
21:58
55' Διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ολυμπιακού για φάουλ του Μάτος στον Οφόε. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ θα έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή τράβηξε τον αντίπαλό του.
22:01
56' Δεν βγάζει κόκκινη στον Ανσαριφάρντ ο Κομίνης! Ο Ιρανός έπειτα από αψιμαχία που είχε με τον Σαμπράνο τον πάτησε στο πόδι.
22:02
59' Ο Μαουρίσιο πάλι ψάχνει το σουτ με τον Ρομαό να βάζει το "στοπ". Είχε πάλι επιλογή για πάσα ο μέσος του ΠΑΟΚ.
22:03
59' Φάουλ του Οφόε για κάρτα στον Μάτος. Δεν την έβγαλε ο Κομίνης.
22:03
Έχουν ανάψει τα αίματα. Διαμαρτυρίες σχεδόν σε κάθε φάση και από τις δύο ομάδες.
22:04
Τον Σάκχοφ στη θέση του Μαουρίσιο θα περάσει ο Λουτσέσκου. Μίνι διακοπή καθώς ο Φορτούνης βρίσκεται στο έδαφος.
22:05
22:05
22:05
22:05
22:05
62' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάκχοφ αντί του Μαουρίσιο.
22:08
65' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ. Το κέρδισε ο Μάτος ύστερα από σπρώξιμο του Οφόε.
22:09
66' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Σαμπράνο, η μπάλα πέρασε άουτ.
22:11
"Μία ακόμη φορά και θα το διακόψω τελείως. Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράγμα", είπε ο Κομίνης για το επίμαχο πανό, το οποίο επέστρεψε στην κερκίδα των οργανωμένων.
22:12
69' Φάουλ του Ένχελς στον Πρίγιοβιτς.Ο Βέλγος έπρεπε να δει την κίτρινη κάρτα.
22:12
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν αντί του Ανδρούτσου.
22:12
69' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος στη θέση του Μακ.
22:14
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος έπιασε ωραία κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Σαμπράνο, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
22:15
72΄ Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Μάριν έσπασε στον Οφόε, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
22:19
76΄ Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μάτος, ο οποίος μπήκε στη φάση και επηρέασε τον Προτό στην έξοδό του.
22:20
77' Κίτρινη στον Τσίμιροτ για φάουλ στον Πάρντο
22:22
79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπίσεσβαρ αντί Λέοβατς στο ματς. Τα παίζει όλα για όλα ο Λουτσέσκου
22:25
Καλή προσπάθεια του Μάριν από τα αριστερά, ταλαιπώρησε αρκετά τον Κάμπος. Κέρδος το κόρνερ για τους ερυθρόλευκους
22:25
Ύστερα από φάση διαρκείας -έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ-, έγινε επιθετικό φάουλ πάνω στον Ρέι και έτσι ολοκληρώθηκε η φάση
22:28
84' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Γέμισμα του Μπίσεσβαρ και προ του Σάκχοφ, διώχνει όπως όπως ο Κούτρης και συμπλήρωσε ο Προτό που απομάκρυνε
22:28
85' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ζντιέλαρ αντί Φορτούνη στο ματς.
22:32
89' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τζούρτζεβιτς αντί Ανσαριφάρντ στο ματς
22:32
89' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Σέντρα του Σακχόφ, κεφαλιά-πάσα του Πρίγιοβιτς στον Μάτος που ήταν σχεδόν πάνω στη γραμμή και πήρε το κόρνερ.
22:34
90' Κάρτα στον Ελ Καντουρί και τον Οφόε για αψιμαχία λίγο πριν εκτελεστεί το κόρνερ.
22:34
Κάρτα στον Πάρντο
22:34
Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
22:35
90'+2' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα κατευθύνθηκε με μεγάλη ταχύτητα εκτός από την κεφαλιά του Κάμπος
22:36
90' + 3' Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κούτρης σταμάτησε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων