ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα

16:08
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου προημιτελικού ανάμεσα στην Λάρισα και τον ΠΑΣ Γιάννινα.
16:37
H AEΛ είχε επικρατήσει με 2-1 στο πρώτο ματς στους «Ζωσιμάδες» και έχει πάρει πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
16:41
Εφόσον η Λάρισα δεν ηττηθεί ή χάσει με σκορ 1-0 θα πάρει το εισιτήριο στην επόμενη φάση, με τον ΠΑΣ να ψάχνει νίκη με διαφορά δύο ή και περισσοτέρων τερμάτων ή να επικρατήσει με 2-3, 3-4 και ούτω καθεξής.
16:43
Φυσικά, σήμερα υπάρχει και το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό (σσ. 0-0 το πρώτο ματς), ενώ το βράδυ η Λαμία θα προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο. Η αυλαία των προημιτελικών κλείνει την Πέμπτη με την αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον ΠΑΟΚ (σσ. ο «δικέφαλος του βορρά» είχε επικρατήσει 2-0 στον πρώτο αγώνα).
16:44
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Απομένει ένα μισάωρο για την έναρξη του αγώνα.
16:45
ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Κριζμάν.
16:46
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Βιδάλ, Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Κόντε, Μπετρά.
16:54
Στο πρώτο ματς στα Γιάννενα, ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί με γκολ του Πέδρο Κόντε ωστόσο η ΑΕΛ απάντησε με δύο τέρματα του Γιάννη Μασούρα.
16:57
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Αλέξανδρος Γρεβένης (Χαλκιδικής) και τέταρτος ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας).
17:07
Το παιχνίδι μπορείτε να το παρακολουθήσετε τηλεοπτικά από το Cosmote Sports 2 και να το ακούσετε ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
17:08
Στον πάγκο για την ΑΕΛ είναι οι Θεοδωρόπουλος, Περόνε, Γκόλιας, Λυκούργος, Χούμπτσεφ, Δερμιτζάκης, Λεοζίνιο.
17:08
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ Γιάννινα βρίσκονται οι Βενετικίδης, Τζημόπουλος, Γιάκος, Καρανίκας, Ντόλοβατς, Σκόνδρας, Σολτάνι.
17:09
Ένα πεντάλεπτο ακόμη για να ξεκινήσει το ματς στο «ΑΕΛ FC Arena».
17:18
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
17:23
Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά από τις δύο ομάδες.
17:27
8' Γέμισμα του Βιδάλ, ο Ζίζιτς γύρισε πολύ ψύχραιμα την μπάλα με το κεφάλι στον Μπόζοβιτς.
17:28
11' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!
17:30
Μετά από απίθανο... τσαφ του Μπέριου, ο Ναζλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή και ο Κριζμάν με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Περιστερίδη για το 1-0!
17:31
Στο γκολ της ΑΕΛ δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ καθώς ο σκόρερ καλυπτόταν από αμυντικό του ΠΑΣ.
17:37
19' Ο Μπετρά σε τετ-α-τετ στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Λανθασμένη υπόδειξη από τον βοηθό, ο επιθετικός του ΠΑΣ ήταν στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυνόμενο.
17:39
22' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεβιτς.
17:40
22' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
17:40
Ο Πέδρο Κόντε με απευθείας εκτέλεση φάουλ νικάει τον Μπόζοβιτς, που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, και ισοφαρίζει για τον ΠΑΣ Γιάννινα σε 1-1! Νέο ενδιαφέρον στο ματς!
17:45
28' Δυνατό σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, ο Περιστερίδης είχε καλή θέση και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα!
17:48
17:53
Φτάσαμε στο 35ο λεπτό, παραμένει το 1-1 ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΣ Γιάννινα.
17:54
37' Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά!
17:55
18:00
Έχει πέσει κατακόρυφα ο ρυθμός του ματς μετά την ισοφάριση του ΠΑΣ Γιάννινα.
18:02
43' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Μετά από σύγχυση στην άμυνα, ο Κόντε έστρωσε με το κεφάλι στον Μανθάτη μέσα στην περιοχή αλλά το βολέ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:03
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
18:04
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σάντι Κριζμάν, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Πέδρο Κόντε.
18:05
Υπενθυμίζεται πως στον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων στους «Ζωσιμάδες», η ΑΕΛ είχε επικρατήσει με 2-1.
18:19
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
18:20
Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, στο 1-1 η ΑΕΛ με τον ΠΑΣ Γιάννινα.
18:24
Μικρή διακοπή καθώς έχει τραυματιστεί ο Μπετρά. Δεν έχει κάτι ο Γάλλος, συνεχίζει κανονικά στο παιχνίδι.
18:30
56' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Χαλκιαδάκης έκανε ωραία κάθετη στον κενό χώρο, ο Κόντε προσπάθησε να κρεμάσει τον Μπόζοβιτς αλλά το τελείωμά του ήταν κακό καθώς είχε και την πίεση του Γιοβάνοβιτς.
18:31
58' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
18:33
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μέσα ο Σολτάνι, έξω ο Μπετρά.
18:35
61' Εκτέλεση κόρνερ του Βιδάλ, ο Σολτάνι πήδηξε πολύ ψηλά αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε πολύ άουτ.
18:38
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Κόντε κάνει εξαιρετική κίνηση και άψογο γύρισμα, η άμυνα της ΑΕΛ... ξέχασε τον Μανθάτη αλλά αυτός έκανε κάκιστο πλασέ από πλεονεκτική θέση!
18:39
65' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκόλιας αντί Aγκάνοβιτς.
18:43
70' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ντόλοβατς αντί Μανθάτη.
18:46
73' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Λεοζίνιο αντί Ναζλίδη.
18:49
76' Κίτρινη κάρτα στον Τσικάρσκι.
18:51
77' Εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:53
Φτάσαμε στο 80ο λεπτό με το 1-1 να παραμένει ανάμεσα σε Λάρισα και ΠΑΣ Γιάννινα.
18:54
81' Κίτρινη κάρτα στον Ζίζιτς.
18:55
82' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
18:56
Τι κάνει ο Πέδρο Κόντε! Ο Ισπανός επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα σκοράρει ξανά με απίθανη εκτέλεση φάουλ και κάνει το 2-1 για την ομάδα του, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα!
18:58
84' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν.
19:00
Έτσι όπως είναι το σκορ αυτή τη στιγμή, το ματς οδηγείται σε παράταση!
19:00
87' Βολέ του Χαλκιαδάκη, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
19:01
88' Σουτ του Λεοζίνιο έξω από την περιοχή, δεν βρήκε όμως στόχο.
19:02
89' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Κόντε έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έκανε το κοντρόλ με το στήθος και στη συνέχεια το βολέ λίγο μέσα από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ!
19:03
90' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Γιάκος αντί Χαλκιαδάκη!
19:04
Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου στο ματς.
19:05
Κερδίζει διαδοχικά φάουλ γύρω γύρω από την περιοχή η ΑΕΛ, που ψάχνει το γκολ της πρόκρισης.
19:05
90'+1' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι.
19:06
90'+2' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Γιοβάνοβιτς.
19:09
Τέλος στο ματς, έχουμε παράταση! Ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα (1-2) και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.
19:15
Ξεκίνησε η παράταση!
19:19
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα τέσσερα λεπτά.
19:23
97' Κίτρινη κάρτα στον Βιδάλ.
19:24
99' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!
19:25
Μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο ταχύτατος Μασούρας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Περιστερίδη, ισοφαρίζοντας σε 2-2!
19:25
Το «έλα να δεις» έγινε στο γήπεδο με το που μπήκε το γκολ, έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους «βυσσινί».
19:26
102' Κίτρινη κάρτα στον Λεοζίνιο.
19:27
103' Κίτρινη κάρτα στον Κόντε.
19:31
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης! ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα είναι ισόπαλες με 2-2, με τους γηπεδούχους να έχουν σκορ πρόκρισης!
19:32
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης! Δεκαπέντε λεπτά ακόμη για να μάθουμε ποια ομάδα θα πάρει το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:34
107' Πέναλτι για την ΑΕΛ! Ο Κριζμάν έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, μπήκε μέσα στην περιοχή με τον Μιχαήλ να τον ανατρέπει και ο Καραντώνης να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα.
19:35
108' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΛ!
19:36
Ο Φατιόν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ο Περιστερίδης πέφτει στη δεξιά του γωνία και η ΑΕΛ κάνει το 3-2, αγκαλιάζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά!
19:38
110' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Περόνε αντί Κριζμάν.
19:39
112' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Κόντε έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Μπόζοβιτς να πέφτει και να διώχνει δύσκολα.
19:41
Δεν το παρατάνε οι Ηπειρώτες, που ψάχνουν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο κόλπο της πρόκρισης.
19:42
114' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μασούρας βγήκε απέναντι από τον Περιστερίδη αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει!
19:48
120' Ο Περιστερίδης... βγάζει με τα πόδια το πλασέ του Περόνε από κοντά.
19:48
120' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε!
19:49
Τέλος στο ματς!
19:50
Η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 στην παράταση του ΠΑΣ Γιάννινα (1-2 κανονική διάρκεια) και με συνολικό σκορ 5-3 εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.