Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης ανάμεσα στην Κροατία και την Ελλάδα για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται το 2018 στην Ρωσία.
18:53
Η Εθνική μας ομάδα θέλει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Μουντιάλ, παίρνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Μάξιμιρ» και να την σφραγίσει στον επαναληπτικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ερχόμενη Κυριακή.
19:51
Το ματς μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το ΣΚΑΪ, το Cosmote Sports και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Γιώργο Χελάκη, ο οποίος βρίσκεται στο Ζάγκρεμπ.
19:55
Ένα πλήγμα της τελευταίας στιγμής φαίνεται πως υπάρχει για την Κροατία. Όπως αναφέρει το κροατικό Μέσο «ΗRT», ο Μάριο Μάντζουκιτς δεν βρίσκεται στην ενδεκάδα κόντρα στην Ελλάδα και είναι πιθανό να μην αγωνιστεί καθόλου, αφού αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Την θέση του στην κορυφή της επίθεσης αναμένεται να πάρει όπως αναφέρει το δημοσίευμα ο Νίκολα Κάλινιτς, ενώ ο Αντρέι Κράμαριτς θα αγωνιστεί ως εξτρέμ.
19:59
Στο παιχνίδι αναμένεται να υπάρξει sold out και η ατμόσφαιρα θα είναι «καυτή». Ωστόσο, και στη Βοσνία που ήταν... μια από τα ίδια, η Εθνική όχι μόνο δεν λύγισε αλλά εάν ήταν και πιο τυχερή θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη (0-0).
20:03
Φοβερή παράδοση έχουν στο «Μάξιμιρ», γήπεδο στο οποίο θα διεξαχθεί η αναμέτρηση, οι ελληνικές ομάδες. Συγκεκριμένα, πάνω από 40 χρόνια έχει να χάσει εκεί ελληνική ομάδα (28/09/77 Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Ολυμπιακός 5-1). Από τότε δεν έχουμε χάσει πέντε φορές, είτε πρόκειται για συλλόγους, είτε για Εθνικές.
20:08
Οι Κροάτες ζουν και αναπνέουν για την σημερινή αναμέτρηση. Εκτός από το ότι έχουν εξαντλήσει τα εισιτήρια, έβαλαν πριν σε έναν ζωολογικό τρόπο μια μαϊμού να... μαντέψει τον νικητή του αγώνα.
20:08
Καλή επιτυχία στον Κώστα Μήτρογλου έστειλε μέσω των social media η Μαρσέιγ. Εικόνα live21961743/119286.jpg
20:09
Το ίδιο φρόντισε, πάντως, να κάνει και η Ίντερ για τους Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς της Κροατίας. Εικόνα live21961743/57947.jpg
20:14
Οι Έλληνες διεθνείς έχουν φτάσει στο γήπεδο και αυτή την στιγμή κάνουν τη βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο. Εικόνα live21961743/32737.jpg
20:14
Τζαβέλλας και Λέοβατς είχαν θερμή χειραψία. Οι δύο παίκτες γνωρίζονται από την κοινή του θητεία στον ΠΑΟΚ.
20:19
Το γήπεδο προς το παρών δεν έχει αρκετό κόσμο. Εν μέρει λογικό καθώς η σέντρα του αγώνα είναι σε περίπου μία ώρα και εικοσιπέντε λεπτά από τώρα.
20:29
Βγήκαν και οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Πάμε να ξεκινήσουμε από αυτή της εθνικής μας!
20:30
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης - Μανιάτης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας - Τζιόλης, Σάμαρης - Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης - Μήτρογλου.
20:31
Με διάταξη 4-2-3-1 πιθανότατα και ενδεκάδα ανάλογη με αυτή κόντρα στο Βέλγιο παρατάσσει την Εθνική ο Μίχαελ Σκίμπε. Ο Καρνέζης κάτω από τα δοκάρια, με τους Μανιάτη, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλου και Τζαβέλλα στην τετράδα της άμυνας. Τζιόλης και Σάμαρης τα δύο χαφ, Ζέκα και Σταφυλίδης τα εξτρέμ και ο Φορτούνης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου.
20:32
Στον πάγκο βρίσκονται οι Καπίνο, Ανέστης, Ρέτσος, Λάζαρος, Διαμαντάκος, Μπακασέτας, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Οικονόμου.
20:33
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς, 4-3-3): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς – Πέρισιτς, Κάλινιτς, Κράμαριτς.
20:34
Δικαιώθηκαν τελικά τα κροατικά Μέσα. Ο Μάντζουκιτς μένει στον πάγκο και στην κορυφή της επίθεσης ξεκινάει ο Κάλινιτς, με τους Κράμαριτς, Πέρισιτς να τον πλαισιώνουν. Ο Σούμπασιτς είναι κάτω από τα δοκάρια, οι Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς στην τετράδα της άμυνας και οι Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς οι τρεις στον άξονα! 4-3-3 η διάταξη των Κροατών!
20:37
Στον πάγκο βρίσκονται οι Λιβάκοβιτς, Λ. Κάλινιτς, Μίτροβιτς, Βλάσιτς, Νίζιτς, Ρέμπιτς, Ρογκ, Μάντζουκιτς, Μπράνταριτς, Λέοβατς, Πάσαλιτς, Πίβαριτς.
20:40
20:45
20:47
Στατιστικό: Ο Τζιανλούκα Ρόκι είναι ο 28ος Ιταλός διαιτητής που σφυρίζει την Εθνική μας ομάδα. Συνολικά Ιταλό διαιτητή είχαμε σε 58 επίσημους και φιλικούς αγώνες μας.
20:56
Δείτε εδώ την διάταξη και τα πρόσωπα με τα οποία παρατάσσει την Κροατία ο Ζλάτκο Ντάλιτς. Εικόνα live21961743/14393.jpg
20:56
Δείτε εδώ την διάταξη και τα πρόσωπα με τα οποία παρατάσσει την Ελλάδα ο Μίχαελ Σκίμπε. Εικόνα live21961743/32199.jpg
21:12
Κάτι λιγότερο από 35 λεπτά μένουν για την έναρξη του σπουδαίου παιχνιδιού της Ελλάδας με την Κροατία!
21:16
Πάρτε μια γεύση για το τι γίνεται αυτή την ώρα έξω από το γήπεδο, με τους Κροάτες να μπαίνουν μαζικά στις κερκίδες. Εικόνα live21961743/869.jpg
21:19
21:24
Δεν πρέπει να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο να κατέβει με διάταξη 3-5-2 η Ελλάδα. Εφόσον κατέβει με αυτό το σύστημα, ο Καρνέζης θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με την τριάδα στην άμυνα να αποτελείται από τους Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο, Τζαβέλλα. Τα δύο μπακ-χαφ οι Σταφυλίδης και Μανιάτης, με τους Ζέκα, Σάμαρη και Τζιόλη να είναι οι τρεις μέσοι. Ο Φορτούνης θα έχει πιο ελεύθερο ρόλο και θα κινείται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου.
21:28
Να πούμε ότι επτά παίκτες της Ελλάδας και άλλοι τόσοι της Κροατίας βρίσκονται στο όριο και εφόσον δεχτούν κίτρινη κάρτα, θα απουσιάσουν από τη ρεβάνς του Φαλήρου.
21:29
Για την Ελλάδα στο όριο είναι οι Καπίνο, Οικονόμου, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Ρέτσος, Τοροσίδης και Μήτρογλου, ενώ για την Κροατία είναι οι Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βρσάλικο, Ρογκ, Πίβαριτς, Βίντα και Κάλινιτς.
21:40
Στον αγωνιστικό χώρο οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Τώρα ακούγονται οι ύμνοι των δύο χωρών, πρώτα της Ελλάδας και μετά της Κροατίας.
21:41
Την ώρα που ακούγεται ο ύμνος της Ελλάδας, οι οπαδοί της Κροατίας γιουχάρουν!
21:41
Πάμε να θυμηθούμε ξανά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:41
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Κάλινιτς, Κράμαριτς.
21:42
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Τζιόλης, Σάμαρης, Ζέκα, Φορτούνης, Μήτρογλου.
21:42
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία), με βοηθούς τους Ελενίτο Ντι Λιμπερατόρε (Ιταλία), Μάουρο Τονολίνι (Ιταλία) και τέταρτος είναι ο Λούκα Μπάντι (Ιταλία).
21:46
Eνός λεπτού σιγή για τον Γιόζι Βέμπερ, ο οποίος έφυγε από την ζωή.
21:46
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:49
Με τρεις στόπερ παίζει τελικά η Ελλάδα. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος και Τζαβέλλας η τριάδα στην άμυνα. Κάτι τέτοιο σημαίνει πως η διάταξη είναι 3-5-2.
21:50
Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για την Κροατία.
21:50
4' Περνά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους, με την ελληνική ομάδα να απομακρύνει. Στην εξέλιξη της φάσης η Κροατία κέρδισε κόρνερ.
21:51
5' Δεύτερο σερί κόρνερ για την Κροατία.
21:52
5' Μετά από σύγχυση στην ελληνική άμυνα, ο Βίντα έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και ο Καρνέζης μπλόκαρε πολύ εύκολα την μπάλα.
21:57
11' Πέναλτι για την Κροατία και κίτρινη κάρτα στον Καρνέζη!
21:58
Ο Τζαβέλλας έκανε το γύρισμα στον Καρνέζη, αυτός έκανε κάκιστο κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Κάλινιτς να του τσιμπήσει την μπάλα, με τον Έλληνα πορτιέρε να τον ανατρέπει! Σωστά δόθηκε η παράβαση από τον διαιτητή.
21:58
Στην φάση έχει τραυματιστεί ο Καρνέζης, του έχει ανοίξει η μύτη.
21:59
13' ΓΚΟΛ για την Κροατία, 1-0!
22:00
Ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, ο Καρνέζης έπεσε στην δεξιά και κάπως έτσι η Κροατία παίρνει το προβάδισμα.
22:01
Κακά μαντάτα από πολύ νωρίς για την Εθνική! Βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό και πλέον καλείται να κυνηγήσει το σκορ.
22:02
16' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Μήτρογλου.
22:05
18' Ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Πέρισιτς δεν κατάφερε να βάλει την προβολή στο ύψος του δευτέρου δοκαριού με την μπάλα να περνάει άουτ.
22:05
19' ΓΚΟΛ για την Κροατία, 2-0!
22:06
Ο Στρίνιτς έκανε την κούρσα από τα αριστερά, με τον Μανιάτη να μην μπορεί να τον κόψει και στη συνέχεια ο μπακ της των Κροατών γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία, με τον αφύλαχτο Κάλινιτς να νικάει τον Καρνέζη με τακουνάκι! Τρομερό κενό στην άμυνα της Εθνικής, ήταν ολομόναχος ο Κάλινιτς αφού τον έχασε ο Τζαβέλλας!
22:07
Πολύ κακή εξέλιξη στο παιχνίδι για την Ελλάδα, που βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο τέρματα πριν καν συμπληρωθούν είκοσι λεπτά.
22:08
21' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για κλωτσιά στον Μόντριτς.
22:12
Τα έχει βρει σκούρα στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα η Εθνική μας ομάδα. Βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0, ενώ είναι και τελείως ακίνδυνη.
22:13
27' Σέντρα του Στρίνιτς, ο Πέρισιτς έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πολύ μακριά από την εστία.
22:14
Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έχει να δεχτεί η Εθνική μας από τις 22 Μαρτίου 2013, όταν έχασε 3-1 στην Βοσνία (2-0 ημίχρονο) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014!
22:16
29' Διπλή ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μήτρογλου ρόλαρε στην πλάτη του Βίντα και έκανε το γύρισμα αλλά κανένας συμπαίκτης του δεν ακολούθησε. Στη συνέχεια, ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα και την έσπασε στην μικρή περιοχή αλλά ο Βίντα απομάκρυνε σε κόρνερ.
22:16
30' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Ελλάδα!
22:17
Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήδηξε ψηλότερα από κάθε αντίπαλό του και με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μπρόζοβιτς να απομακρύνει.
22:19
31' Ο Μόντριτς έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:19
32' Ο Ζέκα έκλεψε καθαρά την μπάλα από τον Στρίνιτς αλλά ο επόπτης ενώ βρισκόταν μπροστά στη φάση, υπέδειξε φάουλ. Θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια ευκαιρία για την Ελλάδα από την συγκεκριμένη φάση.
22:19
34' ΓΚΟΛ για την Κροατία!
22:20
Ο Βρσάλικο έκανε καλοζυγισμένη σέντρα, ο Πέρισιτς βρέθηκε ακόμη μια φορά αμαρκάριστος στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα!
22:21
Ακόμη ένα κενό στην άμυνα της εθνικής μας ομάδας. Αυτή τη φορά βεβαια έχουν γίνει πολλά μαζεμένα λάθη. Ο Τζαβέλλας έχει αφήσει τον Βρσάλικο να κάνει την σέντρα και οι Παπαδόπουλος-Μανιάτης χάνουν τον Πέρισιτς, ο οποίος δεν δυσκολεύεται να σκοράρει.
22:27
41' Ο Ράκιτιτς έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.
22:31
44' Ο Καρνέζης έκανε μεγάλη διπλή επέμβαση, αρχικά σε σουτ του Κράμαριτς και στη συνέχεια σε εξ επαφής σουτ του Κάλινιτς, κρατώντας όρθια την Ελλάδα.
22:31
Αποβλήθηκε από τον πάγκο της Ελλάδας ο Κώστας Τσάνας.
22:32
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
22:33
Να πούμε, πάντως, ότι μετά το 2-0 ο Σκίμπε άλλαξε την διάταξη της ομάδας και παίζει ξανά με τέσσερις στην άμυνα. Ο Μανιάτης δεξί μπακ, οι Παπαδόπουλος-Παπασταθόπουλος στα στόπερ και ο Τζαβέλλας αριστερός μπακ. Ο Σταφυλίδης παίζει σαν αριστερός μεσοεπιθετικός, ο Ζέκα στην απέναντι πλευρά και οι Σάμαρης-Τζιόλης στον άξονα. Ο Φορτούνης αγωνίζεται σαν δεκάρι πίσω από τον Μήτρογλου.
22:35
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Κροατία προηγείται με 3-1 της Ελλάδας, σε ένα εφιαλτικό πρώτο 45λεπτο για την Εθνική μας ομάδα. Ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ με πέναλτι (13'), για να έρθει λίγο αργότερα ο Κάλινιτς (19') να γράψει το 2-0. Ο Παπασταθόπουλος (30') με κεφαλιά μείωσε προς το παρών για την γαλανόλευκη αλλά ο Πέρισιτς (34') με τον ίδιο τρόπο έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
22:36
11-2 οι τελικές και 67%-33% η κατοχή, υπέρ της Κροατίας στο πρώτο μέρος.
22:50
46' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ρέτσος αντί Μανιάτη.
22:50
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζει η Κροατία.
22:53
49' ΓΚΟΛ για την Κροατία, 4-1!
22:53
Αν είναι δυνατόν, δεν γίνονται αυτά τα πράγματα σήμερα!
22:55
Μετά από βαθιά μπαλιά του Ράκιτιτς, ο Σταφυλίδης προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το στήθος στον Καρνέζη αλλά έδωσε άθελά του... ασίστ στον Βρσάλικο, ο οποίος έσπασε στον Κράμαριτς και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να σκοράρει.
22:56
Είναι αδιανόητα τα λάθη που κάνουν οι διεθνείς μας στο σημερινό παιχνίδι. Και τα τέσσερα τέρματα έχουν προέλθει από... δώρα των παικτών του Σκίμπε!
23:00
56' Ωραία κίνηση και διαγώνιο σουτ του Κράμαριτς, ο Καρνέζης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
23:01
57' Νέα ευκαιρία για την Κροατία, με τον Καρνέζη να διώχνει με τις γροθιές το σουτ του Ράκιτιτς.
23:05
60' Ο Μήτρογλου έκανε την προσποίηση στον αντίπαλό του και στη συνέχεια το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σούμπασιτς να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.
23:06
Έχει πρόβλημα ο Σάμαρης και θα αποχωρήσει. Ο Ταχτσίδης θα πάρει την θέση του.
23:07
62' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ταχτσίδης αντί Σάμαρη.
23:08
63' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου είδε εκτός εστίας τον Σούμπασιτς, έκανε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
23:09
Να πούμε ότι στο ημίχρονο ο Τζαβέλλας πήρε κίτρινη κάρτα καθώς αγωνιζόταν με άλλο νούμερο από αυτό που είχε δηλωθεί. Ήταν λάθος ανθρώπου της Ομοσπονδίας αλλά την... πλήρωσε ο Έλληνας αμυντικός, που με αυτή την κάρτα θα χάσει τη ρεβάνς.
23:11
67' Σουτ του Κάλινιτς, έδιωξε ο Ρέτσος με τα πόδια.
23:14
69' Σουτ του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ. Νέα καλή ευκαιρία για την Κροατία!
23:16
72' Αλλαγή για την Ελλάδα. Μπακασέτας αντί Σταφυλίδη.
23:19
75' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Καλοχτυπημένο κόρνερ του Φορτούνη, ο Μήτρογλου έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
23:20
76' Αλλαγή για την Κροατία. Ρέμπιτς αντί Κάλινιτς.
23:24
79' Κίτρινη κάρτα στον Μπακασέτα για σκληρό φάουλ στον Μόντριτς.
23:27
83' Αλλαγή για την Κροατία. Βλάσιτς αντί Κράμαριτς.
23:33
89' Αλλαγή για την Κροατία. Πάσαλιτς αντί Μόντριτς.
23:35
90' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου έκανε ωραία κεφαλιά αλλά ο Σούμπασιτς με φοβερή επέμβαση, κράτησε το 4-1 για την Κροατία. Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλους έκανε το γύρισμα αλλά δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του.
23:35
4 λεπτά ο έξτρα χρόνος.
23:39
Λήξη του αγώνα. Εφιάλτης για την Ελλάδα που έχασε 4-1 και καλείται να φτάσει σε ένα απίστευτο θαύμα στο Φάληρο στον επαναληπτικό, να επικρατήσει δηλαδή 3-0...
23:40
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλήρωσε τα τραγικά λάθη της (απούσας) άμυνας και την γκάφα ολκής του Καρνέζη, με την οποία οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ...