Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στην Κέρκυρα
19:01
Ματς στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας
19:02
Με νίκη η Ένωση θα επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτή την στιγμή έχει 27 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Ατρόμητο στην 3η θέση. 29 έχει ο Ολυμπιακός, ενώ 28 ο ΠΑΟΚ.
19:03
Σε δύσκολη θέση βρίσκονται οι Φαίακες που είναι στην 15η θέση με μόλις 11 βαθμούς.
19:04
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
19:05
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:05
AEK: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Αραούχο
19:05
Κέρκυρα: Γιαννακόπουλος, Γκομές, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Σιόντης, Σπίνουλας, Αναστασίου, Μπαλάφας, Επστάιν, Μπάουμαν
19:07
19:10
Ελάχιστος κόσμος στο ΟΑΚΑ αυτή την στιγμή.
19:16
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.
19:20
Διαιτητής: Σέζος Αθανάσιος
19:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
19:31
1' Έναρξη της αναμέτρησης
19:32
1' Τάκλιν του Σπίνουλα στον Κλωναρίδη, ο παίκτης της ΑΕΚ έπεσε με καθυστέρηση και δεν φάνηκε να υπήρξε κάτι στη φάση.
19:35
4' Σέντρα του Γκόμες από τα αριστερά, μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.
19:37
6' Ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Επστάιν μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως το σουτ που έκανε ήταν κακό κι έφυγε άουτ. Φάνηκε να καλύπτεται ο Γερμανός ύστερα από την μπαλιά του Σιόντη.
19:39
8' Γύρισμα του Γκάλο στον Τσιντώτα με αρκετό ρίσκο, μάζεψε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
19:41
10' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες για φάουλ στον Λάζαρο, ο οποίος προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση.
19:42
11' Κάθετη του Λάζαρου στον Γκάλο, ο βοηθός άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί παρότι ο μπακ της ΑΕΚ ήταν ένα κλικ πιο μπορστά. Δύσκολη φάση πάντως.
19:43
12' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
19:44
Σέντρα του Κλωναρίδη από τα αριστερά, ο Λάζαρος πήρε την κεφαλιά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε, η μπάλα με την καραμπόλα ξαναβρήκε στον Χριστοδουλόπουλο και ο γκολκιπερ της Κέρκυρας αιφνιδιάστηκε και άθελά του την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
19:46
14' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Μπάουμαν στον Κονέ, ο διαιτητής δεν έδωσε καν το φάουλ υπέρ της ΑΕΚ, ενώ χάρισε και την κίτρινη στον μέσο της Κέρκυρας.
19:50
19' Σέντρα του Λάζαρου από τα δεξιά, ο Κλωναρίδης επιχείρησε να μπει στη φάση, έγιναν νέες καραμπόλες στην άμυνα της Κέρκυρας, όμως αυτή την φορά ο Σοϊλέδης πρόλαβε και απομάκρυνε.
19:51
20' Πονηρή σέντρα του Λάζαρου από τα δεξιά, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε με γροθιές και στη συνέχεια μπλόκαρε με άνεση το αδύναμο σουτ του Κονέ.
19:55
24' Κεφαλιά του Ιωάννου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμες, η μπάλα πέρασε άουτ με τον Τσιντώτα να ελέγχει.
19:57
26' Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Μπακασέτα και Αραούχο, ο πρώτος πέρασε κάθετη στον Αργεντινό αλλά ο Γιαννακόπουλος με γρήγορη έξοδο καθάρισε τη φάση.
20:00
29' Κάθετη μπαλιά στον Επστάιν, πρόλαβε χωρίς πρόβλημα ο Τσιντώτας.
20:04
33' Σουτ του Κλωναρίδη από δύσκολη θέση, η μπάλα έφυγε... πλάγιο.
20:07
35' Συνεχίζει να πιέζει ψηλά η Κέρκυρα. Ήταν χαρακτηριστική η προηγούμενη φάση, όπου πέντε παίκτες των φιλοξενούμενων βρέθηκαν στα όρια της περιοχής του Τσιντώτα πρεσάροντας στην πρώτη πάσα.
20:07
36' Κεφαλιά του Αραούχο, η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Ιωάννου και δεν πήρε πορεία προς την εστία.
20:08
37' Σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
20:09
38' ΓΚΟΟΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
20:09
Υπέροχο γκολ από τον Κονέ! Η μπάλα του στρώθηκε έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό σουτ το οποίο πήρε φάλτσα και βρήκε και στο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα.
20:14
43' Έχει πέσει ο ρυθμός.
20:15
44' Σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος.
20:17
45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος. Παράλληλη σέντρα του Κλωναρίδη, στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα πέρασε από όλους.
20:17
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:18
Η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στην Κέρκυρα.
20:19
Με αυτογκόλ του Γιαννακόπουλου στο 12' άνοιξε το σκορ η Ένωση και στο 38' ο Κονέ με υπέροχο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που δεν χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή της.
20:35
Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Νούνιες αντί του Επστάιν
20:35
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:41
50' Φάση για την Κέρκυρα, έπειτα από ατομική ενέργεια ο Γκόμες έστρωσε στον Μπαλάφα, ο οποίος έπιασε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
20:43
53' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο, πέρασε κάθετα στον Λάζαρο, ο οποίος βγήκε αρκετά πλάγια και ο Γιαννακόπουλος έδιωξε το γύρισμά του.
20:46
56' ΓΚΟΟΛ 3-0 Η ΑΕΚ!
20:47
Η μπάλα στρώθηκε στον Αραούχο έπειτα από γέμισμα στην περιοχή και ο Αργεντινός με ωραίο και δυνατό σουτ την έστειλε στη γωνία του Γιαννακόπουλου.
20:48
58' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Αναστασίου πέρασε ο Ντιόγκο.
20:49
59' Κεφαλιά του Μπάουμαν έπειτα από σέντρα του Νούνιες, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.
20:50
60' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Αραούχο.
20:52
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιακουμάκης αντί του Λάζαρου, που χειροκροτείται θερμά.
20:57
67' Σέντρα-σουτ του Νούνιες, ο Τσιντώτας μπλόκαρε.
20:58
68' Κίτρινη κάρτα στον Μπαλάφα για φάουλ στον Κλωναρίδη.
20:59
69' Σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή έδιωξε ο Γιαννακόπουλος δύσκολα.
21:01
71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αϊντάρεβιτς στη θέση του Σιμόες.
21:01
71' Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Μπαλάφα πέρασε ο Αρτυματάς.
21:05
75' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά για φάουλ στον Αραούχο.
21:05
75' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα η μπάλα πέρασε άουτ.
21:07
77' Ωραία επίθεση για την ΑΕΚ, ο Κλωναρίδης γύρισε την μπάλα αλλά ο Αρτυματάς έκοψε.
21:07
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιούσης αντί του Μπακασέτα.
21:10
80' Εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Τσιντώτας.
21:12
82' Ωραία επέμβαση του Τσιντώτα με το αντίθετο χέρι σε φαλτσαριστό πλασέ του Μπάουμαν έξω από την περιοχή.
21:14
83' Εξαιρετική ανάπτυξη του παιχνιδιού από την ΑΕΚ με τους Μπακάκη και Αραούχο να συνδυάζονται ωραία, ο πρώτος έκανε και την σέντρα με το εξωτερικό αλλά ο Γιακουμάκης υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
21:17
87' Πέναλτι για την Κέρκυρα!
21:18
Δεν υπάρχει κανένα πέναλτι! Ο Κονέ ήταν κοντά στον Νούνιες, δεν άπλωσε ποτέ το πόδι του αλλά ο επιθετικός της Κέρκυρας έπεσε εντυπωσιακά και ξεγέλασε τον διαιτητή που έδειξε λανθασμένα την άσπρη βούλα.
21:18
88' ΓΚΟΟΟΟΛ μειώνει σε 3-1 η Κέρκυρα!
21:19
Ο Νούνιες εκτέλεσε το πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσιντώτα, ο οποίος είχε πέσει σωστά αλλά η μπάλα πήγε... πολύ γωνία!
21:20
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:23
93' «Φωνές» της ΑΕΚ για πέναλτι στον Γιακουμάκη, δεν φάνηκε εκ πρώτης ματιάς να υπάρχει παράβαση.
21:25
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 της Κέρκυρας και βρίσκεται ξανά μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας. H Ένωση προηγήθηκε με αυτογκόλ του Γιαννακόπουλου, με τους Κονέ και Αραούχο να δίνουν αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα τους. Ο Νούνιες με πέναλτι στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού.