Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ.
18:43
Ματς στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
18:44
Στον πρώτο γύρο στους Ζωσιμάδες, οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).
18:52
H Ένωση (34) θέλει οπωσδήποτε τη νίκη ώστε να πιάσει και πάλι στην κορυφή τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά έφτασε τους 37 βαθμούς, αφού πέρασε νωρίτερα από την έδρα της Κέρκυρας με σκορ 3-0. . Στους 35 βρίσκεται ο Ολυμπιακός που αύριο υποδέχεται τη Λαμία.
19:00
Στη 10 η θέση βρίσκεται ο ΠΑΣ με 18 βαθμούς.
19:00
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
19:02
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:03
19:03
AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Λόπες, Μοράν, Κονέ, Μασούντ, Λιβάγια, Αραούχο
19:03
Στον πάγκο: Μπάρκας, Βράνιες, Αϊντάρεβιτς, Λάζαρος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης
19:03
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπετρά, Βιντάλ, Κόντε, Γαρουφαλιάς
19:03
Στον πάγκο: Βελλίδης, Ζάχαρος, Ντόλοβατς, Σολτάνι, Καρανίκας, Μανθάτης, Λίλα
19:14
Υπενθυμίζεται πως ο Μανόλο Χιμένεθ δεν θα βρίσκεται στον πάγκο, αφού είναι τιμωρημένος για τη συμπεριφορά του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Στην άκρη του πάγκου της Ένωσης θα βρίσκεται και πάλι ο Φελίπε Ουφάνο.
19:32
1' Σέντρα στο ματς
19:35
3' Κόρνερ για τον ΠΑΣ, το οποίο εκτέλεσε ο Βιντάλ, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή της ΑΕΚ.
19:37
5' Μαρκάρισμα για κάρτα από τον Γαρουφαλιά στον Αραούχο, ο διαιτητής δεν έδωσε καν φάουλ. Ο αμυντικός του ΠΑΣ πήγε με τις τάπες στον Αργεντινό.
19:39
6' Σέντρα-σουτ του Λόπες από τα αριστερά, βγήκε και μάζεψε ο Γιαννίκογλου.
19:41
9' Φάουλ του Γαρουφαλιά έξω από την περιοχή στον Αραούχο.
19:42
11' Φωνές των ανθρώπων του ΠΑΣ για πέναλτι. Ο Μπετρά βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα, έπειτα από κάθετη του Κόντε, έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι. Ο Στυλιάρας άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, δεν βοήθησαν τα ριπλέι. Ο γκολκίπερ της Ένωσης είχε απλωμένο το πόδι του, όμως δεν φάνηκε αν τον βρήκε.
19:44
12' ΓΚΟΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
19:45
Ωραία μεταβίβαση του Μοράν στον Λιβάγια, που βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα με συρτό σουτ στα δίχτυα.
19:49
17' Φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Λόπες που γύρισε στην περιοχή, αλλά ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε.
19:53
22' Εκτέλεση φάουλ του Βιντάλ, απομάκρυνε ο Λόπες την μπάλα από την περιοχή της ΑΕΚ.
19:57
26' Η ΑΕΚ είναι στην επίθεση και ψάχνει και δεύτερο γκολ.
19:58
27' Ωραία επίθεση από τον ΠΑΣ, όμως με ένα αβίαστο λάθος του Αποστολόπουλο τα... χάλασε για τους Γιαννιώτες.
20:01
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα για τράβηγμα στον Μασούντ. Σωστή.
20:02
30' Πλασέ του Αραούχο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
20:04
32' Κεφαλιά του Μπετρά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ενοχλήσει τον Τσιντώτα. Στο ξεκίνημα της προηγούμενης φάσης, ο Μπετρά είχε ξεκινήσει την προσπάθειά του κοντρολάροντας με το χέρι.
20:09
37' Κακή επιλογή του Μασούντ, που ενώ είχε επιλογές, επιχείρησε μια σέντρα-σουτ την οποία μάζεψε ο Γιαννίκογλου.
20:09
38' 60-40% η κατοχή υπέρ της Ένωσης.
