ΑΕΚ-Ατρόμητος

18:52
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης που ρίχνει την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ατρόμητο!
18:54
Όποια ομάδα καταφέρει να πάρει τη νίκη στο σημερινό παιχνίδι θα ανέβει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας. Είτε αυτή είναι η ΑΕΚ που έχει 14 βαθμούς, είτε ο Ατρόμητος που έχει 13 και παραμένει αήττητος στην Super League! Στην κορυφή της βαθμολογίας πάντως αυτή τη στιγμή είναι ο ΠΑΟΚ με 15 βαθμούς.
18:55
Το παιχνίδι διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας της ΑΕΚ για το άναμμα καπνογόνων στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την 5η αγωνιστική.
18:55
Πάμε σιγά σιγά να δούμε και τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
18:56
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Λάζαρος, Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο.
18:56
Στον πάγκο βρίσκονται οι Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Γιόχανσον, Πατίτο, Μπακασέτας, Βλαχομήτρος.
18:56
Εκτός αποστολής έμεινε την τελευταία στιγμή ο Βίκτορας Κλωναρίδης, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις ψηλά στο πόδι. Την θέση του πήρε ο Ανδρέας Βλαχομήτρος.
18:57
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ούμπιδες, Ουάρντα, Ντιγκινί, Ντάουντα.
18:57
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ρισβάνης έχει ενοχλήσεις και θα δοκιμάσει στο ζέσταμα. Εφόσον δεν καταφέρει να αγωνιστεί, την θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο Καρασαλίδης και στην αποστολή θα μπει ο Οριόλ!
18:57
Στον πάγκο βρίσκονται οι Μίρκοβιτς, Βασιλείου, Καρασαλίδης, Μανούσος, Κυριακίδης, Μένσα, Ζησόπουλος.
19:03
Οι δύο ομάδες αυτή την στιγμή βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
19:04
Αυτή την ώρα δεν βρέχει στο Ολυμπιακό Στάδιο.
19:15
Μόλις ολοκληρώθηκε το ζέσταμα και οι παίκτες των δύο ομάδων μπαίνουν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
19:23
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας). Βοηθοί: Αντ.Καρατζίκας / Ανδρ.Φωτόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών). 4ος: Γ.Μπλάνας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)
19:31
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:31
Κανονικά ξεκινάει στην ενδεκάδα του Ατρόμητου ο Ρισβάνης.
19:34
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:37
3' Παίζει ψηλά στα πρώτα λεπτά ο Ατρόμητος και δεν θέλει να επιτρέψει στην ΑΕΚ να φτιάξει παιχνίδι.
19:39
5' Μίνι-διακοπή στο ματς. Ο Γαλανόπουλος βρίσκεται στο έδαφος και δείχνει να πονάει. Ο Μπουσούλατζιτς τον βρήκε άθελά του στην πλάτη ύστερα από διεκδίκηση της μπάλας.
19:40
Επέστρεψε στο ματς ο μέσος της Ένωσης.
19:42
8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο πέρασε κάθετα στον Μάνταλο, ο οποίος σούταρε με το αριστερό από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιαννιώτης έπεσε και έδιωξε.
19:43
10' Αδύναμο σουτ του Ουάρντα, μπλόκαρε εύκολα ο Ανέστης.
19:44
11' Φάουλ του Ρισβάνη στον Μάνταλο, ο οποίος έπεσε άτσαλα και χτύπησε στο παπούτσι του αμυντικού του Ατρόμητου.
19:47
13' Ο Χιμένεθ βιάστηκε να πιάσει την μπάλα πριν αυτή περάσει πλάγιο και ο διαιτητής έδωσε την μπάλα στον Ατρόμητο.
19:50
15' Κόρνερ από το πουθενά κέρδισε ο Ατρόμητος. Ο Ανέστης δεν απομάκρυνε με τη μία την μπάλα, ο Ντιγκινί δεν "έφαγε" την προσποίηση και πήρε και την κόντρα και το κόρνερ. Τυχερή εδώ η ΑΕΚ, αφού αν η μπάλα είχε πάρει διαφορετική πορεία θα έμπαινε σε περιπέτειες.
19:52
19' Ωραίο τρίγωνο μεταξύ Μάνταλου-Λιβάγια και Αραούχο, με τον τελευταίο να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
19:55
22' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για ελεύθερο υπέρ της ΑΕΚ, αφού η μπάλα στη σέντρα του Ούμπιντες είχε περάσει εκτός γηπέδου.
