Καλησπέρα σας
16:51
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ από το «Ξάνθη FC Arena»
16:52
Ο ΠΑΟΚ ψάχνει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 3η θέση με 22 βαθμούς
16:52
Από την άλλη μεριά, η Ξάνθη έχει 17 βαθμούς και είναι στην 5η θέση
16:58
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Λισγάρας, Κασάδο - Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μεχία – Κίκε, Γέντρισεκ, Σιλά
16:59
Στον πάγκο: Γκαραβελης, Ορφανίδης Πέτρος, Φλίσκας, Ορφανίδης Λάζαρος, Ρότσε, Φασίδης, Μελιόπουλος
17:03
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια – Τσίμιροτ, Κάνιας – Λημνιός, Ελ Καντουρί, Πέλκας - Κουλούρης
17:04
Στον πάγκο: Ρέι, Μαουρίτσιο, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Μακ, Δεληγιαννίδης
17:06
Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς Α’ βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου Β’ βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ 4ος: Φώτιος Φωτιάδης
17:15
1' Έναρξη του ματς
17:17
3' Πρώτη στημένη φάση από την Ξάνθη, απομάκρυνε η άμυνα των φιλοξενούμενων
17:22
8' Όση ώρα προσπαθούν οι δύο ομάδες να βρουν τα πατήματά τους, η βροχή έχει αρχίσει και μάλιστα με μεγάλη ένταση
17:23
8' Πρόβλημα με Ελ Καντουρί. Ένιωσε τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο του δεξιού του ποδιού και λογικά θα αντικατασταθεί.
17:27
12' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Μακ, αντί του Ελ Καντουρί
17:28
13' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κουλούρης πήρε την μπαλιά του Πέλκα από πλάγια θέση, καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση και η άμυνα της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ
17:29
14' Κεφαλιά του Κουλούρη, καμία ανησυχία για τον Ζίβκοβιτς
17:29
Ο Μακ παίζει πλέον αριστερό εξτρέμ, πίσω από τον Κουλούρη ο Πέλκας και δεξιά ο Λημνιός
17:32
Σαφή πρόθεση του ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί από τα αριστερά, με τον Μακ να κλείνει προς τον άξονα, αφήνοντας όλο τον χώρο στον Βιείρίνια που παίζει ουσιαστικά όλη την πλευρά
17:33
19' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
17:34
Κακή εκτέλεση και χαμηλή, έδιωξαν οι αμυνόμενοι της Ξάνθης
17:35
21' Στο 67% η κατοχή της μπάλας υπέρ του ΠΑΟΚ
17:37
22' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
17:38
Σαν να μην έγινε η φάση, είχε σηκωθεί σωστά η σημαία για οφσάιντ
17:38
24' Κίτρινη κάρτα στον Κασάδο για φάουλ στον Λημνιό, που τον εξέθεσε σε αυτή τη φάση
17:39
25' ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-1! Αυτογκόλ ο Ντε Λούκας! Άστοχη έξοδος από τον Ζίβκοβιτς στην εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ο Ντε Λούκας δεν περίμενε την μπάλα στα πόδια του και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του!
17:43
28' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Εκτέλεση φάουλ του Μεχία από πολύ μακριά και ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι
17:45
17:45
17:45
17:46
31' Σωστή υπόδειξη επιθετικού φάουλ του Πέλκα στον Σβάρνα
17:48
33' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-2! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΜΑΚ! Ο Λημνιός από τα δεξιά έκανε ό,τι ήθελε, γύρισε την μπάλα στον Μακ, με τον Σλοβάκο να νικά τον Ζίβκοβιτς με δεύτερη προσπάθεια!
17:55
38' Βάσει της εικόνας του ματς, ο ΠΑΟΚ παίρνει αυτό που αξίζει καθώς έχει εκμεταλλευτεί και τα λάθη της Ξάνθης, αλλά και τις δικές του ευκαιρίες. Η Ξάνθη πλην του δοκαριού από τη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μεχία δεν έχει απειλήσει στο παραμικρό
18:00
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
18:01
Λήξη α' μέρους
18:01
Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 της Ξάνθης με το αυτογκόλ του Ντε Λούκας στο 25' και το τέρμα του Μακ στο 33'
18:17
Έναρξη β' ημιχρόνου
18:17
Όλο και πιο έντονη η βροχή στα Πηγάδια
18:18
47' Βαριά θλάση έχει υποστεί ο Ελ Καντουρί
18:19
48' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Από συνεχόμενες κόντρες η μπάλα φτάνει στο ύψος της μικρής περιοχής που ήταν ο Βαρέλα, αυτός έκανε το σουτ και απομάκρυνε ο Ζίβκοβιτς
18:24
52' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ντε Λούκας, μέσα ο Μελιόπουλος
18:27
54' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Κίκε, μέσα ο Ορφανίδης
18:29
57' Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό για θέατρο. Σωστή απόφαση του Σκουλά.
18:32
60' Σουτ του Λουσέρο και εκπληκτική επέμβαση του Πασχαλάκη
18:34
61' Τρομερή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη που έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή με το αριστερό και ο Ζίβκοβιτς με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ
18:34
62' ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ 0-3! Σκόρερ ο Κρέσπο! Εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια, ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά και έκανε το 3-0, αφού ο Ζίβκοβιτς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του
18:36
64' Σουτ του Γέντρισεκ και ακόμα μία επέμβαση του Πασχαλάκη!
18:37
Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι ο ΠΑΟΚ. Βουτιά ο Μακ που έπεσε μόνος του για να πάρει το πέναλτι
18:39
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Λημνιό
18:40
68' Σουτ του Κασάδο, η μπάλα άουτ
18:41
70' Νέο πρόβλημα αυτή τη φορά για τον Βιεϊρίνια. Μπαίνει στη θέση του ο Μαλεζάς
18:45
74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κάνιας, μέσα ο Μαουρίτσιο
18:48
76' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Φασίδης, έξω ο Λουσέρο
18:55
83' Μαλεζάς και Πασχαλάκης μπερδεύτηκαν αλλά ο πρώτος έδιωξε τελικά σε πλάγιο.
18:57
Πέντε λεπτά ακόμη για τη συμπλήρωση των 90'.
18:59
87' Κίτρινη κάρτα στον Σβάρνα.
19:02
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:05
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν... σίφουνας από τα Πηγάδια, επικρατώντας με 3-0 της Ξάνθης και πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.