20:11
39' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα που πήγε με απλωμένο τον αγκώνα σε διεκδίκηση με τον Αραούχο, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο.
20:12
40' Μακρινό σουτ του Κόντε, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσιντώτα.
20:16
42' Σωστή υπόδειξη της Κουρομπύλια για οφσάιντ στον Κόντε.
20:17
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
20:17
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ
20:18
Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι έχει σημειώσει ο Λιβάγια με σουτ έξω από την περιοχή στο 12ο λεπτό.
20:35
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
20:36
47' ΓΚΟΟΛ 1-1 Ο ΠΑΣ!
20:38
Ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε με το κεφάλι, ο Γαρουφαλιάς έπιασε μακρινό σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον Τσιντώτα. Φέρει ευθύνη ο γκολκίπερ της Ένωσης, που βέβαια δεν είχε καλό οπτικό πεδίο αλλά δεν αντέδρασε σωστά. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Κόντε ήταν οφσάιντ, όμως δεν είχε συμμετοχή, οπότε σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι.
20:40
50' Βγάζει εκνευρισμό στο παιχνίδι της η ΑΕΚ.
20:42
53' ΓΚΟΟΛ 2-1 Η ΑΕΚ!
20:43
Σε ένα σημείο όπου δεν έδειχνε να πατάει καλά η ΑΕΚ βρήκε τη λύση. Ο Λιβάγια έβγαλε τετ-α-τετ τον Αραούχο που πλάσαρε σωστά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
20:44
55' Σωστή υπόδειξη για οφσάιντ στον Λιβάγια.
20:51
61' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα για φάουλ στον Μασούντ. Είναι η δεύτερη και ο ΠΑΣ μένει με δέκα! Σωστή η απόφαση του Στυλιάρα, όπως και η πρώτη αφού στο 39' βρήκε με τον αγκώνα του τον Αραούχο.
20:52
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας στη θέση του Μασούντ.
20:54
65' Συρτό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε άουτ.
20:56
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες αφήνει τη θέση του στον Λάζαρο.
20:59
69' Ξαφνικό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
21:00
71' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ. Στις θέσεις των Μπετρά και Γιάκου πέρασαν οι Σολτάνι και Μανθάτης.
21:02
73' Δεν έχει καλή εικόνα η ΑΕΚ. Ο ΠΑΣ παρότι παίζει με δέκα δείχνει πιο επικίνδυνος.
21:05
76' Ωραία κάθετη του Κονέ στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα έμεινε πίσω.
21:06
77΄ Σουτ του Κονέ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
21:07
Στο έδαφος Μπακασέτας και Μπουκουβάλας που συγκρούστηκαν μεταξύ τους.
21:07
Ο Μπακασέτας πάτησε άσχημα στο έδαφος και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.
21:09
80' Κεφαλιά του Σολτάνι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ΄ την εστία.
21:09
Επέστρεψε στο γήπεδο ο Μπακασέτας.
21:11
82' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο και ο Λάζαρος έπαιξαν το ένα-δυο ο δεύτερος ενώ θα μπορούσε να τελειώσει μόνος του τη φάση έσπασε την μπάλα στον Αργεντινό όμως οι αμυντικοί του ΠΑΣ κατάφεραν να απομακρύνουν.
21:12
83' Μακρινό σουτ του Κονέ, ο Γιαννίκογλου μπλόκαρε.
21:17
89' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-1!
21:19
Μετά από εξαιρετική σέντρα του Γκάλο, ο Αραούχο έπιασε την σκαστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννίκογλου.
21:19
90' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Καρανίκας αντί Βιδάλ.
21:20
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αϊντάρεβιτς αντί Λιβάγια.
21:20
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
21:22
93' Γυριστό του Χριστοδουλόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
21:25
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ κατάφερε να... λυγίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 χάρη στα δύο τέρματα του Αραούχο και το ένα του Λιβάγια. Ο Γαρουφαλιάς είχε ισοφαρίσει προσωρινά, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 61ο λεπτό λόγω αποβολής του Σκόνδρα. Φωνάζουν για πέναλτι οι Ηπειρώτες στο 11ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Τσιντώτα στον Μπετρά.