19:57
23΄ Κακή επιλογή από τον Μάνταλο, που πήρε την μπάλα έπειτα από παλικαρίσια ενέργεια του Λιβάγια, όμως άργησε να σουτάρει ή να σπάσει δεξιά στον Λάζαρο και τελικά εξουδετερώθηκε.
19:58
24' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσούλατζιτς για μαρκάρισμα νωρίτερα στον Λιβάγια. Σωστή η απόφαση του διαιτητή που άφησε και σωστά το πλεονέκτημα υπέρ της ΑΕΚ.
20:04
28΄ Ο Λόπες έπεσε στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Κιβρακίδη και ζήτησε πέναλτι. Ο μπακ της Ένωσης τσίμπησε την μπάλα και πρόλαβε τον αντίπαλό του όμως ο αμυντικός του Ατρόμητου δεν τον βρήκε. Σωστά άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί ο ρέφερι.
20:04
29' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη που ζήτησε τα ρέστα από τον Λόπες. Σωστή.
20:06
30' Ο Λαμπρόπουλος βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από λάθος έξοδο του Γιαννιώτη, ο οποίος έπεσε πάνω του. Στην ίδια φάση ο αμυντικός της ΑΕΚ αλλά και ο Χατζηισαΐας τραβιούνται από τις φανέλες τους και ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.
20:07
33΄ Ωραία ανάπτυξη για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος ύστερα από όμορφη προσπάθεια έσπασε στον Λάζαρο και ο Κιβρακίδης έδιωξε σε κόρνερ την σέντρα.
20:09
36' Ο Κιβρακίδης έβγαλε την μπάλα κόρνερ ύστερα από διεκδίκηση με τον Λιβάγια. Ο διαιτητής δεν το είδε και έδωσε κακώς ελεύθερο υπέρ του Ατρόμητου.
20:13
39' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Εξαιρετική κάθετη του Λιβάγια στον Μάνταλο, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Ρισβάνης τον πρόλαβε κι έβαλε την κόντρα.
20:14
41' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια, που χρησιμοποίησε τον αγκώνα του σε διεκδίκηση με τον Ούμπιντες. Σωστή.
20:18
42' Νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Λόπες για μαρκάρισμα που δέχτηκε στην περιοχή του Ατρόμητου. Ο Κιβρακίδης πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα πριν πέσει πάνω στον αντίπαλό του.
20:19
45' Κίτρινη κάρτα στον Ντάουντα για μαρκάρισμα στον Τσόσιτς. Σωστή. Στη συνέχεια της φάσης ο Λιβάγια έκανε σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
20:19
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος
20:20
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για τράβηγμα στον Ουάρντα. Σωστή.
20:20
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:20
Παραμένει το 0-0 στο ματς της ΑΕΚ απέναντι στον Ατρόμητο.
20:21
Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής στο ΟΑΚΑ, με ελάχιστες φάσεις και από τις δύο πλευρές.
20:36
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας στη θέση του Λάζαρου.
20:36
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:37
46' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Σέντρα του Λόπες, έπειτα από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, ο οποίος την έσκαψε αλλά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.
20:40
48' Λάθος του βοηθού που σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ του Λιβάγια, που ετοιμαζόταν να σεντράρει από τα αριστερά. Στην ίδια ευθεία ο Κροάτης με τον Χατζηισαΐα.
20:41
49' Νέα υπόδειξη οφσάιντ του βοηθού, που αυτή την φορά έχει δίκιο. Ο Αραούχο ήταν λίγο πιο μπροστά.
20:42
51' Ο Ουάρντα πίεσε ψηλά και λίγο έλειψε να κόψει με προβολή μια μπαλιά του Ανέστη στον Μπακάκη.
20:44
53' Παράλληλη σέντρα του Γιαννούλη, η μπάλα κόντραρε κι άλλαξε πορεία αλλά ο Ανέστης πρόλαβε τον Ντάουντα και μάζεψε την μπάλα.
20:44
53' Κακό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:46
55' Σκληρό μαρκάρισμα του Λαμπρόπουλου στον Ουάρντα. Του έβγαλε σωστά την κίτρινη ο διαιτητής.
20:46
55' ΓΚΟΟΛ 0-1 Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ!
20:47
Σέντρα του Βασιλακάκη από τα δεξιά, ο Ντάουντα (είχε ξεφύγει από το μαρκάρισμα των Μπακάκη και Λαμπρόπουλου) έπιασε με τη μία το σουτ κι έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ανέστη.
20:49
57' Φάουλ για την ΑΕΚ σε εξαιρετικό σημείο έξω από την περιοχή. Ο Χατζηισαΐας πάτησε τον Λιβάγια. Θα έπρεπε να του δείξει και την κίτρινη κάρτα.
20:49
58' Ο Μπακασέτας εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
20:50
59' Σκαστή κεφαλιά του Αραούχο έπειτα από σέντρα του Λιβάγια, η μπάλα πέρασε άουτ με τον Γιαννιώτη να ελέγχει.
20:51
60' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Άψογος συνδυασμός του Μάνταλου με τον Αραούχο, ο δεύτερος βγήκε τετ-α-τετ όμως ο Γιαννιώτης βρήκε την μπάλα η οποία πέρασε κόρνερ.
20:53
61' Ο Μάνταλος εκτέλεσε πονηρά ένα κόρνερ, ο Γιαννιώτης έπεσε στην κλειστή του γωνία κι απομάκρυνε.
20:53
62' Μακρινό σουτ του Βασιλακάκη, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:53
Έχει ανοίξει πολύ το παιχνίδι.
20:56
64' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Καρασαλίδης αντί του Ντάουντα και ο Κυριακίδης αντί του Ούμπιντες.
20:56
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο αντί του Λαμπρόπουλου. Δίπλα στον Τσόσιτς θα παίξει ο Μπακάκης.
21:00
69' Σταθερά στην επίθεση η ΑΕΚ. Ψάχνει τις αντεπιθέσεις ο Ατρόμητος.
21:01
70' Σουτ του Μάνταλου από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
21:01
70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πατίτο αντί του Αραούχο.
21:04
73΄ Σέντρα του Γκάλο, η μπάλα πέρασε από όλους.
21:07
75' Πέναλτι ζητάει η ΑΕΚ! Γύρισμα του Γκάλο στην μικρή περιοχή, ο Μάνταλος πέφτει στο έδαφος μαζί με τον Ρισβάνη. Απ' το ριπλέι φάνηκε πως οι δύο παίκτες αλληλοτραβιούνται.
21:09
77' Διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του Ατρόμητου για δεύτερη κίτρινη στον Λιβάγια, ο οποίος πήγε επικίνδυνα σε διεκδίκηση με τον Καρασαλίδη. Ο διαιτητής έπρεπε να του βγάλει την κάρτα.
21:10
79' Επικίνδυνη εκτέλεση του Ουάρντα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Ανέστης την μπλόκαρε!
21:12
80' Ο Ντιγκινί έκανε την ατομική προσπάθεια και το διαγώνιο σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
21:12
81' Σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.
21:13
82' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ανέστης.
21:15
84' Ωραία κίνηση και σέντρα του Πατίτο, ο Μάνταλος προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Καρασαλίδη και πέρασε κόρνερ. Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους.
21:16
85' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Μπακασέτα, έδιωξε με υπερένταση ο Γιαννιώτης!
21:17
86' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα Ζησόπουλος, έξω Μπουσουλάτζιτς.
21:20
Έξαλλος τώρα ο Χιμένεθ. Χειροκρότησε ειρωνικά τον διαιτητή Διαμαντόπουλο καθώς διέκοψε το παιχνίδι για να δει τι έχει ο πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, Γιαννούλης.
21:21
90' Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί και στον Τσόσιτς για αψιμαχία.
21:22
4 λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:23
92' Σέντρα-σουτ του Μάνταλου, ο Γιαννιώτης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.
21:24
Τρομερός ο Ουάρντα! Έκανε κοντρόλ με το στήθος και απομάκρυνε με ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή. Και όλα αυτά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.
21:25
94' Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για την ΑΕΚ. Τελευταία φάση στο ματς.
21:27
96' Μετά την εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Γαλανόπουλος δεν κατάφερε να σουτάρει και στη συνέχεια οι αμυντικοί του Ατρομήτου έδιωξαν.
21:27
Τέλος στο παιχνίδι!
21:28
Ο Ατρόμητος με μία ακόμη μεγάλη εμφάνιση, πέρασε και από το ΟΑΚΑ επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΚ! Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Κάναντι πέτυχε στο 55ο λεπτό ο Ντάουντα! Μόνος πρώτος στην κορυφή ο Ατρόμητος με 16 βαθμούς!
21:29
Μένει στην τρίτη θέση με 14 βαθμούς η ΑΕΚ (παρέα με τους Ολυμπιακό, Πανιώνιο, Λεβαδειακό), που δεν έχει γευτεί τη νίκη τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές.